Recenze notebooku Asus 2500L: kvalita pod čtyřicet

Přenosné počítače jsou čím dál levnější, zvlášť pokud nemáte příliš velké nároky. Už i notebooky pod čtyřicet tisíc dokážou nahradit stolní počítač, hlavně doma nebo v kanceláři. Jeden takový jsme otestovali.
Kapitoly článku

Asus se může pochlubit velmi širokou paletou notebooků řady all-in-one, které se hodí spíše na stůl než do terénu. Pokud provozujete nenáročnou činnost v kanceláři, takový notebook vám dokáže plně nahradit stolní počítač. Mezi poslední novinky této kategorie s nálepkou Asus patří i modelová řada A2, která se na trhu objevila v září roku 2003.

Tato řada nabízí několik modelů s procesory Intel Pentium 4 nebo Celeron, na výběr máte rovněž ze dvou úhlopříček displeje (14 nebo 15 palců), libovolná může být i optická mechanika. Výbava je obecně na velmi dobré úrovni, a to při zachování příznivé ceny. Operační systém se nabízí ve variantách Windows XP Home nebo Professional. 

Stříbrný elegán

Asus 2500L není žádný prcek, a to vzhledem k použitému patnáctipalcovému displeji, oproti konkurenci se ale jedná o lepší průměr. O něco větší rozměry mají jednu výhodu, je zde místo pro velkou klávesnici. Na druhou stranu se mi zdál zbytečný pruh před klávesnicí, jeho zúžením by šlo ušetřit trošku místa. Výška notebooku patří taky spíše k lepší polovině dnešní produkce, spodní hrany jsou pěkně zaobleny, dobře se tedy přenáší. Hmotnost je 3 kilogramy.

  
Černo-stříbrná kombinace neruší a navíc dokáže reprezentovat, kryt displeje se ale brzy poškrábe

Velmi líbivý je design notebooku, stříbrná působí elegantně, plast je matný, nezanechává tedy stopy. Víko displeje má ovšem jistou náchylnost k poškrábání a často na něm naleznete tmavé šmouhy. Za příkladnou považujeme konstrukci notebooku, ten je opravdu pevný, nikde nevrže, drží i displej, který je uchycen třemi klouby. Většinu notebooků lze při zavření protlačit, Asus je ovšem pevný jako skála.

Pět USB portů

Vzhledem k tomu, že notebook by měl plně nahradit stolní počítač, má i veškeré vybavení pro komunikaci s okolím. Základem je pět portů USB 2.0, což jen tak nikde neuvidíte. U tohoto notebooku ovšem nejsou poskládany v řadě za sebou, nýbrž na třech různých místech, což umožňuje připojení i větších zařízení. Vzadu jsou dva, na pravé straně pak tři, přičemž jeden je úplně osamocen. Na zadní straně dále naleznete paralelní port, výstup na monitor, výstup na televizi (S-Video), ethernet a modem.

  
Levá strana nabízí PCMCIA slot, 3x audio, FireWire, pravá potom optickou mechaniku, 3x USB a infra, vzadu je zbytek

Vlevo je umístěn slot pro PC karty, jeden port FireWire (IEEE 1394). Nechybí ani infračervený port, který lze využít například pro komunikaci s mobilem. Reproduktory jsou situovány nad klávesnicí, v zavřeném stavu tak nejde slyšet to, co bychom chtěli. Na závěr ještě musím zmínit přítomnost ovládacích tlačítek pro přehrávání CD na přední části.

Průměrná klávesnice

Rozložení kláves je typické pro notebooky Asus nebo Premio a obsahuje několik základních prohřešků. Klávesy Fn a Ctrl jsou prohozené, někomu to ale vadit nemusí, protože je na to zvyklý. Můžeme o tom tedy mluvit jako o prohřešku? Asi už ne. Za plus považuji velkou klávesu Shift, ocenil bych ovšem o něco větší Alt a Ctrl, na pravé straně menší velikost nevadí. Nechybí taky klávesy Windows.

  
Klávesnici hodnotím průměrně, píše se dobře, jen rozložení by zasloužilo několik úprav

Poměrně nestandardní je umístění tlačítek Home, End, PageUp a PageDown v pravém sloupci. Enter je rovný, obrácený tvar L zde není použit. Zdvih kláves je trošku větší, mně osobně to vyhovuje, na klávesnici se píše poměrně dobře, při psaní sice trošku „šustí“, ale je to příjemné. Touchpad je přísně hranatý a nabízí i třetí tlačítko pro vertikální pohyb na stránce.

Pod kapotou

Notebooky byl vybaven procesorem Intel Celeron na frekvenci 2,0 GHz, kterému asistovala operační paměť o kapacitě 256 MB RAM. S touto konfigurací si vystačíte u většiny běžných aplikací a ještě vám část výkonu zůstane na horší časy. Slabší je to už s grafikou, která je pouze integrovaná, čipset SiS 650 pro žádné 3D hraní rozhodně není. Displej je 15palcový a nabízí tradiční rozlišení 1024 x 768 obrazových bodů.

Optická mechanika je typu DVD/CD-RW, disketovou mechaniku už v dnešních noteboocích málokdy najdeme. Výbavu doplňuje pevný disk o velikosti 40 GB, při práci byl překvapivě tichý. Slyšet jsou občas pouze dva větráčky, jeden je na spodní straně, druhý vzadu. Notebook může být na přání vybaven kombinovanou čtečkou paměťových karet 3-1 (SD, MMC, MS).


Článek ještě nekončí, v druhé kapitole si řekneme něco o výdrži na baterie, uvedeme plusy a mínusy, taky jsme nevynechali podrobné technické parametry a testy výkonu.

Kapitoly článku

Témata článku: Notebooky, Windows, Asus, Score, Největší radost, Vzhled, Matná úprava, Tradiční rozlišení, Floating, Prohozený Fn, Skála, Spodní strana, Nabíjení, Pravá strana, Parametr, Prohozená klávesa, Dnešní produkce, REC, Recenze


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači