Recenze Sony Vaio Z11: mobilní klenot

Prestižní model Sony obsahuje nejvýkonnější komponenty v mimořádně kompaktním provedení. Po prvním pohledu nabídneme více informací včetně měření výkonu.

Už počátkem týdne jsme vám nabídli video s první pohledem na notebook Sony Vaio Z11:

Klepněte pro větší obrázek

Teď se na něj podíváme trochu podrobněji. Hned na úvod ale musím bohužel oznámit, že se náš notebook s výraznými nálepkami "prototyp", "není určeno k prodeji" či "vzorek" bez pádů a při jemném zacházení tak trochu rozbil - po dvou dnech začal ignorovat akumulátor a fungoval jen s napájením ze sítě. Přičítáme to na vrub prototypové povahy, přece jen to není finální vzorek a tak se podobné věci stát mohou. Nemohli jsme ale proto přesně otestovat výdrž na akumulátory a v tomto ohledu se musíme spolehnout na kapacitu akumulátorů a výrobcem udávané hodnoty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 Klávesnice jako od jablka

Novou řadu Vaio Z, zastoupenou jediným modelem Z11, charakterizuje platforma Centrino 2 s dedikovanou i integrovanou grafikou, 13,1" displej formátu 16:9, rozlišením 1600 × 900 a výborným podáním barev a také kompaktní odolné tělo využívající uhlíkové kompozity.

Tělo notebooku kombinuje odstíny šedi se stříbrnými doplňky, výrazným prvkem je válec mezi klávesnicí a displejem, který obsahuje vedle akumulátoru na levé straně konektor napájení a v pravo výrazný vypínač. Ten svítí zeleně při zapnutí případně oranžově pulzuje při uspání počítače. Vrchní kryt displeje je z uhlíkových kompozitů, díky tomu je lehký, pevný a odolný. Přesto pevnosti hořčíkového rámu, jako je třeba u ThinkPadu X300, nedosahuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice má mezi tlačítky výrazné mezery v duchu současných klávesnici Apple, Sony ale něco takového nabídla pár let před Apple, takže nejde o plagiátorství. Na klávesnici se velmi dobře píše, vyhovuje mi i rozložení kláves s oddělenými směrovými šipkami, na kterých jsou přes Fn dostupné Home, End, PgUp a PgDn. Signalizace Caps Locku a dalších Locků je mezi mezerníkem a touchpadem – neruší tak příliš při práci. Přímo na klávesnici jsou dvě programovatelné klávesy, přiřadit jim můžete přes deset systémových funkcí nebo vlastní aplikaci. Na klávesnici je i tlačítko Eject pro vysunutí DVD mechaniky, použít můžete ale i standardní tlačítko přímo na mechanice. V rozích klávesnice jsou dva reproduktory, které mají dostatečnou hlasitost, vzhledem k rozměrům notebooku jsem ale nečekal vysokou kvalitu reprodukce, což se potvrdilo. Audiokonektory jsou správně umístěné na levé straně, takže sledování filmů na klíně nic nebrání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

sRGB pokryto

Klepněte pro větší obrázekPrávě filmy vyniknou na Z11 nejlépe – 13,1 palcový displej má poměr stran 16:9 a tak u širokoúhlých filmů odpadne tenký proužek nahoře a dole. Výborné je i podání barev, rozsah monitoru mírně sahá až za hranice barevného prostoru sRGB, což opravdu není u kompaktních notebooků zvykem. Pozorovací úhly sice nejsou tak skvělé jako u stolních monitorů, přesto pro úpravy fotek a videa je tento displej skvělý. Pro kancelářskou práci může volba poměru stran omezovat, přece jen displeje 16:10 mají více možných bodů na výšku. To ale tady řeší jemné rozlišení 1600 × 900. V tak kompaktním provedení věc opravdu nevídaná.

Displej lze charakterizovat jako matný s dobrou antireflexní úpravou, přesto je kvalita obrazu nad úrovní lesklých displejů. Ty právě volí lesklost kvůli lepšímu kontrastu, Sony však nabídne lepší barvy i bez odrazů.

Ač jde u Sony o prestižní notebook s „filmovým“ displejem, mechanika je v tomto případě jen DVD vypalovačka, Blu-ray bude vyhrazen až větším modelům. Nepochybuji, že se řada Z časem Blu-ray dočká, zatím ale zřejmě stísněné prostory nedovolují náročnější mechaniku. Ostatně mechanika nemá uvnitř notebooku ani krycí plech, o ten přišla kvůli úspoře místa.

Vyberte si výkon na míru

Přesto se nedá říci, že by byl výkon notebooku nějak ošizen. Uvnitř se skrývá nekompromisní výbava v podobně 2,4GHz procesoru Core 2 Duo P8600, 4 GB paměti (které nainstalovaný 32bitový systém Windows Vista plně nevyužije), grafické karty nVidia 9300M GS, kterou v případě požadavku na výdrž zastoupí Intel GM45 z Centrina 2, 320GB disku a logicky plné podpory sítí od gigabitového ethernetu po 802.11a/g/n včetně Bluetooth. Jen průměrná je 0,3Mpx kamera v horní hraně displeje, no ale pro Skype to stačí. V bohaté nabídce může chybět jen 3G modul, v zahraničí se ale Z11 s 3G nabízí a pod akumulátorem je u testovaného kousku zaslepený otvor pro SIM kartu. Je to tedy jen otázka zvolené konfigurace, ne modelové řady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Díky platformě Centrino 2 lze přepínat mezi dvěma grafikami bez restartu, stačí přesunout přepínač pod displejem z polohy Stamina do polohy Speed a po odkliknutí pár dialogů máte plný výkon grafiky nVidia. K tomu se přidá i plně nataktovaný systém a výsledkem je nejen několika násobný nárůst výkonu v grafice, ale také ve výkonu celého systému. V plném režimu Speed se jedná o nekompromisně výkonný počítač, který zastane i náročnou práci nebo hry, v režimu Stamina pak o úsporného střízlíka, s výkonem dostatečným na kancelářskou práci. V kombinaci s 58,3Wh akumulátorem se bezpečně pohybujete nad úrovní čtyř hodin práce. Výdrž bohužel můžu hodnotit jen z krátké doby, kdy akumulátor komunikoval, rozhodně to ale není položka, kterou bychom mohli dát na stranu záporů tohoto notebooku.

 

Klepněte pro větší obrázek

Udávaná výdrž MobileMark 2007
Z11 Stamina 5:25
Z11 Speed 4:30

Sony kamarádí s Google

Pro notebooky Vaio je typické přibalování mnoha programů, které mají usnadňovat zpracování hudby a obrazu. Ani Z11 není výjimkou, naštěstí nejde ve většině o tzv. crapware, který obratem odinstalujete. Spolu s instalací Windows Vista Business na notebooku najdete také:

  • Adobe Photoshop Elements 6 a Google Picasa na fotky
  • WinDVD a Easy Media Creator pro práci s CD a DVD
  • Google Earth v kategorii pro internet
  • Microsoft Works, Windows Meeting Space a 60denní Office 2007 pro kancelář
  • Skype a Google Talk pro komunikaci
  • 60denní McAfee Internet Security Suite pro bezpečnost
  • Google Desktop
  • V Internet Exploreru zalezlé lišty Google toolbar a McAfee Internet Security Suite

Kandidáty na odinstalování je tak zkušební Office a bezpečnost od McAfee, kdyby byly trvalé, není k odinstalování důvod. Jinak jde v podstatě o programy, které neurazí a často byste si je tam stejně nainstalovali. Jistě překvapí kompletní balík programů od Google, Sony očividně dostala od Google dobrou pobídku, aby tyto programy zdarma předinstalovala. Zbytečný mi přijde jen toolbar pro Internet Explorer a Google Talk, jinak bych nic nemazal.

Veškerý systém s aplikacemi se ukrývá ve skrytém oddílu na disku, takže jej lze v případě potřeby obnovit. Po instalaci si můžete vytvářet i vlastní obrazy systému, abyste nemuseli instalaci opět opravovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přistání ve stanici

Společně s notebookem jsem k testu získali i pro něj určenou dokovací stanici. Díky masivnímu plechovému spodnímu krytu pevně sedí na stole a neujíždí, současně se po rozložení odhalí konektor a celá plocha na které plně leží notebook. Zasouvání do dokovací stanice není zrovna přesné, usednutí notebooku vyžaduje trochu pohybu do stran, stejně tak je možné vytáhnout notebook z dokovací stanice bez uvolňování západek. Přesto se před vysunutím doporučuje ukončení všech připojených zařízení k tomu určeným tlačítkem na pravé straně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Cena za prestiž

Klepněte pro větší obrázekSony Vaio Z11 má doporučenou cenu na úrovni 60 tisíc. Byť se bude reálně asi prodávat levněji, přesto je výrazně dražší než tak módní mininotebooky s procesory Atom. Vyšší cenu ale neukrývá pouze v pochromovaných písmenech VAIO na víku displeje. Vynikající výkon, robustní konstrukce a špičkový displej vás na první dotek přesvědčí, že jde opravdu o mimořádný stroj. Samozřejmě nejde o počítač pro každého, když nepotřebujete mobilní výkon a na displeji máte jen excelové tabulky, jde o zbytečný luxus.

Nabízí se i srovnání s ThinkPadem X300 (teď už tedy X301), který u Lenova plní obdobnou roli vlajkové lodi. Ač X301 a Z11 spojuje stejná platforma Centrino 2 a kompaktní rozměry, jde o notebooky pro různé cílové skupiny. X301 je nekompromisní korporátní notebook s robustním provedením, Z11 multimediální stroj s výkonem i pro zábavu. Je to tedy spíše o životním stylu uživatele než o technických parametrech. Určitě se ale nespálíte s žádným z nich.

Klady a zápory

+ výkon
+ displej
+ klávesnice

- displej 16:9 je méně vhodný na práci
- "jen" DVD mechanika
- chybí 3G modul

Notebook Sony Vaio VGN-Z11XN/B

Zapůjčeno od: Sony Czech
doporučená cena: 59 990 Kč
podrobné technické parametry na webu výrobce

Diskuze (11) Další článek: Zorganizujte si čas pomocí internetu

Témata článku: Notebooky, Sony, Vaio, Spodní odstín, Robustní tělo, REC, Výborný notebook, MobileMark, Odolné tělo, Uhlíkový kompozit, Matná úprava, Google Toolbar, Mozila, Finální vzorek, Plný internet, Robustní provedení, Skvělá klávesnice, Origin, Clip, První dotek, Uhlík, Vynikající výkon, Palcový displej, Robustní konstrukce, Dokovací konektor, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky