Recenze Umax 630 a 670: třímegové bonbónky za zajímavou cenu

Nové fotoaparáty značky Umax byly očekávány s velkou dávkou netrpělivosti. Není se co divit. Umax na své digitální fotoprodukty nasadil velmi zajímavé ceny a i kvalitou se tyto přístroje řadí do střední kategorie.
Kapitoly článku

Balení

První příjemné překvapení na mě čekalo po otevření krabic, v kterých byly oba foťáčky zabaleny. Kromě samotných přístrojů se v nich totiž nacházela celá řada příslušenství: CD s ovladači a softwarem, několikajazyčný návod, USB kabel, TV kabel, 2 kusy nenabíjecích akumulátorů a praktické pouzdro na pásek. Tato bohatá škála doplňků byla ale vykoupen absencí paměťového média (musel jsem se tedy spokojit s integrovanou flash pamětí v přístroji).

Klepněte pro větší obrázek

Balení, aneb co ještě může začínající fotograf chtít

Design

Dovolím si tvrdit, že foťáky se po designerské stránce Umaxu povedly. Není to jen můj názor, obdiv oba přístroje vzbudily i u mého okolí. Model 630 je vyveden ve stříbrné barvě dvou odstínů a jeho pravá část je pogumována, aby při držení neklouzal v ruce. Naopak 670tka budí respekt svým stříbrným pláštěm s černým čelem, ze kterého „vykukuje“ vysouvací objektiv. Oba přístroje jsou mi sympatické svými téměř miniaturními rozměry (je to ten pravý kompromis mezi velikostí a ergonomií) a ideální váhou, která je -podobně jako rozměry- zvolena s velkým důrazem na uživatelský komfort (175 respektive 160 gramů). Dodávám, že těla obou přístrojů jsou vyhotovena z plastu, který neměl ani nejmenší snahu někde vrzat.

Klepněte pro větší obrázek

Srovnání 670 s mobilním telefonem a platební kartou

Napájení

U obou modelů zabezpečují napájení dva články AA. Osobně jsem používal nabíjecí baterie o kapacitě 2000 mAh, se kterými se dalo nafotit kolem 150 fotografií (cca ½ s bleskem), plus jejich prohlížení na displeji. Ten je na obou přístrojích dostatečně rozměrný (1,5 palce TFT), ale na 630 je o poznání méně kvalitní.

Optika

Optická soustava je jednou z nejdůležitějších věcí u fotoaparátu. Je to také jeden z mála bodů, ve kterých se sourozenci s typovým označením 630 a 670 liší. U nižšího modelu AstraPix 630 najdeme pevnou optickou soustavu, zřejmě vlastní konstrukce (soudě podle toho, že jsem ani na objektivu samotném ani v dokumentaci nenašel ani zmínku o jiném výrobci). Ohnisková vzdálenost f=6,21 mm (ekvivalent 39mm kinofilmu), světelnost objektivu dosahuje hodnoty F=3,1. S tímto objektivem můžete zaostřovat na objekty vzdálené od 10 cm do nekonečna. „Šestsetsedmdesátka“ má hned na první pohled optickou soustavu kvalitnější. Na rozdíl od kolegy disponuje 3x optickým zoomem, a také světelnost objektivu je o něco lepší (F=2,6-4,9). Režim makro je schopen zaostřit od 10 do 50 cm (super makro režim od 1 cm). Obraz se přenáší na snímače typu CCD o rozlišení 3,34 MPx (to znamená zhruba 3,1 MPx efektivně využitelných).

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv 670 ve „vypnuté“ poloze

Funkce

Co mě ale překvapilo nejvíce byla široká škála funkcí, které bylo možno při fotografování využít. Oba foťáky mají dva základní režimy: automatický (kdy si vše potřebné přístroj nastaví sám) a manuální, ve kterém máte možnost nastavit si tyto parametry: rozlišení fotografie (od 640x480 po 2048x1536), komprese („fine“ a normal), expozici (–2.0 až +2.0 po 1/3), vyvážení bílé (denní světlo, zamračeno, umělé světlo, fluorescentní světlo, černobílá), citlivost ISO (100, 200, 400) a u 670 zpomalení závěrky (rozsah délky expozice je tak u 670 1/2000 – 8 sec a u 630 1/3-1/1000). Docela slušný výběr na kompaktní fotoaparát nižší třídy. Dále umí oba přístroje nahrávat videosekvence se zvukem v rozlišení 320x240 bodů (zde jsem ocenil formát .avi). Samozřejmostí je také interní blesk (s efektem potlačení červených očí). Poslední funkcí, která stojí za zmínku je zoom – ten najdeme u 670 6-ti násobný (3x optický + 2x digitální), u 630 3x digitální. Digitální zoom ale doporučuji používat co nejméně, protože na kvalitě výsledných fotografií se jeho použití projeví velmi neblaze.

Ovládání

I v tomto bodě jsou si oba Umaxy dost podobné. Základním ovládacím prvkem jsou čtyři směrová tlačítka (u 630 sjednocena do jednoho) a dvojice ovladačů „set“ a „menu.“ Zpočátku mi chvilku trvalo, než jsem si na tento způsob zvykl, po prvních deseti fotkách bylo ale vše již v pořádku a s přístroji jsem se dokonale sžil. Jen si musím postěžovat na již zmiňované čyřsměrné tlačítko u 630tky. Není totiž zrovna nejpřesnější a tak se mi celkem pravidelně stávalo, že i když jsem mačkal směrem vzhůru, fotoaparát se choval jako kdybych stiskl pravou část ovladače. ZOOM na 670 ovládáme samostatnými tlačítky vpravo nahoře, u 630 tuto funkci opět přebírá čtyřsměrné tlačítko, podobně jako ovládání makra (670), série fotek a blesku.

Volba základního režimu, ve kterém bude přístroj pracovat se provádí otočným přepínačem na horní straně přístrojů (režimy automatický, manuální, video, prohlížení a u 670 nastavení přístroje), následně pak zapnete foťák delším podržení tlačítka „power.“

Klepněte pro větší obrázek

Veledůležitý ovládací prvek

Fotografování

Dostáváme se k hlavní činnosti, pro kterou jsou fotoaparáty určeny. Pro začínající „digitalisty“ doporučuji zvolit automatický režim a poté se jednoduše o nic nestarat a fotit. Oba přístroje ve většině případů bezchybně vyhodnotily situaci a nastavily si hodnoty potřebné pro správnou expozici zcela ideálně. Druhou možností je použití manuálního ovládání přístroje. Toho jsem využíval například při focení akce při poledním slunci, kdy jsem akorát nastavil clonu a zbytek hodnot (ISO, WB) nechal na „auto.“ Vytvořil jsem tak v podstatě jakýsi poloautomatický režim, který je asi k focení těmito přístrojí nejvhodnější. Pro kompozici záběru můžete využívat buď optický hledáček, či TFT displej. Díky malým rozměrům hledáčku jsem preferoval druhý způsob.

Po dosažení maximální kapacity paměti (interní je cca 16 MB + paměťová media SD/MMC (670), SD (630)) připojíte přístroje ke svému PC pomocí kabelu pro USB port (1.1) a po automatickém nainstalování ovladačů jednoduše přetáhnete fotky ve formátu JPG. Fotoaparát se totiž nainstaluje jako další disk, takže s manipulací s obrázky není ani nejmenší problém. Pokud se se svými výtvory budete chtít pochlubit někomu, kdo nevlastní PC, propojíte Umaxe s videem dodávaným TV kabelem (na výběr jsou systémy PAL a NTSC) a fotky, či video tak zobrazíte přímo na televizní obrazovce. Jedinou nevýhodou je absence zvukového vodiče z DF do TV. Zvuková složka videa se tak -nepříliš hlasitě- přehrává přes interní reproduktor foťáku.

Rychlost reakcí foťáků na jakékoliv podněty je velice slušná, jejich používání se tedy rozhodně nepodobá neustálému čekání na splnění úkolu. Jen ten blesk by se mohl nabíjet rychleji.

Klepněte pro větší obrázek

Portrét (670) – Zde již je patrná lehká nevyváženost barev (clona –0,3)

Klepněte pro větší obrázek

Krajinka (630), clona -0,3

Klepněte pro větší obrázek

Staroměstské náměstí (670). Na krajích je patrné zkreslení

Co říci závěrem?

Umaxy 630 a 670 jsou poněkud netypickými zástupci svého segmentu kompaktních přístrojů nižší třídy. Zvláště model 670 se vyznačuje netypickými funkcemi jako optickým ZOOMem, či volitelným časem závěrky.

Za cenu kolem 7000 korun jsou to vynikající přístroje pro začínající -méně náročné- digitální fotografy, kterým nebudou vadit drobné optické chyby na výsledných pracích (viz obrázky).

Doporučená cena Umax AstraPix 630 a 670: 6991 Kč vč. DPH (630) a 8490 Kč vč. DPH (670)

Témata článku: Video, LCD TV, Začínající fotograf, Ruční výběr, Megapixel, Omezená kapacita, Absence, Objektivy, Digitální fotoaparáty v akci, Bílé místo, 2048, Technická specifikace, Kompaktní digitální fotoaparáty, Cena, Recenze, Zoom, Kinofilmy, Základní prvek, Manuální ovládání, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Umělé světlo, Blesky, Omezená možnost, Fine, Kompaktní rozměr

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 186

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 22

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 158

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji