Recenze notebooku ASUS L4800H: solidní na první pohled

ASUS L4800H patří svojí velikostí mezi notebooky, které tráví nejvíce času na kancelářském stole. Díky patnáctipalcovému displeji a solidní výbavě je totiž docela velký a těžký. Ale ani v terénu si nevede špatně vydrží poměrně dlouho na to, že je osazen mobilním Pentiem 4.
Kapitoly článku

Bumbrlíček

Už základní údaj, 15" displej jasně říká, že základna notebooku není zrovna malá. Notebook je sice o něco větší než většina současné produkce, nicméně má zase místo pro velkou klávesnici, která má ještě po stranách dostatečnou rezervu. Výška notebooku není nijak přehnaná, díky velké základně se všechny komponenty vešly hezky vedle sebe, místo je i pro baterii s poměrně vysokou kapacitou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Notebook je docela velký, ačkoliv se to z obrázků nezdá

Konstrukce notebooku je kvalitní, nevím, kolik jej přede mnou mělo recenzentů, ale notebook nikde nevrzal ani neskřípal, tiché byly i tři klouby, které drží displej, za což si testovaný ASUS zaslouží pochvalu. Displej je ukryt v kovovém víku, které je odolné proti zkrutu a protlačení, když je notebook zavřený. Za konstrukci si výrobce zaslouží bezesporu jedničku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Konstrukce víka něco vydrží --- Detail na klouby displeje

Klepněte pro větší obrázek Tlačítko pro otvírání víka

S okolím na jedničku

Vzhledem k tomu, že notebook by měl plně nahradit stolní počítač, má i veškeré vybavení pro komunikaci s okolím. Vlevo najdete slot pro PC karty (třeba na WiFi PC kartu), dva porty FireWire, infraport a tři porty USB 2.0; čtvrtý je pak vpravo vedle mechaniky DVD/CD-RW. Vzadu je pak paralelní port, výstup na monitor, PS/2 port pro myš nebo klávesnici (výborně!), výstup na televizor S-Video (redukce na kompozitní signál je součástí balení), ethernet a modem. Zkrátka nechybí nic, co je potřeba, snad až na sériový port, který se může občas hodit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Porty...

Reproduktory jsou umístěny v přední části, takže jsou bez problému slyšet, i když je víko zavřené. To je důležité proto, že notebook umožňuje přehrávat hudební cédéčka, i když je notebook vypnutý. Dobu přehrávání jsem netestoval, ale je jasné, že to bude déle, než při zapnutém notebooku. Proto jsou v přední části i zdířky pro sluchátka a mikrofon.

Klepněte pro větší obrázek  Audio DJ: přehrávání CD i při vypnutém notebooku

Klávesnice: nezklame, ale ani nepotěší

Trošku s nedůvěrou jsem přistupoval ke klávesnici. Protože jsem v poslední době testoval převážně notebooky IBM (a jeden sám vlastním), musel jsem si zvykat na jiné rozložení kláves. Za prohozené klávesy Fn a Ctrl bych dříve kritizoval, protože jsem na to ale zvyklý, nepřišlo mi to jako nevýhoda; mnohým uživatelům to však jistě bude vadit. Klávesy Windows jsou na svých místech, ocenil bych o něco větší levý Alt a Ctrl; na pravé straně mi menší velikost nevadí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je průměrná --- Funkční klávesy pod displejem, za nimi diody

Esc je v jedné řadě s funkčními klávesami, což oceňuji (u IBM se často přehmátnu a místo Esc mačkám F1), zvykat jsem si ale musel na pravý sloupec kláves s tlačítky Home, End, PageUp a PageDown, které mám raději rozložené stejně jako na běžné klávesnici; případně by se mi líbilo, kdyby PageUp a PageDown byly vedle horní kurzorové klávesy. Enter nemá tvar obráceného písmene L, nicméně i na to jsem si rychle zvykl. Zdvih kláves je poměrně malý, někomu to vyhovuje, jinému ne, já jsem spíše pro vyšší zdvih. Klávesnice při psaní trošku "šustí", ale v rámci mezí. Celkově hodnotím klávesnici jako průměrnou.

Klepněte pro větší obrázek  Touchpad je pohodlný

Mamutí displej

Vzhledem k velikosti notebooku je jasné, že obyčejná čtrnáctka by se tu „utopila“. Proto je testovaný notebook vybaven pořádnou patnáctkou s vysokým rozlišením 1400 x 1050 bodů. Už jsem to psal na Živě.cz několikrát, ale pro mne je toto rozlišení na takto rozměrném displeji příliš malé. Nutí mne používat velké fonty, protože jinak jsou písmenka titěrná. Vysoké rozlišení se ale hodí tehdy, pokud potřebujete mít na ploše více aplikací „vedle sebe“ nebo „přes sebe“ a nepracujete s maximalizovanými okny. Myslím ale, že běžné rozlišení 1280 x 960 by bohatě stačilo. Nastavení jasu displeje je velmi široké, displej lze i zcela ztmavit  - je to poslední krok nastavení jasu směrem dolů. Naopak na „druhé straně“ displej doslova září.

Témata článku: Video, Notebooky, Asus, REC, Vzhled, Sol, Parametr, Klávesa, Důležitý sloupec, Memory, Levý alt, Funkční klávesa, Pohled, Němá tvář, Kancelářské stoly, Výkon, Floating, Score, Displej, Bandwidth, Mobilní čipset, Velikost, Marks, Recenze, První notebook


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu