Recenze tiskárny HP Deskjet 3820

Tiskárna HP Deskjet 3820 je typickou představitelkou levného řešení pro domácí použití. Pro tisk náročných grafických řešení se sice nehodí, ale díky rychlému a kvalitnímu tisku může najít místo na nejednom pracovním stole.

Jak jsem již předeslal, tiskárna HP Deskjet 3820 má všechny atributy levného přístroje a přirovnáním k automobilům patří do nižší střední třídy. Je otázkou, zda se pro domácí použití nevyplatí investovat do levných černobílých laserových tiskáren, které mají nižší náklady na jednu stránku a v drtivé většině i lepší kvalitu (hlavně černá je opravdu černá) tisku. Ale pojďme zpět k recenzované tiskárně.

Klepněte pro větší obrázek

Design

Ačkoliv inkoustové tiskárny HP jsou již po řadu let velmi podobné, přeci jenom tento model prošel určitým vylepšením po designové stránce. Tvar je hranatý, ale kompaktní. Papír se do tiskárny zavádí zepředu a podavač lze důmyslně sklopit, a ušetřit tak místo na pracovním stole. Kapacita podavače je 100 listů na vstupu, respektive 50 listů papíru na výstupu. Během testování se papír v podavači zasekl jen jednou a tiskárna v 99% papír „načetla“ dobře.

Klepněte pro větší obrázek

Na přední straně naleznete tři tlačítka k ovládání tiskárny – první tlačítko tiskárnu zapíná/vypíná, druhé slouží k posunutí papíru při zaseknutí (nebo pro pokračování tisku v případě chybějícího listu) a konečně třetí umožňuje přerušit tisk.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka a LED diody indikující stav tiskárny

Škoda, že výrobce lépe nevyužil horní stranu tiskárny, kterou byste mohli využít k umístění jiného přístroje nebo například stojánku na cédéčka (horní strana je mírně šikmá a navíc použitý plast by patrně nevydržel větší zatížení). Tiskárna podporuje jak systém PC, tak MAC a připojit ji k počítači můžete pomocí USB (1.1) nebo LPT, které jsou vyvedeny na zadní straně tiskárny.

Instalace

Zprovoznění tiskárny je velmi jednoduché. V balení je přiložen manuál „Quick setup poster“, podle kterého i laik v pohodě nainstaluje přiložené inkoustové náplně, vytiskne první stránku atp. Pokud byste z nějakého důvodu potřebovali pomoc, můžete se prokousat návodem umístěným na přiloženém cédéčku. V balení naleznete dvě inkoustové cartridge – jednu černou a jednu barevnou (tři barevné složky). Bohužel nelze použít žádnou foto náplň (šest barevný složek). Startovací černá náplň obsahuje 14 ml, což stačí pro zhruba 300 stránek. Velmi příjemná je hlučnost, která se pohybuje na nízké hladině a při práci není tiskárna téměř slyšet. Pokud tento aspekt srovnám se stejně drahými tiskárnami Epson, vychází HP jako vítěz jednoznačně.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na zadní část tiskárny: USB, LPT a napájecí konektor

Technologie - co je to termální inkoustový tisk

Tiskové hlavy dnes zpravidla obsahují několik stovek trysek, jejichž průměr je přibližně stejný nebo menší než lidský vlas (ten má okolo 100 mikrometrů). V jednom okamžiku se musí z trysky uvolnit přesné množství inkoustu, které má obsah mezi 4–10 pikolitry, a ten udělá doslova a do písmene kaňku o průměru 30–60 mikronů. Její velikost je dána jednak typem inkoustu, jednak charakterem papíru. Právě hodnota okolo 30 mikronů je velikost, které je schopno oko ještě postřehnout, proto vytvářet menší kapky je diskutabilní. Zpravidla čtyři až osm barevných kapek systému CMY vytvoří v tomto bodě požadovanou barvu. Černá tisková hlava má často větší trysky, protože pro tisk písma a obrázků se upřednostňuje sytost černé barvy, takže jednotlivé kapky mohou mít klidně i 30 pl (ale ne více – to by se projevilo zubatostí křivek a písmen). Aby se inkoust dostal na vzdálenost až jednoho milimetru z hrdla trysky na papír a zároveň byl přesně a rychle dávkován, je tryska vybavena topným odporem, který rychle přivede inkoust v žhavící komůrce u hrdla trysky do varu. Zde vznikne bublina a ta se prasknutí rozstříkne hrdlem trysky na papír. U této technologie velmi závisí na kvalitě inkoustu – za prvé inkoust slouží jako chladivo topný odpor, za druhé ohříváním inkoustu na bod varu se může ucpat tryska – kapalná složka se vypaří a pevný pigment trysku ucpe. I přes tyto problémy (vysoké nároky na kvalitu inkoustu) se jedná o nejrozšířenější technologii inkoustového tisku.

Kvalita a rychlost tisku

Rychlost tisku je poměrně dobrá, kvalita odpovídá cenové hladině obdobných tiskáren. Nicméně opět záleží na tom, co od tiskárny čekáte. Černá není úplně černá, jde spíše o lehce našedlý odstín černé, ale opět je to vlastnost téměř všech tiskáren v této cenové relaci.

Jednu stránku obchodního dopisu s barevným logem v horní části HP 3820 vytiskla za 2 minuty 13 sekund. S dokumentem ve Wordu o velikosti 30 stránek si tiskárna poradila za 7 minut (Normal Mode), což dává velmi dobrý výsledek 14 sekund na 1 stránku. Pokud se chcete přiblížit laserové kvalitě, budete muset nastavit nejvyšší kvalitu tisku, ale v tom případě 5 stránek vytisknete zhruba za 3 minuty (36 sekund/stránka).

Ekonomický mód se pro svou nižší kvalitu hodí pro náhledy tisku. Šest stránek obsahujících text, tabulky a grafiku ve formátu PDF tiskárna „chroustala“ 4 minuty 43 sekund (47 sekund/stránka) v Normal mode, respektive 12 minut a 3 sekundy (120 sekund / stránka) v Best Quality mode. Zkusili jsme také vytisknout digitální fotografii a použili jsme k tomuto účelu dodávané fotopapíry. Tisk fotografie velikosti A4 trval 8 minut 48 sekund. Kvalita byla spíš průměrná, některé části fotografie byly mírně rozmazané a věrnost barev nebyla úplně 100% (ani po softwarovém nastavení). I když se technologie PhotoRet III snaží o sto šest, je škoda, že nelze nainstalovat a použít fotonáplň.

Technické parametry

 • rychlost: 12 za minutu (čb)
 • rychlost: 10 za minutu (barevný tisk)
 • termální inkoustový tisk
 • kompatibilita PC, Mac
 • připojení: USB, Parallel
 • kvalita tisku 600 x 600 dpi čb a barevné vstupní rozlišení 1 200 x 1 200 dpi, barevné výstupní optimalizované rozlišení 4 800 x 1 200 dpi
 • technologie HP PhotoRet III
 • 2 MB vestavěná paměť RAM
 • pracovní využití 1 000 stran za měsíc

Závěr

Tiskárna HP DeskJet 3820 je dobrým kouskem hardwaru pro domácí použití. Pokud tisknete několik desítek stránek týdne, může se vyplatit. V jiných případech už to tak jasné není. Cena nových inkoustových náplní je vysoká a zvláště barevná cartridge je velmi drahá. Mezi největší výhody patří rychlost tisku, kompaktní design a tichý chod.

Plusy

 • tichý chod
 • rychlost tisku
 • design
 • pořizovací cena
 • podavač

Mínusy

 • náklady na tisk
 • cena inkoustových náplní
 • nemožnost instalovat foto náplň
 • horší tisk v ekonomickém módu
 • horší ovladače pro Windows 2000

Cena: 2 800 Kč vč. DPH
Cena černé náplně (originální): 570 Kč, kapacita inkoustu pro cca 330 stránek při 5% pokrytí)
910 Kč, kapacita inkoustu pro cca 500 stránek při 5% pokrytí
Cena barevné náplně (originální): 1950 Kč, kapacita inkoustu pro cca 900 stran při 15% pokrytí.   
Zapůjčila: 100Mega Distribution, www.100megaditribution.cz

Diskuze (46) Další článek: Sony uvádí další verzi své populární „obojetné“ vypalovačky DVD

Témata článku: Windows, Hewlett Packard (HP), Tiskárny, HP, Poster, Instalace tiskárny epson, Škoda foto, Lidský vlas, Levný plast, Domácí použití, Barevné tiskárny, Cartridge, HP Deskjet, Kvalita, USB Modem, Černá barva, Fotopapíry epson, Tiskárny inkoustové, Tisk, Horní strana, Fotopapíry, Dobrá barva, Startovací cena, Mine, Recenze


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 11

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

** Automobilka Tesla neustále zvyšuje prodeje svých vozů ** S kvapně rostoucím počtem nových majitelů Tesel ale stoupá i počet zákazníků servisů ** Servisy Tesly nestíhají, firma proto řeší další akutní problém

Petr Melechin, Karel Dlabač | 72

Acer Swift 7: Notebook tenký jako mikrotužková baterie

Acer Swift 7: Notebook tenký jako mikrotužková baterie

** Celý notebook včetně displeje se vejde pod 9 mm ** Výkon stačí pro kancelář, ale porazí ho stroje za třetinu ceny ** Ještě tenčí než předchozí generace, ale už ne tolik kompromisů

Tomáš Holčík | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání