Recenze notebooku UMAX VisionBook 9100WSX – multimediální pracovní stanice

Multimédia, hry a náročné grafické aplikace vyžadují hodně rychlý notebook. Dnes recenzovaný VisionBook 9100WSX má sice do klasického notebooku trochu daleko, na jeho výkon si ale rozhodně stěžovat nebudete.

UMAX VisionBook 9100WSX je svým způsobem výjimečný notebook. On to až tak úplně notebook není, otázkou však je, co si pod pojmem notebook vlastně máme představit. VisionBook 9100WSX váží zhruba 6 kilogramů a může se pochlubit nejen moderním dvoujádrovým procesorem, ale také velmi rychlou grafickou kartou a 17,1palcovým displejem. Součástí dodávky notebooku je i běžná cestovní brašna, přesto ale asi nebude jeho častější přenášení příliš v kurzu.

Konstrukce

Protože se jedná o velký a relativně těžký notebook, jsou i všechny plastové díly šasi patřičně zesílené. Notebook má velký displej a při rozměrech 397 x 298 x 49,5 mm váží 5,8 kg. To je opravdu hodně. Je třeba si ale uvědomit, že se víceméně jedná o pohodlně přenosný desktop, jehož výbavu tvoří i rychlá grafická karta, moderní procesor a volitelné páry pevných disků a optických mechanik.

Součástí VisionBooku 9100WSX je li-ion baterie s kapacitou 6600 mAh, na kterou zvládne na maximální výkon pracovat skoro hodinu a půl. Čelo notebooku je vyhrazeno jak jedné dvojici reproduktorů, tak i Audio DJ panelu, v jehož středu jsou digitální hodiny.

Procesor, grafická karta a pevné disky produkují hodně ztrátového tepla, které je zapotřebí někam odvádět. Proto má notebook na spodní straně hned několik větráčků (viz fotografie), které vydávají dost hluku. Pokud se všechny současně roztočí na plný výkon, vypadá to, jako když startuje letadlo. VisionBook 9100WSX tedy rozhodně nepatří mezi tiché notebooky, ale asi to od něj ani nikdo neočekává.

Trafo notebooku je velké a těžké monstrum a vláčet ho společně s notebookem v brašně je doslova utrpení. Na fotografii je srovnání velikosti AC adaptéru VisionBooku 9100WSX se subnotebookem Acer TravelMate 3010.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Notebook je pěkný "macek"

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Procesor, harddisk, operační paměť a grafická karta

Notebook může být osazen procesorem AMD Athlon 64 v klasické jednojádrové verzi, nebo AMD Athlon 64 X2 se dvěma jádry. Na testy dorazila verze s dvoujádrovým procesorem, který má dle mého názoru v takto navrženém notebooku mnohem větší smysl než levnější, ale méně výkonný Athlon 64.

Pevný disk typu SATA může být jeden, nebo rovnou dva zapojené do RAID pole, čímž se (podle konfigurace disků) automaticky navýší celkový výkon diskových operací. Pevné disky můžete použít různé, UMAX standardně nabízí buď 80GB, nebo 100GB harddisky. Notebook dále může mít dvě optické mechaniky, které jsou umístěny nad sebou na jedné ze stran notebooku.

Operační paměť VisionBooku 9100WSX lze rozšířit až na kapacitu 2 GB, víc zřejmě čipová sada nepodporuje. UMAX dodává buď dva 512MB, nebo dva 1GB paměťové moduly, které se díky duální architektuře paměťového systému osazují v párech.

Grafická karta notebooku bude pro jeho majitele určitě lahůdkou. nVidia GeForce Go 7800GTX je v současné době na špičce mobilních grafických adaptérů a v případě VisionBook 9100WSX je doplněna 256 MB vlastní rychlé videopaměti.

Displej

Rozměrný širokoúhlý displej s úhlopříčkou 17,1 palce disponuje rozlišením 1650 x 1050 bodů a je připevněný na dvou poměrně tuhých pantech, takže se ani při své váze (včetně víka notebooku) netřese. Jedná se o „lesklý“ typ s rozšířeným pozorovacím úhlem a věrným podáním černé a bílé barvy. Ideálně se hodí ke sledování filmů a práci s videem, nicméně trpí většími odlesky externích světelných zdrojů než matné TFT displeje.

Klávesnice a polohovací zařízení

Velká a pohodlná klávesnice zaujme na první pohled. Díky celkovým rozměrům notebooku má totiž oddělený numerický blok a většina kláves je přesně tam, kde je lze očekávat. Nad klávesnicí je několik samostatných tlačítek pro spouštění oblíbených aplikací a modře podsvícené tlačítko pro zapínání a vypínání, nebo hibernaci notebooku.

Velký je i touchpad se samostatnou částí pro posuv obsahu webových stránek a dalších dokumentů. Touchpad je doplněný dvěma rozměrnými tlačítky.

Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice je doplněna o numpad

Rozhraní a periferie

Na rozdíl od stále většího počtu nových notebooků má VisionBook 9100WSX dosud ještě infraport. Potřebovat nebudete ani replikátor portů, na těle notebooku je totiž nejen sériové a paralelní rozhraní, ale také port PS/2, rozhraní FireWire, S-VIDEO výstup, DVI výstup, slot PCMCIA a běžné konektory pro audio. Notebook má též integrovanou čtečku paměťových karet 7v1. Čtyři porty USB V2.0 jsou bohužel umístěny všechny vedle sebe na levé straně notebooku a tak je kabel od myši nutno obtáčet kolem celého (poměrně velkého) těla notebooku.

Komunikační možnosti VisionBooku 9100WSX jsou opět na úrovni. Mimo gigabitové síťové karty a infraportu má notebook pochopitelně též integrovanou WiFi kartu a také rozhraní Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek

Zvuk a multimédia

Čtyři reproduktory doplněné vestavěným subwooferem odvádějí solidní práci a zvukový výstup VisionBook 9100WSX patří určitě mezi to nejlepší, co u současných notebooků kdy uslyšíte.

Ve víku displeje je vestavěná (bohužel neotočná a nijak nepolohovatelná) CMOS kamerka s rozlišením 1,3 megapixelu. Zpracování videa, grafiky apod. je na VisionBooku 9100WSX opravdovou pohodičkou a díky rychlé grafické kartě i procesoru lze video například efektově upravit rychleji než na řadě běžných desktopů.

Multimediální funkce notebooku lze ovládat i z jeho přední strany, kde najdeme řadu tlačítek (panel Audio DJ) pro přehrávání hudebních disků a další funkce. Ve „vypnutém stavu“ notebooku (míněno bez zdlouhavého bootování Windows) lze přehrávat nejen audio CD, ale také MP3 soubory na CD.

Za příplatek 4000 Kč (při objednávce) lze do notebooku osadit hybridní analogový a digitální televizní tuner, ke kterému je pak dodáváno i dálkové ovládání. TV tuner jsem při testech neměl k dispozici a o jeho funkcích a ovládání tedy nemohu říci nic bližšího.

Operační systém a software

S notebooky byly dodány Windows XP Home Edition v české verzi, v rámci konfigurace si ale můžete zvolit i jiný operační systém. Bonusovými programy jsou například tradiční přehrávač PowerDVD 6, vypalovací a multimediální balík Nero a řada různých konfiguračních utilit. Trošku zvláštní je systém ovladačů pro rozhraní Bluetooth – BlueSoleil, který není zase tolik rozšířený, ale je vcelku intuitivní a funguje bez problémů.

Mimo interních ovladačů procesoru AMD Athlon 64 X2 pro Windows XP jsem nenašel žádný samostatný program či utilitu pro správu energie, a tak je nutno se spolehnout na interní funkce Windows, nebo si stáhnout víceméně informační utility od AMD. Pro účely power managementu mohu vřele doporučit například RightMark CPU Clock (http://www.rightmark.org). Umí pracovat s nezávislými profily správy napájení a podporuje řadu speciálních funkcí dvoujádrových procesorů AMD Athlon 64 X2.

Klepněte pro větší obrázek

Spolu s notebookem dostanete...

Klepněte pro větší obrázek

Screenshoty dodávaného softwaru (po kliknutí se zobrazí všechny obrázky)

Testy

Testy není zapotřebí nijak dlouze komentovat. Podezřele nízké jsou výsledky z 3DMarku 2001 (což ale vzhledem ke stáří testu nelze brát nijak vážně), všechny další syntetické grafické testy ale dopadly výtečně. Grafická karta nVidia GeForce Go 7800GTX i dvoujádrový procesor podávají skvělé výsledky, takže si bez problémů můžete zahrát i FarCry v nativním rozlišení displeje a samozřejmě i valnou většinu dalších moderních 3D her.

Díky RAID zapojení páru pevných disků jsou velmi rychlé i diskové operace a použijete-li disky se 7200 otáčkami/s., půjde výkon opět nahoru.

Subjektivně je notebook opravdu velmi rychlý a s dostatkem paměti prakticky není aplikace, která by na něm nešla provozovat s alespoň malou rezervou ve výkonu. Pro OpenGL aplikace není grafická karta GeForce Go 7800GTX přímo certifikována jako čipy nVidia Quadro či ATI FireGL – pokud vás ale přesto zajímají OpenGL testy, mrkněte na vcelku dobré výsledky ze SPECviewperf 9.

Ve všech testech je navíc ještě výkonnostní rezerva, neboť VisionBook 9100WSX lze na přání osadit i procesorem AMD Athlon 64 X2 4200+ (příplatek 8000 Kč).

Testovaná konfigurace:

  • UMAX VisionBook 9100WSX
  • AMD Athlon 64 X2 3800+
  • čipset VIA K8T890CE
  • 2x 80 GB GB SATA HD
  • grafická karta nVidia GeForce Go 7800 GTX (256 MB videopaměti)
  • Windows XP Home Edition

Test Výsledek
3DMark 2001 12506
3DMark 2003 11980
3DMark 2005 4732
3DMark 2006 3062
PCMark 2004 5720
SPECviewperf 9
3dsmax-03 Weighted Geometric Mean = 9.067
catia-01 Weighted Geometric Mean = 6.600
ensight-01 Weighted Geometric Mean = 9.561
light-07 Weighted Geometric Mean = 4.974
maya-01 Weighted Geometric Mean = 10.15
proe-03 Weighted Geometric Mean = 9.835
sw-01 Weighted Geometric Mean = 9.711
ugs-04 Weighted Geometric Mean = 7.482
Sisoft Sandra

Klepněte pro větší obrázek 

(kliknutím zvětšíte)

Výdrž na baterie (standardní baterie 6600 mAh)
Power management nastavený na
maximální výkon procesoru, jas
displeje na maximum, pevný disk stále v provozu
1 hodina 22 minut
Power management nastavený na nejvyšší úsporu
energie, jas displeje snížený o několik stupňů,
pevný disk v občasném provozu
2 hodiny 16 minut
Průměrný "běžný" provoz v praxi cca 1,6 hodiny

Závěr

UMAX VisionBook 9100WSX je velmi výkonný „přenosný“ desktop, který se hodí nejen na vážnou práci s grafikou a multimédii, ale bez problémů zvládne i novější 3D hry. Velký displej, dvoujádrový procesor a rychlá grafická karta samozřejmě spotřebují mnoho energie, takže bez zásuvky se obejdete jen krátkou dobu.

Na druhou stranu u takto koncipovaného notebooku určitě nikdo delší výdrž na baterie nepředpokládá a při aktivní správě energie se navíc lze dostat i na dvě hodiny provozu. Počítat je nutné i s poměrně velkou hlučností celého stroje, zvláště pokud „jede“ na plný výkon.

Výborná je také klávesnice s odděleným numerickým blokem, ocenit lze i RAID pole pevných disků, případně i dvojici optických mechanik. Trošku horší je ergonomie portů USB, všechny jsou totiž umístěny pouze na jedné straně notebooku.

Cena notebooku je o dost vyšší než u běžných mobilních zařízení, protože v sobě nese jistou dávku exkluzivity a především v recenzi už mnohokrát zmíněného výkonu. VisionBook 9100WSX si můžete v rámci objednávky nakonfigurovat dle potřeby, dvě standardně nabízené konfigurace se prodávají za 77 (verze s Athlonem 64 3200+) a 89 tisíc Kč včetně DPH.

UMAX VisionBook 9100WSX (uvedená konfigurace: 89 238 Kč včetně DPH)
procesor AMD Athlon 64 X2 3800+ (2x 512 kB L2 Cache)
čipová sada VIA K8T890CE
paměť 1 GB DDR Dual Channel
pevný disk 2x 80 GB SATA RAID 5 400 ot./min, 2,5“
displej 17,1" WSXGA TFT 16:10 (1680x1050) Super Glare Type
grafika nVidia Go 7800GTX (256 MB videopaměti)
zvuk 4x reproduktory + subwoofer, SPDIF výstup, Audio DJ na přední straně notebooku
komunikace 10/100/1000 Mbit LAN, WiFi (IEEE 802.11 b/g), Bluetooth, modem
mechaniky DVD+/-RW: interní (Dual 8x, DL) (možnost 2 x optická mechanika)
porty a rozhraní TV Tuner (volitelně analog/digital + dálkové ovládání), video kamera ve víku displeje, 1x sériový port, 1x paralelní port, VGA výstup, DVI výstup, PS/2 port, infraport, 4x USB V2.0, 1x FireWire port, S-VIDEO výstup, slot PCMCIA, integrovaná čtečka paměťov
rozměry (š x h x v) 397 x 298 x 49,5 mm
hmotnost 5,8 kg
baterie Li-Ion 6 600 mAh
příslušenství AC adaptér, brašna, DVI/VGA redukce
software Windows XP Home Edition, různé bonusové aplikace
záruka 2 roky pro koncové uživatele (za příplatek záruka 3 roky)
zapůjčeno UMAX Czech a. s.

Diskuze (12) Další článek: Symantec velmi rychle opravil kritickou bezpečnostní chybu antiviru

Témata článku: Video, Notebooky, Windows, Hudba, filmy, seriály, Multimédia, Optický disk, Rychlý port, Bonusový program, Recenze, Jet audio, Těžký notebook, Nvidia Quadro, Optický audio kabel redukce, Umax, Velký výkon, Clock, Panty, Optický audio kabel, Bluetooth reproduktor, Multimediální, Standardní baterie, Kabely konektory redukce audio, Umax cz, Grafický výstup, Numerický blok


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky