Recenze notebooku Acer TravelMate 372TMi: mrňous k pohledání

TravelMate 372TMi je v nabídce Aceru teprve krátce. Patří do nevelké kategorie malých a lehkých notebooků, k bohaté standardní výbavě - 60 GB disk, 512 MB RAM - přidává rovněž obojetnou externí vypalovačku DVD.

Řada Acer TravelMate 370 je v produktové nabídce značky poměrně nová, na trh byla uvedena letos v únoru. Až do té doby chyběl Aceru ryzí ultralight, pokud nepočítám specifickou řadu tabletů s desetipalcovou úhlopříčkou, dotykovým a otočným displejem. Všechny ostatní modely mají displej minimálně čtrnáct palců velký a jejich hmotnost přesahuje dva a půl kilogramu. Zkrátka TravelMate 370 splňuje očekávání těch, kteří chtějí malý a lehký notebook s rozumnou výdrží na baterie a výkonem.

Za padesát

Základem tohoto malého aceru je samozřejmě Centrino, tedy Pentium M, WiFi a čipová sada i855. Už to je zárukou dostatečné výdrže i výkonu; nejprve byl na trh uveden model 371TMi s procesorem 1,4 GHz, nyní se už prodává silnější verze TM372TMi s 1,5GHz Pentiem M. Všechny ostatní komponenty zůstaly stejné: v notebooku tedy najdete 512 MB paměti, sdílenou grafiku čipsetu i855, WiFi (54 Mb/s), 60GB disk, externí mechaniku DVD±RW apod. Doporučená koncová cena notebooku je 53 990 Kč bez daně, v internetových obchodech lze ale najít i ceny pod padesát tisíc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Notebook má elegantní design v kombinaci tmavě šedé a černé. Velikost notebooku není o mnoho větší než dvanáctipalcový displej, pokud nepočítám baterii, je i velmi tenký. Baterie se usadila u kloubů víka, takže zabírá celou zadní stranu a navíc lehce vyčuhuje nad spodní linii; pokud notebook otočíte, je v místě baterie „převýšení“ cca centimetr. Hmotnost notebooku (1,7 kg) je vzhledem velikost notebooku trošku větší – např. Asus S5200N má jen 1,3 kg, acer ale stále patří mezi desítku nejlehčích notebooků na trhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pohodové používání

Konstrukce je pevná, nikde nic nevrže a neskřípe, víko i tělo notebooku je ve zkrutu pevné. Nepatrně vrže pouze kryt výměnných paměťových slotů. Displej je dostatečně kontrastní a jasný, jas lze nastavit v celkem šestnácti krocích. Zatímco u některých starších modelů TravelMate jsem si stěžoval nemožnost dostatečně displej ztmavit, tomto modelu nelze vytknout ohledně displeje nic. Pod displejem se nachází všechny důležité diody – aktivace WiFi, power, dobíjení, disk, stav spánku, NumLock, CapsLock i ScrollLock.

Klepněte pro větší obrázek  Informační diody pod displejem

Klávesnice má typický layout pro všechny modely TravelMate, který mi v podstatě až na výjimky vyhovuje. Jediné, co mi trochu vadí, je tvar klávesy Enter a rovněž absence kláves Home a End, které jsou dostupné pouze přes Fn – ta je na klasickém místě, mezi Ctrl a klávesou Windows. Tlačítka mají malý zdvih, ocenil bych o něco lepší odezvu, zejména mezerník mi přišel poněkud „jalový“. Celkově ale patří klávesnice aceru k tomu lepšímu, co tento segment nabízí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Layout klávesnice typický pro řadu TravelMate --- Home a End jsou dostupné jen přes Fn

Na klávesnici jsou i tři programovatelná tlačítka, dále jedno pro spuštění e-mailu, další pro internet a konečně poslední pro vypnutí WiFi. Po levé a pravé se nachází reproduktory, resp. reproduktor je zde pouze jeden – vlevo, vpravo je jen „imitace“, nachází se zde nasávací otvor pro studených vzduch větráku procesoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Programovatelné klávesy --- Reproduktor

Elipsa? No budiž

Krátce se musím zastavit u touchpadu. Ten má elipsovitý tvar, což na první pohled musí uškodit ergonomii ovládání kurzoru myši. Abych mohl kurzorem na jeden „zátah“ dosáhnout z jednoho rohu na druhý, musel jsem nastavit vyšší citlivost, na kterou nejsem zvyklý. Trvalo déle, než mi elipsovité provedení „sedlo“. Mezi tlačítky (zvuk stisku je poněkud hlasitý) je čtyřsměrová kurzorová klávesa pro pohyb stránkou, ať již v editoru nebo v internetovém prohlížeči. Pro pohyb stránky lze použít i touchpad, ačkoliv se zdá, že to elipsovité provedení neumožňuje.

Klepněte pro větší obrázek  Netradiční tvar touchpadu

Výbava porty je poměrně široká, kromě dvou USB standardu 2.0 (jeden vlevo a druhý vpravo), tu je slot pro PC kartu, čtečka SD, MMC a MS karet, infra, FireWire (velký konektor), výstup na sluchátka, optický výstup, vstup pro mikrofon, ethernet, modem a VGA konektor. Poslední tři jmenované konektory jsou schovány pod gumovými záslepkami, které nepůsobí právě luxusně; už jsem je vytýkal řadě tabletů C1xx. K notebooku se standardně dodává vypalovačka DVD±RW, která se připojuje přes FireWire; výhodou je, že nepotřebuje externí napájení. Acer neudává parametry, proto jen dodám, že DVD-R jsem pálil 1x a DVD+RW 2,4x.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  
Porty na pravé a levé straně notebooku

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Infračervený port a čtečka karet --- Externí DVD vypalovačka se připojuje na FireWire

Výkon notebooku nevybočuje z průměru, 1,5 GHz Pentium je dnes na spodní frekvenční hranici tohoto procesoru. Grafika je limitována čipsetem i855, pro kancelář stačí bohatě, pro Photoshop jakbysmet stejně jako pro na grafiku nepříliš náročné hry. Docela mne překvapila rychlost disku, 24 MB/s je rozhodně nadstandardní hodnota. Při testech výkonu nemělo vliv, zda notebook běží na baterii či ze sítě, při požadavku na maximální výkon ho zkrátka dodal.

Přes tři hodiny

Notebook je standardně vybaven baterií Li-Ion, s níž vydržel v běžném provozu – WiFi, kancelář, jeden dvacetiminutový DivX – celkem tři a půl hodiny, což bohatě pro práci v terénu stačí. Pokud vypnete WiFi, výdrž se prodlouží zhruba o patnáct minut. Přehrávat DVD z externí mechaniky pak notebook vydržel dvě hodiny a čtyřicet pět minut se zapnutou WiFi, nabíjení za provozu trvá zhruba dvě a půl hodiny. Při běžné práci se téměř nezapíná větrák, notebook je tak zcela tichý; pokud se větrák přece jen zapne, nepřeslechnete to. Pokud je notebook zapnutý delší dobu, není vhodné s ním pracovat na kolenou, docela hřeje.

Klepněte pro větší obrázek
Baterie je umístěna na zadní straně notebooku

Testovaný acer mi docela přirostl k srdci, během používání jsem nenarazil na žádnou podstatnou vadu. Chybělo mi snad jen osvětlení klávesnice, které nabízí IBM – velmi praktická drobnost. Ačkoliv patří do kategorie ultralightů, má notebook velmi dobrou výdrž. Potěšila mne dobrá standardní výbava, zejména rychlý 60GB disk – ideální pro zpracování videa.

Plusy:

 • bohatá základní výbava
 • externí vypalovačka DVD
 • kvalitní provedení

Minusy:

 • tvar touchpadu
 • gumové záslepky portů 

Parametry

 • Notebook Acer TravelMate 372TMi
 • Rozměry: 273 x 231 x 24 mm
 • Hmotnost: 1,7 kg
 • Baterie: Li-Ion, výdrž cca 3,5 hodiny, nabíjení 2,5 hodiny
 • Procesor: Intel Pentium M 1,5 GHz
 • Paměť: 512 MB DDR SDRAM
 • Čipset: Intel 855GM
 • Pevný disk: 60 GB, 4200 ot.
 • Grafika: sdílená
 • Displej: 12,1", 1024 x 768
 • Mechanika: externí DVD+-RW, FireWire
 • Ovládání: touchpad
 • Porty, rozhraní: ethernet, modem, infra, PCMCIA, FireWire, 2x USB 2.0, VGA, zvuková karta, Wi-Fi, čtečka paměťových karet Multimedia Card, Secure Digital Card a Memory Stick
 • Standardní vybavení: Windows XP Professsional, nabíječka
 • Záruka: 2 roky v ČR, 1 rok mezinárodní
 • Cena: cca 53 990 Kč bez DPH

Naměřené hodnoty

Test Při běhu na baterie Při běhu z el. sítě
SiSoft Sandra 2004
Procesor ALU – 5916, FPU/iSSE2 – 2089/2669 ALU – 5916, FPU/iSSE2 – 2089/2667
Multimedia Int – 14247, FPU – 15720 Int – 14246, FPU – 15720
Paměť Int – 1660 MB/s, Float – 1659 MB/s Int – 1662 MB/s, Float – 1662 MB/s
CD-ROM/DVD 3000 kB/s (DVD MIB II) 3000 kB/s (DVD MIB II)
Disk 24 MB/s 24 MB/s
PC Mark 2002
Procesor 4731 4789
Paměť 3931 3959
disk 464 581
PC Mark 2004
Celkem 2420 2574
3D Mark 2001 SE
640x480x16 bit 2962 3D Marks 2936 3D Marks
1024x768x32 bit 1744 3D Marks 1746 3D Marks
AquaMark3
GFX 276 276
CPU 5904 5904
Celkem 2793 2703

Diskuze (8) Další článek: Francie směřuje k Open Source

Témata článku: Notebooky, Windows, Acer, Hudba, filmy, seriály, Acer TravelMate, Mezerník, Velký konektor, Rozumná úhlopříčka, Notebook Acer, Netradiční tvar, Marks, Spodní strana, Pohled, 3D Mark, Ultralight, SD Card, Externí disk, Levá strana, Recenze, Malá hmotnost, Jediná nabíječka, REC, Firewire, Rychlé dobíjení, Touchpad


Určitě si přečtěte

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně