Recenze přehrávače Sony Vaio Pocket: čelem proti iPodu

Nový kapesní přehrávač Sony Vaio Pocket zaujal již při svém představení neotřelým vzhledem, barevným displejem a jistě inovativním ovládáním. Po osobní zkušenosti musím říci, že je to bezesporu zajímavý přehrávač, který dokáže zaujmout, pozice iPodu jím ale není ohrožena.

Související odkazy

Slovník
Apple
kódování
MP3
port
prototyp
USB

Katalog produktů
MP3 přehrávače

Není divu, že úspěch hudebního přehrávače iPod pořádně hýbnul žlučí firmě Sony. Sony má dlouho tradici v kapesních přehrávačích, vlastní hudební vydavatelství a má tedy nejlepší předpoklady k úspěchu. Nicméně ji předhonila ryze počítačová firma, která nikdy předtím kapesní přehrávač nevyrobila a současně se ke všemu musela před lety zavázat k tomu, že v hudbě podnikat nikdy nebude (to je pozůstatek sporu s vydavatelstvím Apple - známým vydáváním Beatles).

Nutné probuzení

Sony jednoznačně zaspala nástup formátu MP3, kdy spory mezi produktovou divizí a hudebním vydavatelstvím brzdily nástup digitálních přehrávačů. Sony postupně vyvinula vlastní hudební formát, který prosadila do svých digitálních přehrávačů, pravdou ale je, že proti MP3 se Sony nepodařilo výrazněji prosadit. Podpora MP3 se u Sony objevila u CD přehrávačů, do digitálních přehrávačů se ale MP3 nedostalo.

Klady a zápory
 +  kvalita zvuku
+ výdrž na baterie
+ barevný displej
- neumí přímo MP3
- nepřehraje video
- nemá záznam zvuku
Jako potvrzení této skutečnosti nedávno Sony oznámila podporu formátu MP3 ve všech svých budoucích produktech, včetně těch současných. Z tohoto pohledu je nutné brát recenzovaný přehrávač Sony Vaio Pocket jako jen poloviční produkt. Podpora MP3 u něj zatím spočívá jen ve schopnosti převést MP3 do vnitřního formátu přehrávače ATRAC 3 Plus, v budoucnu by mělo být snad možné přehrávat MP3 přímo.

Update prosinec 2004: Přístroj má již plnou podporu formátu MP3

Testovaný kousek se ještě chlubil výraznými nálepkami Prototype. Proto opravdu nejde o prodejní vzorek a hodnocení je nutné brát opatrnější.

Sony Vaio Pocket s typovým označením VGF-AP1L jde na to podobně jako iPod od Apple – kombinuje hudební přehrávač s programovým vybavením, které má v sobě integrován hudební internetový obchod. Proto není tento přehrávač osamoceným produktem, ale součástí většího celku. O tom, že je tento přístup správný, svědčí úspěch Apple. Na druhou stranu kombinace přehrávače s obchodem ještě nezaručí úspěch a tak Sony bude muset hodně napnout své síly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehrávač vypadá vskutku zajímavě, něco takové jste ještě asi neviděli • Ovládání prstem je netradiční, jistě si ale zvyknete • Testovali jsme prototyp

Šedá technomyš

Když poprvé uvidíte a vezmete do ruky toto kapesní Vaio, jistě vás překvapí svým technodesignem. Vše je provedeno precizně do detailu a potvrzuje schopnosti Sony v designu výrobků. Z hranatého obrysu vybočuje rozšíření na pravé straně. Sice do designu na první pohled nezapadá, ale při práci s přehrávačem pomáhá podobně jako grip na fotoaparátech, přístroj se pohodlněji drží v pravé ruce. Přístroj má na čelní straně barevný displej s rozlišením 320×240 a ovládací plochu. Na horní stranu se připojují sluchátka s dálkovým ovládáním, spodní konektor je vyhrazen pro nabíjecí kolébku s připojením k počítači. Uvnitř přehrávače je pak skryt pevný disk o kapacitě 40 GB, který je po připojení přehrávače k počítači přístupný jako běžný externí disk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vyvýšení na kraji kryje lesklý kovový pruh. Je tu i poutko pro uchycení šňůrky. Větši velikost má na svědomí integrovaná baterie • Hlavním lákadlem přehrávače jsou ovládací čudlíky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Sluchátka se připojí s dálkovým ovládáním na horní hranu. Nahoře je i zapínání přehrávače a blokování tlačítek proti náhodnému stisknutí

Stačí se dotknout

Bezesporu nejzajímavější vychytávkou přehrávače je ovládací touchpad označený jako Grid Sense. Zatímco z notebooků známe plochou destičku, zde jej tvoří matice 5x5 výstupků. Tyto výstupky reagují na dotyk prstu a tak se na obrazovce můžeme pohybovat v základním rastru 5x5 aktivních ploch. Všechny výstupky fungují mimo to současně jako tlačítka. Můžete je stisknout a potvrdit tak akci. Tlačítka na pravé straně mají vedle sebe i popis základních funkcí, abyste si při pohledu na přehrávač nepřipadali naprosto bezradně.

Video Živě

Abyste mohli lépe pocítit  podobu nového netradičního ovládání přehrávače, připravili jsme pro vás ukázkové video (formát WMV, 1,6 MB). V této zhruba půlminutové ukázce si můžete prohlédnout navigaci mezi skladbami a další možnosti ovládání Grid Sense.

 

Výhodou tohoto ovládání je možnost ovládat spoustu prvků, nevýhodou je nutnost zacvičení. Zatímco u iPodu pochopíte otočný ovladač velmi rychle, zde si budete muset chvíli zvykat. Po čase vám ovládání zajede pod kůži a budete poměrně rychle projíždět nabídkami. Delší čas je nutný kvůli složitějšímu ovládání – tlačítko může mít funkce při delšímu podržení prstu, stisknutí a delším stisknutí. Funkce je indikována ne vždy srozumitelnými ikonkami, kdy by se hodila nějaká textová nápověda.

Právě tento prvek může být ve srovnání s iPodem rozhodující – pokud se kupující rozhoduje během pár minut mezi iPodem a Vaio Pocket Playerem, nestihne se plně sžít s ovládáním přehrávače od Sony a vybere si sice černobílý, ale jednodušší přehrávač.

Barva pro oči

Z informace – hudební přehrávač s pevným diskem a barevnou obrazovkou byste si mohli rychle vyvodit, že mimo přehrávání hudby bude přehrávač schopen ukázat i nějaké to video. To je nicméně omyl. Přehrávač má barevný displej, ten ale využijete jen při zobrazování obrázků alb, nebo prohlížení digitálních fotografií. Video tam není ani ve formě nějakého netradičního formátu od Sony. Základní uživatelské prostředí ani samo nehýří nějak barvami, kombinuje odstíny šedi s modrým označením aktivních prvků. Barva se objevuje jen výjimečně.

Při přehrávání je vidět na obrazovce jméno autora, název alba, případný obrázek alba nebo jen ikona cédéčka, pořadí skladby, uplynulý čas a název skladby. Ač je těchto údajů tedy opravdu hodně, vše působí příjemně přehledně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Barevný displej je na používání barev střídmý, pro základní navigaci by si vystačil i s černobílým displejem. Barva se ukáže až u obrázků alb • při dotyku na Grid Sense se doplní na displej možné funkce

Barevný displej má při své velikosti jemné rozlišení 320x240, proto jsou obrázky a texty pěkně prokreslené a nemáte pocit hranatého písma. Při přehrávání se po několika sekundách vypne podsvícení a po minutě se displej vypne úplně. Díky tomu se šetří energie a přehrávač tak může jet svých udávaných 20 hodin přehrávání hudby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dálkové ovládání nabízí třířádkový grafický displej a pro ovládání přehráváče plně postačuje

Přibalené dálkové ovládání nabízí grafický displej, který je plně využitelný pro procházení skladbami a v černobílém provedení nabízí stejnou funkční výbavu jako samotný přehrávač. Proto nepotřebujete běžně zapínat velký displej a vystačíte jen s dálkovým ovládáním.

Všechny cesty k hudbě

Protože na 40GB disk se vejde spousta skladeb, je nutné se k nim nějak rozumně dostat. Ke skladbám můžete přistupovat dle žánrů, umělců, alb, skupin (odpovídá názvům původních složek), historie přehrávaných skladeb, zobrazit můžete všechny skladby najednou nebo si můžete procházet podle obrázků, tedy například obrázků jednotlivých alb.

Přímo na přehrávači si pak můžete označit skladby a alba zařadit mezi své oblíbené a pak k nim přistupovat přes uživatelský playlist. Ten ale nemůžete smazat a opakovaně přidaná skladba se v něm objeví vícekrát. To ale můžeme klidně svést na prototyp, v prodejní verzi to může být jinak.

Nejen na hudbu

Ač už víte, že přehrávač neumí video, není to jen hudební přehrávač. Je schopen fungovat i jako fotobanka pro kopírování fotek z digitálních fotoaparátů. Na kolébce je možné volit ze dvou USB portů, buď přehrávač připojíte k počítači, nebo naopak k přehrávači připojíte nějaké USB zařízení. Při připojení čtečky paměťových karet nebo digitálního fotoaparátu si můžete vycucnout fotky na pevný disk a prohlížet je na vestavěném displeji. Podporovány jsou všechny digitální fotoaparáty, které připojujete bez ovladačů k Windows XP, tedy ty co se chovají jako běžný externí disk. Pro přenos fotografií nemusí být přehrávač napájen ze sítě.

Snímky budete na přehrávači ale spíše jen ukládat, ne prohlížet. Velikost displeje s úhlopříčkou 2,2 palce není nějak dramaticky jiná než u digitálních fotoaparátů. Zajímavější je, že jednotlivým skladbám pak můžete přiřadit i některou z nakopírovaných fotek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehrávač zasunutý do kolébky • mechanická západka nedovolí připojit k přehrávači počítač a USB disk současně • Kolébka se dá jednoduše složit

Druhá polovina

Samotný přehrávač by byl ničím bez programového vybavení, které využijete při plnění přehrávače skladbami. Přehrávač se připojí do kolébky a přes rychlé USB 2.0 se připojí k počítači. Ačkoli se přehrávač v systému chová jako běžný pevný disk, nemůžete na něj jen tak překopírovat soubory se skladbami. K tomu účelu slouží dvě aplikace. Jednodušší Vaio Music Transfer jen zobrazí malé okno, do kterého přetáhnete požadované soubory a aplikace se postará o jejich převedení do vlastního formátu OMG, nakopíruje je na přehrávač a zaindexuje v paměti přehrávače.

Klepněte pro větší obrázek

Nejjednodušší variantou je VAIO music transfer pro přenesení skladeb jen jejich přetažením na okno aplikace

Komfortnější Sony SonicStage pak slouží ke správě skladeb na přehrávači, převádění hudebních cédéček do přehrávače a synchronizaci se skladbami na disku počítače. Důležitou výbavou je i vazba na internetový obchod Sony, který není ale bohužel dostupný pro naši republiku. Pro testování jsem si vybral německou verzi kvůli orientačním cenám v euro. Jedna skladba se prodává za 1,39 euro a v nabídce je spousta i zajímavých titulů, přece jen kompletní Sony Music k něčemu je. Navigace na internetovém obchodu je poměrně logická a po chvíli zjistíte, jak se rychle dostat k požadovaným skladbám. Navigace je podobná jako na iTunes od Apple.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Sony SonicStage využijete při kopírování audio CD, správě skladeb

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

SonicStage má také internetový obchod. Samozřejmě můžete kopírovat skladby na kapesní přehrávač

Při kopírování MP3 skladeb do přehrávače se nejprve skladby převedou do formátu OMG a uloží se na disk počítače. Vybrat si můžete několik typů kódování, základní Atrac s 132 kbit/s případně Atrac+ s 256 kbit/s. Při kopírování skladeb z CD lze načíst CDDB informace o skladbách, bohužel se vám nenahraje obrázek alba, že to jde ukazuje Media Player od Microsoftu.

Bude úspěšný?

Sony Vaio Pocket je jednoznačně odpovědí na iPod od Apple. Kombinuje podobný přístup k přehrávači jako součásti většího celku, navíc se snaží přidat několik zajímavých vychytávek včetně kopírování fotek z digitálních fotoaparátů.

Přehrávač jistě nezaujme ty, kteří chtějí něco levného s pevným diskem, co by přehrálo jejich MP3 soubory. Tento přehrávač Sony představuje exkluzivní kombinaci technických řešení, které jen doplňují samotné přehrávání hudby. Majitel tak musí mít chuť na technické lahůdky a netradiční řešení. Kvalita Sony se projevuje v precizním zpracování a výtečné kvalitě zvuku. Barevný displej je jen bonbónkem, stejně většinu času bude přehrávač schovaný někde v kapse. 

Sony u nás nabízí přehrávač za velmi konkurenční cenu, testovaná 40GB verze totiž stojí 14 990 Kč včetně DPH a tak se staví vůči podobným přehrávačům od iRiver (H-340 za 16 500 Kč) či Apple (40GB iPod za 15 230 Kč). Na trhu bude i 20GB verze za nižší cenu.

Kapesní přehrávač VAIO Pocket VGF-AP1L
kapacita 40GB (1,8palcový disk)
hudební formáty ATRAC 3 (66/105/132 kbps)
ATRAC 3+ (48/64/256 kbps)
displej 2,2palcový
320×240
262 tisíc barev
rozměry 63×112×21 mm
sluchátka špuntová
dálkové ovládání třířádkový podsvícený grafický displej
ekvalizér 6 přednastavených režimů
váha 205g
výdrž 20 hodin (vestavěná Li-ion baterie)
nabíjení 6 hodin
připojení USB 2.0/1.1
zapůjčeno Sony Czech
cena včetně DPH 14 990 Kč

Diskuze (13) Další článek: Česká verze WinRARu 3.4 je na světě

Témata článku: Video, Apple, Sony, iPod, Vaio, Beatles, Černobílý displej, Netradiční řešení, Uživatelský playlist, Levné fotoaparáty digitální, Ovládání, Recenze, Digitální fotoaparáty, Pravá strana, IPO, Hudební vydavatelství, Album, Sluchátka Apple, Obrázek, REC, Apple iPod, Nejlepší předpoklad, Pevná ruka, Transfer, Špuntová sluchátka


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 145

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu