Recenze PixelView FX5900: ve středním poli

Poslední z dlouhé řady grafických čipů nVidie nese název GeForce FX5900 a my jsme měli možnost testovat jej s grafickou kartou firmy Prolink – PixelView FX5900.
NVidia se snad konečně začíná dávat správným směrem, což je znát i na výkonu a kvalitě této karty. 256 bitová paměťová sběrnice; 0,13 micronová technologie; Intelli Sample HCT; Ultra Shadow Technology a mnohé další perličky dávají tušit, že tato karta může mít i do budoucna velký potenciál.

První pohled

V luxusní, velké šedé (přesto vkusné) krabici najdeme kromě samotné karty spoustu dalšího užitečného příslušenství: Samozřejmostí je CD s ovladači verze 44.03 a DX9. Dále WinDVD 4, nástroj na editaci videa PowerDirector Pro 2.5, plné verze her V-Rally2 Expert Edition a Le Mans 24 Hours, dvě CD s demoverzemi her od Infogrames, composite kabel, S-video kabel, 1to4 kabel (composite In/Out, S-Video In/Out), DVI/D-SUB redukce a tištěný manuál v angličtině.

Klepněte pro větší obrázek

Příslušenství pro vstup a výstup je téměř vyčerpávající. Horší je to s uživatelskou příručkou, která je velmi strohá, uvádí minimum informací a navíc obsahuje nesrovnalosti. Ani na přiloženém CD nenajdete podrobnější manuál. Zajímavostí také je, že přiložená hra Le Mans 24 Hours se na systému s DX9 vůbec nespustí a vytrvale požaduje DirectX verze 8.1.

Samotná karta je pořádný kus „železa“. Váží téměř půl kilogramu a má rozměry 22x11cm. Zhruba 75% povrchu jedné strany je kryto chlazením. Díky mohutnosti chladiče není možné použít PCI slot umístěný těsně pod AGP. Myslím, že by bylo užitečnější, kdyby výrobci navrhovali grafické karty s aktivní stranou otočenou směrem nahoru. Tam bývá místa mnohem více. Přestože Prolink slibuje díky použité technice chlazení a speciální povrchové úpravě celé karty nízký hluk, není tomu tak. Byť již zvuk nepřipomíná u předchozích karet tolik zmiňovaný vysavač, tichá není.

PixelView FX5900 patří do skupiny akcelerátorů, které vyžadují přídavné napájení. Neměl jsem však problémy ani s dodáváním energie z 250W zdroje. Pokud již nemáte v počítači volný konektor, můžete použít přiloženou rozdvojku.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Sestavy, LE, Televizní frekvence, Kvalita obrazu, Užitečné příslušenství, TV, Funkce, Lovec, První pohled, Arena, Shadow, Kvalita, Ovladač, Vivo, 3D Mark, Le Mans, Obraz, Paměťový čip, Doom 3, Flash ROM, Testovaná verze, Kilogram, Obnovovací frekvence, Doom, Kus železa

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů