Recenze Samsung ML-1510: Jaká je nejlevnější laserová tiskárna?

Pokud bych měl charakterizovat laserovku Samsung ML-1510 jedním slovem, tak to bude jistě „levná“. Záměrně se ale vyhnu slovu laciná, ta tiskárna totiž za své peníze dokáže odvést opravdu poctivý kus práce.

Kdo dnes chce domů či do menší kanceláře nějakou levnou tiskárnu, asi nejčastěji sáhne po inkoustové tiskárně. Levné laserové tiskárny jsou brány především svou absencí barevného tisku jako outsideři. Nicméně právě v domácích podmínkách dokáží černobílé laserové tiskárny stále odvést kus dobré práce. Jsou totiž schopny tisknout rychle a téměř na libovolný papír, netrpí žádným rozmazáváním inkoustu či neostrými hranami písmenek. Stejně tak mají menší provozní náklady než inkoustové tiskárny.

V kategorii levných laserových tiskáren je celkem hodně potenciálních kandidátů, ale tiskárna Samsung ML-1510 má mezi nimi prvenství, s cenou pod 5500 včetně daně je totiž nejlevnější a popravdě to nekompenzuje třeba dražšími tonery. Samozřejmě, v dané cenové kategorii musí nutně být nějaké kompromisy, Samsung je ale zvolil poměrně vhodně a tak nebude moc položek, kde byste pocítili problémy.

Kdy zvolit GDI?

U nejlevnějších laserovek je dnes celkem pravidlem, že nemají samostatnou vnitřní inteligenci a při předzpracovávání úloh se spoléhají na připojený počítač. Tyto tiskárny se označují jako GDI a stále si nesou, byť už spíše neoprávněně, punc něčeho méněcenného. GDI tiskárny totiž neumí tisknout samostatně bez podpory operačního systému (neumí tedy třeba tisknout z DOSu) stejně tak se nedají zapojit samostatně do sítě. Protože ale dnes již není požadavek na tisk z DOSu tak výrazný, výkon počítačů je dostatečný, aby se něco mohlo dát tiskárně není GDI nevýhodou. Dost často je označení GDI také vnímáno jako cejch tiskárny podporované jen pod Windows, ML-1510 je ale GDI tiskárnou, která kromě Windows podporuje i pro Linux a Mac OS. ML-1510 je sice označována jako GDI, určitou vnitřní inteligenci ale má, 66 MHz procesor a 2MB paměti přece jen kus práce odvedou, přesto je tiskárna závislá na připojeném počítači.

Kratší než A4

Samotná tiskárna je skutečně velmi kompaktní a na stole nezabírá více místa. Téměř se dá říci, že nebýt vestavěného podavače na 250 listů A4, mohla by být kratší. Kvalitní plochý podavač, kam stačí jen volně položit listy je umístěn na spodní straně tiskárny a přesahuje vzadu hlavní rozměry tiskárny. Ta má rozměry 35 x 35 x 19 cm při váze 7 kg. Je tedy dobře přenosná a pohodlně se všude vejde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tiskárna je sympaticky kompaktní i ve srovnání s běžným CD, vzadu je hrb schovávající mimo jiné konektory a konec podavače papíru.

Mimo automatického podavače je na přední straně štěrbina pro ruční podávání papíru a při vyklopení zadního víka projde papír tiskárnou rovně s minimálním zvlněním. Jinak se potištěné papíry standardně skládají na horní stranu tiskárny, kde je prostor pro 50 listů.

Co umí

Tiskárna je charakterizována rozlišením 600 dpi a rychlostí tisku 14 stran za minutu. Tuto rychlost jsem ověřil. Při tisku více kopií běžné po celé ploše zaplněné stránky dokumentu jsem včetně počáteční přípravy tisku zvládl za minutu vytisknout 13 stránek. Na domácí tiskárnu je to velmi slušný výkon a mnohé levné inkoustovky ve srovnání s touto tiskárnou nemají šanci. Slušná je i maximální potisknutelná plocha – u A4 je z každé strany okraj půl centimetru.

Na trhu jsou i dražší modely této tiskárny až s rozlišením 1200 dpi, jejich cena je ale už skutečně vyšší. Vyšší rozlišení má smysl zejména u jemného prokreslování odstínů šedi, nicméně 600 dpi u běžných textů a grafů vůbec nepocítíte jako handicap. Mimo základního (600 dpi) a náhledového režimu (300 dpi) má tiskárna i úsporný režim, kdy se tiskne každý druhý bod. K tisku odstínů šedi se váže i výtka na adresu spojitosti ploch, u některých rastrů pro odstíny šedi se totiž projevuje mírné proužkování tiskárny. Není to tedy čistá laserová práce ale můžete si všimnout mírných chyb. Může to být ale vlastnost kusu nebo jen válce v tonerové kazetě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Větrák na boku se zapne jen při tisku, jinak je tiskárna neslyšitelná. v zadu je síťový vypínač * Jediné ovládací tlačítko bohatě stačí * Proužkování je na tisku patrné - pro měřítko: snímek zabírá celou šířku strany A4.

Tiskárna se k počítači připojuje pouze přes USB rozhraní, stejně vypadající dražší varianty ML-17x0 mají i paralelní port. Pouze USB dnes ale není žádným větším nedostatkem, spíše vám bude vadit, že u tiskárny není standardně USB kabel dodáván, musíte si ho sehnat samostatně (je to standardní varianta placatý na čtveratý). K USB portu se váže nicméně jedna chyba ovladačů, které se mi projevila na více počítačích – po připojení tiskárny k USB portu se tiskárna sama nainstaluje, nastaví se ale na LPT1 a pak logicky netiskne. Je tedy nutné ji ručně přehodit na správný USB port, po té jede vše bez problémů. Nutné je také nejdříve nainstalovat ovladače a až poté připojit tiskárnu, v opačném pořadí se mi nainstalovala maďarská verze a trochu jsem se v nabídkách ztrácel.

  Ovladače tiskárny poskytují základní komfort, nejsou sice přes bohatou nabídku jazykových mutací v češtině, ale jsou snadno pochopitelné i v základní angličtině. K zajímavým vychytávkám patří tisk až 16 stránek na jeden list papíru, případně tisk velkého plakátu, kdy se jedna stránka zvětší až na 16 vytištěných listů s definovatelným překryvem.

Mimo základních ovladačů si můžete volitelně nainstalovat i monitor aktivity tiskárny, který vám zobrazí na obrazovce okno s animací v případě problému. Tento program ale pouze reaguje na stav tiskárny, nedokáže třeba zobrazit stav toneru nebo počet vytištěných stránek. Údaj o počtu vytištěných stran získáte vytištěním konfigurační stránky delším podržením jediného tlačítka na tiskárně.

Kolik stojí i za života

Samotná tiskárna se u firmy Libra prodává za koncovou cenu 5478 Kč včetně DPH, a jak jsme u tiskáren zvyklí, není to jediná částka, kterou budete muset při používání tiskárny vynaložit. Doplňkový toner s výdrží 3000 stran stojí zhruba 2000 Kč s DPH, v ceně tiskárny je ale pouze tzv. startovní toner s výdrží jen 1000 stran. Podobný přístup s malým přibaleným tonerem je ale běžný i u ostatních levných tiskáren. Náklady na stránku jsou tak zhruba 66 haléřů plus cena papíru. Výhodou laseru je, že v tiskárně může toner být i delší dobu, nevyschne vám po čase sám od sebe jako u inkoustových tiskáren. Výměna toneru je jednoduchá a i při přenášení tiskárny, kdy nebyla zrovna ve vodorovné poloze z něj nic neuniklo. Součástí toneru je i válec, takže nejsou další dodatečné náklady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podavač papíru je příjemný, na přední straně je i páčka s mechanickou signalizací zaplnění podavače. * Toner zvládne vyměnit skutečně každý.

Levná, ne laciná

Na tiskárně Samsung ML-1510 mne potěšila kvalita provedení, dobrý podavač papíru, příjemná rychlost tisku a solidní tiskové výstupy. Mrzí mírné proužkování u šedých ploch, které ale u běžných tisků budete pozorovat jen výjimečně. Pokud je pro vás podstatný tisk v Linuxu, měla by vás tato tiskárna také uspokojit. Neberte ji jako Windows tiskárnu, i když je GDI. Nevytisknete sice nic v DOSu, to ale dnes už není takový nedostatek. Za svou cenu podává velmi solidní výkony a pokud není pro vás barva to nejdůležitější (fotky třeba beztak tisknete v digilabu), může být velmi dobrým společníkem i v domácím nasazení.

Klady a zápory

+ rychlost
+ rozumné náklady na tisk
+ podpora v řadě operačních systémů
- v balení chybí USB kabel
- mírné proužkování na šedých plochách

Parametry

Tiskárna Samsung ML-1510
Rychlost až 14 stránek/min (10 sekund první strana)
Rozlišení 600x600 dpi
Vybavení 66MHz procesor, 2 MB paměti
Podavače hlavní 250 listů; ruční podavač pro jednotlivé listy; horní odkládací na 50 listů
Ovládání jedno tlačítko pro úsporný režim/zrušení tiskové úlohy/tisk diagnostické stránky
Kompatibilita Windows 98/ME/2000/XP, MacOS 8.6 a pozdější, Linux včetně Red Hat, Caldera, Debian, Mandrake, Slackware, Suse a Turbo Linux
Rozhraní USB 1.1
Cena 5 477,80 včetně DPH
Zapůjčila Libra

Diskuze (70) Další článek: Mírně kritická chyba Windows XP při obsluze WMF a EMF souborů

Témata článku: Windows, Linux, Samsung, Tiskárny, Ovládací tlačítko, Spodní odstín, Jediný kabel, Jediná část, Základní stránka, Tiskárna, Outsider, Základní ovladač, Výrazný nedostatek, Solidní kus, Laserová tiskárna, Handicap, Druhý bod, Levné tiskárny k počítači, Tisk, REC, Nejlevnější varianta, Domácí nasazení, Horní strana, Kompaktní rozměr, Toner


Určitě si přečtěte

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF