Recenze USB-CF-Card: Compact Flash s integrovanou USB čtečkou

Pokud vás trápí, že musíte s Compact Flash kartou ve fotoaparátu tahat i čtečku paměťových karet, nebo se chcete jen odlišit, je tu pro vás jedno elegantní řešení. Na konci Compact Flash karty firmy Netac najdete totiž rovnou malý USB konektor pro připojení k počítači.
O této kartě jsme již na Živě krátce psali, nyní se můžeme konečně podívat a ohodnotit skutečné řešení. Asi nejzajímavější na této Compact Flash kartě je její netradičnost, kterým dokážete ohromit okolí. Nedá se říci, že by čtečky paměťových karet stály a vážily tolik, aby se z integrace čtečky přímo na paměť stalo něco životně nezbytného.

Samotná karta nepůsobí nijak zvláštně, má standardní rozměry Compact Flash karty typu I včetně standardního konektoru, tedy nic co bychom neznali. Na druhé straně, tam kde nebývá nic, je ale navíc malý konektor pro připojení USB kabelu. Tato koncovka odpovídá standardnímu menšímu USB konektoru, není to tedy nic proprietárního, k čemu byste potřebovali speciální kabel. Nicméně ke kartě dostanete i svinovací tenký USB kabel o maximální délce jednoho metru, který bohatě poslouží při denním používání.

Po připojení kabelu ke kartě a k počítači se rozsvítí přímo na kartě signalizační diodka, informující poblikáváním o přístupu k datům. V počítači se karta identifikuje jako standardní Mass Storage, prostě jako každá jiná USB čtečka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na pohled běžná CF karta až na ten malý USB konektor na opačné straně, než je běžný konektor známý z Compact Flash.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

USB kabel se prostě jen zasune do karty, žádné napájení nepotřebujete, na spodní straně je pak po připojení k počítači vidět v rohu malá svítící diodka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Compact Flash karta a dodávaný svinovací USB kabel * koncovka pro zasunutí do karty je standardní miniUSB, možná už takový kabel máte doma.

Pro připojení k počítači se nevyužívá rychlejšího USB 2.0 připojení, dosahované rychlosti tomu odpovídají – při zápisu i čtení v režimu USB čtečky jsem dosáhl rychlosti 913 kB/s, při připojení přes PCMCIA redukci, tedy přímo při přístupu ke Compact Flash paměti dosáhla rychlost čtení 1321 kB/s. Výrobce přitom udává rychlosti 1000 kB/s pro čtení a 900 kB/s pro zápis. Co se tedy týče rychlosti je to normální paměť pro každodenní využití.

Kartu nemůžete využívat současně jako Compact Flash paměť a současně jako USB zařízení. Compact Flash část může být nicméně neaktivní. Karta tedy může zůstat ve vypnutém fotoaparátu, zatímco přes USB cucáte fotky do počítače.

Velmi příjemnou vlastností karty je také její cena. Ač se jedná o unikátní řešení, cena není extrémní. 128MB verze se pohybuje okolo 1500 Kč včetně DPH, 256 MB varianta je pak za 2600 Kč včetně DPH. Je to tedy zhruba v intencích Compact Flash karty a Compact Flash čtečky dohromady.

Pokud tedy váš digitální fotoaparát nepodporuje Mass Storage nebo jen nechcete plýtvat bateriemi a nechcete se tahat i se čtečkou paměťových karet, je tato hříčka užitečná. Pochopitelně, pokud máte CF karet víc, již je vhodnější používat jen jednu čtečku a kupovat si jen obyčejné CF karty.

Produkt USB-CF-CARD 128 MB
Výrobce Netac
Zapůjčeno od Adart
Udávaná rychlost 1000 kB/s čtení, 900 kB/s zápis
Váha 10 g
Rozměry standardní Compact Flash karta (42,8 x 36,4 x 3,3 mm)
Cena 1500 Kč včetně DPH

Diskuze (16) Další článek: Microsoft Lonestar pro Tablet PC

Témata článku: USB, Čtečka, Flash, Mass, C/C, Recenze, USB kabely, Karta, Car, Compact, Kabel, USB Flash, Integrovaná čtečka, Malá hříčka, REC


Určitě si přečtěte

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 69Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor