Recenze Xoro HTL 2711W: nadešel čas LCD televizorů?

Přestože jeden z nejlevnějších na trhu, ukázal se LCD televizor Xoro v tom nejlepším světle. Nabízí velké množství vstupů, včetně digitálního DVI-D nebo progresivního YUV, dva tunery a také to, o co jde především, velmi dobrý obraz, který se již nebojí konkurovat klasickým CRT obrazovkám.
Recenze Xoro HTL 2711W: nadešel čas LCD televizorů?

LCD k počítači nebo do obýváku?

LCD displeje si nacházejí cestu k čím dále většímu počtu uživatelů. V oblasti počítačů to vypadá nyní dokonce tak, že je nic nezastaví. Ceny začínají být příznivé takřka pro každého a parametry, které mnohé odrazovaly, jsou v současnosti stále lepší a lepší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zabrousíme-li však do vod spotřební elektroniky, LCD technologie zatím ještě vyhráno zdaleka nemá. Proto jsem uvítal možnost nahradit na 14 dní klasickou televizi a vše si ozkoušet na vlastní kůži s výrobkem následující výbavy a parametrů:

 Xoro HTL 2711W
 Velikost obrazovky  68 cm = 27 palců, poměr stran 16:9
 Rozlišení obrazovky   1280 x 720
 HDTV  1080i, 720p, 480p, 480i
 Jas  550 cd/m2
 Kontrast  600:1
 Odezva  16 ms
 TV-Systém  PAL / SECAM, NTSC (pouze pro externí signál)
 Konektory  SCART (RGB) + SCART (S-Video), VGA (D-Sub), YUV, S-Video, Composite Video
 Audio Chinch (2 x Stereo in), DVI, anténa, DVI-D s podporou HDCP , RF in, sluchátka 
 Rozměry
 (š x v x h v mm)
 808 x 500 x 220 (se stojanem)
 Hmotnost  19 kg

Související odkazy

Slovník
CRT
DVI
HDTV
LCD
zoom

Katalog produktů
LCD televizory

Z těchto údajů je patrné, že obrazovka se v podstatě až na velikost neliší od dnes již běžného LCD panelu, který máte mnozí u počítače. Díky tomu je cena oproti přímé konkurenci v podobě plazmových TV zhruba o třetinu nižší, i když například parametry jasu a kontrastu jsou bohužel nižší také. Stejně tak i velikosti nedosahují zatím maximálních rozměrů, které nabízejí plazmy. Pojďme se ale raději soustředit na to, co nám konkrétně Xoro předvedlo.

Obraz jako fotka pod sklem

Příjemným překvapením je podsvětlení displeje, které bylo u testovaného kusu nečekaně rovnoměrné a nevytvářelo tak nepříjemné, nehomogenní plochy v obraze. Neobjevil jsem ani žádné vadné pixely. Jasové schopnosti považuji také za dostačující, nicméně kontrast by mohl být vyšší. I tak ale nepůsobila černá v porovnání s jinými LCD displeji až tak tragicky (ovšem CRT je zde typicky „na koni“, na tom se nic nemění) a bílá byla brilantně čistá. Výrobce navíc použil známého a jednoduchého triku, který je k vidění i u jiných zobrazovadel – LCD panel je překrytý sklem a řekl bych, že přidá na živosti barev i na kontrastu. Nežádoucí odrazy nebyly nikterak časté.

Dalším stupínkem na žebříčku vedoucím k dokonalosti jsou i výborné pozorovací úhly, které displej nabízí. Je to až k neuvěření, ale na tuto LCD televizi se můžete koukat ze stejných míst jako na televizi klasickou, přičemž tmavnutí/světlání obrazu či změny barev jsou nevelké (rozhodně je to o mnoho lepší, než například u populárního počítačového SyncMastera 710T).

Obraz pod drobnohledem vypovídá o lehkých neostrostech barevných přechodů a hran, projevujících se výjimečně při pohybu. Ovšem samotné podání barev je velmi přesvědčivé a to i u tak obtížných prvků, jako je vykreslení obličejů. Progresivní režim toto ještě o stupeň umocňuje a přidává úžasné detaily. Velmi tmavé scény trošku trpí již zmiňovaným nedostatkem LCD displejů – menším kontrastem. I když extrémně ponurý Blade Runner nebo černobílý Muž, který nebyl dokazují, že není nutné přehnaně se omlouvat. Snad jen u Gladiatora jsem měl trošku problém vyvážit správný poměr kontrastu a jasu – obraz jsem měl buď příliš tmavý, nebo světlý.

Při reprodukci televizního vysílání jsem nedošel k žádným velkým výhradám, snad jen, že je dobré disponovat kvalitním signálem, jinak je obraz poněkud rozmazaný. Samozřejmě také formát 16:9 není zatím pro příznivce TV seriálů zrovna snem, ale každý fanda filmu ho ocení. Navíc Xoro nabízí několik režimů, které pomohou obraz 4:3 upravit a sledovanou plochu tak zvětšit – záleží jen na vás, kolik kilogramů navíc svým hvězdám dopřejete (na obrázcích je původní 4:3 formát upraven pomocí různých režimů TV).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

4:3 * 16:9 * panorama

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

14:9 * zoom

Výbava jak má být

Podívám-li se na Xoro z vnějšku, stran vzhledu není příliš co vytýkat. Promyšleně skryté jsou konektory vstupů, i když jejich krycí dvířka mohla být určitě provedena precizněji. Nejde zase ale o tak často používanou součást.

Klepněte pro větší obrázek

Také dálkový ovladač by mohly být snad designově vyspělejší, byť přístroj jím lze ovládat pohodlně. Z dalších několika málo nedostatků zmíním absenci samostatného stereo výstupu (2xCinch) a nutnosti potvrzovat změnu hlasitosti dalším tlačítkem. Trošku mne také zmátlo využívání tlačítka SRS pro ZOOM, přitom i v českém manuálu je uvedeno jako ovládací prvek zvukových režimů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konektory

Grafické menu je čitelné a především plné voleb. Například u zvuku je na výběr několik prostorových režimů a dokonce i ekvalizér. Málo platné, zvuk je však nevýrazný a je dobrý pouze na sledování výše zmiňovaných seriálů a ostatních TV programů.

Klepněte pro větší obrázek

Menu vstupy

Obrazové volby nabízí několik přednastavených režimů a samozřejmě i manuální nastavení všech potřebných hodnot. Díky dvěma tunerům, které sice nepatří ke špičce ohledně citlivosti, je možné využívat i funkce PIP a POP (např. zobrazí až 9 menších oken, která se aktualizují a máte tak přehled, co se děje na kterém programu).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení zvuku (ekvalizér) * nastavení obrazu

Přesto, že je avizováno nativní rozlišení displeje 1280x720 bodů, nepodařilo se mi v tomto rozlišení zobrazit signál výstupu z počítače (přes D-Sub). Panel zareagoval až na rozlišení 1024x768 bodů a to nebylo tak docela ono. Předpokládám ale, že problém byl spíše na straně počítače, nežli panelu.

Snaha být dobrý je zřejmá

Celkový dojem z Xoro HTL 2711W je takový, že při jeho vývoji někdo přemýšlel a snaha skloubit funkčně i kvalitativně dobrý výrobek s příznivou cenou vyšla. Nerad bych, aby dnešní článek vyzněl jako chvalozpěv na LCD TV. Bylo by to pošetilé, obzvláště proto, že ještě donedávna jsem patřil spíše k „LCD skeptikům“. Pokud by ale cena LCD TV odpovídala zhruba ceně obdobně vybavené CRT TV (tedy řekněme do 25 000,- s daní), jen těžko bych se dnes rozhodoval zda raději nedat přednost LCD TV. Už není důvodu být přehnaně upjatý, jelikož při porovnání všech pro a proti není nutné předpokládat, že jde o něco méněcenného. Stěžejní otázkou pro ostatní zájemce o koupi nové televize tedy zůstane, zda je dnes necelých 28 000 Kč bez daně hodně nebo málo.

LCD TV zapůjčila firma Ycnega Technologies s.r.o. Cena přístroje je 27 900 Kč bez DPH.

Diskuze (56) Další článek: Ke stažení: Valentýnské ICQ a nový Total Commander

Témata článku: Video, LCD, REC, Sluchátka k televizi, Program televize dnes, Bílá elektronika, LCD TV, Runner, SCART, TV seriál, Televizní sluchátka, Čas, Plazma, Kvalitní signál, Ostatní zájemce, Blade Runner, Dobrá barva, Gladiator, Krycí sklo, Dobrá výbava, Vadný kus, Tel, Recenze, Televizor


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 44

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky