Recenze sestavy Hal3000 iGold s procesorem Intel Pentium 4

Názory na pořízení nového počítače se stále velmi různí. Někteří preferují stavbu z vybraných komponent, jiní dávají přednost koupi modelové sestavy. Pokud si na stavbu vlastního počítače nevěříte, ale chcete investovat úspory do nového systému, přečtěte si recenzi na nejvýkonější sestavu značky Hal3000 s procesorem Intel Pentium 4 3,06 GHz.
Recenze sestavy Hal3000 iGold s procesorem Intel Pentium 4

Výroba počítačů u nás začala počátkem devadesátých let a za tu dobu vyspěla v moderní a finančně zajímavý obchod. Šikovné ruce počítačových kutilů nahradily velké výrobní linky, prosté nadšení vystřídala profesionalita a z dobrého obchodu se stal obchod více než dobrý. Malí výrobci a vlastně zároveň prodejci počítačů ale existují stále, svými možnostmi a portfoliem nabízených služeb se však těm největším vyrovnat nemůžou.

Bohužel neexistuje žádná přesná definice rozdělující počítače na značkové a neznačkové, čehož je některými menšími výrobci zneužíváno. Vždyť označit svůj produkt jako značkový (tedy znamenající něco extra) je výborný marketingový tah a koupěchtiví zákazníci se jen pohrnou. Opravdu značkových počítačů u nás ale existuje v podstatě pouze několik. Řadí se mezi ně značky Autocont, Comfor, Triline, Lynx, Brave, Tesco, Mironet, Barbone nebo právě Hal3000. Záměrně neuvádím Compaq nebo Hewlett-Packard, jelikož se jedná o nadnárodní společnosti, na našem území vyrábějící hlavně pro export.

Zkusme však srovnat značkový a neznačkový počítač z hlediska ceny. Nuže, značkový počítač bude téměř vždy dražší než neznačkový! To často hraje velkou roli při rozhodování a mnoho uživatelů tak raději využije služeb garažníků. Výsledná vyšší cena značkových počítačů však není dána cenou jednotlivých komponent, ale jejich přidanou hodnotou. Malá firma vám totiž jen ztěží může zajistit bezproblémový servis, nepřetržitou technickou podporu nebo důkladné dílenské zpracování. Navíc tu stále jakoby obchází strašák možného krachu malé firmy, což de facto znamená konec servisní podpory draze koupeného počítače. Nerad bych ale, aby text vyzněl pouze pro počítače značkové - na českém trhu působí velké množství jistě seriózních společností vyrábějících dobré neznačkové počítače.

Hal3000 iGold

V tomto článku se zaměříme na sestavu pocházející z výrobních linek společnosti 100Mega Distribution a jejichž celé produktová řada nese označení Hal3000 - Heuristicky programovaný ALgoritmický počítač. Společnost 100Mega Distribution vyrábí počítače vlastní značky poměrně krátkou dobu a zanedlouho oslaví první rok existence na českém trhu. Celá produktová řada Hal3000 je rozdělena do třech „cenových“ kategorií, a to konkrétně skupin Bronze, Silver a Gold (Gold samozřejmě stojí na vrcholu). Každý zákazník si může svoji sestavu libovolně konfigurovat za pomocí „konfigurátoru“, který naleznete na firemních webových stránkách (www.hal3000.cz). Dlužno podotknout, že tuto možnost nabízí většina firem prodávajících počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Balení a technické parametry

Již balením se značkový počítač od toho neznačkového vyráběného na koleně nebo menšími firmami velmi liší. Sestavu dostanete v pěkné krabici s logem značky, nechybí všechny manuály, kabeláž, cédéčka s ovladači nebo publikace První kroky s počítačem nahrazující český manuál.

počítač Hal3000 iGold
Procesor Intel Pentium 4 3GHz HT 512kB 533MHz BOX
Základní deska MSI 845PE MAX2-FIR
Čipset Intel 845PE
Paměť 512MB DDR PC2700 333MHz
Pevný disk WD Caviar 200GB WD2000JB 7200 rpm
Grafická karta MSI G4TI4800SE-VTD8X, 128MB
Zvuková karta integrovaná 6ti kanálová, C-Media
Síť / modem Fast Ethernet 10/100/1000 Mb/s LAN, modem WELL FM-56PCI-RWM
Mechaniky CD-RW Plextor PX-W4824TA 48×/48×/24×, IDE FDD 3,5“
Porty 1×LPT, 1×COM, 5×USB, 2×PS/2, 3×FireWire, 1×VGA, 1×DVI, 1×VIVO, line-in, analog output, S/PDIF Optical output, S/PDIF Digital output, vstup pro stereo mikrofon, 10/100 Ethernet LAN, vstup pro mikrofon a zvukový výstup pro modem
Myš optická Logitech MX500
Klávesnice Umax WK900 Office
Software Windows XP Pro CZ, PlexTools, Virtual Drive Pro, MSI 3D Desktop, InterVideo WinProducer/WinCoder, InterVideo WinDVD 5.1, MSI Multimedia, Games Collection, Ghost Recon, Duke Nuken, The Elder Scrolls III

Co je pod kapotou

První výhradu bych měl k počítačové skříní, jelikož ta působí nudným dojmem a šedo-bílá kombinace rozhodně pozornost neupoutá. Jedná se o klasickou skříň velikosti Miditower s odnímatelnými bočními stěnami. Ty jsou zajištěny šroubky, takže žádné rychlé otevření skříně ala Chieftec se nekoná. Mrzí mne také to, že není možné připojit periferie do portů (USB, IEEE1394), které by byly vyvedeny na přední část skříně. Přeci jenom zapojovat digitální fotoaparát do portu USB umístěném na zadní straně není nic příjemného. Co mne naopak potěšilo byl „pořádek ve skříni“ – kabely byly svázány, nic nepřekáželo.

 • základní deska MSI 845PE Max2: jak je u MSI zvykem, tištěný spoj je vyveden v červené barvě s dobrým rozmístěním konektorů. Výhradu mám jen k umístění napájecího konektoru, který je zbytečně blízko patice pro procesor a při instalaci většího chladiče není odpojení kabelu zrovna lehké (to ale u kupované sestavy asi těžko můžete považovat za nevýhodu). Na zadním panelu je vyvedeno pět portů USB 2.0 (4+1), ale chybí jeden sériový port. Standardem se u MSI stala bohatá výbava a v balení kromě jiného naleznete D-Bracket panel s tradičními LED diodami a pátým USB portem. Všechny porty jsou vyvedeny na zadní straně skříně, manuály, ovladače, cédéčka naleznete v balení.

 • procesor Intel Pentium 4 3,06 GHz: Tady není co dodat. Jedná se o nejvýkonnější model platformy Pentium 4, samozřejmě s podporou technologie Hyper-Threading. Bohužel musím zmínit poněkud hlučnější chlazení. Po zapnutí počítače je sice větrák na chladiči tichý, ale zhruba po deseti minutách se hlučnost značně zvýší a počítač pak připomíná spíše vysavač. Nicméně chladič je originál boxovaný, tudíž je vina spíše na straně Intelu než firmy vyrábějící sestavu.

 • grafická karta je jednou z nejdůležitějších komponent a 100Mega Distribution počítač vybavila  kartou MSI GeForce4 Ti-4800SE s druhým nejvýkonnějším čipem v barvách nVidie. Karta je to bezesporu výkonná, v MSI k ni přibalili rekordní množství CD s hrami a nejrůznějším software (Tom Clancy’s Ghost Recon nebo The Elder Scrolls III: Morrowind) a pomocí přiložené redukce s pozlacenými konektory můžete na svém monitoru přehrávat videonahrávky z kamery nebo video/DVD přehrávače, případně prohlížet fotografie z digitálního fotoaparátu.

 • Operační paměť je dostačující – 512 MB je osazeno na jednom modulu s frekvencí 333 MHz.
 • K ukládání velkých objemů dat můžete využít instalovaný pevný disk WD o kapacitě 200GB. Rychlost otáčení ploten je standardní (7200 ot./min), ale mezi jeho přednosti patří 8 MB velká paměť cache.
 • Vzhledem k vývoji cen je pochopitelné, že výrobci osazují sestavy CD-RW mechanikami. Testovaný počítač obsahoval kvalitní vypalovačku Plextor PX-W4824TA 48×/48×/24×, která si poradí s chráněnými cédéčky, čte dobře poškozená média a mezi paliči je velmi oblíbená. Jelikož se ale za kvalitu platí, její cena posunula výslednou cenu sestavy o něco výše. Jako malé mínus hodnotím absenci druhé optické mechaniky – ceny DVD-ROM mechanik jsou velmi nízké a navíc přijdete o možnost vychutnat si kvalitní film nebo pálit on the fly.
 • Samozřejmostí je pak integrovaná šestikanálová zvuková karta, interní 56 kbps modem a LAN (1 Gbit/s).

Klepněte pro větší obrázek
Kabely jsou uspořádané

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na konektory umístěné na přídavných panelech

Periferie

K sestavě dostanete velmi kvalitní optickou myš Logitech MX500 (její podrobná recenze vyjde na Testcentru příští týden) a nedávno recenzovanou klávesnici Umax Office WK900 (jedná se o OEM výrobek s logem Umaxu). Monitor k sestavě standardně dodáván není, lze jej ale za příplatek dokoupit. Trochu mě mrzí absence reproduktorů. Počítač je prodáván s předinstalovanými Windows XP Professional CZ a základním softwarovým vybavením. Bundlované hry a utility si každý uživatel doinstaluje sám. Sestava byla standardně nakonfigurována, ale jestliže vám záleží na několika procentech výkonu, můžete jeho vyladěním dosáhnout v testovacích programech ještě o něco lepších výsledků.

Výsledky testů

SYSmark 2002 Rating/Internet/Office 268/383/187
PC Mark 2002 CPU 7473
PC Mark 2002 Memory 6613
PC Mark 2002 HDD 1083
3DMark 2001SE 12605
3DMark 2003 1587

Jak je vidět, 3DMark 2003 opravdu není optimalizovaný pro grafické karty s čipy nVidia. Dosažené skóre je oproti výsledkům karet ATi žalostné.

Plusy

 • výkon
 • vybavení
 • CD-RW Plextor
 • procesor
 • základní deska
 • myš Logitech MX500

Mínusy

 • case
 • cena
 • hlučný větrák chladiče
 • absence druhé optické mechaniky
 • vyvedení portů na přední stranu skříně

 

Zapůjčila: 100Mega Distribution, www.100megadistribution.cz, www.hal3000.cz

Cena: 76 078 Kč s DPH

Diskuze (101) Další článek: Nová Kazaa 2.1

Témata článku: Sestavy, Digitální fotoaparáty recenze, Absence, Zadní strana, Velká paměť, Recenze, Malé balení, PC skříně, Strong, Dobrá barva, Kvalitní čip, Podrobná recenze, Česká klávesnice, Skříň, Ghost, Rekordní množství, Mikrofony k pc, Integrovaný obchod, HAL, PC Games, Pentium, SES, Boční stěna, Výrobní linka, Tradiční led


Určitě si přečtěte

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku