Notebooky | Testy | Asus

Recenze notebooku Asus ProArt StudioBook 16. Co umí kulaté šmrdlítko pro kreativce

  • Žádný jiný notebook nenabídne podobný otočný ovladač
  • Grafika RTX A5000 hlavně zvedá celkovou cenu
  • Skvělý OLED displej s mimořádným rozlišením

ProArt StudioBook 16 není levný počítač. Stojí víc než podobně nakonfigurovaný Macbook Pro s procesorem M1 Max. Asus tedy musí mít na své straně pádnější argumenty, aby dokázal porazit etalon prémiových notebooků.

Asus ProArt StudioBook 16

Core i7-11800H ● RTX A5000 ● 32 GB DDR4 ● 16" 3840×2400, OLED lesklý, (jas 400 nits, dE 1,29) ● 2 TB ● USB-C Thunderbolt, USB-C, 2× USB 3.0, HDMI, LAN, audio, čtečka SD ● 802.11ax 2×2, Bluetooth 5.0 ● 90Wh ● 36,2 × 26,9 × 2,3 cm ● 2,3 kg

Asus W7600H5A-OLED036X Asus W7600H5A-OLED036X
nabízí 22 obchodů za ceny od 117 990 Kč
Srovnat ceny na Živě

Začněme tím zjevným, byť možná nakonec ne tolik podstatným. StudioBook, jako notebook cílený na profesionály, nespoléhá na herní grafiky GeForce RTX, ale na grafické karty RTX, dříve známé jako Quadro. V top modelu tak máme RTX A5000, která plus mínus odpovídá RTX 3080. Dostanete také špičkový OLED displej s poměrem stran 16:10 a vysokým rozlišením 3840 × 2400. Zřejmě nejslabším bodem celé konfigurace je použitý procesor Core i7-11800H. Není to Core i9 ani 12. generace. Notebook totiž Asus představil už loni v září a celosvětové problémy s dodávkami se nevyhýbají nikomu. Nicméně za pár týdnů proběhne Computex, kde obvykle Asus představí novinky, možná tedy chvíli počkejte, jestli se na konfiguraci něco změní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Matné černé tělo bez výstřelků působí elegantně

Upřímně, při rendrování videa a 3D scén přes grafickou kartu procesor tolik netrápíte, ale méně sexy vypadající označení procesoru dokáže odvrátit pár zájemců o prémiový drahý notebook.

Kroutítko, šmrdlítko nebo jen otočný ovladač

Notebook jsme si půjčili hlavně kvůli otočnému ovladači Asus Dial, který rozšiřuje možnosti ovládání počítače. U levnějších Vivobooků je pod názvem Asus Dialpad integrovaný přímo do touchpadu, tady jde ale o samostatné fyzické zařízení.

Ovladač při otáčení cvaká podobně jako kolečko myši, takže dokážete přesně rozeznat cvaknutí kroku ovladače. Kromě otáčení lze ovladač i stisknout. Stisk se používá pro přepnutí funkce ovladače, kterou můžete vybrat z předchystaných nebo si definovat svou vlastní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na Dial vám téměř přesně padne palec levé ruky. Klávesnici nechybí numerický blok. U drahých strojů je to dnes spíš výjimka

Z pohledu cílové aplikace se Asus Dial chová jako klávesnice, která při otočení ovladače o jedno cvaknutí stiskne nastavenou klávesu. Při otáčení vlevo se tiskne jedna, při otáčení vpravo se tiskne druhá. Díky cvakání při otáčení ale můžete  ovladačem otáčet mnohem rychleji, než byste tiskli klávesovou zkratku, současně s větší kontrolou nad počtem stisků, než byste dostali při automatickém opakování trvale stisknuté klávesy. Vlastní nastavení můžete měnit pro celý systém, nebo jen pro konkrétní spuštěnou aplikaci.

Asus Dial má navíc už v základu přednastavené akce pro aplikace ze sady Adobe Creative Suite, takže se neusíte trápit s nastavováním a výběrem ikon. Samozřejmě si ale můžete pro jiné aplikace nastavit vlastní akce.

Asus Dial dále můžete přepnout do režimu Microsoft Dial, což je podobný otočný puk od Microsoftu. Výhodou přepnutí je následná lepší podpora v aplikacích Microsoft Office a možnost nastavování funkcí přes standardní nastavení systému Windows 11 včetně podobného definování klávesových zkratek po otáčení.

Ačkoli vám na první pohled zdálky možná přijde Asus Dial jako zbytečná ptákovina, reálně jsem se přistihl, že raději a rychleji používám otočný ovladač než bych lovil klávesové zkratky na klávesnici. Díky umístění ideálně pod levým palcem v rohu nad touchpadem, rychle Asus Dial zapadl do mého používání notebooku. Díky haptické zpětné vazbě s vnímaným cvakáním jsem z něj měl mnohem lepší pocit jak z náhrady v podobě kolečka na touchpadu (Asus Dialpad).

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Microsoft, Windows, Notebooky, Testy, Video, Microsoft Office, OLED, Klávesnice, SSD, Asus, Ryzen, HDMI, MacBook, Quadro, HDR, Thunderbolt, Notebook, MacBook Pro, Grafika, Standard, Ovladač, Diala, Asus ProArt Studiobook, Computex, Displej, Notebooky na Heureka.czJak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Šalinoleaks: Odposloucháváme pražské šaliny, autobusy a vlaky a kreslíme je na mapu

Šalinoleaks: Odposloucháváme pražské šaliny, autobusy a vlaky a kreslíme je na mapu

**Kde jsou právě teď pražské tramvaje, autobusy a příměstské vlaky? ** Zobrazí je oficiální mapa a mobilní aplikace ** Věděli jste ale, že je k dispozici také API? Dnes si ho vyzkoušíme

Jakub Čížek
GISDopravaPojďme programovat elektroniku
Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

** Hrátky v PowerShellu pokračují ** Dnes se naučíme vytahovat informace ze systému ** A naplánujeme úlohu, když se ve Windows něco stane

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Zdražení se na nás valí ze všech stran a nejvíce se týká energií. Ať už je to plyn, pohonné hmoty, nebo elektřina. Z těchto tří můžete nejvíce zahýbat právě s elektřinou, a to investicí do fotovoltaické elektrárny. Podívejme se objektivním pohledem, pro koho je vhodná, a komu se naopak vůbec nevyplatí.

Jiří Kuruc
EnergetikaFotovoltaika