Recenze notebooku ASUS S5200N: 1,3 kg tašku neutrhne

Asus S5200N patří do kategorie velmi lehkých notebooků, tzv. ultralightů. Má pouze třicet deka přes kilogram, displej s dvanácti palci a na první pohled velmi křehkou konstrukci. Přesto vydrží i poměrně násilné zacházení.

Skutečně lehounký

Už když si notebook potěžkáte v ruce, poznáte, že máte čest s jedním z nejlehčích notebooků současné nabídky. Jeho design nevybočuje z průměru, černé provedení vypadá poměrně luxusně. Notebook je velmi tenký, jeho rozměry o mnoho nepřesahují dvanáctipalcový displej. Konstrukce je pevná, při otvírání víka s displejem nic neskřípe a nevrže, tělo i víko jsou pevné i ve zkrutu. Je to o to chvályhodnější, protože notebook byl dle opotřebení používán velmi dlouho - a přesto se nerozvrzal. Klouby víka displeje jsou přiměřeně tuhé, takže víko samovolně „nepadá“ např. při drncavé jízdě v autě.

  
Notebook je malý a lehký, konstrukce bez chyby

Mini notebook, minidisplej

12" displej má velmi dobrý rozsah jasu, od téměř tmavé až po extrémně jasnou, a to ve dvanácti krocích. Nastavení se provádí běžným způsobem přes FN a klávesy F5 a F6. Displej má rozlišení 1024 x 768, což lze na této velikosti plochy považovat za maximum pro rozumnou práci. Pokud nepoužíváte externí klávesnici či sedíte s notebookem na kolenou, je čitelnost běžného písma velmi dobrá, máte-li však notebook na stole až za externí klávesnicí, mohou mít lidé se slabším zrakem trochu problémy; přichází nutnost zvětšit písmo. Osobně mi přechod z 14" displeje na 12" nečinil takřka žádné problémy, vše je zkrátka jen o něco menší.

Víko má pouze jeden zámek, notebook tedy bez problému otevřete jednou rukou za chodu. Ultralight má tu výhodu, že s ním můžete pracovat i za chodu či běhu, kdy ho jednou rukou držíte a druhou ovládáte. Kurzor myši je ovládán touchpadem, potvrzovací tlačítka nejsou příliš hlasitá. Chybí ale klávesa či jezdec pro posun stránkou, využívat tedy můžete klasického „šimrání“ touchpadu na boku, což chybějící ovládací prvek nahrazuje. Docela mi ale vadil povrch touchpadu, byl podivně hladký a lehce zpocený prst se na něm zadrhával; běžné touchpady mají povrch hrubší a pohyb je na nich pohodový i s mokrýma rukama.

  
Notebook v zavřeném stavu --- Baterie je umístěna na zadní straně notebooku --- Touchpad trochu „lepí“

Na klávesnici jsem si zvykal dlouho

Dlouho jsem nevěděl, jak se postavit ke klávesnici. Už při pohledu na rozložení tlačítek mi bylo jasné, že si budu muset dlouho zvykat. Psal jsem na ní celý den v tahu, vyplodil zhruba patnáct tisíc znaků textu a přesto se mi pod kůži nedostala. Tlačítka mají optimální zdvih a dobře se mačkají, ovšem to rozložení mi vážně nesedlo. Především jsem neocenil zpětné lomítko vedle pravé kurzorové klávesy stejně jako jejich menší šířku; neustále jsem mačkal místo pravé kurzorové klávesy zpětné lomítko, místo šipky dolů šipku vpravo apod.

  
Klávesnice má menší prohřešky proti standardnímu layoutu

Nepotěšil mne ani malý pravý Ctrl a Alt, stejně jako menší číselná tlačítka. Ta jsou navíc podivně posunuta oproti standardu, takže jednička místo aby byla mezi tabulátorem a Q, je přesně nad Q – přitom nula už je na svém místě. Často se mi proto stávalo, že jsem místo počátečních písmen s diakritikou (ěščřž) psal písmeno o jedno vedle, případně kvůli malým rozměrům stiskl jednu z funkčních kláves. Také úzký Backspace na jistotě psaní nepřidává. Rovněž je škoda, že Home, End, PageUp a PageDown jsou přístupné jen přes Fn. Ano, na vše se dá zvyknout, ale s asusem by mi to trvalo asi hodně dlouho. Klávesnice je ale de facto jediná slabina notebooku.

  
Tlačítko pro zapínání má hezké podsvícení --- Informační diody jsou na spodní straně notebooku 

Poznámka: Ještě jedna drobnost mi vadila: absence kontrolky zapnutí numerické klávesnice a CapsLocku; diody jsou navíc na levé straně pod klávesnicí, takže si ji zakrýváte rukama.

Vypalovačka mimo tělo

Testovaný notebook byl osazen Pentiem M s frekvencí 1,4 GHz, dnes se však prodává už jen 1,5GHz verze. Stejně tak má prodávaná verze dvojnásobek paměti, místo 256 celých 512 MB. Ostatní parametry už ale sedí, 40GB disk s 4 200 otáčkami, externí USB mechanika DVD/CD-RW ve velmi kompaktním provedení – v podstatě velikosti obalu na CD. Dévédéčka čte osmirychlostně, cédéčka 24rychlostně, na CD-R pak zapisuje 24x a na CD-RW 12x. Velmi zajímavým způsobem je vyřešeno napájení mechaniky, připojuje se totiž přímo do notebooku. Ostatně velmi dobře je to vidět na obrázku – řešení je kompaktní a elegantní, nemusíte s sebou nosit adaptér. Lze to ale řešit ještě jednodušeji, a sice spolehnout se na napájení z USB nebo FireWire portu.

 
Vypalovačka má zajímavě řešené napajení

Když jsem už načal porty, dokončeme to. Na levé straně najdete čtečku SD, MMC a MS karet, stereo výstup na sluchátka a vstup pro mikrofon, dva USB porty a zmíněný výstup napájení pro mechaniku. Nechybí ani obligátní konektor pro monitor. Vpravo je pak ethernet, modem, FireWire slot pro PC kartu a třetí USB port; samozřejmě standardu 2.0. Infračervený port chybí. Celá zadní strana je pak tvořena baterií, jen vlevo je umístěn konektor pro externí napájení. Adaptér je velmi malý a lehký, délka kabelů dostatečná.

  
Porty: pravá strana notebooku --- Levá strana notebooku --- Konektor napájení vzadu

Dvě hodiny? Málo

Výkon notebooku je zcela v mezích současného standardu daného Centrinem 1,4 GHz a grafikou integrovanou v čipsetu i855. Pokud běží notebook z baterie, má systém podstatně nižší výkon než když běží z el. sítě; to je patrné z tabulky s naměřenými hodnotami z testů. To znamená jediné – pokud chcete výkon, je vhodné zapojit notebook do sítě. Výdrž notebooku není nijak valná, udávaných třech hodin se mi při běžné kancelářské práci se zapnutou WiFi dosáhnout nepodařilo, notebook usnul po hodině a padesáti minutách. Nabíjení trvá necelé dvě hodiny. Na druhou stranu notebook nebyl nový, takže baterii už jistě chyběla část původní kapacity.

K testovanému notebooku dostanete kromě adaptéru externí optické mechaniky také brašnu, manuál, cédečko s ovladači a praktickou bezdrátovou optickou myšku, která je sice velmi malá, ale pro nouzovou práci v terénu bohatě postačí. Pracoval jsem s ní téměř dvě hodiny a nečinilo mi to vůbec žádné problémy. Škoda jen, že přijímač nelze zasunout do těla myši – je to praktické a hlavně ho nemůžete nikde zapomenout. Asus S5200N je bezesporu výborný notebook pro úzkou skupinu lidí, kteří potřebují pracovat v terénu a chtějí s sebou nosit jen něco malého a lehkého. Slabinou notebooku je ale výdrž a rozložení kláves.

Parametry

  • Notebook ASUS S5200N
  • Rozměry: 275 x 233 x 25 mm
  • Hmotnost: 1,3 kg
  • Baterie: Li-Ion, výdrž cca 2 hodiny, nabíjení 2 hodiny
  • Procesor: Intel Pentium M 1,4 GHz
  • Paměť: 256 MB DDR SDRAM
  • Čipset: Intel 855GM
  • Pevný disk: 40 GB, 4200 ot.
  • Grafika: sdílená
  • Displej: 12,1", 1024 x 768
  • Mechanika: externí DVD/CD-RW, USB 2.0
  • Ovládání: touchpad
  • Porty, rozhraní: ethernet, modem, PCMCIA, FireWire, 3x USB 2.0, VGA, zvuková karta, Wi-Fi, čtečka paměťových karet Multimedia Card, Secure Digital Card a Memory Stick
  • Standardní vybavení: Windows XP Professsional, brašna, myš
  • Záruka: 2 roky
  • Cena: cca 48 500 Kč bez DPH (verze s 1,5GHz procesorem a 512 MB RAM)

Naměřené hodnoty

Test Při běhu na baterie Při běhu z el. sítě
SiSoft Sandra 2004

Procesor

ALU – 1687, FPU/iSSE2 – 598/762

ALU – 5518, FPU/iSSE2 – 1949/2489

Multimedia

Int – 4070, FPU – 4492

Int – 13290, FPU – 14664

Paměť

Int – 1194 MB/s, Float – 1276 MB/s

Int – 1971 MB/s, Float – 1933 MB/s

CD-ROM/DVD

2112 kB/s (DVD)

2202 kB/s (DVD)

Disk

16 MB/s

16 MB/s

PC Mark 2002

Procesor

1428

4567

Paměť

2251

4524

Disk

377

351

PC Mark 2004

Celkem

906

2289

3D Mark 2001 SE

640x480x16 bit

1293 3D Marks

3308 3D Marks

1024x768x32 bit

1354 3D Marks

2323 3D Marks

AquaMark3

GFX

n/a

372

CPU

n/a

5986

Celkem

n/a

3620

Určitě si přečtěte

Články odjinud