Recenze reproduktorů Logitech Z-680: prověřeno Hvězdnými válkami

Logitech má již delší dobu v nabídce reproduktory s certifikací THX, tím nejvyšším modelem je pak 5+1 sestava Z-680 nabízející efektivní výkon 450 W.
Recenze reproduktorů Logitech Z-680: prověřeno Hvězdnými válkami

Reproduktory Z-680 jsou za hranicí běžných počítačových reproduktorů. Mají ohromující výkon, kompletní vybavení a provedením strčí řadu jiných věhlasných značek do kapsy. Charakterizují je především výkon, THX certifikace a integrovaný dekodér Dolby Digital a DTS.

Není výkon jako výkon

Zejména výkon reproduktorů je údajem, který je vždy brán s určitou rezervou. Levné počítačové reproduktory jsou obvykle hodnoceny podle PMPO - Peak Momentary Performance Output – maximálního okamžitého špičkového výkonu za ideálních podmínek. Lidsky řečeno, jedná se jen o cucprstový údaj, kterému nelze přikládat téměř žádnou váhu. Větší vypovídací hodnotu má RMS (efektivní) výkon, který je určen po mnoha testech a berou se do něj ty dobré i ty špatné podmínky. Není žádný jednoznačný přepočet mezi PMPO a RMS, PMPO je totiž čistě virtuální hodnota, která má pouze vypadat hezky, RMS je proti tomu vyjádřením skutečného výkonu. Běžné počítačové reproduktory se pohybují okolo 5 W RMS, prostorové repráčky mívají celkem okolo 150 W RMS. Logitech Z-680 nabízí přitom 450 W RMS, z každý reproduktor připadá 50 W, subwoofer má 200W. Budiž to tedy základním vodítkem, že to hraje opravdu hlasitě.

THX známka kvality

THX certifikace je pak jakýmsi potvrzením, že dané zařízení splňuje ty nejpřísnější nároky na reprodukci zvuku a řadí se tak k nejlepším dostupným produktům. THX je značkou George Lucase, tvůrce Hvězdných válek, a vyjadřuje kvalitu ozvučení na úrovni kvalitního kina. THX je udělováno skutečně jen těm nejnáročnějším produktům, které si vaše kapsa velmi pravděpodobně dovolit nemůže. THX ale svou certifikaci rozšířila i na počítačové vybavení s označením THX Multimedia. Zde jsou podmínky pro splnění již poměrně volnější, přesto velmi přísné a nesplňuje je nějak moc produktů.

Klepněte pro větší obrázek
Nechť vás provází síla 450 W 

Nejen myšmi živ je Logitech

Logitech Z-680 navazuje na úspěšné reproduktory Z-560, které byly sice jen 4+1, ale také nabídly THX certifikaci a výkon 400 W RMS. Zde se kvůli dalšímu – středovému reproduktoru přidává dalších 50 W navíc.

Provedení satelitů se od minula nezměnilo. Každý satelit váží 0,9 kg a stojí na podstavci z masivního 2mm hliníkového plechu. Podstavec se dá navíc otočit pro snadné upevnění reproduktoru na zeď. Na pohled jsou sice satelity jednopásmové, uprostřed však mají kovový jehlan tzv. Phase Plug, který má odrážet vlny ze strany reproduktoru a současně slouží jako chladič reproduktoru. Navíc tu je i vývod bassreflexu. Satelity mají pro upevnění kabelů profesionální šroubovací svorky. Středový reproduktor se odlišuje svým oválným tvarem, je v něm ten samý reproduktor co v satelitech, navíc tu je dvojitý bassreflex.

Klepněte pro větší obrázek

Je co chladit...

Poctivý dřevěný subwoofer má na čelní straně pod drátěnou mřížkou schován 20cm basový reproduktor doplněný bočním pečlivě zapracovaným vývodem bassreflexu. Výsledkem jsou extrémně hutné basy, které vás přimějí překopat vaše měřítka pro důrazné nezkreslené basy nejvyšší kvality. Uvnitř subwooferu je skryta i potřebná elektronika včetně zesilovačů pro pět satelitních reproduktorů. Bohužel reproduktory jsou připojovány jen přes pružinové svorky, nejsou tedy šroubovací jako na satelitech.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekVše doplňuje ještě externí ovladač pro umístění na stůl, který obsahuje regulaci hlasitosti, basů a úrovně prostorového efektu spolu s volbou kanálů. Velmi potěší i zdířka pro sluchátka a konektor pro připojení dalšího audio zařízení, třeba MP3 přehrávače. Tento stolní ovladač je navíc vybaven dvouřádkovým modře podsvíceným LCD displejem, kde se zobrazují informace o zvoleném formátu kódování či pomocná indikace nastavování hlasitosti. Tato krabička je pak propojena se subwooferem poměrně tlustým kabelem s koncovkou jak u VGA konektoru.

Externí zvukové zdroje se připojují přímo do externího ovladače, což je poměrně nevýhoda, zvyšujete to množství kabelů na stole a nelze ovlivnit kvalitu připojení přímo k subwooferu, kde jsou samotné dekodéry a zesilovač. Připojení analogového zdroje ukazuje na počítačový původ, jsou tu tři 3,5mm sluchátkové konektory pro levý/pravý přední, levý/pravý zadní a subwoofer/centrální. pokud to chcete připojit na cinche, budete potřebovat redukce. Protože ale reproduktory obsahují vestavěný dekodér, stejně je budete častěji zapojovat přes digitální vstup. K dispozici je koaxiální (cinch) i optický vstup.

Klepněte pro větší obrázekK reproduktorům dostanete i dálkové ovládání. To duplikuje tlačítka na externím ovladači. Obsahuje tedy plnou výbavu a nemusíte kvůli žádné změně nastavení vstávat ze židle.

V balení s reproduktory dostanete také propojovací kabely, třikrát po pěti metrech, dvakrát po dvou metrech. Doporučuji nicméně lepší kabely v délkách, které vám budou vyhovovat. Pro připojení audia dostanete trojitý dvoumetrový kabel pro připojení k počítači a také koaxiální a optický kabel.

Na filmy ideální

Reproduktorovou sestavu jsme testovali v různých poslechových testech. Na běžnou hudbu, zejména pak tu, kde nejde o hutné basy, tato sestava nereprodukuje úplně čistě. Samozřejmě lze doladit hlasitost subwooferu, ale i tak ji dolaďujete poměrně často. Reproduktory jsou prostě někdy až moc nadšeny ze svých hutných basů. Naopak při sledování DVD nelze reproduktorům co vytknout. Separace kanálů je excelentní (na tohle dohlíží i THX), středový reproduktor podává dialogy v čisté jasné podobě, hutné nezkreslené basy dokáží rozehrát celou místnost, v testovací místnosti tak při poslechu vadil nejvíce rezonující kryt vestavěného zářivkového svítidla, který nešel odstranit. Naopak jemné zvuky na pozadí, typu ševelení listů či hluk ulice byly velmi přesné a dobře rozeznatelné. Reproduktorům lze vytknout horší všesměrovost výšek, které zněly přesvědčivě jen při přesném zaměření osy reproduktorů. Vestavěný dekodér Dolby Digital a DTS dovoluje připojení i méně vybavených DVD přehrávačů.

Výkon sestavy je více než dostatečný na domácí podmínky. Trochu mne zaskočil poměrně vysoký zbytkový šum sestavy po zahřátí. Zatímco normálně je sestava samozřejmě naprosto tichá, po sledování dvouhodinového filmu na vyšší hlasitost, kdy se zesilovač a jeho chladiče řádně rozehřály, již byl při vypnutí zvuku (i po odpojení všech vstupů) slyšet slabý šum ze všech reproduktorů.

Reproduktory stojí zhruba 11 000 bez daně, tedy 13 300 s daní. Na dané parametry a schopnosti je to myslím více než odpovídající cena. V kategorii počítačových reproduktorů se jedná o naprostou špičku, v oblasti spotřební elektroniky se jedná o velmi výhodné řešení pro domácí kino.

počet reproduktorů 5+1
výstupní výkon (efektivní) 450 W
frekvenční rozsah 35 Hz – 20 kHz
vlastnosti THX certifikované
magnetické stínění Ano u satelitů
Barva Černá s hliníkem
rozměry satelitů (v x š x h) 18×10×16 cm
rozměry subwooferu (v x š x h) 28×28×38 cm

Diskuze (37) Další článek: Konec WinAmpu 3 a návrat WinAmpu 2.x?

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Logitech, Sestavy, Recenze, Pravá strana, Base, Optický audio kabel, Levá strana, Reproduktor, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, REC, Virtuální hodnota, Cinch, Optický audio kabel redukce, Dálkové ovladače, Audio kabely, Luxusní elektronika, Phase, Zesilovače, Tlustý kabel, Log, Subwoofery, Subwoofer, Peak, Potřebná elektronika


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky