Recenze projektoru Epson EMP-TW 200: skutečné kino

Epson EMP-TW 200 je vylepšeným a rovněž i dražším modelem EMP-TW 10, o kterém jsme psali před časem. Projektor má vyšší fyzické rozlišení, možnost posouvat obrazem po plátně bez nutnosti změnit pozici projektoru a lepší optické parametry.
Recenze projektoru Epson EMP-TW 200: skutečné kino

Je těžší a větší

Související odkazy

Slovník
ANSI
DVD
LCD
NTSC
PAL
palec
RGB
USB
zoom

Design se oproti levnějšímu modelu moc nezměnil, stále je pln oválů, bílé barvy a docela levně působících plastů. Výdech větráku se přesunul zepředu na bok, což může být nepraktické v případě, že projektor budete chtít zastavět do stěny. V tomto případě máte zkrátka smůlu. Ovládací prvky projektoru zůstaly na stejném místě, mají dokonce i podobné rozložení.

Největším rozdílem tak je velikost, hmotnost, počet vstupů na zadní straně a hlavně způsob ovládání optiky. Oproti desítce je lepší model o necelé dva kilogramy těžší, ve všech směrech má plus minus několik cm navíc. Není proto divu, že dodávaná taška je velká skoro jako kufřík do letadla; pokud budete projektor stěhovat, docela se pronesete. Dalším významným rozdílem je fyzické rozlišení LCD displeje o velikost 0,7 palce; oproti TW 10 (854 x 480 bodů) má 1280 x 720 bodů. Poměr stran 16:9 samozřejmě zůstal zachován, projektor zvládá i přepnutí na 4:3, zoom, roztáhnutí obrazu do stran apod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro projekci DVD

LCD technologie je dle mého názoru lepší na sledování filmů než DLP, která se hodí spíše pro zobrazení počítačových dat. Dříve jsem uváděl přesný opak, po zkušenostech s mnoha projektory se přikláním spíše ke svému současnému názoru. Pokud k DLP projektoru připojíte DVD přehrávač a je jedno, zda pomocí S-Video, YUV či RGB, bude obraz trochu zrnit, což se projeví zejména na tmavých plochách. LCD tímto jevem netrpí, na druhou stranu kvůli digitálnímu přepočítávání analogově připojeného obrazu na fyzické rozlišení nemusí být obraz při rychlých scén zcela plynulý; i na testovaném TW 200 si toho bylo možné všimnout.

Zcela špičkového obrazu jsem dosáhl po připojení notebooku a nastavením fyzického rozlišení stejného, jaké má projektor. Pak byla radost sledovat filmy jak z DVD, tak v DivX bez jakýchkoliv náznaků škubaní či jiných projevů nekvality. Ale ani při nastavení běžného rozlišení 1024 x 768 nebyl obraz špatný, rozhodně byl věrnější než na TW 10, který má nižší fyzické rozlišení a pro lepší kvalitu obrazu bylo nutné pracovat v rozlišení 800 x 600, případně nativním rozlišení projektoru. Poměr stran 16:9 ale nepředurčuje projektor pro připojení k počítači, ale pro sledování filmů. Subjektivně jsem nepoznal rozdíl mezi připojením DVD pomocí vstupů YUV a S-Video.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Projektor má široké možnosti nastavení, od korekce barev, jasu a kontrastu, až po nastavení lichoběžníkovitosti, nastavení je možné uložit do několika pamětí. Škoda jen, že na dálkovém ovládání není pro tuto funkci tlačítko, musíte jít do menu, což docela zdržuje. Na druhou stranu toto nastavení použijete jednou při kalibraci projektoru a pak zůstává stejné. Projektoru nechybí zoom a ostření, obojí se ale oproti desítce provádí dálkovým ovládáním, nikoliv ovladači na projektoru. Je to méně praktické už jen proto, že při nastavení těchto parametrů zmizí obraz o zobrazí se kalibrační černá obrazovka. Raději bych si nastavení upravoval při sledování filmu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládání na projektoru --- Dálkové ovládání

Hýbeme optikou

Oproti TW 10 má dvoustovka jednu zajímavou a hodně užitečnou specialitku: umí totiž hýbat optikou, aniž byste museli pohnout projektorem. Co to znamená v praxi? Pokud chcete obraz na plátně posunout vertikálně či horizontálně, nemusíte hýbat projektorem, ale využijete dvou otočných ovladačů. Jeden pohybuje obrazem svisle, druhý vodorovně. Rozsah pohybu je docela široký a dokáže pokrýt běžnou manipulaci obrazem na plátně. Proto projektoru chybí větší kalibrační nožičky, ty se vysouvají jen zhruba o jeden a půl cm. Praktické.

Lampa má vysoký výkon 200 W (TW 10 jen 132 W), světelený výkon činí 1300 ANSI lumenů, kontrast pak 1000:1. Obraz je tak možné sledovat i za skutečně špatných podmínek, bez problému jsem se díval na film při běžném denním osvětlení, kdy do místnosti dopadaly i sluneční paprsky. Samozřejmě že tmavé scény nejsou dostatečně dobře vykresleny, ale každý pokoj můžete přece zatemnit, ne? Dobrá je hladina hluku, který vydává větrání projektoru; ani při plném výkonu příliš neruší, při nižším ho pak sotva slyšíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Objektiv je posuvný --- Ovládání zoomu a ostření

Obraz vypadá dobře

Projektor má pro sledování filmů celkem pět režimů: sRGB, Theatre, Natural, Living Room a Dynamic. První má nejnižší jas a kontrast, poslední pak nabízí maximální jas lampy a hlavně skutečně syté barvy, možná až příliš. V prvních třech režimech funguje projektor v úsporném režimu, v dalších dvou jede naplno. To poznáte i díky tomu, že je více slyšet větrák chlazení. Lampa by měla vydržet tři tisíce hodin, nicméně Epson neuvádí, zda jde o úsporný režim či režim maximální; osobně se domnívá, že úsporný. Záruka na lampu je 500 hodin nebo 90 dnů, dle toho, co nastane dříve. V menu je oproti TW 10 vidět doba práce lampy. Pokud nastane doba k výměně lampy, začne blikat indikační dioda.

Obraz může mít stejně jako u TW 10 úhlopříčku až 300 palců, tedy 7,62 m; minimální vzdálenost od plátna je 87 cm, minimální velikost obrazu pak 77 cm. Zoom dokáže obraz zvětšovat a zmenšovat v rozsahu 40 procent, je ale jasné, že čím větší bude zoom, tím menší bude jas a kontrast. U maximálního zoomu je pak v obraze více patrná pixelizace daná LCD technologii zobrazení. Projektor zvládá jak přední, tak zadní a stropní projekci, nic neobvyklého.

Nehraje, ale jinak dobrý

Rovněž vstupy jsou v této cenové kategorii veskrze standardem, kompozitní video, S-Video, YUV, D-Sub, stejně jako možnost ovládání pomocí USB či sériového portu. Význam konektoru D4 mi pro absenci manuálu zůstal záhadou. Trošku mne zamrzelo, že projektoru chybí alespoň jednowattový reproduktor; pravda, TW 200 je určen pro domácí kino a ne pro prezentace, ale někdy by se mohl hodit.

Klepněte pro větší obrázek Vstupů je dostatek

Epson TW 200 je projektor zajímavý nejen svým netradičním vzhledem, ale rovněž možností posouvat obraz po plátně, aniž byste museli pohnout s projektorem samotný. Obraz na plátně může mít skutečně obrovskou úhlopříčku, nabízený kontrast a svítivost stačí. Ocenil bych ale ergonomičtější ovládání, zejména kalibraci.

Parametry

 • Video projektor EPSON EMP-TW 200
 • Zapůjčil: AV Media
 • Cena: 85 000 Kč bez DPH 
 • Rozměry: 400 x 320 x 134 mm 
 • Hmotnost: 5,3 kg 
 • Fyzické rozlišení: 1280 x 720 bodů 
 • Technologie: LCD projekce 
 • Normy: PAL, SECAM, NTSC 
 • Poměr stran: 16:9 (nativní), 4:3 
 • Výkon lampy: 200 W 
 • Spotřeba: neuvedeno
 • Svítivost: 1300 ANSI lumenů 
 • Kontrast: 800:1 
 • Světelná rovnoměrnost: neuvedeno
 • Vstupy: RGB (HD-sub), D4, YUV, S-Video, kompozitní video, stereo audio, RS-232
 • Zabudovaný reproduktor: ne
 • Provozní doba: 3000 h
 • Další vlastnosti: manuální ostření a zoom, provozní teplota 5-35 st., úhlopříčka 0,76-7,62 m, vzdálenost 0,73-7,58 m, ovládání pomocí RS-232
 • Záruka: 36 měsíců

Diskuze (51) Další článek: Volný zvýšil kapacitu emailových schránek

Témata článku: Video, Projektory, Epson, Lumen, Skutečné kino, Projekt E, Černá obrazovka, Nativní rozlišení, Projektor, NTSC, Projektory epson, Living, Maximální jas, Room, REC, Špatné rozlišení, Špatný výkon, Dálkové ovládání, EPS, Maximální vzdálenost, Poměr stran, Jet audio, Fyzické rozlišení, Zabudovaný reproduktor, Notebooky levně


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 105

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk