Recenze SATA disku WD Raptor - deset tisíc pro plotny

Koupit si v dnešní době základní desku s integrovaným řadičem Serial ATA není žádným problémem. Horší to ještě donedávna bylo se sháněním pevných disků. Nicméně my jsme otestovali pevný disk WD Raptor, který se může pochlubit rovnými deseti tisíci otáčkami za minutu. O tom, jak si vedl v našich testech, je pak následující článek.

Koupit si v dnešní době základní desku s integrovaným řadičem Serial ATA není žádným problémem. Horší to ještě donedávna bylo se sháněním pevných disků. I tato situace se ale postupně lepší a trh je postupně zaplňován SATA disky různých výrobců. Jedním z nich je i Western Digital, který na něj přináší prozatím nejrychlejší SATA disk WD Raptor s rovnými deseti tisíci otáčkami za minutu. O tom, jak si vedl v našich testech, je pak následující článek.

Pevný disk WD Raptor se na první pohled nikterak neodlišuje od klasických 3,5“ pevných disků. Snad jen mírné žebrování na levé straně, které by zřejmě mělo napomoci lepšímu chlazení, jej na první pohled odlišuje od zaoblené konkurence. Při pohledu na zadní konektorový blok narazíte na rozhraní SATA, reprezentované jak datovým, tak napájecím konektorem (na zdroje podporující toto rozhraní si ale ještě chvíli počkáme), klasický napájecí konektor a čtyři pozice pro můstek, kterými se u IDE disků nastavoval režim master/slave/cable select. Tato část však u SATA disků již ztrácí zcela na významu, jelikož SATA disky se k řadiči připojují každý svým vlastním kabelem. Díky tomu odpadá mnohdy nenáviděné zkoušení kompatibility mezi disky různých výrobců.

Pokud pevný disk otočíte na záda, tak spatříte pouze zelený tištěný spoj a na něm jeden čip. Tím je však Serial ATA bridge od firmy Marvel, který se používá pro zajištění zpětné kompatibility mezi rozhraním Serial ATA a Ultra ATA. Z toho lze usuzovat, že Raptor není zase taková úplná novinka a že byl navržen již pro starší rozhraní Ultra ATA 100. Nicméně své premiéry se dočkal až s příchodem rozhraní Serial ATA, což mu budiž pouze ku prospěchu.

Cílová skupina

Při pohledu do sortimentu pevných disků Western Digital jistě zjistíte, že tento výrobce neprodukuje žádné disky pro rozhraní SCSI. A právě těmto diskům by měl být Raptor přímým konkurentem. Proto také z tohoto pohledu není zase tak klíčová kapacita, která je v jeho případě pouhých 36 GB, ale především rychlost, s jakou dokáže s uloženými daty pracovat. K tomuto účelu používá více než dobré nástroje – datovou plotnu, kterou roztáčí rychlostí 10 000 otáček za minutu a 8 MB vyrovnávací paměti. Navíc v jeho prospěch jednoznačně hovoří cena, která je podstatně nižší, než je tomu u disků SCSI. Z těchto důvodů by se mohl Raptor dobře zhostit práce v menších serverech.

SATA vs. jiná rozhraní

S rozhraním SCSI má SATA společného více, než by se mohlo na první pohled zdát. U serverových řešení je podporována funkce hot swapping, která umožňuje vyjmutí nebo připojení pevného disku za chodu systému. Pokud jste něco podobného zkusili s pevným diskem IDE, tak jistě víte jak vše dopadlo… v lepším případě nijak, v horším krachem a zatuhnutím celého systému. U SATA také nejste tolik limitování délkou datových kabelů. Pevné disky můžete připojit na vzdálenost až jednoho metru od řadiče. Druhou stránkou věci je dostupnost takovýchto kabelů. Také manipulace se SATA kabely je podstatně příjemnější, než s tlustými IDE monstry. Jednou z mála nevýhod Raptora oproti diskům pro SCSI je jeho datová propustnost. Ačkoli je datová propustnost rozhraní SATA 150MB/s, tak tuto hodnotu pevný disk využívá maximálně z poloviny. Proto v tomto ohledu nemá zatím rozhraní Ultra320 SCSI žádnou vážnější konkurenci. S příštími verzemi pevných disků a rozhraní SATA však již bude situace podstatně zajímavější.

Testy

K testování pevného disku jsme použili tři základní aplikace. Sisoft Sandru 2003, PC Mark 2002 pro změření výkonu v kancelářských úkonech a HD Tach 2.61 pro zjištění fyzických možností disku bez ohledu na nainstalovaný operační systém.

Klepněte pro větší obrázek
HD Tach 2.61

Klepněte pro větší obrázek
HD Tach 2.61

Výsledky testů ukázaly, že WD Raptor je skutečně diskem, který má rozhodně budoucnost. Jeho výkon je plně srovnatelný s klasickými IDE disky uspořádanými do diskového pole RAID 0, nebo také jeho přímými konkurenty z prostředí SCSI. Za ty lze považovat např. pevný disk Maxtor Atlas 10K.4 nebo Seagate Cheetah 36ES, který oproti Maxtoru pracujícím přes rozhraní Ultra160 SCSI nabízí již rozhraní Ultra320 SCSI.

Klepněte pro větší obrázek

Při testování se pevný disk poměrně málo zahříval. Bohužel tento dojem nemám podložen měřením. Na druhou stranu musím konstatovat, že po ukončení testování jsem mohl pevný disk bez problémů uchopit do ruky, což např. u SATA disků Maxtor DiamondMax Plus 9, které jsem měl možnost testovat nedávno, šlo jen velmi ztěží. Také jeho hlučnost dle mého názoru nedosahovala takových výšek, jaké udává výrobce. Pevný disk při normálním zatížení byl jen mírně slyšitelný, na rozdíl od pevných disků Maxtor. Osobní odhad je tak na úrovni pod 30 db při práci.

Klepněte pro větší obrázek
SiSoft Sandra 2003

Můj celkový dojem je z tohoto pevného disku velmi dobrý a musím uznat, že již se těším na příští generaci, která by měla přinést větší kapacitu. Tu by totiž potencionální uživatelé Raptora jistě ocenili.

Parametry udávané výrobcem

Fyzické vlastnosti
Kapacita 36.7 GB
Model WD360GD
Formátovaná kapacita 37,019 MB
Počet sektorů 72,303,840 (44F44E0h)
Interface Max 1.5 Gb PHY serial Interface
Bytů na sektor 512

Výkonové parametry
Přenosová rychlost - Buffer na Host - Buffer na Disk 150 MB/s max 102 MB/s max
Average Read Seek 5.2 ms (průměr)
Track-to-track Seek 0.7 ms (průměr)
Full Stroke Read Seek 10.2 ms (průměr)
Průměrná Latence 2.99 ms
Počet otáček 10,000 RPM
Buffer 8 MB
Příprava disku 7.0 sec
Error Rate < 1 v 1015 přečtených bitů

Rozměry
Výška 1.028 in. (25.4 mm) max
Délka 5.787 in. (147.0 mm) max
Šířka 4.0 in. (101.6 mm) ± .01 in.
Hmotnost 1.60 lb. (0.73 kg) ± 10%

Napájení
Mode 12 V (± 10%) 5 V (± 5%) Power
Read / Write 430 mA 925 mA 9.75 W
Idle 350 mA 5 850 mA 9.25 W
Standby 25.5 mA 350 mA 2.1 W
Sleep 25.75 mA 200 mA 1.3 W

Další specifikace
Otřesy
Operating 20 G (zápis), 65 G (čtení)
Non-operating 250 G
Hlučnost
Idle Mode 32 dBA průměr
Seek Mode 36 dBA
Spolehlivost
MTBF 7 1,200,000 hodin
Záruka 5 let

Plusy

  • 10000 otáček
  • tichý chod
  • zahřívání

Mínusy

  • kapacita

Více informací na www.wdc.com
Zapůjčila: ProCA, www.proca.cz

Diskuze (51) Další článek: Sony uvádí další verzi své populární „obojetné“ vypalovačky DVD

Témata článku: Dobrá latence, Disk, Read, Serial, Marvel, Napájecí kabely, Tisíc, MA, Pevný disk, Přímý pohled, Dobrý dojem, Recenze, Raptor, Rozhraní, Atos, Disk WD, Osobní odhad, Track, Cheetah


Určitě si přečtěte

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

** Automobilka Tesla neustále zvyšuje prodeje svých vozů ** S kvapně rostoucím počtem nových majitelů Tesel ale stoupá i počet zákazníků servisů ** Servisy Tesly nestíhají, firma proto řeší další akutní problém

Petr Melechin, Karel Dlabač | 72

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 29

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 96

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

** 24. srpna 1995 zahájil Microsoft prodej Windows 95 ** Uvedení na trh doprovázela masivní reklamní kampaň ** I 23 let poté je určitě na co vzpomínat!

Karel Kilián | 118


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání