Recenze notebooku Acer TravelMate 435LMi: total brutal

Patnáct palců, šedesát a půl giga, DVD vypalovačka, a tři gigahertze výkonu. To je Acer TravelMate 435LMi, který je vybaven stolním procesorem Pentium 4 3,06 GHz. Nekompromisní výkon v přenosném provedení.
Kapitoly článku

Stolní procesory v noteboocích. Věčné téma diskusí staví proti sobě dva tábory uživatelů. Jedni tvrdí, že notebook se stolním procesorem není notebook, jiní zase vidí v použití stolního procesoru finanční úsporu a možnost získat vyšší výkon. Oba tábory mají pravdu - notebook se stolním procesorem zpravidla nevydrží běžet příliš dlouhou dobu na baterie, většinou hodinu až hodinu a půl. Je rovněž hlučný - stolní procesor vyžaduje silné a stabilní chlazení a větrák chladiče je zkrátka slyšet. Na druhou stranu mají stolní procesory vyšší výkon než jejich mobilní verze, resp. mají hranici maximálního výkonu posunutou výše. Rovněž jsou levnější, stejně jako jsou pro ně levnější čipsety.

Je to síla

Acer TravelMate 435LMi je zástupcem nové řady 430, která je osazena stolními Pentii 4. Testovaný kousek byl dokonce nejvýkonnějším modelem s brutální frekvencí 3,06 GHz; myslím, že takový výkon v notebooku těžko někdy využijete. Procesoru sekunduje 512 MB paměti DDR, 60 GB pevný disk, grafická karta ATI Radeon 7500 a bezdrátová síť. Podstatnou součástí výbavy je rovněž DVD vypalovačka, která zvládá minusková média. Bohužel Acer neuvádí rychlost DVD vypalovačky, já naneštěstí neměl během testu po ruce rychlejší média než 1x, mohu tedy jen konstatovat, že vypalovačka vypaluje jednorychlostně.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Překvapila mne rovněž vestavěná čtečka na karty SD a MMC,ale také Memory Stick, což skutečně není obvyklé. Kdyby se k tomu přidala i podpora formátu Compact Flash, byl bych zcela spokojen; takto musím používat redukci, která zabere jediný slot pro PC karty; na druhou stranu výbava notebooku je tak bohatá, že jsem stejně nepřišel na něco, co bych do slotu zasouval.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Pořádné větráky

Notebook je dobře vybaven i porty - základem budiž modem a ethernet, přidávají se tři porty USB standardu 2.0 a FireWire; vše na pravé straně notebooku, což je trochu nepraktické. Důvodem jsou velké otvory chlazení na zadní straně. Tam se kromě nich nachází výstup VGA, S-Video a paralelní port. Infra najdete pak na přední straně, což je poměrně nepraktické - mobil musíte při komunikaci s notebookem umístit před sebe. Na předním panelu jsou navíc ovládací prvky pro audio cédéčko, které může hrát i v případě, že je notebook vypnutý. Jediné, co chybí, je sériový port, který by se hodil pro některé starší příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek

Nelze se divit, že má notebook kvůli široké výbavě poměrně vysokou hmotnost, čemuž „pomáhá“ také stolní procesor, který vyžaduje pořádné chlazení. Patnáctipalcový displej s rozlišením SXGA+ (1400 x 1050 bodů) pak celý notebook zvětšuje; tato řada se s běžným 14palcovým displeje nevyrábí. Vzhledem k tomu, že na patnáctce může takové rozlišení činit problémy lidem s horším zrakem, je vhodné použít větší systémové fonty; nevýhodou budiž „grafická rozsypanost“ některých webů, ale na to se dá zvyknout. Displej je dostatečně jasný, potěšila mne maximální i minimální hodnota a široká škála mezikroků.

Hezké...

Vzhled notebooku je typický pro tuto značku, oblé hrany, světlé víko, jinak šedý kolorit. Konstrukce se zdála být v pohodě, kloub displeje nevrzal a ani displej samotný nevydával ve zkrutu žádné zvuky. Šlo samozřejmě o novější kousek, takže těžko říct, jak na tom bude notebook po delší době, celkově ale vypadala konstrukce notebooku solidně.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako u všech modelů TravelMate i zde pochválím klávesnici. Má ergonomické zakřivení pět procent, takže poloha rukou je při psaní přirozenější. Zdvih je docela malý, mně by vyhovoval o něco vyšší (jsem na to zvyklý z notebooků jiných značek). Nicméně psaní je pohodlné a téměř bez překlepů. Rozložení kláves je standardní, líbí se umístění kláves Up a Down vedle kurzorové klávesy nahoru, Acer má rovně standardní umístění kláves Ctrl, Fn a Windows. Někomu bude možná vadit dostupnost kláves Home a End jen přes Fn, ale naštěstí se nepoužívají tak často. Kurzor myši je ovládán standardním touchpadem, není zde žádná záludnost.

Témata článku: Video, Notebooky, Acer, Typický zástupce, Věčný problém, Vzhled, Výkon, Necelá hodina, Port, Minimální hodnota, Plus, Gamestar, REC, Memory, Bezdrátová klávesnice s touchpadem, Score, Přední strana, Porta, Acer TravelMate, Parametr, 6 Plus, Elektrická síť, Notebook Acer, Recenze, Floating


Určitě si přečtěte

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

** Edsger Dijkstra je osobností historie programování ** Vynalezl algoritmus pro nalezení nejkratší cesty v grafu a dostal Turingovu cenu ** Zasloužil se o blízké propojení programování a matematiky

Jiří Nahodil | 13

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X