Recenze notebooku Acer TravelMate 435LMi: total brutal

Patnáct palců, šedesát a půl giga, DVD vypalovačka, a tři gigahertze výkonu. To je Acer TravelMate 435LMi, který je vybaven stolním procesorem Pentium 4 3,06 GHz. Nekompromisní výkon v přenosném provedení.
Kapitoly článku

Stolní procesory v noteboocích. Věčné téma diskusí staví proti sobě dva tábory uživatelů. Jedni tvrdí, že notebook se stolním procesorem není notebook, jiní zase vidí v použití stolního procesoru finanční úsporu a možnost získat vyšší výkon. Oba tábory mají pravdu - notebook se stolním procesorem zpravidla nevydrží běžet příliš dlouhou dobu na baterie, většinou hodinu až hodinu a půl. Je rovněž hlučný - stolní procesor vyžaduje silné a stabilní chlazení a větrák chladiče je zkrátka slyšet. Na druhou stranu mají stolní procesory vyšší výkon než jejich mobilní verze, resp. mají hranici maximálního výkonu posunutou výše. Rovněž jsou levnější, stejně jako jsou pro ně levnější čipsety.

Je to síla

Acer TravelMate 435LMi je zástupcem nové řady 430, která je osazena stolními Pentii 4. Testovaný kousek byl dokonce nejvýkonnějším modelem s brutální frekvencí 3,06 GHz; myslím, že takový výkon v notebooku těžko někdy využijete. Procesoru sekunduje 512 MB paměti DDR, 60 GB pevný disk, grafická karta ATI Radeon 7500 a bezdrátová síť. Podstatnou součástí výbavy je rovněž DVD vypalovačka, která zvládá minusková média. Bohužel Acer neuvádí rychlost DVD vypalovačky, já naneštěstí neměl během testu po ruce rychlejší média než 1x, mohu tedy jen konstatovat, že vypalovačka vypaluje jednorychlostně.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Překvapila mne rovněž vestavěná čtečka na karty SD a MMC,ale také Memory Stick, což skutečně není obvyklé. Kdyby se k tomu přidala i podpora formátu Compact Flash, byl bych zcela spokojen; takto musím používat redukci, která zabere jediný slot pro PC karty; na druhou stranu výbava notebooku je tak bohatá, že jsem stejně nepřišel na něco, co bych do slotu zasouval.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Pořádné větráky

Notebook je dobře vybaven i porty - základem budiž modem a ethernet, přidávají se tři porty USB standardu 2.0 a FireWire; vše na pravé straně notebooku, což je trochu nepraktické. Důvodem jsou velké otvory chlazení na zadní straně. Tam se kromě nich nachází výstup VGA, S-Video a paralelní port. Infra najdete pak na přední straně, což je poměrně nepraktické - mobil musíte při komunikaci s notebookem umístit před sebe. Na předním panelu jsou navíc ovládací prvky pro audio cédéčko, které může hrát i v případě, že je notebook vypnutý. Jediné, co chybí, je sériový port, který by se hodil pro některé starší příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek

Nelze se divit, že má notebook kvůli široké výbavě poměrně vysokou hmotnost, čemuž „pomáhá“ také stolní procesor, který vyžaduje pořádné chlazení. Patnáctipalcový displej s rozlišením SXGA+ (1400 x 1050 bodů) pak celý notebook zvětšuje; tato řada se s běžným 14palcovým displeje nevyrábí. Vzhledem k tomu, že na patnáctce může takové rozlišení činit problémy lidem s horším zrakem, je vhodné použít větší systémové fonty; nevýhodou budiž „grafická rozsypanost“ některých webů, ale na to se dá zvyknout. Displej je dostatečně jasný, potěšila mne maximální i minimální hodnota a široká škála mezikroků.

Hezké...

Vzhled notebooku je typický pro tuto značku, oblé hrany, světlé víko, jinak šedý kolorit. Konstrukce se zdála být v pohodě, kloub displeje nevrzal a ani displej samotný nevydával ve zkrutu žádné zvuky. Šlo samozřejmě o novější kousek, takže těžko říct, jak na tom bude notebook po delší době, celkově ale vypadala konstrukce notebooku solidně.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako u všech modelů TravelMate i zde pochválím klávesnici. Má ergonomické zakřivení pět procent, takže poloha rukou je při psaní přirozenější. Zdvih je docela malý, mně by vyhovoval o něco vyšší (jsem na to zvyklý z notebooků jiných značek). Nicméně psaní je pohodlné a téměř bez překlepů. Rozložení kláves je standardní, líbí se umístění kláves Up a Down vedle kurzorové klávesy nahoru, Acer má rovně standardní umístění kláves Ctrl, Fn a Windows. Někomu bude možná vadit dostupnost kláves Home a End jen přes Fn, ale naštěstí se nepoužívají tak často. Kurzor myši je ovládán standardním touchpadem, není zde žádná záludnost.

Témata článku: Video, Notebooky, Acer, Floating, Přední strana, 6 Plus, Elektrická síť, Acer chlazení, Věčný problém, Port, Pořádné chlazení, Výkon, Vzhled, Recenze, Notebook Acer, Multi, Necelá hodina, Score, Acer TravelMate, Porta, REC, Gamestar, Typický zástupce, Memory, Plus


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu