Recenze Trust 120V: Z počítače do televize vzduchem

Mnoho z nás má počítač a televizi v různých místnostech a jejich propojení řeši dlouhým kabelem, který občas vede i skrze zeď. Řečeno s Járou Cimrmanem - Zkuste to bez drátů! Trust 120V Wireless DVD & Video Viewer může pomoci.

Už opravdu dlouho tu máme možnost propojovat počítač s televizí. Hlavním důvodem proč tak činit je sledování DVD nebo MPEG-4 filmů v pohodlí obývacího pokoje s luxusem větší sledovací plochy televizní obrazovky a jejího lepšího kontrastu. Mnohdy je s tím však spojeno nepříjemné natahování kabelů, vrtání zdí a pájení. Tomu se lze ale jednoduše vyhnout – s bezdrátovým přenašečem signálu Trust 120V Wireless DVD & Video Viewer.

Obsah balení

Krabička s bezdrátovým přenašečem signálu Trust 120V obsahuje receiver (přijímač) a transmitter (vysílač) o velikostech 4,5×17x 13 cm. Oba v celkem líbivém tmavém provedení, které nijak výrazně nenaruší interiér vašeho domova. Ke každému modulu je přiložen napájecí adaptér. Anténa je nedílnou součástí přijímače i vysílače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Důležitým příslušenstvím bývají kabely – jsou to tedy dva speciální SCART a A/V kabel pro vysílač. Dále je to redukce ze sluchátkového konektoru na dva cinche a tzv. IR extender, který můžete připojit k vysílači a nasměrovat jej na zařízení, které budete chtít řídit dálkovým ovladačem.

Samozřejmostí by měl být manuál v českém jazyce a naštěstí tomu tak je. I když je dosti stručný, není to příliš na škodu. Zapojení totiž zvládne i malé dítě.

Klepněte pro větší obrázek

Zadní strana modulu – vstup napájení, přepínač komunikačního kanálu a AV vstup.

Jak si můžete všimnout na obrázku se zadní stranou jednoho z modulů, AV vstup je řešen poměrně nestandardní obdobou 3,5mm sluchátkového konektoru, který kombinuje stereo signál a video signál. To určitě není nejšťastnější řešení. Zvláště, když by tu byl dostatek místa pro oddělené cinch konektory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z DVD přehrávače do TV

Vzhledem k tomu, že Trust 120V je primárně určen na přenos signálu mezi klasickou domácí spotřební elektronikou, začal jsem právě zde. Vysílač jsem připojil k DVD přehrávači a přijímač do televize. Vzdálenost mezi moduly byla 10 metrů a v cestě stála jedna zděná zeď.

Celá procedura zapojování trvala ani ne deset minut, což je jistě pozitivum. Kvalita signálu a potažmo obrazu byla vcelku dobrá. Zásadním omezením je přenos pouze kompozitního videa. Na vzdálenost 20 metrů a přes dvě zděné zdi byla čistota obrazu občas narušena jemným, z větší vzdálenost nepozorovatelným rušením. Zvuk byl naprosto čistý. Nicméně „jenom“ stereo.

Velmi užitečnou funkcí je i přenos infračerveného signálu dálkového ovladače, takže můžete bez problémů a s maximálním pohodlím ovládat DVD přehrávač nebo jiné připojené zařízení ze vzdálené lokace.

Z počítače do TV

Spolupráce s počítačem je u testovaného zařízení závislá na přítomnosti TV-OUT výstupu na vašem PC (lépe řečeno na grafické kartě). I proto je velmi důležité před připojením bezdrátového přenašeče signálu mít již správně nastaven a vyladěn tento výstup. U mnohých grafických karet je to někdy doslova o nervy, takže bych doporučil nejprve testovat cestu PC-TV pomocí kabelu.

V mém případě tomuto účelu posloužila osvědčená grafická karta Sapphire Radeon 9000 VIVO k jejímuž Composite TV-OUT výstupu byl připojen vysílač pomocí speciálního A/V kabelu. Tentýž jsem potom připojil pomocí redukce do výstupu zvukové karty.

Kvalita obrazu byla při přehrávání DVD a MPEG-4 zdrojů srovnatelná s přehráváním z DVD přehrávače a to na obě zmiňované lokace (10 metrů + 1 zeď a 20 metrů + 2 zdi).

Všeobecným nepřítelem těchto zařízení, které pracují v pásmu 2,4 GHz je mikrovlnná trouba. Ta dokáže na poměrně velkou vzdálenost (v mém případě 10 metrů) spolehlivě rušit přenos signálu do takové míry, že je výsledek nesnesitelný. A nepomohlo ani přepnutí na jiný komunikační kanál.

Shrnutí

Za výhody považuji jednoduchou a rychlou instalaci, kterou doporučuji všem, kteří ještě nemají za sebou zkušenost s natahováním kabelů, vrtáním zdí a pájením konektorů při propojování počítače s televizí na větší vzdálenost. K dalším kladům patří funkce přenosu IR signálů dálkového ovládání, přičemž ani cena tohoto přístroje není nijak závratná.

Právě ta jej však řadí na konec ve své kategorii, a to především nemožností přenášet S-Video signál a tím pádem omezení kvality obrazu na úroveň Composite video. Pokud však používáte (nebo se na to chystáte) pro propojení PC-TV koaxiální kabel (pro přenos Composite videa) již nyní, za většiny podmínek s použitím přístroje Trust 120V nepoznáte kvalitativní rozdíl.

Testovaných 20 metrů považuji za velmi slušnou vzdálenost. Úspěch přičítám tomu, že v cestě stály vždy klasické zdi a zároveň upozorňuji, že železobeton dá signálu „zabrat“ mnohem více.

Trust 120V bych tedy doporučil především těm, kteří nebudou klást na kvalitu obrazu extrémní nároky a současně nebudou chtít do tohoto zařízení investovat větší peněžní obnos. Ostatním bych navrhnul poohlédnou se po vyspělejších (dražších) modelech. Například Trust 1620W nabízí konverzi přímo z VGA na S-Video, nebo Philips SBC VL 1400, ke kterému je možné dokoupit více přijímačů.

Parametry:

  • Pásmo 2,4GHz
  • Přenos video a stereo audio signálu
  • Přenos příkazů z IR ovladače
  • 3 kanály pro výběr optimálního signálu
  • Maximální dosah 100m (ve volném prostoru)
  • Maximální dosah 30m (v zastavěném prostoru)
  • Záruka 2 roky
  • Cena: 2 172 vč. DPH
  • Zapůjčil: internetový obchod Cybex

Diskuze (47) Další článek: Tiscali chystá IP telefonii a video na vyžádání

Témata článku: Video, Televize, Mikrovlnná trouba, Av přijímače, Kabely konektory redukce audio, Vzdálenost, Televize 82 cm, SBC, Maximální dosah, Nerv, Extrémní nárok, Maximální pohodlí, Vzduch, Kabel, Trus, SCART, Stereo, Video view, Speciální anténa, Napájecí zdroje a adaptéry, Maximální vzdálenost, Trouba, Extender, Av Receiver, Televize s DVD


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk