Recenze notebooku Premio 3010N: levný a vybavený

Premio je na českém trhu poměrně nová značka, která „zdobí“ sortiment společnosti AT Computers. Testovaný model 3010N je i přes svoji dobrou výbavu hodně levný a mohl by pořádně zamotat hlavu zavedené konkurenci.
Recenze notebooku Premio 3010N: levný a vybavený

Všechno v jednom
Notebook patří do kategorie all-in-řešení. Má jak optickou mechaniku, tak mechaniku disketovou, takže jeho hmotnost atakuje tří kilovou hranici, konkrétně 2,95 kg. Rozměry jsou naprosto shodné s notebooky této kategorie, možná mohl být o něco menší, protože okolo displeje je příliš mnoho místa – vlevo a vpravo centimetr a půl, nahoře a dole téměř dva a půl centimetru.

Ačkoliv patří Premio do kategorie levných notebooků, u kterých se dá očekávat a případně i omluvit nevalná kvalita zpracování, kloub displeje vrže opravdu neznatelně a po celou dobu se intenzita nezvýšila. Samotný displej je pevný ve zkrutu, nevydá ani hlásku. I tělo notebooku je odolné proti zkrutu a notebook nezavrže ani tehdy, když jej vezmu otevřený do jedné ruky. Zkrátka dílenské zpravování mne mile překvapilo.

Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek

Přeskládejte klávesy
Klávesnice je poměrně solidní, i když k ní výhrady mám. Při psaní je docela hlasitá, nicméně zdvih je optimální a stisk jasný. Spíše než toto mi vadí rozložení kláves. Obě klávesy Windows jsou vpravo nahoře, přitom vedle mezerníku by jim bylo lépe. Klávesa Insert a Del je zase na pravé straně mezerníku. Kurzorové šipky jsou dostatečně rozměrné a líbí se mi, že zbylo místo i na Home a End, které u některých notebooků chybí a jsou přístupné jen přes Fn. I umístění klávesy s vlnovkou a středníkem není obvyklé, tlačítko není vedle jedničky, ale vedle pravého Altu. Pokud používáte na střídačku běžnou klávesnici a klávesnici na notebooku, bude vám vždy chvíli trvat, než si dané rozmístění zvyknete.

Nad klávesnicí je umístěno tlačítko pro zapnutí a vypnuté, vpravo pak tři diody pro indikaci Caps Locku apod., následují tlačítka pro spuštění prohlížeče internetu a e-mailového klienta a přepínač pro aktivaci vestavěné Wi-Fi antény; Wi-Fi karta je pak volitelné příslušenství, standardně není v notebooku zabudovaná. Hned vedle je pak vstup mikrofonu. Pod klávesnicí najdete touchpad, jehož tlačítka jsou docela hlasitá, a čtyři diody indikující zapnutí notebooku, případně stand-by mód, nabíjení baterie, aktivitu disku a aktivitu vysílače Wi-Fi.

Hodně dobré
Výbava notebooku je opravdu příkladná, přitom jeho cena se dostala pod čtyřicet tisíc, přesněji na 38 990 Kč bez daně. Vězte tedy, že tyto peníze si pořídíte mobilní Intel Pentium 4 s frekvencí 1,7 GHz, 256 MB DDR SDRAM, čipset SiS 650 s integrovanou grafikou (má poměrně solidní výkon, viz výsledek testu v 3D Marku), dvacetigigový disk, přepalovačku kombinovanou s DVD-ROM, disketovku, síťovou kartu a modem. I výčet portů je příkladný: tři USB, paralelní a sériový port, PS/2, FireWire, výstup na televizor a monitor a co je důležité, dva sloty pro PC karty, což u levných notebooků opět není běžné.

Výkon počítače je poměrně dobrý, ačkoliv třeba podle SiSoft Sandry čistý výkon procesoru na úrovní 1,33GHz mobilního Celeronu. Výhodou jsou paměti DDR, zejména pro integrovanou grafiku, která v 3D Marku 2001 SE v rozlišení 640 x 480 a 16 bitech přešvihla dvoutisícovou hranici. Pro srovnání: notebook s čipsetem Intel 830G a pamětmi SDRAM dosáhl patnácti set bodů. Jediné, co mne neuspokojilo, je hlasitý disk – na takovou úroveň hluku nejsem u notebooků zvyklý.

Protože v srdci notebooku bije mobilní Pentium 4, nelze očekávat výrazně vysokou výdrž běhu na baterie. Při běžné práci s kancelářskými programy a internetem se udržel notebook na živu přesně dvě hodiny, při přehrávání filmu DVD hodinu a pětapadesát minut. Větráček chladiče je i při maximálním výkonu docela tichý, což oceňuji; v noci mi v pokoji nehučí vysavač. Baterie se nabije zhruba za hodinu a tři čtvrtě při běžné práci.


Notebook Premio 3010N
Procesor mobilní Intel Pentium 4 1,7 GHz
Operační paměť 256 MB DDR SDRAM
Čipová sada SiS 650 s integrovanou grafikou
Grafický čip SiS 650, až 32 MB 
Displej 14“, 1024 x 768 bodů
Pevný disk 20 GB, 4200 otáček/min.
Mechaniky integrovaná FDD, DVD/CD-RW
Porty LPT, COM, monitor, 3x USB, FireWire, TV Out, 2x PCMCIA, ethernet, modem, mikrofon, reproduktory
Baterie Li-Ion, výdrž dvě hodiny, nabíjení hodina a půl
Rozměry (d × š × v) 322 × 272 × 36 mm
Hmotnost 2,95 kg


Je vážně dobrý
Premio 3010N je za danou cenu velmi dobrý notebook, proti kterému nemám prakticky žádné výhrady; snad jen disk mohl být tišší a klávesnice mohla mít standardnější layout. Chválím výbavu a provedení, stejně jako množství portů a konektorů. V ceně dostanete tašku Dicota, Windows XP Home, vypalovací program Roxio Easy CD Creator 5 a přehrávač InterVideo WinDVD.

Plusy:

  • solidní provedení
  • rychlé nabíjení
  • poměr ceny a výkonu

Minusy:

  • layout klávesnice
  • hlučný disk
  • nižší výdrž

Naměřené hodnoty

Sisoft Sandra 2003 - CPU Arithmetic

Klepněte pro větší obrázek

SiSoft Sandra 2003 - CPU Multi-Media

Klepněte pro větší obrázek

SiSoft Sandra 2003 - Memory Benchmark [MB/s]

Klepněte pro větší obrázek

SiSoft Sandra 2003 - File System (Drive Index) [kB/s]

Klepněte pro větší obrázek

PC Mark 2002 - CPU Mark

Klepněte pro větší obrázek

PC Mark 2002 - Memory

Klepněte pro větší obrázek

PC Mark 2002 - HDD

Klepněte pro větší obrázek

3D Mark2001 SE

Klepněte pro větší obrázek

  • Zapůjčil: AT Computers (www.atcomp.cz)
  • Cena: 38 940 Kč bez daně, 47 506 Kč s daní
Diskuze (32) Další článek: Opera 7 děravá jak ementál

Témata článku: Notebooky, Prohlížeče, Windows, 3d televizory, Dobrá výbava, Recenze, Vestavěná anténa, Dicota, Levný monitor, Běžná klávesa, Běžný notebook, Levný notebook, PC klávesnice, Levné televizory, Levné monitory k pc, Vysílač Wi-Fi, Mezerník, 3D Mark, Mikrofony k pc, Klávesnice k pc, Mark, Nevalná kvalita, Nabíjení, Mobilní displej


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81