Recenze notebooku Sony VAIO FS – tam kde design vládne

Z řady notebooků, které jsme testovali v poslední době, vystupuje toto VAIO o krok vpřed hned v několika ohledech – špičkový design, vysoký výkon vhodný i pro hraní her a dech beroucí kvalita obrazu. Je to zkrátka VAIO.

Související odkazy

Slovník
benchmark
čip
DVD
IEEE
LAN
LCD
PCMCIA
procesor
USB
VGA
Wi-Fi

Katalog produktů
Notebooky

Notebooky Sony jsou na našem trhu distribuovány poměrně krátce. Může to být rok a půl, co byla oznámena jejich distribuce v České republice. Srdce „vajíčkářů“, tedy majitelů těchto notebooků, kteří si je pořídili v zahraničí, zaplesala, protože VAIO jsou notebooky do značné míry specifické – jsou mimořádně kvalitní, odolné, ale také za vyšší cenu, než je obvyklý průměr.

Láska na první pohled

Notebook vybavený širokoúhlým displejem zaujme hned po rozevření. Lesklý LCD displej dává tušit, že očím svých uživatelů nabídne vyšší komfort než jiné modely – a je tomu skutečně tak. Toto VAIO má velmi kvalitní displej. Troufám si dokonce říci, že je zatím nejlepší ze všech notebooků, které jsme v poslední době testovali. Jakmile přestanete obdivovat svůj obraz na displeji vypnutého počítače, zaujmou vás klouby, kterými je uchycen horní díl. Ty jsou zapuštěny hlouběji do těla notebooku a displej si po rozevření jakoby sedá za spodní díl – praktické výhody či nevýhody toto řešení nemá, ale opět potvrzuje slova z nadpisu.

Klávesnice, stejně jako další části notebooku, je vyvedena v bílé barvě. To sice působí elegantně, ale je otázkou, zda je to také praktické – bílá barva nesvědčí žádnému hardwaru, natož klávesnicím. Tlačítka mají standardní rozměry, rozložení kláves je také běžné – levá klávesa CTRL je umístěna zcela vlevo, což chválím. Klávesy mají měkký stisk a při stlačení vydávají výrazné klapavé zvuky, při kterých se dobře píše.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Doplňkem klávesnice je touchpad s dvěma tlačítky. Tlačítka mají, na rozdíl od klávesnice, tužší stisk, což moc příjemné není. Stejně tak plocha touchpadu je spíše hladší.

Nad klávesnicí jsou umístěna dvě funkční tlačítka, tlačítko on/off a mřížka skrývající dva reproduktory. Funkční tlačítka jsou ještě tužší než tlačítka u touchpadu, je potřeba vyvinout znatelně větší sílu k jejich stisknutí. Zvuk reproduktorů bych označil za průměr, který nijak nevybočuje ze standardu, kterého reproduktory v přenosných počítačích dosahují.

Přední strana notebooku nabízí stavové diody informující o zapnutí přístroje, způsobu napájení a diodu se zapínačem Wi-Fi. Vypalovací mechanika je umístěna trochu nezvykle vlevo. Na stejné straně naleznete i konektory pro modem a LAN. Pravá strana obsahuje PCMCIA konektor, čtečku karet Memory Stick, 3 USB porty, VGA výstup a konektor pro napájení adaptér.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vaio * Vaio * Vaio

Rozvržení portů není nejlepší – 3 USB konektory těsně u sebe nejsou optimální – preferoval bych spíše dva na zadní straně notebooku a jeden na straně. Je také škoda, že Sony se zuby nehty drží svých vlastních standardů a technologií – čtečku paměťových karet Memory Stick (Pro/Duo) využijí vlastníci dalších výrobků od Sony, ale ostatní by si zasloužili spíše integrovanou podporu čtení SD paměťových karet a Compact Flash.

Displej nad zlato

Co z tohoto notebooku činí opravdový klenot je jeho LCD displej. Širokoúhlý LCD s úhlopříčkou 15,4“ nabízí rozlišení 1280 × 800 obrazových bodů. Širší displej se hodí nejenom v případě sledování filmů v širokoúhlém formátu, ale také např. pro obyčejnou kancelářskou práci, kdy si vedle sebe můžete pohodlně srovnat okno internetového prohlížeče a textový editor.

Ta pravá hodnota ovšem spočívá v kvalitě produkovaného obrazu. Barvy jsou velmi živé a nedeformují se ani při pohledu z boku. Toho je dosahováno díky použití druhé generace technologie X-black LCD. Ta přináší dvě lampy podsvětlující LCD displej. Také díky tomu je dosaženo vyššího kontrastu, jasu a bohatších barev. Zní to jako z marketingového letáku, ale je to pravda.

Klepněte pro větší obrázek

Obrázek jako z reklamního letáku (a také že je), ale rozdíl ve kvalitě obrazu oproti běžným LCD ilustruje velmi věrně

Použití způsob podsvětlení sebou ale nese i stinnou stránku – při zobrazení absolutně černé barvy po celé ploše LCD bylo zřejmé, že podsvětlení není rovnoměrné – ve středu byla intenzita světla zřetelně nižší. Nedovolil bych si toto ale tento jev vycházející z vlastností displeje označit za kaz či vadu. Na jiné než absolutně černé barvě jej nespatříte, takže při kancelářské práci, sledování filmů i hraní her jej nezaznamenáte – navíc je vyvážen křišťálově jasným obrazem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testovací model nemá CZ klávesnici * celkový pohled na klávesnici * touchpad

Technické provedení a výkon

Notebook je vybaven technologií Centrino a rychlým procesorem Intel Pentium M. To mu ve spojení s grafickou kartou postavenou na čipu GeForce 6200 propůjčuje dostatečný výkon i pro nové počítačové hry. Osm a půl tisíce bodů v programu 3D Mark 2001 a 2300 bodů v novějším testu 3D Mark 2003 jsou u přenosného počítače velmi dobré hodnoty.

Notebook bude ve standardním provedení osazen 512 MB operační paměti, přičemž je možné rozšíření až na dvojnásobek. To je méně než je možné u jiných notebooků, které běžně nabízejí jako maximum 2 GB, ale v tuto chvíli, ani v blízké i vzdálenější budoucnosti nevidím toto omezení jako zásadní. Model prodávaný v České republice bude vybaven 80GB pevným diskem, což by mělo být dostačující i pro náročné uživatele.

Integrovaná mechanika umí vypalovat na všechna myslitelná média, včetně dvouvrstvých DVD+R, které zvládá vypálit při rychlosti 2,4x.

Počítač je velmi tichý, při běžné práci se větráčky neroztáčejí. Během náročného testování pomocí sady benchmarků již k jejich roztočení došlo, ale i tak byla úroveň hluku velmi nízká – nejnižší ze všech modelů, které jsme testovali v poslední době. Podobně tichý, až překvapivě, je i pevný disk – jen podle blikající stavové diody bylo možné určit, kdy pracuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stavové diody * zámek * kloub z venku

Podpora Wi-Fi se zapíná tlačítkem na čelním panelu. Podporován je standard 802.11b (přenosová rychlost 11 Mb/s), tak také rychlejší 802.11g, která uživatelům nabízí rychlost až 54 Mb/s. Příjem signálu byl za všech podmínek velmi dobrý a to i v místech, kde se nám signál s jinými modely nepodařilo zachytit.

Není všechno Centrino co se třpytí

Není to tak dávno, co technologie Centrino byla synonymem pro dlouhou výdrž při provozu na baterii. Dnes už to tak není a je zřejmé, že na výdrž má vliv daleko více parametrů, zejména však stále obyčejná kapacita baterie. Že i Centrino může mít průměrnou výdrž mezi 2 až 3 hodinami potvrdil už náš minulý test a toto Vaio je dalším důkazem.

Výrobce sám uvádí, že průměrná výdrž je na hranici dvou hodin. Nám se při našich testech podařilo dosáhnout času ještě o patnáct minut lepšího, ale to nic nemění na skutečnosti, že pro dlouhou práci v terénu se tento notebook se standardní baterií příliš nehodí. Podle informací od výrobce se v poslední době množí informace, že snížená výdrž může být zapříčiněna novým čipsetem 915 (Sonoma).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Téměř všechny důležité porty najdete na pravém boku

Závěr

V mnoha ohledech špičkový notebook, kterému prakticky nelze nic výrazného vytknout. Pokud požadujete dobrou značku, kvalitu a solidní výkon, je toto přístroj, nad kterým můžete začít přemýšlet.

test síť baterie
3DMark2001
1024x768 8503 3737
3DMark03
1024x768 2369 2262
PCMark2002
procesor 5729 2607
paměť 10133 5492
disk 650 656
PCMark04
celkem 3179 1628
SiSoft Sandra
procesor 7020/2357/3050 3233/1088/1047
paměť 1635/1824 1458/1579
disk 24 MB/s 24 MB/s
Výdrž
kancelářská práce 2:15
přehrávání DVD 2:02
nabíjení ve vypnuto 3:10

Sony VAIO VGN-FS195VP
procesor Intel Pentium M 740 (1,73 GHz, 2 MB L2 cache)
čipová sada Intel 915PM
operační paměť 512 MB DDR SDRAM (max. 1024 MB)
pevný disk 80 GB HDD 4200 ot/min
grafika nVidia GeForce Go 6200 128 MB
displej 15,4 palců WXGA X-black LCD, 1280 × 800 obrazových bodů
mechanika DVD+-RW 8× DL
audio AC-link audio
počet reproduktorů 2
rozhraní 3× USB 2.0, LAN, modem, mikrofon, sluchátka, 1× PCMCIA I/II, VGA, Memory Stick Pro, IEEE 1394, docking station
síť (LAN) 10/100 Mb/s
WiFi 802.11 b/g
baterie ??? mAh (udávaná výdrž 2 hodiny)
hmotnost 2,9 kg
rozměry (vך×h) 364 x 254 x 36 mm
operační systém Windows XP Professional
příslušenství napájecí zdroj
cena bez DPH 45 370 Kč
záruka 2 roky
zapůjčeno Sony Czech (http://www.sony.cz/)

Diskuze (36) Další článek: Tichý chladič pro notebooky

Témata článku: Notebooky, Design, Sony, Vaio, Špičkový notebook, Touchpad, DESI, Průměrná výdrž, Sony Vaio, Sonoma, Nejlepší sluchátka, Poslední hodina, Tichý počítač, Příjemný stisk, Recenze, PCMCIA, Kancelářská práce, Dobrá barva, Funkční stav, Černá práce, Memory Stick, Náročné testování, Možné rozšíření, Standardní klávesnice, Běžná klávesa25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět