Recenze notebooku Premio 6050N

Značka notebooků Premio má na českém trhu své věrné stoupence. Získala si je především dobrým poměrem cena / výkon. Dnešní test nabízí bližší pohled na notebook s externí grafickou kartou za výhodnou cenu.

Vzhled notebooku

Související odkazy

Slovník
bluetooth
cache
DVD
ethernet
IEEE
PCMCIA
USB
VGA
Wi-Fi

Katalog produktů
Notebooky

Na první pohled působí notebook dobrým dojmem. Zatímco většina jiných, méně známých značek sází zpravidla na lesklé plasty, které snad mají evokovat dojem hliníku, Premio 6050N se za svůj plastový původ nestydí. Výrobce zvolil dva tmavší odstíny, vypadající velmi dobře, a věřím, že i po delším používání budou vypadat lépe než světlejší konkurenti.

Notebook se rozevírá pomocí jednoho zámku. Panty jsou dostatečně tuhé a během užívání nebudily zdání, že by je čekal brzký konec. Hrany notebooku jsou velmi zaoblené, u někoho mohou probudit i vzpomínky na starší modely přenosných počítačů značky Apple.

Klepněte pro větší obrázek

Vybavení přístroje

Přední strana obsahuje tlačítka pro přehrávání hudebních CD. To lze samozřejmě i při vypnutém notebooku. Levá strana potom nabízí výstup pro mikrofon, SPDIF, rozhraní IEEE 1394, PCMCIA, čtečku paměťových karet (SD, MMC, MS PRO) a USB port. Pozice ExpressCard byla zakryta záslepkou.

Zadní strana nabízí další 4 USB porty, VGA výstup, S-Video, konektory pro modem a ethernetové připojení. Někteří uživatelé možná využijí i slot pro zámek Kensington. Pravá strana notebooku nabízí pouze DVD mechaniku, kterou je za chodu možné vyměnit za druhou baterii nebo paralelní disk (PATA).

Potěšující je zejména přítomnost pěti USB portů. V době, kdy mnohé notebooky jsou stále osazovány pouze dvěma konektory tohoto typu a kdy je problém i u stolních počítačů najít více než čtyři konektory, musí jejich počet u tohoto modelu zákonitě potěšit.

Nepřítomnost bluetooth připojení je u notebooků této třídy poměrně běžná, ale chybějící infraport zamrzí. Při práci s mobilním internetem je tak uživatel odkázán na externí příslušenství nebo připojení prostřednictvím kabelu. Přítomnost čtečky paměťových karet znamená další body k dobru. Jen kdyby už nějaký výrobce přestal ignorovat karty typu Compact Flash.

Přestože je notebook vybaven širokoúhlým displejem s úhlopříčkou 15,4 palců, 2,9 kg je velmi rozumná hmotnost. Rozměry jsou do značné míry dány tím, že se jedná o širokoúhlý notebook.

Klávesnice, touchpad

Rozložení kláves je standardní. Tuhost stisku je optimální, výška zdvihu také. Za klávesnici si tento notebook zaslouží jednu velkou jedničku a ještě pochvalu. Klávesy pro pohyb v textu jsou umístěny do sloupce zcela vpravo, což je u notebooků standardní. Levá klávesa Ctrl není umístěna zcela vlevo, což je méně výhodné, ale i to je u notebooků z poslední doby v podstatě standard.

Klávesa Enter má na výšku velikost jedné řady kláves. Uživatelům zvyklým na běžné klávesnice tak bude chvíli trvat, než se naučí tisknout pouze tuto klávesu, a ne některou z okolních.

Touchpad je na můj vkus příliš hladký, pohyb prstů po něm tak v některých situacích může činit potíže. Výhodou je scrollovací ploška, kterou je touchpad doplněn. Díky ní se můžete rychleji pohybovat v dokumentech a internetových stránkách. Ploška ale není od ostatní plochy touchpadu nijak oddělena.

Pokud byste prstem nechtěně zajeli příliš blízko k pravé straně touchpadu, může se funkce pro pohyb kurzoru náhle změnit na funkci pro scrollování. Během vteřiny se tak můžete ocitnout v úplně jiné části dokumentu. Notebook je naštěstí vybaven funkčním tlačítkem pro vypnutí funkce touchpadu.

Funkční tlačítka, stavové diody

Funkční tlačítka jsou umístěna ve středu nad klávesnicí, společně s vypínačem. Tlačítek je celkem pět a uspokojivě pokrývají všechny nejvíce využívané funkce – spuštění poštovního klienta, prohlížeč webových stránek, vypínání touchpadu a Wi-Fi.

Velmi užitečné je tlačítko, které s pomocí softwaru Power4Gear upravuje výkon notebooku podle aktuálních potřeb. Nastavit lze výkon v rozmezí od maximálního výkonu až po maximální úsporu při provozu na baterii.

Přestože podobným softwarem je vybaveno vícero notebooků, přiřazení podobné funkce na funkční tlačítko je veskrze velmi užitečné.

Stavové diody jsou umístěny vedle funkčních kláves a informují uživatele o napájení, nabíjení, došlé poště, Wi-Fi připojení, práci pevného disku, zapnutí kláves Caps Lock a Num Lock. Stavové diody jsou umístěny i ve víku notebooku.

Displej

Notebook je vybaven širokoúhlým 15,4“ displejem. Ten umožňuje zobrazit rozlišení až 1680 x 1050 obrazových bodů (WXGA). Subjektivní kvalita displeje je vyhovující, obraz má dobrou čitelnost i při bočním pohledu. Zajímavostí je senzor, který upravuje jas displeje podle okolních podmínek.

Výkon a zvuk

Výkon počítače je dán třemi základními prvky – výkonem procesoru, výkonem grafické karty a množstvím instalované operační paměti. Pentium M na frekvenci 1,73 GHz není v dnešní době nejvýkonnější procesor, ale i tak dokáže podat bez pochyby solidní výsledky. Grafická karta nVidia GeForce Go 6600 se 128 MB paměti, spolu s 512 MB operační paměti, je slušný základ.

Z konfigurace je zřejmé, že výrobce se nesnažil o maximálně výkonný notebook. Spíše se jedná o slušnou střední třídu, na které lze provozovat i výpočetně náročnější aplikace poslední doby (zejména hry).

Stinnou stránkou tohoto modelu je generované teplo, které nutí roztáčet ventilátor i při běžné práci ve Windows. Ventilátor utichá pouze v případech, kdy je výkon počítače nastaven na nejnižší hodnotu a příliš jej nezatěžujete (tzn. nespouštíte jakékoliv náročnější aplikace, mezi které se v tomto případě řadí i prohlížeč internetových stránek nebo textový editor). Naštěstí hluk ventilátoru není výrazný, při nízkých otáčkách je slyšitelný pouze jemný šum.

Naproti tomu je výhodou uspořádání komponent – ty více hřející jsou umístěny pod prsty, a nikoliv pod dlaněmi. Pro jakoukoliv dlouhodobější práci je to příjemné.

O zvuk se starají dva standardní reproduktory. Jejich zvuk je zcela v rámci průměru, na který jsme u reproduktorů integrovaných v noteboocích zvyklí.

Závěr

Notebook je potřeba pochválit za výkon, který je vzhledem k ceně velmi dobrý. I jeho další výbava je spíše nadstandardní – čtečka paměťových karet, DVD mechanika schopná zápisu na dvouvrstvá média DVD +/-RW, velmi dobrá klávesnice. Chybí pouze infraport.

test síť baterie (max. úspora)
3DMark2001
1024x768 12771 4638
3DMark03
1024x768 4342 3403
PCMark2002
procesor 5818 1168
paměť 10935 2952
disk 781 772
PCMark04
celkem 3524 865
SiSoft Sandra
procesor 7020/2362/3052 1441/485/626
paměť 3020/3024 1049/1121
disk 30 MB/s 30 MB/s
Výdrž
kancelářská práce 3:02
přehrávání DVD 2:49
nabíjení ve vypnuto 3:00

Premio 6050N
procesor Intel Pentium M 740 (1,73 GHz, 2 MB L2 cache)
čipová sada Intel 915PM
operační paměť 512 MB DDR2 SDRAM (max. 2048 MB)
pevný disk 80 GB HDD 5400 ot./min (max. 100 GB HDD až 7200 ot./min PATA nebo SATA)
grafika nVidia GeForce Go 6600 128 MB
displej 15,4 palců TFT LCD, 1680 × 1050 obrazových bodů
mechanika DVD+-R DL
audio ICH6-M
počet reproduktorů 2 reproduktory
rozhraní 5x USB 2.0, 1x IEEE 1394, 1x S-Video, VGA, modem, LAN, SPDIF, mikrofon, čtečka karet 4v1, PCI Express, slot zámku Kensington
síť (LAN) 10/100/1000 Mb/s
WiFi 802.11 b/g
baterie 4400 mAh (udávaná výdrž 3,5 hod.)
hmotnost 2,9 kg
rozměry (vך×h) 356 x 275 x 34 mm
operační systém Windows XP Professional
příslušenství napájecí zdroj, optické mechaniky
cena bez DPH 38 130 Kč
záruka 2 roky
zapůjčeno AT Computers

Diskuze (33) Další článek: Uvedena česká verze antiviru NOD32 pro 64bitové systémy

Témata článku: Video, Notebooky, Brzký konec, Recenze, Funkční klávesa, Funkční tlačítko, REC, Udávaná doba, Příjemný stisk, USB Wi-fi, Dobrý dojem, Bluetooth připojení, Pata, Wi-fi a Bluetooth, Wi-fi karta, Funkční stav, PCMCIA, Bluetooth reproduktor, Běžná práce, Rozumná úhlopříčka, Klávesnice bluetooth, Připojená klávesnice, Levá strana, USB klávesnice, Konektor


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11