Recenze notebooku Fujitsu-Siemens AMILO M 3438G - macek

Už na první pohled je vidět, že námi testovaný notebook není žádný drobek. Pokud sháníte notebook, který bude vážit jen kilo a půl, měli byste tuto recenzi nejspíše přeskočit. Naopak, je-li pro vás také u notebooku hlavním kritériem maximální výkon, rozhodně si náš článek nenechte ujít.
Recenze notebooku Fujitsu-Siemens AMILO M 3438G - macek

Pořádný macek

Související odkazy

Slovník
desktop
DVD
ethernet
FireWire
PCMCIA
USB
Wi-Fi

Katalog produktů
Notebooky

Nejdelší hrana notebooku Fujitsu-Siemens AMILO M 3438G překračuje délku 40 centimetrů. Při potěžkání v ruce (nebo spíše v obou rukou) poznáte, že jde o pěkného „macka“ – váha 4,1 kilogramu. Aby však naše recenze nezačínala příliš pesimisticky, musím dodat – to nevadí. U notebooků této kategorie se s podobnými rozměry a váhou počítá. Zpravidla si je totiž pořizují uživatelé, kteří požadují výkon desktopu v počítači, jenž lze snadno přenášet, ale kteří nepotřebují opravdovou mobilitu.

Vzhled, klávesnice, touchpad

První dojmy z notebooku jsou trochu rozpačité – podstatná část dílů je vyvedena v stříbřitém plastu, který u přístroje s podobnými parametry působí laciným dojmem. Klávesnice se při rozměrech notebooku lehce utápí v okolním plastu a letmý pohled na její rozvržení říká, že by šlo navrhnout lépe. Naproti tomu některé příjemné detaily nechybějí – tlačítko na vypínání touchpadu, regulátor ovládání hlasitosti. Tyto doplňky u notebooků často postrádáme, neboť dokáží velmi zpříjemnit práci.

Notebook se otevírá pomocí jednoho zámku. Širokoúhlý 17“ displej ve spojení s tuhými, nevrzajícími panty si žádá své, a tak je lepší notebook rozevírat pomocí obou rukou. Až na již kritizované použití lacině vypadajících plastů působí notebook dobrým dojmem. Bytelné panty v případě tohoto notebooku vystupují z displeje, a ne ze spodní části – ta je tak vyšší a její prostředek je využit pro umístění indikačních diod, které informují o zapnutí funkčních kláves, zapnutí přístroje, práci pevného disku, nabíjení a zapnutí integrované Wi-Fi. Pod nimi jsou umístěny čtyři funkční tlačítka. Modře podsvícený spínač je umístěn vpravo, daleko od všech ostatních kláves, takže nehrozí nechtěné vypnutí notebooku při přehmatu jako u přístrojů, kde je vypínač často v blízkosti klávesy Escape.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Námi testovaný vzorek nebyl vybaven českou klávesnicí, ale modely v obchodech jí samozřejmě vybaveny budou. Rozložení kláves je víceméně standardní. Levá klávesa Control není úplně v rohu, což je méně výhodné. Klávesa Enter má výšku jedné klávesy, což je stejný případ. Novinkou (také negativní) je ovšem umístění dvojice kláves Insert a Delete napravo od klávesy Space. Psaní textových dokumentů se tak alespoň pro mě stalo malým utrpením, protože klávesu Delete využívám velmi často.

Jako u všech „neduhů“, které se týkají klávesnice, si lze na vše nakonec zvyknout. Ale je škoda, že někteří výrobci musí razit vlastní cestu – i když jde o maličkosti, jako je rozmístění kláves. Podle informací od českého zastoupení Fujitsu-Siemens Computers (FSC) se do dalších modelů se 17“ displejem připravuje klávesnice se samostatným blokem numerických kláves.

Klávesy mají relativně vysoký zdvih, tvrdost stisku je průměrná. Klávesnice tak v těchto parametrech do značné míry připomíná klasickou klávesnici stolního PC. Některé klávesy u námi testovaného modelu již byly trochu „vyžvýkané“, ale podle ujištění ze strany FSC to byla záležitost konkrétního kusu notebooku, který předtím sloužil pro zátěžové testy.

Pro uživatele, kterým by klávesnice nevyhovovala, je k dispozici volitelné příslušenství – replikátor připojitelný přes USB port, který lze použít i pro jiné typy notebooků.

Pod klávesnicí je umístěn touchpad. U tohoto konkrétního modelu můžeme kladně hodnotit tlačítko na zapnutí funkce touchpadu. Pokud raději používáte myš, ale občas ji někde zapomínáte (tak jako já), je podobné tlačítko k nezaplacení. Plocha touchpadu je relativně velmi hladká, což jsou další body dolů. Touchpad je spojen se scrollovací ploškou pro pohyb ve stránkách nahoru a dolů. Pod touchpadem jsou umístěna dvě podlouhlá tlačítka – na můj vkus s příliš tuhým stiskem.

Rozmístění konektorů

Notebook je vybaven čtyřmi USB porty, což je určitě dobře. Bylo by s podivem, kdyby výrobce nevyužil velkou plochu, kterou rozměry notebooku nabízejí. Na pravé straně, vedle 3 USB konektorů (čtvrtý je na protější straně), je umístěn konektor FireWire a slot pro Xpress Cards, nástupce PCMCIA karet. Ten je osazen dálkovým ovládáním, které umožňuje rychlý přístup k multimediálním funkcím notebooků bez nutnosti startu operačního systému. Konkrétně lze takto ovládat sledování videosouborů, přehrávání hudebních souborů a prohlížení fotografií (vždy z CD, DVD, pevného a flash disku). Vpravo je ještě čtečka paměťových karet (SD, MMC, MS a MSPro) a ethernetový konektor.

Klepněte pro větší obrázek

Dálkové ovládání

Levá strana nabízí ovládání hlasitosti, linkový vstup, výstup na sluchátka / SPDIF, zbývající USB port, konektor napájení a vypalovací mechaniku. Na zadní straně potom naleznete konektor pro modem, DVI-I výstup na monitor a S-Video výstup. Redukce pro připojení analogových monitorů je součástí dodávky. Rozmístění konektorů je dobré, osobně jsem zvyklý na mechaniku optických disků umístěnou vpravo, ale není každý den posvícení a lokace u tohoto notebooku je rozhodně lepší než u přístrojů, které mají vysouvací mechaniku směrem k uživateli.

Integrovaná Wi-Fi dokáže pracovat s rychlostmi až 54 Mb/s. Notebook byl testován v uličce mezi našimi kancelářemi, kde každý přístroj spolehlivě po několika metrech ztrácel signál. Stalo se tak i v tomto případě, takže vlastnosti počítače v daném ohledu by bylo možné hodnotit jako průměrné. Chybějící podpora bluetooth může zamrzet, ale u notebooku, který není určen vyloženě pro práci v terénu, se zase až o tak velký prohřešek nejedná.

Displej

Jednou z oblastí, v nichž tento notebook exceluje, jsou jeho zobrazovací schopnosti, resp. displej. 17“ úhlopříčka nabízí netradiční rozlišení 1440 × 900 obrazových bodů. Co je ale podstatnější – notebook je vybaven technologií CrystalView, která nabízí skutečně křišťálový obraz. Povrch displeje je ve vypnutém stavu velmi lesklý, svou charakteristikou připomíná displej notebooku Sony Vaio, který jsme před časem také recenzovali. I kvalita obrazu je velmi dobrá – barvy jsou jasné, přitom dostatečně kontrastní. Na notebook se dá koukat i z méně obvyklých úhlů a nedochází přitom k deformaci barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výkon a zvuk

V čem notebook naprosto exceluje, je jeho výkon. Ten je na poměry mobilních počítačů na naprosté špičce. Zásluhu na tom má procesor (1,86GHz Pentium M), 256MB grafická karta nVidia GeForce Go 6800 a samozřejmě také dostatek operační paměti – v případě námi testovaného kusu 1 GB. V prodeji jsou nyní modely tohoto notebooku s 512 MB paměti, ale podle Marka Němce z Fujitsu-Siemens Computers budou od začátku srpna v nabídce obchodů dominovat modely této řady s 1 GB paměti.

Uvedená sestava dává tolik výkonu, že poprvé jsme si s notebookem troufli i na test v posledním 3DMarku 05. Když odhlédnu od naměřených hodnot, tak testy v tomto programu jsou jediné, které byly po vizuální stránce trhané. 3DMark 01 a 03 zvládal tento notebook s průměrným FPS nad 30 FPS ve všech testech. V případě staršího 3DMarku 01 bylo u některých testů dosahováno velmi vysokých hodnot typu 350 FPS apod.

Podobně vysoké hodnoty ale samozřejmě nic nevypovídají o tom, jak si notebook dokáže poradit s grafikou nových her, navíc ve vysokém rozlišení a s vysokými detaily. Zejména proto, že 3DMark 01 je již relativně velmi starý test, který nedokáže plně využít možností dnešních grafických karet. V našem testu se tedy objevil spíše ze setrvačnosti a pro možnost porovnání s notebooky testovanými v minulosti.

S výkonem úzce souvisí generované teplo. Bohužel, tento model má více hřející díly lokalizované v místě, kde se při psaní opíráte o počítač dlaněmi. Notebook hřeje velmi vydatně i při běhu na baterie, takže v horkém letním dni musíte počítat s tím, že se ruce budou více potit. Tohoto problému si je patrně vědom i výrobce, a proto je jedno z funkčních tlačítek vyhrazeno pro zapnutí snížené spotřeby procesoru. Po zapnutí tohoto tlačítka by notebook měl více omezovat výkon počítače (grafické karty i procesoru) podle momentální situace. V praxi se to ale na vydávaném teple příliš neprojevilo.

Velmi příjemná je úroveň hluku – při běžné práci je ventilátor naprosto tichý. Rozbíhá se až při dlouhodobé zátěži (např. hraní her, konverze videa apod.), a i tehdy je úroveň hluku na velmi přijatelné úrovni. Troufám si říci, že ventilátor tohoto notebooku je jeden z nejméně hlučných. Testovací sestava byla osazena pevným diskem o kapacitě 80 GB. Na další čtvrtletí výrobce ale plánuje uvést modely s kapacitou až 120 GB, s možností zapojení dvou disků do diskového pole RAID 0/1.

Nejenom v počítačových hrách, ale i při sledování filmů je důležitý zvuk. Již jsme si zvykli, že tato oblast je u většiny notebooků opomíjena a z našich přenosných mašinek se tak často line zvuk, který nemá daleko k mluvení do ocelového kbelíku. Ne tak u tohoto modelu. Dvojici reproduktorů doplňuje subwoofer, který má na starost věrné vykreslení hloubek produkovaného zvuku. Samozřejmě, i v tomto případě jsou tu omezení daná konstrukcí notebooku, která nelze překonat, ale přesto je zvuk o řád věrnější, než je tomu u notebooků s běžnou zvukovou výbavou. K lepšímu požitku zejména z filmů přispívá také podpora vícekanálového zvuku (kodek Azalia).

Výdrž

Výdrž notebooku není nijak ohromující, ale souvisí s tím, že se nejedná o přístroj, který by měl vynikat mobilitou. Výrobcem udávaná hodnota jsou cca dvě hodiny. V našich testech jsme naměřili hodnotu o pár minut vyšší. Několik minut pod dvě hodiny byla výdrž v případech, kdy byl notebook využíván skutečně velmi intenzivně. Nabíjení ve vypnutém stavu zabralo přibližně tři hodiny.

Závěr

Notebook je určen specifické skupině uživatelů, kteří nepožadují velkou mobilitu, ale chtějí maximální výkon. Použité materiály by vzhledem k dalším parametrům notebooku měly být na vyšší úrovni, jsou to zbytečné body dolů. V celkovém hodnocení se ale jedná o dobrý stroj za rozumnou cenu.

test síť baterie
(max. úspora)
3DMark2001
1024x768 18854 5714
3DMark03
1024x768 8684 1534
3DMark05
1024x768 3468 975
PCMark2002
procesor 6227 2609
paměť 12002 5747
disk 799 786
PCMark04
celkem 3952 1675
SiSoft Sandra
procesor 7635/2569/3317 3258/1096/1420
paměť 3047/3048 2376/2544
disk 29 MB/s 29 MB/s
Výdrž
kancelářská práce 2:05
přehrávání DVD 1:54
nabíjení ve vypnuto 3:05

Fujitsu-Siemens AMILO M 3438G
procesor Intel Pentium M 750 (1,86 GHz, 2 MB L2 cache)
čipová sada Intel 915PM
operační paměť 1024 MB DDR2 SDRAM (max. 2048 MB)
pevný disk 80 GB HDD 5400 ot./min (až 120 GB u modelů dostupných ve 3. čtvrtletí 2005)
grafika nVidia GeForce Go 6800 256 MB
displej 17 palců TFT WXGA+ LCD, 1440 × 900 obrazových bodů, technologie CrystalView
mechanika DVD+-R DL
audio Azalia 7.1 SPDIF
počet reproduktorů 2 reproduktory, 1 subwoofer
rozhraní 4x USB 2.0, 1x IEEE 1394, 1x S-Video, 1x DVI-I, PCMCIA, modem, LAN, čtečka karet SD/MS/MMC/MSPRO, line-in, sluchátka, SPDIF, mikrofon
síť (LAN) 10/100/1000 Mb/s
WiFi 802.11 b/g
baterie 4400 mAh (udávaná výdrž 2 hod.)
hmotnost 4,1 kg
rozměry (vך×h) 408 x 289 x 38 mm
operační systém Windows XP Home
příslušenství napájecí zdroj, látková brašna, dálkové ovládání k funkci InstantON (velikost PCMCIA karty, dodávaná ve slotu)
cena bez DPH 46 200 Kč (v síti ElektroWorld)
záruka 2 roky
zapůjčeno Fujitsu-Siemens Computers

Diskuze (27) Další článek: Mozilla Suite pokračuje jako projekt SeaMonkey

Témata článku: Notebooky, Fujitsu, Netradiční rozlišení, Sluchátka k notebooku, Nabíjení, Panty, Mluvení, REC, Funkční klávesa, Vysoký výkon, Levá strana, Dobrý dojem, Wi-fi karta, Sluchátka k počítači, USB klávesnice, Dobrý test, Ami, Integrovaná wi-fi, Pevná ruka, Macek, Pořádný macek, Testovaný model, Dobrý stroj, Podobný rozměr, TomTom Go


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11