Recepty doma: Softwarové náčiní do kuchyně

Přestože stará kniha receptů po babičce má své kouzlo i inspiraci, ne vždy je dostatečně praktická. Digitální věk s sebou přináší řadu výhod a možností, které nejsou omezeny ani při vaření.

Přes 12 000 receptů, kompletně česky, v příjemném prostředí, s jednoduchým ovládáním a zdarma. Takto by se dala krátce charakterizovat aplikace Recepty doma, která rozšíří spektrum jídel, které můžete doma připravovat. Přestože se nejedná o typický program, který jste zvyklý na Živě.cz vídat, nejeden osamostatněný mládenec, pečlivá maminka či učenlivá manželka po tomto produktu rádi sáhnou.

I bez registrace to jde

Jak již bylo zmíněno, Recepty doma jsou freewarem. Přesto na vás při startu vyskočí okénko požadující registraci. Netřeba se hned lekat, stačí jej pouze odkliknout a aplikace vás ihned pustí dále. Registrace ovšem není nic, co byste museli nutně opomíjet. Naopak. I ona je bezplatná. Pouze vyplníte údaje o vlastním receptu, který tím autorům programu nabízíte k dispozici, a kontaktní informace. K výhodám registrace se dostaneme níže.

Klepněte pro větší obrázek 
Úvodní okno seznámí s ovládáním programu.

Po spuštění programu vás přivítá (krom tabulky s tipy) velké a členité okno, které může na první pohled budit zmatek. Po chvilce proklikávání ovšem zjistíte, že orientace v něm je snadná. Největší část okna tvoří dlouhý seznam s recepty a panel, v němž v rámci textového editoru vidíte konkrétní postup při vaření vybrané položky. Dále zde samozřejmě najdete tlačítka hlavních funkcí a několik ovládacích prvků.

Recepty, kam se podíváš

Alfou i omegou programu je samozřejmě rozsáhlá databáze receptů. Ty lze procházet abecedně, či na základě různého označení, poslední prohlídky, jejich zdroje atd. Při listování zjistíte, že dole pod seznamem dochází k jejich řazení do kategorií. Kliknete-li např. na nějaký pudink, zobrazí se složka obsahující všechny předkrmy. Vše ale stejně vede k tomu hlavnímu – seznamu ingrediencí a popisu postupu přípravy jídla.

Klepněte pro větší obrázek 
Náhled vybraného receptu.

Jejich zobrazení v jednoduchém textovém editor není bez významu. Můžete totiž do obsahu libovolně zasahovat. Dá se zde dopisovat, vymazávat, upravovat velikost i typ písma atd. Nadto lze recept vyexportovat do formátu Wordu, HTML či PDF. Můžete dokonce přidávat i vlastní recepty nebo je sem vkládat z jiných zdrojů. Jakmile pak začnete vařit, můžete využít nenápadné integrované kuchyňské minutky, která po odpočítání času zahlásí konec.

Další funkce

Kromě minutky se v aplikaci nacházejí i další zajímavé funkce, které rádi využijete. Předně to je užitečný pomocník – Nákupní lístek. Na něj si lze přepnout pomocí záložek nacházejících se nad informacemi o receptu. Jednoduše si pak zvolíte konkrétní recept v seznamu a přetáhnutím myši jej umístíte do Nákupního lístku. Dojde tím k výpisu všech potřebných ingrediencí. Takto si sestavíte seznam a můžete vyrazit na nákup.

Klepněte pro větší obrázek 
Už víte, co máte přidat do nákupního vozíku.

Další funkcí je Kalendář. Jedná se v podstatě o jednoduchý jídelníček. Na vybrané dny můžete opět přetažením vkládat snídani, oběd i večeři. Pokud si takto plánujete stravu na více dní dopředu, lze si nechat vyjet i celotýdenní soupis jídel, který připomíná seznam ze školních jídelen. Oboje se samozřejmě dá vytisknout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář s jídlem.

Bonusy po registraci

Jako malinké funkce pro zájemce lze uvést ještě Alkoholmetr a Éčka. V prvně jmenovaném budete po vyplnění několika základních údajů (pohlaví, hmotnost, druh a objem vypitého alkoholu) informováni o orientační hodnotě promile alkoholu ve vaší krvi a době jeho odbourání z organismu. Éčka je pak podrobný seznam látek, které bývají na obalech potravin označovány pomocí písmene E a určitého čísla. Dozvíte se tak, jaká tajemná věc se skrývá za určitým symbolem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Změříte svou opilost a rozpoznáte obsah potravin.

Nyní se konečně dostáváme k nepovinné (ale užitečné) registraci uživatele programu. Tvůrcům se samozřejmě primárně jedná o rozšíření komunity vlastníků aplikace a jejich participaci na rozšiřování receptové databáze. I z toho důvodu je registrace zdarma. Její výhoda spočívá především v možnosti obohatit program o doplňkové moduly, které lze stáhnout z webu softwaru.

Mezi ty nejzajímavější patří fulltextové vyhledávání, které výrazně zrychluje prohledávání rozsáhlého seznamu receptů, kalkulace ceny, která určí cenu receptu na základě jednotlivých ingrediencí, či výpočet BMI (body mass index). Na webu pak můžete stáhnout i další balíčky receptů navíc, nebo se podělit o své postřehy z kuchyně v diskusním fóru s ostatními uživateli aplikace.

stáhnout program Recepty doma 3.77 Licence: freeware, 5,7 MB
Autor: Martin Roubec
Web programu:


Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (4) Další článek: IIS Media Services: sdílení multimédií podle Microsoftu

Témata článku: Software, Download, GigaMania, Jídelníček, Strava, Nákupní vozík, REC, Určitý symbol, Podrobný seznam, Užitečná funkce, Úvodní okno, Mass index, Mass, Kuchyně, Pudink, Vybrané okno, Rozsáhlá databáze, Kontaktní informace, Recept, Omega


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky