Recenze notebooku Acer TravelMate 636LC: skrytá síla

Testcentrum Acer Travelmate 63x je nejvyšší řada notebooků na českém trhu této velmi úspěšné firmy. Otestovali jsme model 636LC, který má 15palcový displej, 512 MB paměti a mechaniku DVD kombinovanou s vypalovačkou.

Výbava nad průměrem

TravelMate 636LC je součástí poměrně velké řady modelů 63x, které mají všechny v základní výbavě mobilní procesor Pentium 4, minimálně 256 MB paměti DDR, čipset ALi (tedy přímo od Aceru), mobilní GeForce2 Go s 32 MB paměti, infračervený port, dva USB porty, jeden paralelní, FireWire, modem a síťovou kartu. Levnější modely mají 14palcový displej, dražší pak 15palcový s rozlišením 1400 x 1050 bodů, což je i případ tohoto notebooku. Céčko na konci pak znamená, že místo běžné mechaniky DVD-ROM se v útrobách skrývá kombinovaná mechanika DVD s CD-RW.

Zde bych jen poznamenal k čipsetu, že přestože byly použity paměti DDR, propustnost pamětí byla podle Sandry zhruba na polovině čipsetu Intel 845M v nedávno testovaném UMAXu 950T; ten měl DDR rovněž.

Poznámka: Vzhledem k tomu, že jak pro 15, tak pro 14palcový displej se používá stejná základna, má model se 14 palci okolo displeje docela silný rám. To ale není případ 636LC, který svěřený prostor vyplňuje dokonale, a proto vypadá lépe.

Klepněte pro větší obrázek 

Něco přes dvě kila

Notebook je na svoji výbavu docela lehký, má jen 2,6 kg čisté váhy, což je v porovnání s některou konkurencí docela slušné. Částečně za to může i chybějící disketová mechanika, kterou stejně dnes už nikdo nepotřebuje, a to dokonce ani pro bootování systému; dodávaný systém Windows XP Professional samozřejmě bootuje z cédéčka a o instalaci Windows 98 nebo Me snad už ani nikdo neuvažuje; kromě toho tyto systémy dnes už prakticky nejsou podporovány a mohou mít na moderním hardwaru problémy s hibernací či uspáváním.

Klepněte pro větší obrázek 

Tichá noc

I výška notebooku je v normálu, má jen něco málo přes tři centimetry. Jen vzadu jsou malinké nožičky, to aby k procesoru (resp. větráčku) mohl proudit vzduch. A pokud tento přívod ucpete, např. když si dáte notebook na kolena, může vzduch proudit menším otvorem po pravé straně; vyfukován je pak vzadu. Na rozdíl od nedávno testovaného UMAXu má tento notebook jen jeden větrák procesoru a menší je i pasivní chladič. Subjektivně je větrák za běžného provozu docela tichý, jen při maximální zátěži je hlučnější, ale dá se to přežít.

Klepněte pro větší obrázek|

Zde bych rád poznamenal, že testovaný notebook měl občas problémy s teplotou; alespoň to tak vypadalo. Když jsem jej vytížil na maximum (počítání DivX), zhruba po hodině se několikrát restartoval a musel jsem jej nechat chvilku odpočinout, než šel zapnout. Vzhledem k tomu, že v redakci máme podobný model 634XC, který tyto problémy nemá, věřím, že je to chybička pouze tohoto konkrétního testovacího kusu, který už prošel mnoha redakcemi a nemusí být úplně stoprocentní.

Infraport vpředu?

Porty jsou na notebooku vyvedeny docela standardním způsobem, vše je vzadu, jen vstup pro jednu PC kartu (druhý slot obsazuje Smart Card) a jeden port USB; druhý USB je vzadu. To se hodí tehdy, pokud si do USB zapojíte klávesnici nebo myš; PS/2 nemá notebook ani jeden. Pro běžnou práci používám USB klávesnici s rozbočovačem, kam zapojím i myš, takže mám jeden USB volný – třeba pro Bluetooth adaptér. Vzadu nechybí ani výstup na dokovací stanici.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Trošku mi vadí ale blízkost portu pro ethernet a FireWire; zapojit je zároveň znamená jeden z nich trochu vyvrátit do strany – jsou hodně blízko. Rovněž umístění infračerveného portu na přední straně není ideální – když mám notebook na stole, musím jej kvůli mobilu odsunout hodně dozadu.

Klávesnice pro notorické psáče

Pod velkým 15“ displejem je několik diod, které ukazují stav Caps locku, Num locku apod., vytížení disku, dobíjení nebo režimu spánku. Je to určitě lepší řešení, než kdyby zde byl nepodsvětlený LCD displej. Displej samotný je poměrně kvalitní, jeho jas lze nastavit ve více než desítce krocích.

Za velmi povedenou považuji klávesnici. Je trošičku prohnutá ve vertikálním směru, takže ruce mohou zaujmout přirozenější pozici. Klávesy mají malý zdvih, takže do nich nemusíte „mlátit“ a jsou dostatečně rozměrné. Počet kláves je trošku omezen oproti některým jiným notebookům, např. pro Home a End musíte použít Fn. Klávesa Ctrl je nalevo od Fn, což chválím. Nad horní řadou kláves je několik funkčních kláves, kterými lze spustit třeba Outlook nebo kalkulačku – to lze nastavit.

Klepněte pro větší obrázek

Rychlonabíječ

Baterie notebooku vydrží něco přes dvě hodiny při běžné práci, hodinu a 45 minut pak při přehrávání filmu na DVD. Výdrž samozřejmě závisí na konkrétním vytížení, s modelem 634XC jsme se dostali téměř na dvě a půl hodiny. To je na mobilní Pentium 4 poměrně standardní doba, nicméně chcete být delší dobu mimo zdroj elektrické sítě, je to spíše méně než více. Starší model 62x s Pentiem III vydržel mnohdy i dvojnásobek. Nižší výdrž je zkrátka daň za výkon. Co se mi ale líbí, je doba nabíjení: uznejte, že hodina a půl za provozu je zkrátka paráda – notebook vydrží déle, než se nabíjí. 

Acer TravelMate 636LC je špičkový notebook, který nabízí nekompromisní výkon v docela lehkém provedení. Testovaný notebook bohužel už jevil známky horšího zacházení, protože lehce vrzal (kloub displeje či zkrut těla), nicméně zcela nový model 634XC, který rovněž máme v redakci, nevydá ani hlásku a doufáme, že mu to vydrží ještě dlouho. Na notebook je standardně poskytována tříletá záruka.

Ve zkratce:

 • Notebook Acer TravelMate 636LC
 • Zapůjčil: Acer ČR
 • Cena: 96 368 Kč s DPH
 • Procesor: Mobilní Intel Pentium 4 2,0 GHz
 • Paměť: 512 MB DDR SDRAM
 • Čipset: ALi M1671
 • Grafická karta: nVidia GeForce2 Go 32 MB s podporou Dual View
 • Zvuková karta: integrovaná
 • Mechaniky: DVD/CD-RW
 • Porty: 2x USB, infra, FireWire, LPT, ethernet, modem, dokovací stanice, S-Video, výstup na monitor, zvukové výstupy

Plusy:

 • maximální vybavení
 • nízká hmotnost
 • klávesnice
 • rozměrný a detailní displej
 • rychlost nabíjení

Minusy:

 • umístění FireWire a infračerveného portu
 • absence portu PS/2
 • spíše nižší výdrž
Diskuze (32) Další článek: Zábavní centrum běžící na Linuxu

Témata článku: Video, Notebooky, Windows, Acer, Smart Home, Standardní klávesnice, Špičkový notebook, Testovaný model, Port, Mobilní čipset, Recenze, Tichý provoz, Skrytá síla, Běžný notebook, Běžná klávesa, Síla, Notebook Acer, Standardní doba, Firewire, Vytížení, Acer TravelMate, Maximální jas, USB klávesnice, Nabíjení, Tichá noc


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

** Jsou lepší mapy od Googlu, nebo ty od Seznamu? ** Má být mapa především tradiční mapou, nebo spíše asistentem? ** Vyslechněte si argumenty a hlasujte, na jaké straně jste vy

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 76