Recenze notebooku Acer Aspire 1700: notebook, nebo počítač?

Acer Aspire 1703SM je velmi zajímavý notebook, resp. přenosný počítač. Hned na první pohled vás zaujmou úctyhodné rozměry, které dovolují montáž 17palcového displeje a klasické klávesnice včetně numerického bloku. K tomu přidejte pořádný „interiér“ a je jasné, s kým máte tu čest. Tento Aspire je skutečná rarita.
Kapitoly článku

Patří na stůl

Vzhledem k tomu, že notebook je skutečně macek, nemůžete předpokládat, že si jej naložíte do tašky, hodíte na rameno a půjdete na jednání. To se sedmikilovou mašinou skutečně nepůjde. Pro svoje rozměry a hmotnost se ani neohodí na psaní ve vlaku či autobusu, případně doma v křesle. Když jsem si zkusil dát notebook na klín (běžně píšu články v křesle), dlouho jsem to nevydržel. Už jen proto, že na dolní straně jsou masivní nohy, které tlačí do stehen. Zkrátka tento notebook, pokud se mu vůbec dá tak říkat, patří na pracovní stůl.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Skutečně velká obrazovka

Velikost notebooku je skutečně úchvatná, dlouho jsem nevěřil, že se Acer něco tak velkého vůbec vyrobil. Spíše než notebook bych této mašině říkal deskbook, protože je skutečně určen jen na stůl. Jde o velký přenosný počítač, který dokáže plně nahradit výkonný desktop. Na 17" displeji zobrazuje rozlišení 1280 x 1024, což je ve velkém kontrastu proti rozlišení 1400 x 1050, které se používá na 15" displejích. Díky tomu je písmo standardní velikosti na displeji velmi dobře čitelné.

Použité rozlišení je pro 17" displej naprosto optimální, stejně jako 1024 x 768 pro displej 14". Nastavení jasu probíhá v celkem šestnácti krocích, kterou jsou ale velmi jemné; nejtmavší a nejjasnější nastavení jsou tak docela blízko sobě a displej tedy není možné dostatečně ztmavit. Naopak maximální jas je skutečně vysoký, i když za oknem svítilo slunce, stále jsem bez problému na displej viděl.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Na obrázcích vypadá Aspire 1700 jako obyčejný notebook,
porovnání s IBM X31 (12" displej, 1,6 kg) ale mluví samo za sebe

Displej je umístěn v masivním víku, které je uchyceno pevnými klouby; nebýt toho, displej by nebyl po otevření stabilní, je totiž příliš těžký. I z tohoto důvodu jej nelze otevřít tak, aby se v krajní poloze dotýkal stolu; úhel mezi stolem a víkem je v krajní poloze odhadem 45 stupňů. Zpracování notebooku je poměrně solidní, klouby víka nevržou, víko je velmi pevné ve zkrutu – aby ne, když výrobce nemusel kvůli hmotnosti šetřit na materiálu.

Notebook se ovládá touchpadem, který je ale méně citlivý. Aby se kurzor pohnul, je nutné vyvinout větší tlak; na to je nutné si zvyknout. Rovněž mi trochu vadí umístění tlačítek pro ovládání hlasitosti a přehrávání cédéček na dolním okraji; když používám touchpad, nechtěně je rukou mačkám. Touchpad je možné v případě, že používá externí myš (notebooku nechybí pro tento účel ani konektor PS/2), vypnout, aby při psaní nepřekážel.

Klepněte pro větší obrázek

Je tu i numerika

Klávesnice je poměrně slušná, nicméně na Aspiru 1300 byly lepší odezvy tlačítek a klávesy tak „nešustily“ při psaní. Rozmístění kláves je poměrně standardní, vadil mi jen malý Enter a malé úzké kurzorové klávesy, občas bývá problém se trefit na tu správnou. Protože je notebook skutečně velký, zbylo místo i na numerickou klávesnici, která mi občas na běžných noteboocích chybí. Nad ní jsou pak klávesy Insert, Delete, PageUp a PageDown. není tak nutné používat externí klávesnici jako u běžných notebooků. Občas se mi stávalo, že jsem místo kurzorových kláves mačkal nulu nebo tečku na numerické klávesnici; jsem zkrátka zvyklý tato tlačítka hledat zcela vpravo. Chvíli trvalo, než jsem se přizpůsobil.

Protože je notebook spíše stolní počítač, nechybí poměrně slušná výbavička různých konektorů. Najdete tu kromě obligátních USB portů (2.0, čtyři kousky), ethernetu, modemu, LPT, VGA a slotu pro PC kartu (I/II) také port sériový a PS/2 (sláva!), k tomu přidejte TV-out a dva porty FireWire. Trochu mne ale zklamala absence infračerveného portu, který by přece jen na tak drahém notebooku chybět neměl. Bezdrátové připojení k síti je pouze ve volitelné výbavě, standardně dostupné není. Bluetooth nemůžete mít ani za příplatek.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem ke stolnímu určení notebooku mne nepřekvapila disketová mechanika, která se stále ještě může někomu hodit. Zato DVD-RW mechanika se bude hodit určitě. K ní se standardně dodává program NTI CD Maker, který je standardem u této značky snad už odnepaměti. Pro přehrávání filmů na DVD pak můžete použít PowerDVD ve čtvrté verzi. Mimochodem, právě přehrávání filmů je silnou stránkou tohoto notebooku - velký displej a slušné reproduktory dokáží zajistit lepší zážitek, než běžné notebooky.

Výkon, výkon, výkon

Výbava tak velkého notebooku samozřejmě není nijak ošizena, základem je Pentium 4 s podporou HyperThreading, samozřejmě ve stolní verzi. Proto je notebook vybaven velkým množstvím větracích otvorů, odkud je vyfukován teplý vzduch z interiéru. Větrák je umístěn v dolní části notebooku, takže notebook stojí na pořádných nohách, aby se pod něj studený vzduch dostal. Nejmasivnější „výfukové“ otvory jsou na pravé straně notebooku, nechybí ale ani vzadu. Zkrátka je co chladit, na to si budete muset zvyknout – větrák není právě tichý. Mimochodem, zdroj notebooku je skutečně masivní, k notebooku se připojuje poměrně neobvyklým konektorem, který trochu připomíná PS/2. Ze zdroje kromě toho vede klasický ATX konektor.

Témata článku: Hardware, Notebooky, Acer, 6 Plus, Notebook, Parametr, Výkon, Recenze, Bezdrátová klávesnice s touchpadem, Slušná výbava, ASPI, Velikost, Běžný notebook, ASP, Běžná klávesa, Notebook Acer, REC, Pevný kloub, Numerická klávesnice k notebooku, Marks, Konektor, Plus, Numerická klávesnice, Různé konektory, Memory


Určitě si přečtěte

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X