Recenze notebooku UMAX ActionBook 950T: přenosná superstanice

Po nedávném uvedení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Pentium 4-M 2,2 GHz představil UMAX jeho konkrétní podobu v notebooku 950T. Jde o jediný notebook této firmy, který si nese v útrobách mobilní Pentium 4.

Trošku větší

950T v žádném případě není malý a lehký střízlík, je to pořádný kus železa. Váží 3,2 kg a jeho rozměry jsou docela mohutné. Posuďte sami: 4,5 cm na výšku (bez nožiček), 33 cm na šířku a 29 cm „do hloubky“. Právě hloubka notebooku je trošku přes míru – může za to přední panel, kterým se ovládá přehrávání hudebního cédéčka v případě, že je notebook vypnutý. Je zde malý displej, kde vidíte, jaká písnička se právě přehrává a několik ovládacích tlačítek. Líbí se mi rovněž tlačítka pro ovládání hlasitosti, která ne všechny notebooky mají a s hlasitostí se manipuluje přes funkční klávesy.

Celý notebook stojí ještě na gumových nožičkách, zejména vzadu jsou docela vysoké. Je to logické – dva větráky na spodní straně chladí procesor, jeden menší pak grafickou kartu, a někudy se k nim musí dostat chladný vzduch. Vzhledem k tomu, že procesor je mobilní, neběží větráky neustále, ale jen občas; vyfouknou teplý vzduch a pak se na chvíli vypnou. Když je notebook připojen k síti, běží větráčky častěji, když běží na baterie, zapínají se méně často i za cenu vyššího zahřívání. Doba, kdy běží větráčky se zhruba rovná době „ticha“. Vzhledem k tomu, že větráčků je více než dost, není notebook zrovna tichý, ale je to stále lepší než notebooků se stolními procesory a tudíž v normě.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Hezký

Vzhled notebooku je docela povedený, nejde o unylou černou, ale kombinaci stříbrné a šedé barvy, přičemž stříbrná převažuje. Šedý je vlastně jen kousek plastu okolo touchpadu. Tento kousek plastu je navíc odnímatelný, tudíž je možné jej vyměnit za jiný – připomíná mi to výměnné kryty mobilů. Tato barevná kombinace se mi líbí a ačkoliv se někomu může zdát, že stříbrná působí „levně“, já mám opačný názor.

Klávesnice 950T je pohodová, klávesy jsou černé s bílými popisky. Snad jen nemusely být průhledné, k drahému notebooku se to nehodí. Rozmístění kláves je klasické, nechybí žádná důležitá klávesa. Na některých noteboocích chybí např. Home a End (jsou přístupné jen přes Fn), to ale není případ tohoto modelu. Trochu mi vadí, že klávesa Fn je zleva klávesy Ctrl, uvítal bych přesně opačné umístění, často se přehmátnu (síla zvyku) a místo Ctrl mačkám Fn a divím se, proč to nefunguje. Rovněž kurzorová tlačítka by mohla být větší, moje prstíky se občas uklepnou. Celkově ale klávesnici hodnotím kladně.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Domácí kino

Dominantou UMAXu 950T je 15palcový displej, který zvládá rozlišení 1400 x 1050 označkované jako SXGA. Jas displeje je dostatečný a lez regulovat, ovšem v docela malém rozsahu. Vyhovovala by mi možnost jej ještě více ztmavit – pak by se i více šetřilo energií baterie. Vzhledem k vysokému rozlišení na celkem malé ploše (ideální by bylo rozlišení 1280 x 1024 nebo 1152 x 768) jsem zpočátku používal velké fonty, časem jsem si ale zvykl i na malá písmenka. Na velkém displeji se také daleko lépe sledují filmy; zkrátka patnáctka má hodně výhod.

Displej je uchycen na dvou kloubech, které jej drží opravdu pevně – ani zatřesení se displejem nepohne a manuální otevření nebo zavření je docela makačka. Pravda, klouby občas vrznou, ale není to nic drastického a upřímně řečeno, který notebook nevrže alespoň trošičku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Hraje opravdu nahlas

Docela mi ale vadí umístění reproduktorů. Ty se nacházejí nad klávesnicí, takže při zavření notebooku jsou zakryté a tudíž se jejich hlasitost podstatným způsobem sníží. Asi se ptáte, proč mi to vadí – občas používám notebook pouze jako přehrávač hudby, kdy je dobré mít displej zavřený, např. v autě, kde není rádio, nebo když v noci usínám. Tehdy zkrátka nemůžu notebook zavřít, jinak bych zvuky utlumil, takže je přivřený, aby nesvítil, ale na druhou stranu abych slyšel zvuky.

Kvalita reprodukce reprodukce je na notebook velmi dobrá a repro jsou hodně hlasité; samozřejmě když porovnávám s jinými notebooky. Samozřejmě chybí basy, ale nemůžeme přece po notebooku chtít, aby měl subwoofer (i když…).

Notebooku nechybí žádné důležité konektory, které byste čekali. Snad jen absence sériového portu může někomu vadit, třeba pro připojení sériového datového kabelu k mobilu, ale to se dá řešit přes infra nebo koupí redukce USB na COM (ta je ale docela drahá). Na rozdíl od některých notebooků je přítomen i PS/2 port, takže lze připojit klasickou externí klávesnici. Některé notebooky tento port nemají a myš i klávesnice pak musí jít na USB. Ty má 950T dokonce čtyři, takže se externí zařízení určitě nebudou bít o místo. Všechny výstupy včetně FireWire jsou na zadní straně, jen místo pro jednu PC kartu typu dvě najdete na levé straně.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Nekompromisní výkon

950T je náhradou stolního počítače, proto nechybí ani disketová mechanika vedle mechaniky DVD-ROM/CD-RW od Samsungu, která vypaluje osmirychlostně. Standardně je k ní dodáván vypalovací program Easy CD Creator 5 ve verzi Basic. A co se skrývá uvnitř? Mobilní Intel Pentium 4 2,2 GHz, 512 MB DDR SDRAM, 40 GB disk, čipset Intel 845MP a grafická karta ATI Radeon 7500, což je docela solidní i na středně náročné hry (tím nemám na mysli Dooma 3). O tom, že na kancelářskou práci stačí bez problému, není pražádných pochyb, vždyť má o nejvýkonnější procesor Intel pro notebooky.

UMAX dodává také odlehčenou verzi tohoto modelu, která stojí o dvacet tisíc méně. Má Pentium 4 „jen“ na 1,9 GHz, 256 MB paměti a 30GB disk, jinak jde o zcela stejný model. Myslím ale, že dvacet tisíc je za takový luxus docela dost peněz, proto pokud o tomto notebooku uvažujete, klidně se spokojte se slabší výbavou.

Dvě hodiny bez problému

Za výkon se samozřejmě platí a u 950T je to výdrž běhu na baterie. Při běžné práci, tj. surfování po internetu, psaní ve Wordu apod. vydrží notebook zhruba dvě hodiny. Když si ale pustíte film na DVD, výdrž jde dolů na hodinu dvacet minut. Trošku také záleží na tom, jakou hlasitost reproduktorů a jas displeje si nastavíte. Není to věru mnoho a souvisí to s použitým procesorem – mobilní Pentium 4 zkrátka moc dlouho nevydrží. Pokud ale používáte notebook k čemu byl určen, tedy jako mobilní náhradu počítače, vadit vám to zcela jistě nebude. Trošku mne ale mrzí doba nabíjení – osm hodin při zapnutém počítači není zrovna málo, když uvážím, že některé notebooky s Pentiem 4 se nabijí za hodinu a půl.

UMAX ActionBook 950T je velmi výkonnou náhradou pracovního počítače. Je určen spíše na stůl než do terénu zejména pro nepříliš velkou výdrž a vyšší hmotnost. Na stole ale odvede špičkovou práci. Výhodou je velký a jasný displej, špičková výbava a perfektní možnosti rozšíření – až na pouze jeden slot pro PC karty.  Výhodou je možnost vypojit jednu mechaniku a přidat druhou baterii, což výdrž zdvojnásobí. Cena popisovaného modelu činí 89 tisíc bez daně, model s procesorem Intel Pentium 4-M 1,9 GHz je k dostání za 69 tisíc.

Plusy:

 • velký displej
 • výborný výkon
 • výkonná grafika
 • velká paměť a disk
 • kvalitní provedení

Minusy:

 • nižší výdrž na baterii
 • dlouhá doba nabíjení
 • vyšší hmotnost a výška

Ve zkratce:

 • UMAX ActionBook 950T
 • Rozměry: 329 x 290 44 mm
 • Hmotnost: 3,2 kg
 • Udávaná výdrž: 3-4 hodiny
 • Reálná výdrž: 2 hodiny
 • Procesor: mobilní Pentium 4 2,2 GHz
 • Paměť: 512 MB DDR SDRAM
 • Čipset: Intel 845M
 • Pevný disk: 40 GB
 • Grafická karta: ATI Radeon 7500 (Mobility M7-P) DualView, 64 MB
 • Displej: 15" SXGA 1400x1500 bodů
 • Rozhraní: infra, FireWire, 4x USB, PCMCIA typu II, výstup na monitor a televizor, PS/2
 • Mechaniky: disketová mechanika, combo DVD/CD-RW
 • Dodávaný software: Windows XP Professional, Easy CD Creator 5, PowerDVD
 • Cena: 89 990 Kč bez DPH
 • Zapůjčil: UMAX Česká republika
 • Informace na webu

PC Mark 2002:

 • CPU Score: 5316
 • Memory Score: 4482
 • HDD Score: 278
Diskuze (26) Další článek: Přemysl Klíma byl odvolán z funkce generálního ředitele ČTc

Témata článku: Notebooky, Kus železa, Solidní kus, Umax, Recenze, Výkonné železo, Drahý model, Mobilní čipset, Velká výhoda, Notebooky malé, Chladný vzduch, Udávaná doba, Opačný případ, Opačný názor, Creator, Špičková výbava, Score, Malé rádio, Televizory levně, Malá hmotnost, Notebooky levně, Mobilní displej, Reálná výdrž, Velká paměť, Černá práce


Určitě si přečtěte

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku