Recenze Rio Forge Sport: Sportovec v dobré formě

Zajímavý, lehký, sportovní, rozšiřitelný. Rio Forge patří mezi přehrávače s podporou výměnných karet a je určen zejména pro aktivně se pohybující sportovce, díky svým vlastnostem ale zaujme i naprosto líné jedince. Mezi kartovými přehrávači totiž patří ke špičce.

Související odkazy

Slovník
ID3
MP3
USB

Katalog produktů
MP3 přehrávače

Většina kartových přehrávačů, které jsme testovali, patřila spíše k podprůměru, jak cenově, což je samozřejmě dobře, tak zvukově a zpracováním, což už tak dobré samozřejmě není. Kvalitní přehrávač, který zároveň podporuje velké množství funkcí, je těžké najít, většinou výrobci sahají ke kompromisům. A při vší chvále, která směrem k Rio Forge Sport ještě zamíří, kompromisy dělal i výrobce tohoto přístroje, naštěstí ne v oblasti kvality zvuku nebo zpracování.

Chromovaný bourák

Přehrávač je inzerován jako zařízení pro venkovní poslech při aktivním pohybu. Sám přehrávač přitom nevypadá na první pohled nijak drsně nebo outdoorově, spíše trochu futuristicky. Může za to neobvyklý nepravidelný tvar doplněný o metalicky lesklý plast a chromované kování kolem displeje a kovové ovládací prvky na čele přístroje. Že jde o přístroj, který se vyrovná, když ne s nepohodou, tak alespoň s upoceným sportovcem, ukazují pogumované hrany a zadní strana přístroje. Gumový povrch má i krytka baterie (1x AAA), která schovává také místo pro uložení paměťové karty. Trochu nepříjemné je, že pro manipulaci s kartou je nutné vyndat nejprve baterii, ale karta tak alespoň nikde z přehrávače nevyčuhuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Barva přehrávače se liší podle kapacity, modrá je dobrá (512 MB), červená smutná (128 MB)

Přístroj se ale díky oblým tvarům drží dobře v ruce a dvě protilehlé prohlubně potom slouží pro připevnění přezky. Úchyt tvořený kovovým jazýčkem ve zpevněném plastovém okruží není možné příliš vyhnout, nošení přehrávače na opasku je v podstatě nemožné, zato hračka výborně drží na poutku na pásek. K přehrávači patří také popruh pro nošení na paži, který si s přehrávačem a jeho úchytem dobře rozumí. Dodávaná sluchátka neumožňují nošení na krku, ani přístroj na tuto možnost není připraven, což ale odpovídá jeho zaměření, při běhu či jiném pohybu by přehrávač hrozil vyražením zubů či jinou újmou na zdraví.

Klepněte pro větší obrázek

A stříbrná střední cesta s kapacitou 256 MB

Samotná sluchátka jsou netradiční typ "shora za uši", což opět odpovídá sportovnímu zaměření přehrávače, ale významně limituje použití přehrávače s dodávanými sluchátky spolu s brýlemi, ať už dioptrickými nebo slunečními. Oproti samotnému přístroji ani nepůsobí tak dobře dílenským zpracováním, což nelze tak úplně omluvit tím, že dobře drží na uších i při pohybu.

Spořádaná rodinka

 Parametry
 Interní paměť  512 MB (v nabídce 128/256/512 verze) 
moznost rozšíření o SD/MMC karty 
 Formáty  MP3, WMA, ASF, WAV
 Ekvalizér  5 předvoleb + 1 uživatelská
 Kompatibilita  Windows 98 a vyšší, Mac OS X
 Rozhraní  USB 2.0
 Napájení  1x AAA baterie
 Provozní doba   až 20 hodin
 Rozměry  68,6 x 63,5 x 22 mm
 Hmotnost  62 gramů
 Cena  4990 Kč s DPH (www.mp3store.cz)
 Zapůjčil  HBC Europe, s.r.o.

Rio získává několik nepodstatných bodů za udržení konzistentní navigace v menu všech svých přístrojů. Je velice příjemné po zkušenostech s Carbonem nebo Nitrusem narazit na stejně kvalitní menu zobrazované na stejně kvalitním světle modře podsvíceném displeji. Ovládání se od přehrávačů Rio s pevným diskem ale přeci jen liší. Zůstalo separátní tlačítko pro zapnutí přístroje, pro přístup do menu přibylo další samostatné tlačítko a pohyb v menu místo příjemného třísměrného kolečka v rohu přístroje nahrazuje kruhový ovladač se čtyřmi kontakty a potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Toto řešení je bytelnější a příjemnější než obvyklé pětisměrné joysticky, ale kolečko by bylo bývalo asi lepší. Navíc je zde také kolébka pro ovládání hlasitosti, která je snadno přístupná a díky větší velikosti tlačítek umožňuje nastavení hlasitosti i za pohybu nebo poslepu v kapse.

Ovládání přístroje po připojení k osobnímu počítači se blíží ideálu. K dispozici má uživatel jak možnost přímého přesunu souborů jak do hlavní paměti přehrávače tak na paměťovou kartu s maximální kapacitou 1 GB (tváří se jako další výměnný disk), tak možnost využít firemního software pro správu hudebních souborů. A do třetice je tu podpora Windows Media Playeru, který se jeví jako jednodušší řešení než vlastní aplikace od Ria, už proto, že WMP má v systému většina uživatelů Windows a není tak nutné nic instalovat. Jedinou vadou na kráse v této oblasti je poměrně nízká přenosová rychlost, která se blíží třem megabajtům za sekundu. Špičkové USB 2.0 klíčenky přitom dokáží zapisovat data rychlostí až 8 MB/s.

Funkčně omezen

Největší slabinou ve srovnání s konkurencí je u Ria Forge absence funkcí pro nahrávání hlasu nebo zvuku z externích zdrojů. Ukládat do paměti je možné pouze rozhlasové vysílání z integrovaného tuneru. Absence mikrofonu může mrzet každého, kdo v MP3 přehrávači hledá nouzový diktafon třeba pro vysokoškolské přednášky, absence nahrávání z externího zdroje přes line-in vstup je detail, ze kterého se nestřílí. Sportovnímu zaměření naopak odpovídá přítomnost stopek, které běžec či cyklista ocení více než možnost nahrávat si své funění.

Základní funkcí multimediálního přehrávače je stále přeci jen přehrávání digitálních formátů. I zde padne kosa na kámen, ale pouze pro fanoušky otevřeného formátu Ogg Vorbis, který narozdíl od MP3 a WMA i s ochranou DRM není podporován. Nakolik je absence podpory Oggu problematická musí posoudit každý uživatel pohledem na svůj disk či CD s hudebními soubory. Další drobností, kterou lze Riu Forge vytknout, je absence podpory českých znaků ve jménech souborů a ID3 tazích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různé barvy, různé strany, krytka USB konektoru je součástí balení, ale určitě ji ztratíte

Přehrávání je možné podle jména interpreta, názvu alba, ale také podle času přidání skladby do přehrávače (poslední den, dva dny, týden, měsíc), roku vydání alba, žánru nebo předem vytvořených seznamů skladeb. Roztřídění skladeb podle ID3 popisků přitom přehrávač provádí sám při jejich přesunu do přehrávače i v případě přímého kopírování v Průzkumníkovi nebo jiném správci souborů. Poslech rádia je celkem bezproblémový, v některých diskuzích zmiňované problémy s citlivostí tuneru jsem nezaznamenal - vhodné je samozřejmě v menu nastavit evropský region, a pokud signál kolísá, je možné vypnout stereo příjem a vynutit si monofonní poslech, který bývá čistější bez šumu. Nevadilo mi ani omezení na 8 pozic pro uložení rozhlasových stanic, poslouchám pouze Radiožurnál, BBC a Beat, takže pět pozic zůstalo prázdných.

S Výhní na nákupy

Hodnocení
 Design a provedení  9/10 82 %
 Ovládání  9/10
 Zvuk  8/10
 Funkce a podporované formáty   7/10 
 Příslušenství  8/10

Díky podpoře formátu Windows Media Audio s DRM je možné na Riu přehrávat soubory zakoupené například na službě Virgin Downloads nebo Music Selector, které jsou dostupné i u nás. Rio má navíc smlouvu se společností Audible, která nabízí audioknihy, záznamy rozhlasových pořadů nebo čtený obsah populárních novin a časopisů (to vše v anglickém jazyce). Součástí dodávky přehrávače je i možnost vyzkoušení této služby, většina knih je však pro české uživatele poměrně drahá, a to i s využitím řady slev, které Audible nabízí. Pro výuku jazyků jde ale o zajímavý doplněk, a pokud máte mezinárodní platební kartu s povolenými transakcemi po internetu, využití promo nabídky vřele doporučuji.

A co na to uši?

Rio udrželo i u sportovního přehrávače vysoký standard kvality zvuku, pravděpodobně díky použití stejného zvukového čipu jako u svých přehrávačů s pevným diskem. Tomu by odpovídal i shodný (snad mě paměť neklame) elektronický ekvalizér, který nabízí pět přednastavených pozic s jednou uživatelskou. Zvuk je čistý, není přeřvaný, ale na maximální hlasitost vás i tak budou bolet uši, přehlušení pražského metra není žádný problém. Jedinou výtkou může být relativní nedostatek basů, které masy vyžadují v někdy neuvěřitelné míře. Výměna sluchátek za něco z produkce Koss nebo Panasonic či dalších bassově vstřícných sluchátek určitě pomůže i vyduněným jedincům. Duc. Duc. Duc.

Přehrávačů s podporou paměťových karet není nikdy dost, a tak je Rio Forge Sport určitě zajímavý i přes některé zmíněné nedostatky. K rozhodnutí o nákupu může pomoci i dostupnost zlevněných výstavních vzorků s kapacitou paměti 256 MB přímo od dovozce. S ohledem na kvalitu zpracování, nabízené funkce a kvalitu reprodukce je Rio Forge i přes mírně vyšší cenu pravděpodobně nejlepší volbou v oblasti přehrávačů s podporou výměnných karet (a jednoznačně nejlepší zatím testovaný). Stále ale zůstává otázka, zda není lepší si připlatit za přehrávač s vyšší kapacitou a bez podpory výměnných karet nebo nepřejít rovnou k přehrávačům s miniaturním pevným diskem jako je Rio Carbon nebo nově uvedený Rio Storm, který budeme recenzovat v příštích týdnech.

Diskuze (10) Další článek: 20 zemí spouští kampaň proti zombiím

Témata článku: Software, Windows, Sport, Carbon, Virgin, Přímý pohled, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Aktivní pohyb, Maximální hlasitost, Oblý tvar, Kruhový ovladač, Diktafony, Digitální formát, Sluchátka s rádiem, Forge, Storm, HBC, Cyklista, Recenze, Nejlepší sluchátka, Sportovec, Audible, Sluchátka za uši, Provozní doba, Beat


Určitě si přečtěte

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X