Recenze notebooku Fujitsu Siemens Lifebook S6120: lehkou nohou

Notebook Fujitsu Siemens Lifebook S 6120 patří k tomu nejlepšímu, co si můžete z nabídky tohoto výrobce pořídit. Notebook je velmi malý, resp. patří do segmentu notebooků, které můžete bez problému nosit v malé tašce, aniž poznáte, že vlastně něco nesete. Bez optické mechaniky, která není standardně v dodávce, notebook váží pouhých 1,7 kg.
Kapitoly článku

Tři bráškové

Základem notebooku je jak jinak technologie Centrino, která sama o sobě slibuje solidní výkon a současně by měla zajistit dobrou výdrž notebooku při běhu na baterii. V nabídce jsou celkem tři modely. Základní 6120D neobsahuje bezdrátovou síťovku, která je standardně součástí balířku Centrino, procesor Pentium M tepe na frekvenci 1,4 GHz, pevný disk má velikost 40 GB. Modely 6120 jsou pak dva: oba mají vestavěnou „centriňáckou“ Wi-Fi, první model se nabízí s procesorem 1,4 GHz, 256 MB RAM a 40GB diskem, druhý pak s 1,6GHz procesorem, 60GB diskem, 512 MB paměti a hlavně s vestavěnou podporou Bluetooth. Rozdíl mezi oběma verzemi je ale cca osm tisíc, což není málo; na druhou stranu za lepší výbavu to určitě stojí; testoval jsem druhý jmenovaný notebook.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Velikost notebooku je příjemná

Ve standardní nabídce S6120 není optická mechanika, dostanete jen „prázdný“ modulární slot, který je zakryt tak, aby nebyla v notebooku „díra“. Do volného slotu si můžete pořídit druhý disk (40 GB), mechaniku DVD/CD-RW nebo druhou baterii; zkrátka si vyberete, co potřebujete. Zkrátka výrobce vám automaticky „nevnutí“ optickou mechaniku, kterou třeba ani nepotřebujete. Pokud používáte současně s notebookem běžný počítač, není optická mechanika nutností, spíše si připlaťe za druhou baterii, protože s tou základní nevydrží notebook příliš dlouho. Nicméně u malých notebooků je to celkem běžné, velikost a tím i kapacita baterie padne za oběť nižší hmotnosti a menšímu objemu notebooku. Naštěstí druhá baterie není nijak drahá, stojí necelé tři tisíce.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Notebook má 13" displej 

Stříbrňáček

Design notebooku je celkem povedený, na můj vkus je ale až příliš stříbrný; nicméně to je firemní barva všech notebooků této značky. Povrch notebooku je na omak příjemný, není náchylný na poškrábání a mastnostu (např. zpocené prsty). Konstrukce notebooku je příkladná, kloub je pevný, takže se displej samovolně nesklápí ani při drncavé jízdě autobusem. Nikde nic nevrže, jen displej ve zkrutu vydává nepatrné zvuky, které lze bez problému tolerovat. V zavřeném stavu se víko pod tlakem příliš neprohýbá. Trochu mi vadila výplň slotu pro optickou mechaniku, která má poměrně velkou vůli a tudíž se při dotyku ozývá docela nahlas. Pokud ale budete mít ve slotu mechaniku, nebudete mít problém.

Po otevření (víko drží u těla jen jeden zámek) mne trochu překvapila klávesnice. Bílá se dle mého názoru k takovému „exkluzivnějšímu“ notebooku moc nehodí, působí na mne docela levným dojmem. Opět je to tradice značky. Přiznám se, že se mi spíše líbí notebooky s tmavším, resp. černým provedením, nicméně vkus má každý jiný. Ačkoliv jsem porůznu četl, že klávesnice notebooků Fujitsu Siemens není příliš kvalitní, na S 6120 se mi psalo poměrně dobře. Tlačítka při psaní sice nepatrně „šustí“, na to jsem si ale velmi rychle zvykl. Zdvih je optimální, stejně jako velikost kláves.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice sice vypadá docela levně, ale je dobrá --- Zámek zavírání víka

Drobné výhrady ale proti klávesnici přece jen mám. Na prohození Fn a Ctrl jsem si zvykl velmi rychle, už jen proto, že sám používám notebook s tímto layoutem. Fn je navíc velmi malé, takže při běžném používání vůbec nepřekáží. Malým prohřeškem jsou také úzké kurzorové klávesy, na to se dá ovšem časem zvyknout. Asi nejvíce mi vadila absence kláves PageUp, PageDown, Home a End, které často používám při prohlížení webů. Ty jsou dostupné pouze přes Fn, takže při čtení potřebuji dvě ruce. Pravda, notebook je menší než je běžné, takže klávesy se nevešly, ale znám menší notebooky, které alespoň PgUp a PgDown mají. Co se týče komfortu psaní, považuji klávesnici za lehce nadprůměrnou. Pochválit mohou i citlivý touchpad, který doplňuje tlačítko pro pohyb stránky nahoru a dolů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Na levé straně jsou výdechy větráků a konektory zvukové karty --- Místo mechaniky je do otvrou vložena záslepka

Vše, co potřebujete

Trošku mne mrzelo, že místo klasických stavových diod, u nichž uživatel pozná i za špatného osvětlení, zda je používán disk či zda už baterie potřebuje dobít, zde je nepodsvícený displej. Na něm jsou tyto statové informace vidět jen za dobrého osvětlení, pokud sedíte v šeru (často píšu v křesle, zatímco si pouštím film), nepoznáte, zda je zapnut CapsLock, NumLock apod. Rovněž mi chybí indikace úsporného režimu v zavřeném stavu, některé notebooky mají na víku diodu, která indikuje, zda je notebook vypnut nebo jen uspán. Naopak mohu pochválit čtyři programovatelné klávesy, které lze využít pro spouštění nejpoužívanějších aplikací. Primární funkcí kláves je zabezpečení notebooku PIN kódem proti zneužití (tzv. Security panel); funkce rychlého spouštění je druhotná.

O interním vybavení jsem už psal, nyní jen dodám, že notebook má všechny standardní výstupy a konektory: jeden slot pro PC kartu (může obsahovat čtečku čipových karet Smart Card, která zabraňuje zneužití notebooku), dva porty USB 2.0, FireWire, ethernet, modem a infračervený port. Za malým krytem je schován rovněž VGA konektor, vestavěná grafika čipsetu i855 podporuje DualView. Chybí však TV-out, který je dnes hojně využíván (i mnou) pro sledování filmů na televizoru. Na zadní straně je i praktický přepínač pro aktivaci a deaktivaci vestavěné bezdrátové sítě; nemusíte tak Wi-Fi vypínat přes ovladač. Pokud jste mimo dosah sítě, je vhodné Wi-Fi vypnout, prodlouží to výdrž baterie.

Klepněte pro větší obrázek
Na zadní straně najdete všechny porty; VGA je schován pod krytem

Kapitoly článku

Témata článku: Software, Notebooky, Fujitsu, Televizory levně, Běžný notebook, Lifebook, Smart Home, Floating, Optická hodina, Vestavěná podpora, Score, Notebooky levně, Miminko, Bezdrátová klávesnice s touchpadem, Jednotlivé verze, Běžná klávesa, GM, 3D Mark, Optický disk, Televizory smart, Recenze, Dobré osvětlení, Bandwidth, Port, Porta


Určitě si přečtěte

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč