Recenze Umax AstraPix 430 a 540: foťáčky do každé kapsy

Popularita Musteku SmartMini 2 ukázala, že je tu prostor pro levné kapesní foťáčky. Nové přístroje Umaxu navíc ukazují, že malé rozměry a nízká cena nemusí znamenat malou výbavu.
Recenze Umax AstraPix 430 a 540: foťáčky do každé kapsy
Kapitoly článku
Umax uvedl na náš trh dva zajímavé fotoaparáty, Umax AstraPix 430 a AstraPix 540. Oba dva spadají do kategorie levných fotoaparátů a rozhodně do nich nevkládejte přehnaná očekávání, na druhou stranu svou výbavou překvapí a mají dobrou šanci stát se levnou alternativou k dražším fotoaparátům.

AstraPix 430 kapesní a levný

Typický kapesní záznamník obrázků. Díky malým rozměrům a nízké hmotnosti jej v kapse příliš neucítíte. Nabízí rozlišení 1,3 Megapixelu a pevný objektiv. Jako každý levný fotoaparát obsahuje vestavěnou paměť, zde 16 MB, navíc ale podporuje SD karty. V této kategorii k bonusovým funkcím patří i vestavěný blesk.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Samotný objektiv (F2,8, f=10,84) nemá žádné nastavování, ani ruční korekci pro makro režim. Jeho pevné zaostření postačuje při nenáročných záběrech, při testovacích snímcích byla nejostřejší vzdálenost okolo 3 metrů, vše ostatní bylo již mírně rozostřeno. Na přední straně fotoaparátu je objektivu vyhrazeno velké černé kolečko, to je ale z velké části pouze designérskou kreací. Funkci stínítka proti vnějšímu osvětlení by splnilo i v menším provedení, jen by to prostě nevypadalo tak dobře.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát nemá vestavěný barevný displej, fotí se tedy bez možnosti přímé kontroly. Všechna ovládací tlačítka jsou soustředěna na horní straně, pomocí Mode se přepínají jednotlivé režimy Normal (640x480), HQ (1280x1024), SHQ (interpolovaných 1600x1200), rychlá dávka (až pět fotek za sebou v 640x480), video (352x288) se zvukem, jen zvuk a režimy fotek se samospouští (10 s). Blesk je automatický nebo vypnutý, není tu tedy příblesk či odstranění červených očí. Při focení v interiéru mají fotky s bleskem červený nádech, dá se to ale vyřešit dodatečnou úpravou v nějakém grafickém programu. Při focení v běžném exteriéru je nicméně barevné podání na úrovni dražších fotoaparátů, žádná přepálená obloha vše je příjemné v ostrém denním i podvečerním světle.

K počítači se 430 připojuje přes USB, kdy může fungovat i jako webová kamera. Bohužel k fotkám se dostanete jen přes Twain aplikaci, která není moc úžasná a neumožňuje ani mazání fotek na přístroji. Fotky v přístroji můžete smazat jen všechny zaráz, nelze smazat třeba jen poslední fotku. Proto je rozhodně lepší fotit na SD kartu a pak fotky načítat přes čtečku SD karet, kde je můžete i pohodlněji mazat.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát je napájen čtyřmi AAA bateriemi, a ačkoli jsem do přístroje nedal čerstvé baterie vydržely spolehlivě po celou dobu testování, kdy jsem vyfotil zhruba 80 fotek (půl na půl s bleskem) bez ztráty dílku na displeji.

AstraPix 430 za cenu 2794 včetně DPH nicméně plně odpovídá požadavkům na levný záznamník fotografií. Díky blesku a podpoře SD karet není tento typ omezený v působnosti a kapacitě paměti a mnoha lidem bohatě postačí pro tvorbu momentek.

Kliknutím na náhledy se dostanete k plné neupravované verzi původní fotky:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Označení Umax AstraPix 430
Obrazový snímač CMOS 1,3 Megapixelů (1280x1024)
Interní paměť 16 MB SDRAM
Kapacita paměti cca 9 snímků – 1600x1200, 47 – 1280x1024, 203 – 640x480
Externí paměť SD karta
Blesk auto/vypnutý
Hledáček optický
Vyvážení bílé, expozice automatické
Napájení 4x AAA baterie
Rozměry 97 x 62 x 26 mm
Váha 116 g
Cena 2794 včetně DPH

Témata článku: Mass, Televize úhlopříčka 80, Jehličí, Aaa, Červené tlačítko, Levná alternativa, Úžasné auto, Velká vzdálenost, Recenze, Megapixel, Zelené tlačítko, Testovací záběr, Compact, Cinch, Sluchátka k televizi, Denní nošení, Blesky, Vnější provedení, Objektivy, Umax, Ruční úprava, Zapnutý displej, Fotka, Horní strana


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26