Testy | Notebooky | Asus

Recenze notebooku Asus Expertbook B5302FEA: výbava pro podniky zaujme i doma

  • Odolné konvertibilní tělo v nenápadném provedení
  • Výborný dotykový matný displej
  • Natradičně řešený LAN konektor

Plusy

  • Matný dotykový přesný displej
  • Lze přidat disk i paměť
  • Vestavěná LAN

Minusy

  • Slabší grafický výkon
  • Chybí pero v balení
  • Umístění vypínače s čtečkou otisků
8/10
Hodnocení

Podnikový notebook představuje specifickou kategorii. Nehraje se tu na blyštivou výbavu, která zaujme v letáku, ale na poctivost, stabilitu a jednoduchou správu. Stabilita tu neznamená menší počet pádů systému, ale stabilitu platformy: rozmístění konektorů se nemění, stejné dokovací stanice lze používat i u nových modelů, a v případě problémů se vše jednoduše poskládá či vymění. To poslední také spadá do správy, kdy IT oddělení pochopitelně nechce řešit odlišné příchutě různých modelů, líbivý design s prolepenými díly a snadno a neměnným přístupem se může dostat dovnitř a opravit, co se případně pokazilo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Konvertibilní stroj nabídne více způsobů použití a dotykový displej s podporou pera

Asus Expertbook pak ukazuje, kam se dají posunout hranice takového podnikového stroje. Jde o moderní tenký konvertibilní notebook s dotykovou obrazovkou. Vnější tmavě modré matné kryty dobře odolávají otiskům a konzervativní design bez výstřelků nebudí zbytečnou pozornost. Z  Jeho displej je ale stále matný a uvnitř máte prostor na dvě SSD a paměť můžete vyměnit.

Asus Expertbook B5302FEA

Intel Core i5-1135G7 ● Iris Xe ● 16 GB DDR4 ● 13,3" 1920×1080, IPS matný dotykový+pero (jas 305 nits, dE 1,34) ● 1 TB ● 2× USB-C Thunderbolt, USB 3.0, HDMI, audio, LAN ● 802.11ax 2×2, Bluetooth 5.0 ● 66 Wh ● 30,8 × 20,9 × 1,7 cm ● 1,25 kg ● Windows 11 Pro

31 990 Kč
B5302FEA-LG0355R

Unikátní LAN v těle

Je tu dokonce i vestavěná síťová karta pro drátovou síť. Záměrně říkám karta a nikoli konektor. Na boku notebooku je totiž speciální malý konektor, do kterého připojíte dodanou redukci na plnohodnotný LAN konektor. Samozřejmě u běžného notebooku si koupíte USB redukci a dosáhnete podobného výsledku, ale Expertbook myslí právě na správce firemního IT. Pokud máte nastavenou správu zařízení podle MAC adres síťových karet, USB redukce by měla svou vlastní MAC adresu nespárovanou s konkrétním notebookem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přibalená redukce přidá LAN konektor z vestavené síťové karty. V balení je i 65W USB-C adaptér. Matné tmavěmodré tělo působí odolně

Pokud ale použijete řešení Asusu, můžete mít třeba v zasedačce položenou univerzální redukci pro všechny firemní notebooky a připojená MAC adresa pak bude odpovídat konkrétnímu notebooku. LAN na samostatném konektoru také odlehčí USB sběrnicím a neobsadí další konektor. Při plánovaném kancelářském vytížení ale toto není tak podstatné. Hlavní smysl tu je v MAC adrese spárované přímo s notebookem.

Především ale tyto podnikové vychytávky nějak zásadně nezvedají cenu notebooku, který stále stojí rozumných 32 tisíc. Nejde tu o ultralehký chlubící stroj pro vyšší management. Toto je prostě normální základní notebook pro každého.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Uvnitř najdete místo pro další SSD a volný paměťový slot

To ale neznamená, že s ním budete trpět. Pro kancelářskou práci má zcela pohodový výkon, byť zejména ten grafický jsme u stejného procesoru i5-1135G7 viděli výrazně lepší. Na podobném zařízení stejně nebudete hrát akční hry nebo renderovat 3D modely. Při návrhu efektních prezentací nebo tvorbě perem psaných poznámek na limity narážet nebudete.

Naměřili jsme

  Asus ExpertBook Asus Flip 13 Lenovo Flex 5
procesor Intel Core i5-1135G7 Core i5-1135G7 Ryzen 5 4500U
grafika Iris Xe Iris Xe Radeon Vega
paměť 16 GB DDR4 8 GB DDR4 8 GB DDR4
3DMark
Night Raid 10 561    
Fire Strike 2 509 3 295 2 550
Time Spy 1 129 1 167 924
PCMark 10
Celkem 4 274 4 421 4 861
Essentials 8 380 9 471 9 517
Productivity 5 832 6 080 7 292
Creation 4 336 4 073 4 494
Unigine
Heaven Extreme [FPS] 10,9 17,8 14,1
Valley Extreme HD [FPS] 6,5 12,9 9,4
Další
v-ray benchmark 6122/32 5297/26 5838/32
Cinebench R20 2 141 1 424 2 341
Crystal Disk Mark
sekv. čtení [MB/s] 2 420 1 967,0 2 222,0
sekv. zápis [MB/s] 1 973 953,3 1 073,4
4KB čtení [MB/s] 1 761 305,8 741,4
4KB zápis [MB/s] 1 887 952,6 791,2
Výdrž
Film 11:54 11:56 9:24
Kancelář bez Wi-Fi 14:32 18:37 10:18

Perfektní displej

Líbí se mi hlavně dotykový displej s matnou povrchovou úpravou. Už jsme u Asusu zvyklí na absurdně přesně nekalibrované podání barev a to platí i tady. Díky přesnosti barev a matnému podání perem ovládaného displeje to je notebook nejen pro kancelář, ale i pro 2D ilustrátory. Pero sice nedostanete přímo v balení, ale můžete použít libovolný aktivní stylus, nejen ten od Asusu. Díky výdrži přes deset hodin se můžete při tvorbě zcela odpoutat a používat notebook dlouho jen na akumulátor.

Klepněte pro větší obrázek
Displej se může pochlubit příkladně přesnými barvami

Zacílení na podniky pak znamená rozsáhlou nabídku konektorů. Ač jde tedy o tenký notebook, nic podstatného nechybí. Dva USB-C Thunderbolt na levné straně slouží případně i pro připojení napájecího adaptéru, vpravo je klasické HDMI, USB a audio. Zmiňovaný LAN konektor, svým tvarem připomínající microHDMI, leží s USB-C na levé straně. Protože jde o konvertibilní notebook, který možná bude fungovat i v režimu tabletu, není vypínač klasicky u Asusu v klávesnici, ale na pravém boku. Obsahuje také čtečku otisků, jedinou biometriku tohoto počítače. Vypínač elegantně splývá s bokem notebooku, takže jej zpočátku špatně nahmatáte. Časem se naučíte, že leží někde na úrovni mezery mezi klávesami Enter a Shift, ale ze začátku se budete často dívat, kde se váš notebook vlastně zapíná.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na touchpadu si můžete zapnout numerickou klávesnici. Nabídka konektorů stačí

Protože jde o Asus, samozřejmě nepřijdete ani o numerickou klávesnici v touchpadu. Jde už o moderní generaci, kde při zapnuté numerické klávesnici můžete stále posouvat kurzorem po obrazovce a tisknout tlačítka touchpadu. Jen pochopitelně přijdete o klepnutí či gesta více prsty.

Co je dobré pro podnik, je dobré i pro domov

Když si vybíráte svůj vlastní počítač, většinou vás podnikové řady notebooků budou nejspíš míjet. Proč byste si přece připláceli za funkce, které jako jednotlivec nevyužijete. V případě Expertbooku tady ale těch pár vychytávek oceníte i doma. Skvělý dotykový displej s matnou úpravou se bude líbit všude, robustní provedení s odolnými kryty odolá i domácímu životu a dobrá rozšiřitelnost dává notebooku perspektivu pro delší časové období. Snad jen Windows 11 Pro tu víc cílí na podniky a stačila by levnější verze Home, ale to myslím rozchodíte.

Diskuze (6) Další článek: Adobe Creative Cloud Express je nový bezplatný nástroj pro práci s grafikou

Témata článku: Testy, Windows, Notebooky, Video, SSD, Wi-Fi, Asus, HDMI, USB, Pero, Fire strike, Shift, HD Audio, Unigine, LAN, Crystal disk Mark, Notebook, Konektor, Creation, Lenovo Flex, Raid, Mac, Enter, Displej, Redukce, Notebooky na Heureka.cz„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

Scénář je jednoduchý – máte něco, co už nepotřebujete a chcete to prodat. Místo přivýdělku ale přijdete o všechny peníze na účtu. Varovných signálů, které k tomu vedly, přitom bylo opravdu málo.

Adam Kos
Podvod
Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Ubisoft podruhé dostal do rukou licenci na Maria, kterou opět zkombinoval s šílenými králíky. Jak se vydařilo pokračování jejich tahové strategie? 

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeNintendo SwitchRecenze
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google u Samsungů řeší nefunkční Android Auto. Na opravu se čeká od února, ta poslední však nic nevyřešila

Google u Samsungů řeší nefunkční Android Auto. Na opravu se čeká od února, ta poslední však nic nevyřešila

** Samsungy mají dlouhodobě problém s režimem Android Auto ** Aplikace zamrzává a nebo nezobrazuje vůbec nic ** Google přišel s opravou, která však nepadla na úrodnou půdu

Martin Chroust
Android AutoChyba
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče