Recenze WiFi komponent Buffalo: výkonná elegance

V České republice teprve zahajující firma Buffalo útočí do velmi exponované oblasti bezdrátových sítí. Čím dokáže oslovit bezdrátový směrovač a WiFi karta s podporou 802.11g?
Oblast WiFi zařízení začíná být značně přeplněná i v České republice, pokud tedy chce nějaký produkt zaujmout a vybočit z řady, má to zákonitě velmi těžké. Hitem dnešních dnů je vysoká bezpečnost bezdrátového připojení, rychlé připojení 802.11g, stejně jako snadná a přímočará konfigurace.

Cenový rozdíl mezi zařízeními s podporou 802.11b (11Mbit/s) a 802.11g (54Mbit/s) již je velmi malý, takže stále častěji se bude volit rychlejší varianta. Ačkoli by udávané maximální teoretické rychlosti naznačovaly pětinásobný rozdíl v rychlostech, není tomu tak, zrychlení tu je, ale spíše troj až čtyřnásobné. Navíc 802.11g nedokáže udržet 54Mbit/s spojení na větší vzdálenosti a poměrně rychle padá níž. I tak je ale toto spojení výhodnější než 802.11b a cenový rozdíl mezi oběma standardy v řádu jednotek procent je menší než zisk z vyšší rychlosti.

Řada bezdrátových produktů Buffalo AirStation v současné době zahrnuje směrovače, přístupové body, PCMCIA karty, PCI karty, adaptéry pro herní konzole, antény a další. Nabídka je tedy poměrně komplexní a vybrat si může každý. Společným rysem těchto zařízení je neobvyklý design, díky kterému se mohou stát i určitou ozdobou místnosti.

Bílý buvol

Buffalo AirStation G54 Broadband router je svými parametry zcela běžný slušně vybavený směrovač. Samozřejmostí je port pro WAN, přepínač pro čtyři lokální ethernet přípojky 10/100 a integrovaná podpora bezdrátové sítě. Na zadní straně je i konektor pro případné připojení externí antény.

Pěknému oblému provedení bohužel padla za oběť externí anténa, ta je integrovaná v těle přístroje, takže nemůžete lépe volit pokrytí. Pokud byste tak například chtěli naklonit anténu pro lepší pokrytí ve vyšším patře, nevíte, jak přesně natočit tuto bílou krabičku. Stejně tak nenajdeme úchytky pro případné upevnění na zeď. Tento směrovač prostě musí stát na stole, nicméně s rozměry 76x171x155mm tam moc prostoru nezabere.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Směrovač spolu s WiFi kartou pro porovnání velikosti. * všechny konektory jsou na zadní straně * konektor pro externí anténu s skrývá pod drobnou krytkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nožičky jsou přišroubované, směrovač může jen stát na výšku. * logo AirStation je na obou stranách obalu. * svítící diody jsou na boční i čelní straně směrovače.

Čtyři diodky indikují provoz na jednotlivých síťových portech, jedna ukazuje aktivitu na WiFi, další na vnější síti. Zbývající tři diodky slouží jen pro diagnostiku a v běžném používání je nevyužijete.

Pro konfiguraci směrovače se využívá tradičně internetový prohlížeč. Samotná konfigurace je rozdělena na jednoduchou a pokročilou. Jednoduchá slouží pro základní nastavení směrovače formou průvodců a lze ji využít pro počáteční konfiguraci směrovače. Častěji se ale bude směrovač ovládat přes pokročilé nastavení, kde máte plný přístup k jednotlivým položkám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základní obrazovka konfigurace pro laické nastavení * Konfigurace WiFi parametrů nabízí i řízení výkonu * zabezpečení WiFi je na výši.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K směrovači lze připojit i přístupové body pro účely přemostění * nastavení filtrování a individuální konfigurace jednotlivých portů

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení logování událostí * nastavení ochrany proti vnějším útokům

Ocenit se patří slušně vyvedená kontextová nápověda k jednotlivým položkám konfigurace, když jste na pochybách, co dotyčný parametr znamená, nemusíte listovat papírovým nebo PDF manuálem.

Ohledně bezpečné komunikace přes WiFi se nabízí 64/128-bit WEP šifrování včetně nového WPA (Wi-Fi Protected Access), podpora RADIUS ověřování a 802.1x (auto key management, user-based authentication), filtrování dle MAC adres případně Privacy Separator blokující komunikaci mezi jednotlivými uživateli WiFi. Zajímavostí nastavení bezdrátové sítě je regulovatelný výkon vysílače, které lze upravit maxima odpovídajícího 15dBm) po třetinový výkon.

Pro vybudování lepšího pokrytí pomocí více přípojných bodů nebo přemostění dvou segmentů sítě můžete ke směrovači připojit až šest přístupových bodů, stačí jen zadat jejich MAC adresy.

Integrovaný firewall obsahuje hlídání vnějších útoků, kdy může všechny pokusy o narušení logovat do vnitřní paměti a následně je posílat e-mailem, může také posílat rovnou upozornění na počítač s běžícím klientským programem. U nastavení virtuálních serverů můžete pro jednoduchost nastavit DMZ, tedy přesměrování všech požadavků na jednu IP v lokální síti, nebo nastavit směrování po jednotlivé porty. Bohužel nelze směrovat rozsahy portů (od–do), je to třeba jednotlivě vypsat. Nastavení můžete uložit k sobě na disk a později ho případně vrátit zpět, formát souboru je nicméně binární, takže nemůžete provést úpravy na počítači v textovém editoru a upravené nastavení uložit zpět.

Na směrovači lze vypnout DHCP server, při vypnutí překladu adres (NAT) se ale odpojí konektor pro vnější síť. Pokud byste tedy chtěli používat tento směrovač jako přípojný bod (nebo jako běžný přepínač), musíte síť zapojit do jednoho ze čtyř portů pro místní síť a pro připojení dalších počítačů tak využijete tři zbývající.

Stránky produktu
Zapůjčeno: AT Computers
Cena: 5847 včetně DPH

Plusy a mínusy
+ plná výbava pro bezpečnosti WiFi
+ elegantní provedení
+ Ochrana proti vnějším útokům
- integrovaná anténa
- nelze přepnout do režimu Access Point

Placatý buvol

Spolu se směrovačem WBR-G54 jsme dostali na testování i PCMCIA kartu WLI-CB-G54A, která obsahuje také podporu 802.11g. Karta podporuje 32bitový CardBus, s napětím 3,3 V. Integrovanou anténu lze doplnit externí pomocí MMCX konektoru na kartě.

Kombinace dvou zařízení Buffalo fungovala logicky zcela bez problémů, u směrovače nevznikly žádné problémy ani s jinými bezdrátovými kartami, stejně tak karta se připojovala k jiným přístupovým bodům bez zaškobrtnutí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na pohled zcela obyčejná WiFi karta pro notebooky * dvě diodky informují o stavu karty * netradiční díru můžete využít třeba na provázek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při zasunutí do notebooku karta vykukuje jako u ostatních karet. * detail konektoru pro připojení externí antény

Rozměrově karta patří do standardu, kuriozitkou je díra v anténní části, kterou můžete využít třeba pro upevnění šňůrky.

Karta ve Windows XP zapadne zcela do systémové podpory WiFi, pokud chcete podrobnější nastavení nebo budete využívat jiný operační systém, můžete si nainstalovat i klientský program pro ruční výběr přístupových bodů. Podporovány jsou Windows 98/ME/2000/XP.

Stránky produktu
Zapůjčeno: AT Computers
Cena: 2739 včetně DPH

Plusy a mínusy
+ pohodová instalace a používání
+ možnost připojení externí antény

Diskuze (39) Další článek: Samolepka přetaktuje Athlon XP

Témata článku: Notebooky, Windows, Bezpečnost, Wi-Fi, Komponenta, Recenze, Wi-fi Protected Access, Základní obrazovka, Buffalo, Plná výbava, Komp, Vnější provedení, Jednotlivý port, Systém podpory, REC, Neobvyklý design, Neobvyklé provedení, Auto antény, Místní síť, Jednotlivá adresa, Vnější síť


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 29

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

** Testy nových procesorů Ryzen 3000 od AMD jsou venku ** Výkon ve většině aplikací překonává konkurenci od Intelu ** AMD je přitom zároveň neuvěřitelně výhodné v poměru ceny i výkonu

Karel Javůrek | 175

Jak vypadá český revoluční digitální stát. Ministerstvo se chlubilo a ukázalo novinky

Jak vypadá český revoluční digitální stát. Ministerstvo se chlubilo a ukázalo novinky

** Portál občana a a eObčanky za sebou mají skoro rok provozu ** Ministerstvo vnitra se pochlubilo několika čísly ** Prý je to revoluce v digitalizaci státu

Jakub Čížek | 46Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů