Recenze PixelView FX5900: ve středním poli

Poslední z dlouhé řady grafických čipů nVidie nese název GeForce FX5900 a my jsme měli možnost testovat jej s grafickou kartou firmy Prolink – PixelView FX5900.
NVidia se snad konečně začíná dávat správným směrem, což je znát i na výkonu a kvalitě této karty. 256 bitová paměťová sběrnice; 0,13 micronová technologie; Intelli Sample HCT; Ultra Shadow Technology a mnohé další perličky dávají tušit, že tato karta může mít i do budoucna velký potenciál.

První pohled

V luxusní, velké šedé (přesto vkusné) krabici najdeme kromě samotné karty spoustu dalšího užitečného příslušenství: Samozřejmostí je CD s ovladači verze 44.03 a DX9. Dále WinDVD 4, nástroj na editaci videa PowerDirector Pro 2.5, plné verze her V-Rally2 Expert Edition a Le Mans 24 Hours, dvě CD s demoverzemi her od Infogrames, composite kabel, S-video kabel, 1to4 kabel (composite In/Out, S-Video In/Out), DVI/D-SUB redukce a tištěný manuál v angličtině.

Klepněte pro větší obrázek

Příslušenství pro vstup a výstup je téměř vyčerpávající. Horší je to s uživatelskou příručkou, která je velmi strohá, uvádí minimum informací a navíc obsahuje nesrovnalosti. Ani na přiloženém CD nenajdete podrobnější manuál. Zajímavostí také je, že přiložená hra Le Mans 24 Hours se na systému s DX9 vůbec nespustí a vytrvale požaduje DirectX verze 8.1.

Samotná karta je pořádný kus „železa“. Váží téměř půl kilogramu a má rozměry 22x11cm. Zhruba 75% povrchu jedné strany je kryto chlazením. Díky mohutnosti chladiče není možné použít PCI slot umístěný těsně pod AGP. Myslím, že by bylo užitečnější, kdyby výrobci navrhovali grafické karty s aktivní stranou otočenou směrem nahoru. Tam bývá místa mnohem více. Přestože Prolink slibuje díky použité technice chlazení a speciální povrchové úpravě celé karty nízký hluk, není tomu tak. Byť již zvuk nepřipomíná u předchozích karet tolik zmiňovaný vysavač, tichá není.

PixelView FX5900 patří do skupiny akcelerátorů, které vyžadují přídavné napájení. Neměl jsem však problémy ani s dodáváním energie z 250W zdroje. Pokud již nemáte v počítači volný konektor, můžete použít přiloženou rozdvojku.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Sestavy, Paměťový čip, Vivo, Kilogram, Arena, 3D Mark, Užitečné příslušenství, Výkon, Ovladač, Luxusní verze, Lovec, Str, Shadow, První pohled, Flash ROM, Televizní frekvence, TV, Kvalita, Plný potenciál, Editace videa, Obnovovací frekvence, Doom 3, Testovaná verze, Viva, Funkce


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu