Recenze: PixelView GeForce FX5200 Ultime

Dostali jsme na testy grafickou kartu PixelView GeForce FX5200 Ultimate od méně renomovaného výrobce Prolink. Jak je již z názvu karty patrné, je osazena nejslabším modelem grafického procesoru z týmu FX čipů. Cílem našeho testování bylo zjistit, jak si povede v porovnání se svojí přímou konkurencí ze segmentu nízkovýkonných 3D akcelerátorů.
Recenze: PixelView GeForce FX5200 Ultime

Úvod

Malý průšvih společnosti nVidie s kartou GF FX5800Ultra (čip NV30) znamenal urychlení vývoje nástupnického čipu GF FX5900 (NV35) a zejména také rychlejší vypuštění „ořezaných“, ale hlavně levnějších grafických procesorů FX5600 (NV31) a FX5200 (NV34). Karty s těmito čipy budou nabízeny ve dvou variantách – základní a ve verzi Ultra, což je pouze rychleji taktovaný základní model. Testovaná karta PixelView GF FX5200 s přívlastkem Ultimate náleží do rodiny karet osazených čipy FX5200, které by měly v nejbližší budoucnosti nahradit v nabídce nejlevnějších grafických akcelerátorů společnosti nVidia modely GF4 MX.

Klepněte pro větší obrázek

Obal karty PixelView FX5200 Ultimate

Neméně významnou vlastností je dostupnost rozhranní DirectX 9.0 i v tomto segmentu trhu (byť velmi diskutabilní). Všechny čipy NV30, NV31 a NV34 jsou navrženy na zbrusu nové architektuře, kterou společnost nVidia nazývá CineFX engine a která překračuje specifikace pro rozhraní DirectX 9.0.

Klepněte pro větší obrázek

Parametry rozhraní DirectX

Od této architektury si nVidia hodně slibuje a posledním produktem, založeným na mírně inovované technologii CineFX bude i konečně opravdový soupeř pro ATI do ringu „nejtěžších hmotnostních kategorií“ GeForce FX5900 Ultra. Zásadních rozdílů mezi členy rodiny GeForce FX je několik: nižší frekvence čipu i použitých pamětí, pozměněná architektura, použité výrobní technologie (130nm u NV30 a NV31, 150 nm u NV34), jiný počet použitých tranzistorů.

Klepněte pro větší obrázek

Porovnání čipů GeForce FX

Přestože jsou karty s čipy FX5200 označovány jako DX9.0, dalo by se spekulovat o tom, že mají za úkol uživatelům jen  ukázat, či spíše představit nové možnosti her a programů vytvořených na rozhraní DX9.0. Jejich výkony nebudou vysoké a jejich využití bude spíše jako levnější DirectX 8.1 grafické karty, které nahradí „věkem a výkony sešlé“ GeForce4 MX a budou konkurencí proti kartám založených na čipech Radeon 9000 (Pro), R9100 a Radeon 9200.

Témata článku: Video, Double, Recenze, Quake, Pure, Nature, Format, Grafické rozhraní, Mother, Unreal Tournament, Advance, Poslední produkt, Benchmark, Catalyst, Ultimate, Directx 11, Ring, GeForce, Lighting, 3D Mark, Průlet, Mark

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů