Recenze notebooku IBM T40: kvalita, výdrž, výkon

T40 je špičkový notebook z dílny IBM, který pokračuje v tradiční kvalitě této značky. Vyznačuje se dlouhou výdrží běhu na baterie, dobrým výkonem, robustní konstrukcí a přitom nízkou hmotností. Zkrátka jeden z nejlepších notebooků současnosti.

Stále stejné

Notebooky IBM vypadají velmi podobně už hezkou řádku let. Staré ThinkPady s tříčíslicovým označením hodně připomínají současné řady, které už mají v názvu písmena. Řada R je určena pro nenáročné uživatele, čemuž je přizpůsobena výbava a cena, řada T pak pro těm, kteří potřebují nejen vysoký výkon, ale také nízkou hmotnost a vysokou výdrž na baterie. Fajnšmekři ocení ultralehkou řadu X, která se vejde se svou hmotností pod jeden a půl kilogramu, profíci vyžadující nekompromisní výkon se pak poohlédnou po řadě A.

Testovaný notebook IBM ThinkPad T40 je osazen procesorem Intel Pentium M, používá totiž komponenty z balíčku, který se označuje jako Centrino. Zárukou toho je velmi vysoká výdrž na běžnou, poměrně lehkou baterii, která je na rozdíl od řady R umístěna v horní části pod místem uchycení displeje. Uchycení bohužel není zcela stoprocentní, takže baterie má malou vůli.

Kvalitní konstrukce

Jak jsem již naznačil, design notebooku dává jasně najevo, že patří do stáje IBM. Nenajdete zde žádné hezké oblinky či příliš mnoho hladkých rovných ploch, vše je zkrátka takové „technické“. Nicméně musím uznat, že oproti erkové řadě se přece jen vzhled trošku „polepšil“ a více připomíná současnou produkci konkurence. Na druhou stranu toto „zachování tváře“ ocení ti uživatelé, kteří používají notebooky IBM delší dobu právě z důvodu neotřelého designu. Osobně se mi vzhled ájbíemek líbí a jsem rád, že IBM nevyrábí barevné a kulaťoučké notebooky jako některá konkurence.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vzhled sice vychází ze starších modelů, je ale patřičně inovován, aby odpovídal
současným trendům. Povrch víka je matný a bohužel se špiní od zpocených rukou

Oproti erkové a áčkové řadě je téčko tenčí a rovněž lehčí. Něco málo přes dvě kila na ramenu ucítíte podstatně později než notebooky řady R či A. Přitom kvalita konstrukce a použitých materiálů zcela odpovídá standardu IBM, nikde nic nevrže, neskřípe, ve zkrutu je notebook pevný jako skála; snad jen zmíněné uchycení baterie kazí trošku celkový dojem, ale opravdu jen malinko. Ani kloub uchycení displeje nejeví po náročném testu známky jakýchkoliv nepříjemných pazvuků na rozdíl od mého erka. Displej je chráněn krytem z odolných titanových kompozitů a přesahujícím ocelovým rámem, který zabraňuje promáčknutí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Kloub uchycení displeje je kovový, takže ani po čase nebude vrzat

Špičková klávesnice s drobnými chybkami

Klasické je u notebooků IBM osvětlení klávesnice – v horní části displeje je malé, ale dostatečně silné světlo, díky němuž lze na klávesnici bez problému psát i v naprosté tmě. Nepotřebujete tedy žádný jiný zdroj světla; pokud pracujete v noci třeba v ložnici, nikoho nerušíte a manželka může nerušeně spát. Bohužel, je tu jedna drobnost, která to lehce kazí – okolo kláves pro ovládání zvuku je lesklá plocha, v níž se světlo při určitém úhlu odráží přímo do očí. A sice právě v takovém naklonění displeje, které je pro práci optimální. R3x zde má běžnou matnou plochu, takže vás nic neruší.

Klávesnice je svým rozložením stejná jako u většiny notebooků této značky; popisoval jsem ji už v recenzi modelu R31, oproti T40 se vůbec nic nezměnilo, takže některé moje výtky k rozmístění stále platí. Rovněž chybí klávesa Windows, kterou lze ale pomocí dodávané utility namapovat na jiné tlačítko. Ideální je v tomto případě pravý Ctrl, který není běžně používán. Chce to ale zvyk. Klávesy nejsou na T40 tak vysoké jako na R31 a mají rovněž nízký zdvih, díky čemuž je psaní ještě lepší než na erku a když to řeknu stručně, nemohu si to vynachválit. Píšu rychle, přesně, bez překlepů. Stejně jako u R31 ani zde klávesnice nepropustí vodu, takže se nemusíte obávat polití kávou. Výhodou oproti erkové řadě jsou kompletní české popisky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je velmi kvalitní, jen má malé prohřešky proti správnému
rozmístění tlačítek --- Nad klávesami jsou tlačítka pro ovládání zvuku
a spuštění aplikace Access ThinkPad

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Notebook lze ovládat jak touchpadem, tak trackpointem; záleží na vás, co si vyberete 

Témata článku: Video, Notebooky, Windows, IBM, Levá strana, 3D Mark, Score, Multi, Touchpad, Slow, REC, Rozšíření, Parametr, Ramen, Výdrž, Floating, Plus, Memory, Bandwidth, Elite, Matný displej, Druhá strana, Vysoká výdrž, Creator, MarksSérie nešťastných rozhodnutí – Co se děje na trhu s grafickými kartami?

Série nešťastných rozhodnutí – Co se děje na trhu s grafickými kartami?

Grafické karty jsou nedostatkové zboží kvůli velké poptávce ze strany hráčů, těžařů, ale i běžných uživatelů. Výrobci se snaží na situaci reagovat, avšak spíše než k uklidnění přispívají svými zmatečnými a často podivnými rozhodnutími ke znepřehlednění celého problému.

Jan Pánek
Články z Computeru