Recenze notebooku HP nx9020 – hodně muziky za málo peněz

Od svého uvedení na trh vyvolávají notebooky HP řady nx9020 mezi čtenáři oprávněnou vlnu zájmu. Notebook je tichý, nabízí dobrý výkon při zachování velmi dostupné ceny – některé modely lze pořídit už za dvacet tisíc korun bez daně. Jeden z těchto modelů jsme podrobili bližšímu zkoumání.
Recenze notebooku HP nx9020 – hodně muziky za málo peněz

Související odkazy

Slovník
benchmark
bluetooth
čipset
DVD
LAN
LCD
Linux
PCMCIA
port
USB
VGA
Wi-Fi

Katalog produktů
Notebooky

Podobně jako v případě nekonečných příběhů Windows vs. Linux, Internet Explorer vs. Firefox, i v oblasti notebooků jsou uživatelé zpravidla jasnými stoupenci jedné značky, na kterou pějí chválu a všechny ostatní zatracují. Ve skutečnosti je tento pohled velmi zjednodušený a i značka, která je obecně nejméně chválena, má mnoho spokojených uživatelů.

Na nové notebooky od HP a zejména na tuto modelovou řadu je zatím slyšet pouze chvála, uvidíme, nakolik je oprávněná.

Design, klávesnice, touchpad

Design notebooku je poměrně klasický, ale přesto elegantní. Nepřehlédnutelné jsou zaoblené hrany. Čelo notebooku obsahuje 3 stavové diody, které informují o zapnutí počítače, práci pevného disku a aktuálním způsobu napájení.

Většina částí šasi je vyrobena z plastu, ale přesto vše perfektně sedí, nic nevrže. Uchycení LCD displeje je pomocí dvou masivních kloubů, které budí dobrý dojem velké bytelnosti.

Základna počítače je trochu vyšší - notebook je relativně silnější, ale nejedná se o extrémní hodnoty. Nad klávesnicí je umístěno pět funkčních tlačítek, nechybí ani klávesy Home, End, Ins, Del a klávesy pro posun stránek. Jejich rozložení je podobné umístění těchto kláves na klasické klávesnici – nejsou různě po stranách jako u jiných notebooků a díky tomu se s nimi dobře pracuje – jasná výhoda. Enter má na výšku rozměr jedné klávesy, ale s tím se už setkáváme i u klasických klávesnic, takže se nejedná o překážku, na kterou by bylo potřeba si dlouho zvykat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Notebook má klasické rozměry * celkový pohled na otevřený notebook * pohled z boku

Klávesnice má dobrý, nepříliš tuhý odpor, tlačítka jsou standardních rozměrů a dobře se s nimi píše. Při delším psaní trochu vadilo, že střední část klávesnice více péruje, ale to je věc zvyku – funkčnost to nijak neomezuje.

Tlačítko pro zapínání je umístěno nad klávesou Escape, což se zprvu zdálo jako nevýhoda, protože hrozilo neúmyslné vypnutí počítače. Naštěstí, klávesa je dostatečně zapuštěna do těla notebooku a pro její stisknutí je potřeba vyvinout určité úsilí. Během testování se nám tak nestalo, že bychom tuto klávesu stiskli omylem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zámek a stavové diody * touchpad * tlačítko ON/OFF, nad ním za mřížkou skrytý reproduktor

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Funkční tlačítka nad klávesnicí * Celkový pohled na klávesnici

Touchpad je podobný jako u dalších notebooků HP – má scrollovací plošku, dvě funkční tlačítka a tlačítko pro vypnutí – velmi užitečné. Na můj vkus by povrch touchpadu mohl být z hrubšího materiálu – pokud se vám při dlouhé práci zpotí prsty, je práce s touchpadem o poznání těžší.

Nad klávesnicí je umístěna efektní mřížka, která skrývá dva reproduktory. Jejich zvuk je subjektivně dobrý, lepší než u jiných notebooků, které jsem měl možnost testovat. Přirovnal bych jej ke kvalitě zvuku, který produkují základní stolní reproduktory, které koupíte v každém PC shopu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Levá strana * zadní strana * pravá strana

Na levé straně notebooku jsou umístěna tlačítka na vypnutí a zesílení / zeslabení zvuku, PCMCIA konektor a konektor pro telefonní linku. Zadní strana skýtá VGA port, LAN zástrčku, 2 USB porty a konektor pro napájení.

Technické provedení a výkon

Notebook se při běžné práci příliš nezahřívá. Ruce umístěné na klávesnici se tak nepotí a bez potíží je možné mít notebook položený při práci na klíně. Podobně příjemná je hlučnost – notebook je zpravidla velmi tichý, větráček se roztáčí pouze v případech, kdy je to opravdu nutné – při hraní her nebo souběžné činnosti několika aplikací.

Ocenění si zaslouží použitý kvalitní LCD displej. Barvy obrazu se nedeformují ani při pohledu z boku, což u mnoha, i dražších notebooků není samozřejmostí. Nativní rozlišení obrazovky je 1024×768 obrazových bodů, to je pro 15palcový displej tak akorát.

Grafická karta je integrovaná v čipsetu a sdílí paměť s operační pamětí RAM. To znamená, že pokud grafika notebooku využívá 32 MB paměti (maximum je 64 MB), je o tuto část snížena operační paměť RAM. U základních modelů s 256 MB operační paměti je každý nedostupný megabajt znatelný.

256 MB je pro práci s dnešními aplikacemi pouze základ. Pokud při koupi notebooku nekoukáte opravdu na každou korunu, doporučuji přikoupit dalších 256 MB. Práce s počítačem vybaveným 512 MB paměti je o poznání rychlejší a pohodlnější – a nemusíte být zrovna náruživým hráčem 3D her.

Ostatně, na hry tento notebook opravdu není. Výsledky z benchmarků 3D Mark 2001 a 3D Mark 2003 hovoří jasnou řečí. Hodnota 1500 bodů v prvním z nich je na dnešní dobu velmi málo. Pokud máte k dispozici dvacet tisíc na nákup počítače, rozhodujete se mezi notebookem nebo stolním počítačem a uvažujete o hraní her, mám pro vás jediné doporučení – kupte si stolní počítač. Za dvacet tisíc korun můžete pořídit sestavu, která ve výsledcích 3D Marku 2001 bude mít desetkrát více bodů.

Ani ostatní výsledky nejsou nijak ohromující, ale pro slušnou práci s textovým editorem, internetem a na prohlížení fotek to bude stačit více než dostatečně.

Už jsme si zvykli na to, že levným notebookům chybí integrovaná podpora Wi-Fi. Je to umělá daň za to, že si kupujeme levný notebook. Podpora bezdrátových sítí je stále chápána jako něco, bez čeho se obyčejný uživatel obejde. Pokud Wi-Fi vyžaduje, musí se v případě tohoto notebooku vybavit externím adaptérem. Ty jsou k dispozici v provedení PCMCIA nebo jako USB klíč. Ceny začínají už pod jedním tisícem korun. Druhou možností je pořídit tento notebooku včetně integrované podpory Wi-Fi. Takto vybavený model je zhruba o dva a půl tisíce korun dražší.

Zamrzí také chybějící infraport. Notebook je tak trochu méně mobilní, protože infraport se v dnešní době využívá zejména pro komunikaci s mobilním telefonem při připojení na internet. Takto je potřeba využívat datový kabel, nebo si pořídit USB Bluetooth adaptér v případě, že je jím vybaven také mobilní telefon.

Mechanika DVD/CD-RW nabízí 24násobnou rychlost čtení a zápisu na disky CD, desetinásobnou rychlost zápisu CD-RW disků a osminásobnou rychlost při čtení DVD disků. Testovali jsme čtení různě starých CD, včetně poškrábaných a mechanika si poradila se všemi bez větších obtíží.

Výdrž baterie během našich testů se pohybovala okolo dvou hodin intenzivní kancelářské práce. To lze považovat za relativně dobrý výsledek. Notebooky vybavené technologií Centrino sice běžně mají dvojnásobnou výdrž, ale také dvojnásobnou cenu oproti tomuto modelu.

Zhodnocení

HP nx9020 je dobrý notebook, který svým uživatelům nabídne přesně to co od něj očekávají – odpovídající výkon, mobilitu, spolehlivost, kvalitní servis a velmi dobrou cenu.

test síť baterie
3DMark2001
1024x768 1539 1542
3DMark03
1024x768 64 62
PCMark2002
procesor 4328 4342
paměť 4215 4166
disk 608 591
PCMark04
celkem 2161 2175
SiSoft Sandra
procesor 5302/1786/2306 5300/1785/2303
paměť 1733/1730 1732/1732
disk 30 MB/s 30 MB/s
Výdrž
kancelářská práce 2:00
přehrávání DVD 1:42
nabíjení ve vypnuto 1:43

HP nx9020 (PG751ES)
procesor Intel Celeron M 350 (1,3 GHz, 1 MB L2 cache)
čipová sada Intel 852GM
operační paměť 256 MB DDR SDRAM
pevný disk 40 GB HDD 4200 ot/min
grafika Intel Extreme Graphics 2 64 MB
displej 15 palců, TFT XGA, 1024 × 768 obrazových bodů
mechanika DVD/CD-RW 8x
audio AC-link audio
počet reproduktorů 2
rozhraní 2× USB 2.0, LAN, modem, mikrofon, sluchátka, 1× PCMCIA I/II, VGA
síť (LAN) 10/100 Mb/s
WiFi není
baterie 2200 mAh
hmotnost 3,08 kg
rozměry (vך×h) 329,2 x 272,3 x 41,9 mm
operační systém Windows XP Home
příslušenství napájecí zdroj, kabely, telefonní adaptér
cena bez DPH 20 980 Kč
záruka 2 roky (1. rok mezinárodní)
zapůjčeno HP (http://www.hp.cz/)

Diskuze (95) Další článek: Rozhodnutí o softwarových patentech opět odloženo

Témata článku: Notebooky, Linux, Hewlett Packard (HP), Bezdrátové nabíjení, Masivní kloub, Touchpad, Jasná výhoda, Funkční klávesa, USB klávesnice, CD Linux, Hod, Málo, Otevřený notebook, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Mobilní telefony s tlačítky, Recenze, Levné stolní počítače, Klávesnice bluetooth, Wi-fi a Bluetooth, Klasické USB, Escape, Dobrý výsledek, HP, Nekonečný příběh, Odpovídající výkonDva zásadní průlomy v embryologii: Embrya z kůže a děti porozené ze zkumavky

Dva zásadní průlomy v embryologii: Embrya z kůže a děti porozené ze zkumavky

** Světová experimentální embryologie hlásí hned dva zásadní průlomy ** Počáteční stádia vývoje lze zajistit v laboratorních podmínkách po překvapivě dlouhou dobu ** Lidské embryo lze vytvořit z buněk kůže.

Jaroslav Petr
MedicínaEmbryoLidé
Na PC a konzole se chystá temná akční rubačka Demon Skin

Na PC a konzole se chystá temná akční rubačka Demon Skin

Potřebujete ukojit své akční fantasy choutky? Demon Skin vám spraví chuť.

Michal Maliarov
GalerieVideoAkce
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
Paradise Lost: simulátor nudy v nacistickém bunkru | Recenze

Paradise Lost: simulátor nudy v nacistickém bunkru | Recenze

O tom, že poflakování se v nacistickím bunkru není zrovna legrace, se nás snaží přesvědčit nová atmosférická adventura.

Ladislav Novák
RecenzeAdventury
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma
Helena Vyplelová
Fotografický software