Recenze notebooku Premio 3070N

Notebook z Čech nebo Polska, oba pochází z Číny. I tak by se dala použít známá pravda o původu počítačových komponent a spotřební elektroniky. I výrobky české značky Premio jsou dílem čínských skládaček. Je to na škodu? Vždyť dnes skládačky používají i renomované světové značky. Na jednu z novinek Premia jsme se podívali blíže.
Recenze notebooku Premio 3070N

První dojem

Související odkazy

Slovník
DVD
ethernet
FireWire
LCD
PCMCIA
notebook
USB
Wi-Fi

Katalog produktů
Notebooky

Notebook je vyveden v kombinaci tmavě stříbřitého plastu a světle šedé. Na první pohled tedy působí spíše lacině, ale na to jsme dnes u cenově dostupnějších značek zvyklí a nemělo by to zavdat příčinu k negativnímu postoji k notebooku do doby, než jej pořádně otestujeme.

Druhý pohled, po osahání notebooku, je o něco lepší. Přestože se jedná o klasický „plasťák“, žádný spoj nevrže, ani panty nejeví známky toho, že by jim hrozilo rychlé opotřebování. Notebook se rozevírá pomocí jednoho zámku, který otevře dvě klapky.

Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice, touchpad

První dojem z klávesnice je relativně velmi dobrý. Přestože se klávesnice ve středové části při stisku lehce prohýbá, i delší psaní je pohodlné. Klávesy mají optimální zdvih a tuhost. Klávesa Enter má na výšku rozměr jedné řady kláves, což je škoda. Levá klávesa Control není umístěna zcela vlevo, nicméně toto uspořádání se už pomalu stává standardem. Umístění kláves pro pohyb v dokumentech je také tradiční – ve sloupku zcela vpravo. Počet kláves, jejich velikost a rozmístění je tedy zcela standardní.

Nad klávesnicí jsou umístěny 4 stavové diody, které informují o práci pevného disku a zapnutí kláves Scroll Lock, Num Lock a Caps Lock. Ještě výše je umístěn vypínač notebooku. Díky svému umístění příliš nevadí a nehrozí nechtěné vypnutí přístroje ve chvíli, kdy byste například po hmatu chtěli stisknout klávesu Escape. Vpravo od vypínače jsou umístěny čtyři funkční klávesy pro spouštění nejčastěji používaných programů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pod klávesnicí tradičně nalezneme touchpad. Jeho povrch byl na můj vkus příliš hladký, přivítal bych polohovací zařízení s hrubším povrchem. Stejně tak se mi příliš nezamlouvala tlačítka touchpadu – na stisk byla příliš tuhá a práce s nimi nebyla pohodlná.

Pod touchpadem jsou umístěny klávesy pro ovládání přehrávání CD, které lze používat i při vypnutém notebooku. Vpravo jsou umístěny 4 doplňující LCD diody signalizující zapnutí notebooku, nabíjení, příchozí zprávu a připojení do Wi-Fi sítě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konektory

Pravá strana notebooku neobsahuje žádný konektor, pouze CD/DVD vypalovačku. Přední strana obsahuje již zmíněná tlačítka pro ovládání přehrávání hudebních CD. Levá strana nabízí čtečku paměťových karet, PCMCIA slot, rozhraní FireWire (IEEE 1394), konektor pro modem a ethernet, dva USB 2.0 porty, a konektory pro sluchátka, mikrofon a linkový vstup. Na zadní straně jsou dva další USB 2.0 porty, VGA a S-Video výstup a také paralelní port.

Z nabídky portů potěší přítomnost 4 USB portů, které jsou navíc dobře rozmístěny. Přítomnost S-Video výstupu, stejně jako FireWire rozhraní a infraportu je nutno také ocenit. Čtečka paměťových karet, která se u notebooků v této cenové relaci stává samozřejmostí, umí pracovat s formáty karet MMC/SD/MS/MSPro. Zejména majitelé starších tiskáren ocení přítomnost paralelního portu, kterým tyto tiskárny bývají často vybaveny.

Hlučnost notebooku, generované teplo

Pokud je notebook připojen do elektrické sítě a není zapnut úsporný režim, dochází průběžně k aktivaci ventilátoru i ve chvílích, kdy je notebook v klidovém stavu a nepracuje se s ním. Naštěstí je ale ventilátor poměrně nehlučný i při maximálních otáčkách, takže i když jej slyšíte, prakticky nevnímáte žádný rušivý hluk.

Ještě lepší situace je s generovaným teplem. Komponenty generující hodně tepla jsou umístěny pod levou částí klávesnice, ale při běžné práci je generované teplo jen velmi slabé. Ostatní místa notebooku jsou spíše chladná.

Displej, ozvučení

Displej má rozlišení 1400 na 1050 obrazových bodů. To je na patnáctipalcový displej poměrně vysoké rozlišení, u notebooků s touto úhlopříčkou bývá více obvyklé rozlišení 1024 na 768 obrazových bodů. Lidé, kteří mají problémy se čtením textů při standardně nastavené velikosti písma, patrně využijí možnosti zvětšení písma ve Windows nebo sáhnou po notebooku s nižším rozlišením. Výhod vysokého rozlišení displeje uživatelé ocení například v následujících situacích - žádná internetová stránka nebude "přečuhovat", ve Wordu můžete pohodlně pracovat s dvěma stránkami umístěnými vedle sebe. Kvalita obrazu nijak nevybočuje z průměru, který je u notebooků této třídy obvyklý a pro běžnou práci ve Windows dostačuje.

Notebook je vybaven dvěma reproduktory, jejichž kvalita nijak nevybočuje z průměru, který je u notebooků obvyklý. Pro základní práci jsou uspokojující, ale přehrávat na nich vážnou hudbu, resp. vůbec jakoukoliv hudbu je spíše utrpení.

Klepněte pro větší obrázek

Přední strana

Klepněte pro větší obrázek

Levá strana

Klepněte pro větší obrázek

Pravá strana

Klepněte pro větší obrázek

Zadní strana

Výkon a výdrž

Výkon notebooku je plně v rámci očekávání předpokládaného výkonu zvolené konfigurace. V tomto směru by jen těžko mohlo něco překvapit. Výdrž notebooku se při našem testování pohybovala těsně pod hranicí 4 hodin, což lze vzhledem ke konfiguraci, považovat za dobrý výsledek.

Doplňky

Integrovaná zvuková karta nabízí ve spojení s externími reproduktory až osmikanálový zvuk. Co se kvality samotného zvuku týká, nezaznamenali jsme žádné výhrady.

Podle nástroje Nero InfoTool přehrává integrovaná mechanika Matshita UJ-840D všechny formáty plusových a minusových DVD, s výjimkou dvouvrstvých +R. Stejná podpora formátů platí i pro zápis.

Příjemným doplňkem je ve víku integrovaná kamera s rozlišením 1,3 megapixelu. Její obraz není nijak oslnivě kvalitní, ale pro běžné videokonference dostačuje.

Závěr

Premio 3070N je dobrý notebook, který své uživatele patrně v ničem nezklame. Nabízí vše, co byste od notebooku za tuto cenu očekávali – slušný výkon, podporu Wi-Fi, DVD vypalovačku, čtečku paměťových karet. Bonbónkem je potom kamera integrovaná ve víku.

Test síť baterie (max. úspora)
3DMark2001
1024x768 4050 1340
3DMark03
1024x768 1038 345
3DMark05
celkem 214 103
PCMark2002
procesor 5864 1193
paměť 10409 2616
disk 921 920
PCMark04
celkem 3045 767
PCMark05
Celkem 1666 364
SiSoft Sandra
procesor 7079/2383/3077 1520/512/633
paměť 2081/2083 679/681
disk 33 MB/s 33 MB/s
Výdrž
kancelářská práce 3:58
přehrávání DVD 3:12
nabíjení ve vypnuto 4:15

Premio 3070N
procesor Intel Pentium M 1,73 GHz, 2 MB
čipová sada Intel 915GM
operační paměť 512 MB DDR SDRAM (max. 2048 MB)
pevný disk 80 GB HDD
grafika Intel GMA 900 až 128 MB sdílené paměti
displej 15 palců TFT LCD, 1400 × 1050 obrazových bodů
mechanika DVD+-RW
audio MS Sound kompatibilní
počet reproduktorů 2 reproduktory
rozhraní 4x USB 2.0, IEEE 1394, S-Video, VGA, modem, ethernet, LPT,
čtečka karet 4 v 1 (MMC/SD/MS/MSPro), linkový výstup, mikrofon,
replikátor portů, PCMCIA, infraport
síť (LAN) 10/100/1000 Mb/s
WiFi 802.11 b/g
baterie 4400 mAh (udávaná výdrž 4,5 hod.)
hmotnost 2,9 kg
rozměry (vך×h) 328 x 288 x 38 mm
operační systém Windows XP Home
příslušenství napájecí zdroj, software
cena bez DPH 30 650 Kč
záruka 2 roky
zapůjčeno AT Computers

Diskuze (32) Další článek: Xbox 360 v prodeji: zájem je veliký

Témata článku: Video, Notebooky, REC, Obvyklé rozlišení, Klidový stav, Notebook, Levá klávesa, Dobrý notebook, Běžná klávesa, Panty, Escape, Příjemný stisk, Slabá baterie, PCMCIA, Recenze, Vysoký zdvih, Touchpad, Klávesa, Negativní postoj, Maximální otáčka, Pohodlná práce, Slabé Wi-fi, Běžná práce, Linkový výstup, USB klávesnice


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 46

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor