Recenze notebooku Acer s procesorem AMD Turion

Notebooky osazené AMD Turion 64 již nejsou žhavou novinkou a lze se s nimi běžně setkat v prodejních sítích. Nejzajímavější otázkou, spojenou s touto platformou je výpočetní výkon, zejména ve srovnání s procesory Intel Pentium M. Dnes představíme notebook značky Acer vybavený tímto procesorem.

Co jsme testovali

Související odkazy

Slovník
benchmark
bluetooth
cache
ethernet
IEEE
LCD
PCMCIA
rendering
sběrnice
server
swap
USB
wi-fi

Katalog produktů
Notebooky

Od společnosti Acer jsme si zapůjčili notebook Acer TravelMate 4401LCi, který patří k základním modelům této firmy a tomu odpovídá i jeho cena, která jen o málo přesahuje dvacet tisíc korun. Počítač je postaven na čipové sadě ATI Mobility Radeon Xpress 200 a osazen energeticky více náročnou variantou procesoru.

AMD Turion 64 se představuje

Turion 64 je procesor firmy AMD určený pro přenosné počítače. Přímou konkurencí mu na straně Intelu jsou procesory Pentium M. Svým výkonem by tak měly stát nad procesory Celeron M, které Intel dodává do základních tříd notebooků, u nichž je kladen důraz na co nejnižší cenu.

Procesory jsou nabízeny ve frekvencích od 1,6 do 2,2 GHz, velikost L2 cache je podle verze procesoru 512 nebo 1024 KB. Výpočetní výkon dnešních procesorů ale již není možné poměřovat čistě podle frekvence. Skutečný výkon procesoru je ovlivňován dalšími atributy – propustností datové sběrnice, velikostí paměti cache, použitými instrukčními sadami (a jejich podporou v programech) aj.  

K čemu slouží L2 cache paměť? Podobně jako paměť L1 cache, i L2 cache slouží pro dočasné ukládání procesorem často využívaných dat. Tato paměť je zhruba desetkrát rychlejší než běžná RAM paměť.

AMD nabízí dvě řady procesorů Turion 64, které jsou označeny jako MT a ML. Hlavní rozdíl mezi takto označenými procesory je v jejich spotřebě. Zatímco procesory ML mají spotřebu 35W, spotřeba procesorů MT je pouze 25W. Obě verze procesorů jsou nabízeny s 512 i 1024 KB L2 cache paměti.

Pro srovnání: spotřeba procesorů Intel Pentium M dosahuje 21 až 27W.

Energetická náročnost procesoru je velmi důležitý faktor, který výrazně ovlivňuje výdrž notebooku při běhu na akumulátor a také generované teplo. To zase souvisí s nutností roztáčení ventilátoru a hlučností notebooku.

Tyto procesory jsou tedy co do spotřeby porovnatelné, alespoň podle technické dokumentace. Musíme ale připomenout, že Intel má ve své nabídce také procesory Pentium M LV a ULV (Low Voltage a Ultra Low Voltage). Tyto procesory se sice v nejčastěji prodávaných noteboocích příliš často neobjevují, ale jejich spotřeba je opravdu minimální.

 

Budoucnost u Intelu a AMD

AMD plánuje nasadit rychlejší varianty svého mobilního procesoru zejména ve třetím čtvrtletí letošního roku. Začátkem příštího roku by měly být k dispozici modely s frekvencí 2,4 GHz.

Intel nedávno představil Pentium M na frekvenci 2,26 GHz. To bude do konce roku pravděpodobně nejrychlejší Pentium M. Na přelomu roku by se měly objevit nové procesory, ty však nepřinesou další zdolávání frekvenčních bariér, ale nabídnou uživatelům rychlejší FSB. Místo současné frekvence 533 MHz, budou pracovat na frekvenci 667 MHz.

Označení procesoru Frekvence procesoru L2 cache
ML-28 (35 W) 1,6 GHz 512 kB
ML-30 1,6 GHz 1024 kB
ML-32 1,8 GHz 512 kB
ML-34 1,8 GHz 1024 kB
ML-37 2,0 GHz 1024 kB
ML-40 2,2 GHz 1024 kB
ML-42 2,4 GHz 512 kB
ML-44 2,4 GHz 1024 kB
MT-28 (25 W) 1,6 GHz 512 kB
MT-30 1,6 GHz 1024 kB
MT-32 1,8 GHz 512 kB
MT-34 1,8 GHz 1024 kB
MT-37 2,0 GHz 1024 kB
MT-40 2,2 GHz 1024 kB
MT-42 2,4 GHz 512 kB
MT-44 2,4 GHz 1024 kB

Výkon

AMD ve svém tiskovém prohlášení, vydaném při příležitosti uvedení procesorů AMD Turion 64 nešetřilo superlativy a bralo jako hotovou věc skutečnost, že nový procesor je vážným konkurentem Pentia M.

Srovnání procesorů AMD Turion 64 a Intel Pentium M
  AMD Turion 64 Intel Pentium M
Socket Socket 754 Socket 479
L1 a L2 cache 128 kB L1 cache 64 kB L1 cache
512 / 1024 kB L2 cache 2048 kB L2 cache
Výrobní technologie 0,09 mikronu 0,09 mikronu
Technologie paměťové sběrnice (FSB) až 1600 MHz HyperTransport 400 – 533 MHz (667 MHz u nadcházejících verzí procesoru)
Integrovaný řadič pamětí (MCT) ano Ne
Spotřeba procesoru (TDP) 25 – 35 W 21 – 27 W
Frekvence procesoru 1,6 – 2,2 GHz 1,5 – 2,26 GHz
Podporované instrukční sady MMX, SSE, SSE2, SSE3, 3DNow! MMX, SSE, SSE2
Podpora technologie NX (No Execute) ano u nových modelů (s FSB 533 MHz)
Podpora 64bitových instrukcí ano (AMD64) ne
Podpora snížené spotřeby ano (PowerNow!) ano (Enhanced SpeedStep)

Z tohoto srovnání se jako výhodnější může jevit procesor AMD Turion 64. Na stránkách AMD jsou k dispozici také výsledky testu, který tuto domněnku potvrzuje (o 4 %). Vadou na kráse celého testu je skutečnost, že byl prováděn na dvou noteboocích různých značek, které sice měly do značné míry identickou konfiguraci, ale vzhledem k použitým čipovým sadám s rozdílnými grafickými čipy nelze podobný srovnávací test považovat za relevantní.

I v našich testech uveřejňujeme výsledky jednotlivých testů, ale tyto údaje je nutno považovat pouze za hrubě orientační a jejich účelem je dát zájemcům o pořízení notebooku základní představu o výkonech jednotlivých komponent.

Internetový server GamePC již dříve přinesl zajímavé srovnání procesorů AMD Turion 64 a Intel Pentium M. Jejich testy byly prováděny, s výjimkou základních desek, na identické počítačové sestavě (běžné stolní PC) a tak v maximální možné míře umožňují porovnat výkon procesorů. Jedná se o velmi zajímavé čtení, které doporučuji k pozornosti každému, kdo se chce o mobilních procesorech dozvědět více informací.

Krátký souhrn zajímavých informací z výše uvedeného článku:

 • energetická spotřeba procesorů AMD Turion 64 (varianta MT) je v klidovém stavu i při zátěži zhruba o pětinu až čtvrtinu vyšší než u procesorů Intel Pentium M.
 • v syntetickém testu SiSoft Sandra 2005 (který pro testy notebooků také používáme), je výkon procesorů na stejné frekvenci zhruba stejný. V testu CPU Arithmetic Benchmark jsou naměřené hodnoty lehce ve prospěch AMD Turion 64, u CPU Multimedia Benchmark zase ve prospěch procesorů Intel Pentium M.
 • jiná situace byla u herních testů Half-Life 2, Far Cry, Halo, Unreal Tournament 4 – ve všech testech vítězily procesory Intel Pentium M, často i výraznějším rozdílem desítek FPS.
 • situace se opakovala i u dalších testů – rendering obrázků, zpracování filtru v Adobe Photoshop a další. I zde se jako výkonnější ukázaly procesory od Intelu, ale naměřené hodnoty již nebyly tak extrémně rozdílné.
 • jediným testem, ve kterém AMD Turion 64 dokázal předstihnout konkurenci, byl Sciencemark 2.0, konkrétně test Molecular Dynamics.

Nabídka notebooků s procesory AMD Turion 64

Pokud si chcete koupit notebook s AMD Turion, naleznete v nabídkách alespoň jeden model od každého významnějšího výrobce. Mimo jiných:

 • ASUS A6K-Q002H
 • Acer Ferrari 4005 WLMi
 • Acer Ferrari 4002WLMi
 • Acer Aspire 5024WLMi
 • Acer TravelMate 4401LCi
 • Acer TravelMate 4401 LMi
 • HP Compaq nx 6125
 • Fujitsu-Siemens Computers Amilo A7645

Klávesnice a touchpad

Klávesnice je zahnuta pod úhlem 8 stupňů. Podle propagačních materiálů má podobné zahnutí příznivý vliv na namáhání zápěstí. Uspořádání kláves je standardní. Levá klávesa Ctrl je umístěna zcela vlevo, což je výhoda, klávesa Enter má na výšku rozměr dvou řad kláves. Trochu méně výhodné se mi zdálo umístění dvou kláves se znaky eura a dolaru nalevo a napravo od horní šipky. Při stisku těchto kláves se na ně zpravidla nikdo nedívá a i uživatelé, kteří neovládají klávesnici hmatovou metodou, je zpravidla tisknou bez dívání. Právě díky chybějícím klávesám v okolí, díky čemuž se naše prsty i po hmatu rychle zorientují. To u tohoto notebooku není možné a myslím, že mnoha uživatelům toto řešení nebude vyhovovat.

Ve středu nad klávesnicí je umístěn zeleně podsvětlený vypínač a čtyři funkční tlačítka, kterými se standardně spouští poštovní program, internetový prohlížeč, ovládací program notebooků Acer. Poslední tlačítko je standardně volné. Vedle jsou umístěny 3 stavové diody informující o zapnutí kláves Caps Lock, Num Lock a práci pevného disku. Povrch touchpadu je v rámci možností příjemný a dobře se s ním pracuje. Tlačítka jsou tužší a mají nerovnoměrný stisk, ale v zásadě jim nelze nic vytknout. Tlačítko pro posun funguje také dobře.

 

 

Tlačítka, konektory

Na přední straně jsou umístěny konektory pro mikrofon a sluchátka, vypínače bluetooth a wi-fi. Bluetooth sice tento model nemá, ale jeho šasi je schodné s dalšími modely v nabídce Aceru. Napravo jsou další dvě stavové diody, které informují o nabíjení baterie a zapnutí. Levá strana nabízí slot PCMCIA karet, čtečku paměťových karet, S-Video výstup, IEEE 1394 a 3 USB porty. Zadní strana obsahuje VGA port, replikátor portů, USB, zásuvky pro modem, ethernet a nabíjení.

 

 

Displej

Patnáctipalcový displej nabízí rozlišení 1024 × 768 obrazových bodů. Jeho kvalita je dobrá, obraz je dobře zřetelný i z méně přímého úhlu. Displej je uchycen pomocí dvou pantů. Během používání s nimi nebyly žádné potíže, zavírání bylo spíše tuhé.

Výkon

Model TravelMate 4401LCi je vybaven pouze 256 MB operační paměti, což je na dnešní dobu velmi málo a na výkonu počítače se to po delší době používání negativně projeví. S rostoucím počtem nainstalovaných programů je potřeba více paměti a pozdější souběžná práce v textovém editoru spolu s prací na internetu již bude vyžadovat dočasné ukládání informací na pevný disk (tzv. swap). Rozumným optimem pro běžného uživatele je tedy v dnešní době alespoň 512 MB operační paměti. Vzhledem k malé operační paměti počítač nestíhal v testu 3DMark05. Většina testů probíhala s méně než 1 snímkem za vteřinu. Dosažené skóre 177 bodů tomu odpovídá.

Oproti novým čipovým sadám Intelu, procesory AMD stále vyžadují starší paměti DDR. Již se však zdá, že se blýská na lepší časy a procesory od AMD budou také pracovat s novějšími typy pamětí DDR2. Situace okolo paměťových modulů byla dlouho sporná. DDR2 paměti byly svého času označovány jako krok vedle, případně jako další pokus Intelu o zavádění nových standardů. Nyní se ale zdá, že podobné myšlenky jsou již zapomenuty a všichni souhlasí, že DDR2 paměti nabízí lepší výkon při nižší energetické spotřebě.

Rozvržení komponent notebooku není nejlepší – hřející součástky jsou umístěny pod dlaněmi a notebook stále hřeje, i při chodu na baterie.

Zajímavé je srovnání s již dříve testovaným notebookem UMAX VisionBook 4500CSX, který je vybaven procesorem Intel Pentium M také na frekvenci 1,6 GHz, stejnou velikostí operační paměti a integrovanou grafickou kartou Intel Extreme Graphics 2 64 MB. Podobná srovnání je ale vždy nutno brát pouze jako orientační.

Firma UMAX Acer
Model VisionBook 4500CSX TravelMate 4401LCi
Procesor Intel Pentium M 725 (1,6 GHz, 2MB L2 cache) AMD Turion 64 ML 28 (35W, 1,6 GHz, 512 kB L2 cache)
čipová sada Intel 855GME ATI Mobility Radeon Xpress 200
operační paměť 256 MB DDR SDRAM 256 MB DDR SDRAM
pevný disk 40 GB 5400 ot/min 40 GB
grafická karta Intel Extreme Graphics 2 64 MB ATI Radeon Xpress 200M 64 MB
kapacita baterie 4400 mAh 4400 mAh
3DMark2001 (síť) 2334 3186
3DMark03 (síť) 114 781
3DMark05 (síť)   177
PCMark2002 procesor (síť) 5342 5129
PCMark2002 paměť (síť) 9297 4982
PCMark2002 disk (síť) 633 554
PCMark04 (síť) 2699 2701
PCMark05 (síť)   1666
SiSoft Sandra procesor (síť) 6550/2205/2845 7283/2613/3351
SiSoft Sandra paměť (síť) 2004/2008 2229/2228
SiSoft Sandra disk (síť) 27 MB/s 24 MB/s
výdrž (kancelář) 2:45 3:08

Podle těchto výsledků je AMD Turion 64 lepší podle hodnocení v testu procesoru v SiSoft Santra 2005, naproti tomu v PCMarku 2002 podává lehce horší výkony. Z testu PCMark04 vyšly oba procesory prakticky se stejnými výsledky. V benchmarku 3DMark je výkon procesoru AMD Turion 64 výrazně lepší. Patrně zejména díky použitému grafickému čipu, který je novějším řešením než stařičký čip obsažený v čipové sadě Intel 855GME.

Srovnání těchto výsledků opět potvrzuje, že výsledky různých testů mohou být často protichůdné a při hodnocení je potřeba brát do úvahy průměr ze všech testů. Na základě těchto výsledků lze říci, že výkon těchto dvou procesorů je zhruba porovnatelný.

Výdrž

Notebook byl vybaven akumulátorem o kapacitě 4400 mAh, tedy standardní velikost. Výdrž podle technické dokumentace by měla dosahovat tři a půl hodiny, podle našeho měření se reálná výdrž pohybovala okolo tří hodin.

Test síť baterie (max. úspora)
3DMark2001
1024x768 3186 přibližně stejná hodnota
3DMark03
1024x768 781 přibližně stejná hodnota
3DMark05
celkem

177

přibližně stejná hodnota
PCMark2002
procesor 5129 přibližně stejná hodnota
paměť 4982 přibližně stejná hodnota
disk 554 přibližně stejná hodnota
PCMark04
celkem 2701 přibližně stejná hodnota
PCMark05
Celkem 1666 přibližně stejná hodnota
SiSoft Sandra
procesor 7283/2613/3351 přibližně stejná hodnota
paměť 2229/2228 přibližně stejná hodnota
disk 24 MB/s přibližně stejná hodnota
Výdrž
kancelářská práce 3:08
přehrávání DVD 2:45
nabíjení ve vypnuto 2:20
Poznámka: i při provozu na baterii a nastavení na minimální výkon
nedosáhl notebook žádné úspory a naměřené hodnoty byly stejné jako při provozu ze sítě.

Acer TravelMate 4401LCi
procesor AMD Turion 64 ML 28 (35W) 1,6 GHz, 512 kB
čipová sada ATI Mobility Radeon Xpress 200
operační paměť 256 MB DDR SDRAM (max. 2048 MB)
pevný disk 40 GB HDD
grafika ATI Radeon Xpress 200M (sdílená paměť až 64 MB)
displej 15 palců TFT LCD, 1024 × 768 obrazových bodů
mechanika DVD/CD-RW
audio MS Sound kompatibilní
počet reproduktorů 2 reproduktory
rozhraní 4x USB 2.0, IEEE 1394, S-Video, VGA, modem, ethernet,
čtečka karet SD/SM/MMC/MS/MSPRO/xD, linkový výstup, mikrofon, replikátor portů, PCMCIA
síť (LAN) 10/100/1000 Mb/s
WiFi 802.11 b/g
baterie 4400 mAh (udávaná výdrž 3,5 hod.)
hmotnost 3,07 kg
rozměry (vך×h) 363 x 278 x 24/33 mm
operační systém Windows XP Professional
příslušenství napájecí zdroj
cena bez DPH 23990
záruka 2 roky
zapůjčeno Acer Czech Republic

Diskuze (65) Další článek: Spam zneužívá solidarity lidí s hurikánem Katrina

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,