Recenze notebooku HP nx9420: mobilní desktop v akci

HP nx9420 patří do kategorie mobilních desktopů. Znamená to, že od něj můžete očekávat velký širokoúhlý displej, kvalitní klávesnici včetně samostatného numerického bloku a dostatečný výkon dvoujádrového procesoru Core Duo a grafického čipu ATI. Daní za pohodlí při psaní a velký displej jsou pak poněkud větší rozměry, takže není vhodný na denní nošení v terénu.
Recenze notebooku HP nx9420: mobilní desktop v akci

Konstrukce

Na první pohled působí konstrukce notebooku poměrně robustně. Hliníkový rám dodává tělu notebooku na pevnosti a povrch je odolný vůči poškrábání. 17" monitor a "velká" klávesnice ale pak jistým způsobem určují rozměry tohoto notebooku, které jsou logicky poněkud větší, ale na svou výbavu má poměrně slušných 3,35 kg. Nosit ho denně po městě tedy sice nebude úplně pohodlné, nicméně s občasným přenášením nebude problém a můžete tak mít svůj "desktop" při sobě i v terénu.

Vzhledově působí notebook poměrně konzervativně s citem pro detail a nevzbuzuje dojem "plastové hračky" jako některé nejlevnější notebooky. Na přední hraně nalezneme dva reproduktory a také čtečku paměťových karet 7in1. Při levém předním okraji jsou také umístěny indikační LED, které informují o zapnutí notebooku, dobíjení, práci pevného disku a také o zapnutí bezdrátové sítě.

Klepněte pro větší obrázek

Těsně nad klávesnicí najdeme několik doplňujících tlačítek. Velké stříbrné tlačítko s LED diodou zcela vlevo slouží k zapnutí počítače. Další tlačítka pak slouží k ovládání zvuku, ovládání prezentačních funkcí, spuštění kalkulátoru a v neposlední řadě také k fyzickému zapnutí či odpojení bezdrátového připojení Wi-Fi a Bluetooth, což je rovněž indikováno diodou. Stiskem tlačítka se tak můžete okamžitě odpojit a nespoléhat se na softwarové řešení.

Optická mechanika je umístěna vpravo spolu s portem pro gigabitový Ethernet, dvěma USB porty a také vstupem pro mikrofon a výstupem na sluchátka. Na levé straně pak nalezneme další dva USB porty, slot pro SmartCard a PC Card, port FireWire a S-Video a VGA výstup. Zde také nalezneme jeden z ventilačních otvorů a napájecí konektor. Na zadní straně je pak pouze konektor modemu pro připojení telefonní linky.

Klepněte pro větší obrázek

Pod displejem je umístěno čidlo okolního světla pro šetřící funkce displeje. Na horním okraji displeje je pak umístěn integrovaný mikrofon.

Další otvory pro ventilátory jsou umístěny na zadní stěně a na spodní stěně. I při vysoké zátěži je notebook překvapivě tichý, i když není zcela bezhlučný. Ventilátory se zastaví jen při "běžné práci".

Procesor, harddisk, operační paměť a grafická karta

Řada nx9420 je vybavena procesorem Intel Core Duo, testovaný model pak měl konkrétně typ T2600 (2,16 GHz). Počítač byl dále vybaven 1 GB paměti RAM a 100 GB pevným diskem (5400 ot./min).

S grafickou kartou ATI Mobility Radeon X1600 s 256 MB paměti si zahrajete i lecjakou modernější hru. Notebook se zároveň honosí nálepkou "Windows Vista Capable", takže je připraven i na grafické orgie budoucího systému Windows.

Displej

Jak již bylo zmíněno v úvodu, notebook je vybaven širokoúhlým 17" displejem s rozlišením 1680 x 1050 bodů. Displej je kvalitní, vybaven technologií BrightViews lesklým povrchem. Díky velikosti a širokoúhlosti se dá celkem pohodlně použít i pro sledování filmů.

Klávesnice a polohovací zařízení

Klávesnice je velmi pohodlná a naplňuje vizi mobilního desktopu tím, že obsahuje samostatný numerický blok. Svým rozložením se tak blíží klávesnicím stolním, i když k dokonalosti chybí ještě samostatný blok s klávesami Home, End a podobně. Ten je umístěn nad blokem numerickým a není tak na standardním místě stolních klávesnic. To už bychom ale žádali příliš, notebook by pak musel mít příliš velké rozměry za cenu tohoto relativního pohodlí. Klávesnice je tak svým rozložením něco mezi klasickou zjednodušenou klávesnicí notebooku a klávesnicí stolní, ke které inklinuje více. Samotné mechanické provedení je na velmi dobré úrovni, zdvih je dostatečný pro pohodlné a dlouhodobé psaní.

Klepněte pro větší obrázek

Polohovacím zařízením je zde standardní touchpad se dvěma tlačítky a ploškou, která nahrazuje funkci kolečka myši. Vybrané modely pak mohou mít ještě tlačítko třetí, případně je prostřední tlačítko nahrazeno čtečkou otisků prstů. Testovaný model však neměl ani prostřední tlačítko, ani čtečku.

Rozhraní a periferie

O rozhraních a periferiích jsme si již trochu pověděli v úvodu. Notebook je vybaven "multifunkční" optickou mechanikou, která zvládá jednak formáty DVD+-R/RW a také DVD RAM. Doplňkem je pak integrovaný mikrofon, vybrané modely mohou obsahovat i čtečku otisků prstů. Na přední straně notebooku je integrována čtečka paměťových karet formátů SD, MS/Pro, MMC, SM a XD.

Kromě zmiňovaných USB portů, S-Video a VGA výstupu, modemového vstupu, portu Firewire a vstupu pro mikrofon a výstupu na sluchátka je notebook vybaven dostatečně i pro síťové připojení. Kromě klasického gigabitového Ethernetu obsahuje i Wi-Fi (a, b, g) a Bluetooth. Notebook samozřejmě obsahuje i slot pro PC Card a také čtečku SmartCard. Je připraven i pro připojení k dokovací stanici.

Zvuk a multimédia

Notebook je vybaven dvěma reproduktory, ale jak je obecně u notebooků zvykem, nelze čekat nějakou přehnanou kvalitu. I v tomto případě jsou tedy reproduktory dostačující zejména pro "kancelářské použití" či pro nenáročného hudebního posluchače či pouštění filmů na cestách. Pro lepší zvuk (reproduktorům chybí pochopitelně zejména hloubky) bude potřeba připojit reproduktory externí. K tomu ale slouží pouze "obyčejný" stereo jack, který slouží zároveň jako výstup na sluchátka.

Díky rozhraní Firewire připojíte snadno kameru, bez problému lze připojit i televizor přes rozhraní S-Video a nebo další monitor prostřednictvím standardního VGA výstupu.

Operační systém a software

Notebook je dodáván s předinstalovaným systémem Windows XP Professional a s balíkem dodatečného bezpečnostního softwaru Norton Internet Security (antivir, antispyware, firewall atd.). Kromě toho najdete i balík multimediálního software - WinDVD a Sonic DigitalMedia Plus 7. Zároveň s instalací Windows jsou nainstalovány i drobnosti typu Adobe Reader, Java, .NET framework a podobně. Cokoliv můžete samozřejmě později odebrat.

Vychytávkou přímo od HP je HP Backup and Recovery. Ten slouží pro zálohování souborů či celého počítače, můžete si s jeho pomocí vytvořit sadu instalačních disků pro případ nutnosti reinstalace počítače. Systém však obsahuje ještě jednu novinku. Obnovu systému lze totiž provést i bez CD/DVD médií. Záloha se automaticky provede (během instalace systému a poté kdykoliv na vyžádání) na zvláštní oddíl pevného disku. Taková záloha vás sice neochrání v případě mechanického poškození disku, ale pokud potřebujete systém přeinstalovat z důvodu nestability, softwarové chyby a podobně, můžete to provést velmi rychle a elegantně právě z této zálohy na disku.

Testy a závěr

Výkon testované konfigurace je na velmi slušné úrovni a jedná se o skutečnou mobilní verzi stolního počítače. Své dokáže nabídnout dokonce i hráčům, protože i výkon ve 3D je poměrně slušný. 1 GB operační paměti je rozhodně dobrá volba i co se týče případného upgrade na Windows Vista, pro které je notebook rovněž připraven.

Zamrzet tak může snad jedině cena, která není při plné výbavě zrovna nízká. Notebook je však slušně vybaven, nabízí kvalitní displej i klávesnici a velmi dobrý výkon.

Testovaná konfigurace:

  • HP Compaq nx9420
  • Intel  Core Duo T2600 (2,16 GHz)
  • 1 GB RAM
  • HDD 100 GB, 5400 otáček/min.
  • grafická karta ATI Mobility Radeon X1600 256 MB
  • Windows XP Professional

Test Výsledek
3DMark 2001 SE 17819
3DMark 2003 6477
3DMark 2005 3529
PCMark 2004 6367
PCMark 2005 4357
Sisoft Sandra viz obrázek pod tabulkou
Výdrž na baterie (standardní baterie)
Power management nastavený na maximální výkon procesoru, jas displeje na maximum, CPU na 100 %, pevný disk a DVD v provozu 1h 20min 
Power management nastavený na nejvyšší úsporu energie, jas displeje na minimu, pevný disk v občasném provozu 3h 47min 

Klepněte pro větší obrázek

Klikněte pro celý obrázek

HP Compaq nx9420 (cena s max. výbavou cca 60 000 Kč bez DPH)
procesor Intel Core Duo T2600 (2.16GHz)
čipová sada Mobile Intel 945PM Express
paměť 1GB (667 MHz)
pevný disk 100 GB, 5 400 ot./min, 2,5“
displej 17" TFT WSXGA+ WVA Brightview
grafika ATI Mobility Radeon X1600 256 MB
zvuk SoundMAX HD Audio
komunikace 10/100/1000 Mbit LAN, modem, Wi-Fi (a,b, g), Bluetooth
mechaniky optická mechanika DVD+/-RW/RAM DL
porty a rozhraní 4x USB 2.0; externí VGA monitor port; S-Video, výstup na sluchátka; mikrofonní vstup; sloty pro paměťové karty: MMC/SD/MS Pro/XD/SM; dockovacíport; PC Card, SmartCard, Firewire
rozměry 393 mm (šířka) x 275 mm (hloubka) x 33 mm (výška)
hmotnost 3,4 kg
baterie Li-Ion
příslušenství AC adaptér, telefonní kabel
software Windows XP Professional CZ, různé bonusové aplikace
záruka 2 roky
zapůjčeno Hewlett-Packard s.r.o

Diskuze (63) Další článek: Nová databáze bezdrátových sítí od sdružení Internet pro všechny

Témata článku: Video, Software, Notebooky, Windows, Hewlett Packard (HP), Sluchátka bluetooth, Sluchátka k notebooku, Přední okraj, Wi-fi karta, Velká klávesnice, Numerická klávesnice, Numerická klávesnice k notebooku, Sluchátka s mikrofonem, Mikrofony, Led televizory, Numerický blok, Recenze, Klávesnice bluetooth, Testovaný model, Sluchátka k počítači, SmartCard, Mikrofony k pc, Bezdrátová klávesnice s touchpadem, Wi-fi a Bluetooth, Sluchátka bezdrátová


Určitě si přečtěte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 33

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 32

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?