Recenze SuSE Linux 9.3 Professional - Linux i pro neprofesionály

Po testování ryze uživatelské distribuce Linspire jsme se podívali na další novinku na trhu - SuSE Linux 9.3 Professional od Novellu. Tato distribuce je určena pro osobní počítače v domácnostech i malých firmách a obsahuje některé velice zajímavé funkce, včetně online aktualizací, podpory 3D grafiky nebo nové verze OpenOffice.org.

Související odkazy

Slovník
desktop
DVD
FTP
linux
MP3
online
open source
RSS
RTF
server

Souboj o prosazení Linuxu na osobních počítačích zaměstnává vývojáře linuxových distribucí v tuto chvíli více než soupeření o serverové aplikace, kde je prostor rozdělen. Linux se výborně prosadil jako alternativa k systémům Microsoftu, a dokonce jej dotlačil k uvedení Windows Server 2003 Web Edition s velmi nízkou cenou. Na desktopu je zatím podíl Linuxu minimální, přestože existují snahy o prosazení Open Source řešení v organizacích veřejné správy a školství.

Politicky korektní

SuSE Linux 9.3 Professional je navzdory svému jménu zaměřen hlavně na domácí uživatele a malé firmy. Pro velké společnosti je v nabídce Novell Desktop Linux. Jeho instalace je intuitivní a od začátku lze přepnout na českou verzi. Vše potřebné k instalaci máme hned na dvou DVD nosičích, což svědčí o opravdu bohaté zásobě aplikací. Systém nabízí několik možností instalace podle preferovaného uživatelského rozhraní, zvládne také rozdělit používaný disk a uvolnit místo pro instalaci.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Instalátor v češtině a uvítací obrazovka

Kromě standardního výběru balíčků je možné podstoupit ruční výběr ze seznamu rozděleného podle jednotlivých uživatelských oblastí. Při tomto výběru lze narazit na překvapivá varování před obsahem některých aplikací, jako je bitchx nebo seznam citátů a průpovídek fortune - Novell své zákazníky varuje před výrazy a názory, které by je mohly urazit.

V nabídce programů k instalaci můžeme najít například Operu, balík Mozilla Suite, Mozilla Thunderbird (Firefox je v základní instalaci). K dispozici jsou samozřejmě také vývojové nástroje, serverové aplikace i řada her.

Bez MP3, bos

Co ale součástí základní instalace není, je podpora formátu MP3 - kvůli softwarovým patentům. Podporu MP3 je možné doinstalovat, a to po ukončení základní instalace z optických médií a následné online aktualizaci. Vzhledem k objemu instalovaných souborů trvá instalace několik desítek minut.

Automatická aktualizace YOU (Yast Online Update) nabídne stažení binárních ovladačů pro grafické karty nVidia, multimediální balíčky a bezpečnostní záplaty - nové verze aplikací, které jsou součástí distribuce a byla v nich nalezena bezpečnostní chyba. Při online aktualizaci jsem narazil na problém s přetíženým primárním FTP serverem. Dlouhé čekání nakonec vyústilo v přerušení aktualizace a následovala volba jednoho z HTTP zrcadel na univerzitním serveru v Brémách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Varování před děvkou *** Firefox slouží jako marketingový nástroj distributorů Linuxu

Před prvním spuštěním je možné ještě systém detailně nastavit. Tady je zvláště důležitá položka správy grafického subsystému s volbou zapnout 3D podporu pro karty nVidia. Jde o nejjednodušší aktivaci hardwarové akcelerace 3D grafiky, jakou jsem zatím v Linuxu potkal. Vše proběhne automaticky bez nutnosti ruční instalace ovladačů a ručních úprav konfiguračních souborů. SuSE uživatele varuje, že na systémy s aktivovaným 3D není poskytována podpora, ale během týdne používání jsem nenarazil na nejmenší problém. (Navíc jsem měl na hotline k dispozici Aničku, takže jsem se odradit nenechal.)

První dojem? Nic moc

Zatímco celá instalace je příjemná a grafické rozhraní pohledné, přihlášení se do systému tento dobrý dojem kazí. Na rozdíl od Linspire Novell pravděpodobně neklade dost velký důraz na estetický dojem své distribuce. Kombinace ošklivé modré tapety se zelenou hlavou chameleona působí přímo odpudivě. Samotné rozhraní KDE je pak velice podobné vzhledu Windows XP s kulatými rohy oken i s jejich stínovanými záhlavími.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Modrá a zelená, jako pěst na oko *** Online aktualizace

Změna pozadí je samozřejmě to nejjednodušší - stačí použít hmat z Windows, tedy pravé tlačítko na plochu, nebo lze jen přetáhnout obrázek ze správce souborů (a webového prohlížeče Konqueror) na plochu, vybrat volbu a umístit jako tapetu. Změnit je možné i vzhled systémového panelu, například chcete-li mít v linuxové imitaci panelu rychlého spuštění jiný prohlížeč než Konqueror.

Výborná kancelář

Rozporuplné reakce vyvolalo rozhodnutí Novellu zařadit do SuSE Linuxu jako primární kancelářský balík OpenOffice.org 2, která ještě nedosáhla finální verze. Toto rozhodnutí se ale zdá šťastné. Office je stabilní a pracuje se s ní lépe než s řadou 1.x, působí také subjektivně rychlejším dojmem. Zásadní změnou v nové OO.o je nový formát souborů OASIS OpenDocument file format, podporována je ale řada dalších formátů od čistého HTML přes RTF až po formáty Microsoft Office 2003.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Instalace z RPM balíčku není problém *** OpenOffice.org 2.0 v akci

Podpora uzavřených formátů není dokonalá, avšak pro běžné použití je více než dostačující. Makra a další nadstavbové prvky používá i v MS Office jen minimum uživatelů, často ke své škodě. Samozřejmostí je česká kontrola pravopisu, která si dokáže poradit s běžnými překlepy a v řadě příkladů nabízí vhodnější opravy, zejména u slov s českou diakritikou či více než jedním překlepem/chybou.

Dalším zajímavým prvkem SuSE 9.3 je aplikace Kontact (součást grafického rozhraní KDE), která do jednoho rozhraní sdružuje poštu, kalendář, seznam úkolů, čtečku RSS zpráv a samozřejmě adresář. Velmi efektivně tak nahrazuje základní funkce Outlooku, i když bez jeho pokročilých možností.

Integrovaný emailový klient není nejsilnější částí této sady nástrojů. Naštěstí je poměrně snadné nainstalovat Thunderbird, je na jenom z dodávaných DVD, ale není součástí standardní instalace (na rozdíl od Firefoxu). Stejně tak Opera, která mi vyhovuje více než Firefox díky integraci většiny funkcí do základní instalace.

Zábava s chameleonem 

Linux není ani zdaleka dobrou herní platformou, zjednodušeně řečeno. Spíše jak hledat kvalitní hry pro Linux se vyplatí raději za peníze - ušetřené za licence Windows nebo Office -pořídit Playstation 2 (nebo Xbox pro ty, kteří snesou vedle Linuxu i produkty Microsoftu). To ale neznamená, že se na Linuxu nedá hrát. Už jsem zmínil podporu 3D akcelerace, díky ní je možné pohodlně hrát řadu 3D akcí, včetně Half-Life 2 a Doom 3 nebo Unreal Tournamentu 2004, popř. zdarma dostupné America Army.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Online vysílání ČT24 na Linuxu *** Aplikace Kontacts

Poměrně obtížně, z pohledu běžného uživatele, je možné rozchodit spoustu her pro Windows přes rozhraní Cedega. Existuje ale i řada her pro Linux - zejména fanoušci starších her najdou kopie oblíbených hříček z dob osmibitových počítačů, a Tux Racer vyšel dokonce i pro Windows. Také 3D Tron je maximálně zábavný, zejména ve dvou lidech u jednoho PC. Mnohem lepší jsou možnosti SuSE v oblasti multimédií, na problémy ale narazí uživatelé při setkání s formátem Microsoft AVI (včetně divx) nebo WMA.

Problémy obyčejného uživatele

Jediný zásadní problém na SuSE Linuxu 9.3 spočívá v instalaci nového software. Jako běžný uživatel nenainstalujete téměř nic, věčné spouštění YASTU (grafický správce systému) v režimu superuživatele a vypisování hesla není uživatelsky příjemné. Řešením by mohla být práce v režimu superuživatele, tady je ale velké riziko, že nezkušený uživatel provede nějaké změny, které systém poškodí.

Jednoduchost instalace přes C`N`R Warehouse Linspire je z pohledu obyčejného uživatele prostě nedostižná. Vzhledem k podpoře 3D grafiky SuSE 9.3 na mém disku (instalovaný i přímo, nejen v rámci VMWare, z něhož jsou screenshoty kvůli jejich jednoduššímu zpracování) chvíli zůstane, i když jako primární operační systém pro práci a zábavu mě nepřesvědčil, ale to zatím žádný Linux. 

Pohled zasvěceného uživatele přinese Anička v průběhu tohoto týdne.

Diskuze (217) Další článek: Centrum nabízí notifikátor ke Gigamailu

Témata článku: Linux, Open source, Grafický správce, Estetický dojem, Základní nástroj, Recenze, Oasis, Věčný problém, Běžná aktualizace, Běžná aplikace, Lin, Zelená plocha, Professional, Běžný uživatel, Běžná součást, Instalace, Instalovaná aplikace, Open Office, Grafické rozhraní, Instalovaný ovladač, Tron, REC, Kulatý roh, Racer, Army


Určitě si přečtěte

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 23

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky