Recenze: MSI BXmaster

Možná jste si všimli, že dlouho očekávaný nástup základních desek s čipsetem Intel 820 (Camino) se jaksi, hmm… nedostavuje. Důvodem tohoto stavu však není vlastní nedostatek čipsetů i820, jak by se mohlo zdát, ale spíše použití drahých RDRAM pamětí. V současnosti jsou ceny paměti RDRAM více než trojnásobkem ceny SDRAMů – představte si, že místo jednoho 64MB RDRAM byste mohli osadit 192MB SDRAM. Ano, existují verze desek s čipy i820 a s podporou pamětí SDRAM...
Kapitoly článku

Možná jste si všimli, že dlouho očekávaný nástup základních desek s čipsetem Intel 820 (Camino) se jaksi, hmm… nedostavuje. Důvodem tohoto stavu však není vlastní nedostatek čipsetů i820, jak by se mohlo zdát, ale spíše použití drahých RDRAM pamětí. V současnosti jsou ceny paměti RDRAM více než trojnásobkem ceny SDRAMů – představte si, že místo jednoho 64MB RDRAM byste mohli osadit 192MB SDRAM. Ano, existují verze desek s čipy i820 a s podporou pamětí SDRAM, ty však používají dodatečný čip MTH (Memory Translator Hub), který „simuluje“ potřebné RDRAM pamětí pomocí klasických SDRAM PC100 modulů. Tento mezičlánek pak snižuje výkon takto postavených desek na úroveň současných a mnohem levnějších desek s čipsetem BX. V tomto světle se pak koupě kvalitní „BX“ desky s podporou procesoru Pentium III s jádrem Coppermine (0.18um, 256kB integrované cache paměti L2) jeví jako stále výhodná investice.

BX ano či ne?

I když jsou v dnešních testech desky s čipsety BX (zejména při práci s frekvencí sběrnice 100MHz) stále mezi výkonovou špičkou, je třeba zmínit jejich několik zásadních nevýhod: standardně nepodporují nejrychlejší způsob komunikace s disky UltraDMA 66, nepodporují přenos AGP x4 pro grafické karty (podpora se omezuje na AGP x2) a oficiálně nepodporují sběrnici 133MHz. Co se týče rychlosti AGP, neexistuje řešení, které by přimělo BX čipset k podpoře rychlejšího přenosu x4. Co se týče podpory UltraDMA 66 vymysleli konstruktéři „objížďku“: na základní desku lze totiž osadit dodatečný čip, řadič UltraDMA 66 (stejně tak existují i desky s integrovanými vysoce výkonnými řadiči UW SCSI) a problém rychlejšího přenosu dat mezi základní deskou a disky je vyřešen. Průkopníkem tohoto řešení byla firma Abit se svým modelem BE6.

133 Mhz?

Co se týče podpory sběrnice 133MHz u BX čipsetu odpověď zní ano i ne. Ihned vám to vysvětlím: Ano, na kvalitních deskách s čipsetem BX lze často tuto frekvenci nastavit (často i vyšší – až 150MHz), existují již i dostatečně kvalitní paměti PC 133. V čem je tedy problém? Zase ve sběrnici AGP. Při doporučené frekvenci sběrnice (FSB) 100MHz pracuje AGP na standardní frekvenci 66MHz. Poměr mezi těmito frekvencemi je 3:2. Při práci BXové desky na 133MHz je frekvence AGP získávaná stejně. Hodnota 87MHz je však o 33% vyšší než normovaných 66MHz. Při frekvenci 133MHz pak vlastně „přetaktováváte“ grafickou kartu. Existují sice karty, které tuto frekvenci zvládají (některé s čipy GeForce, TNT2), zdaleka se však nejedná o jejich optimální pracovní režim. Frekvence 133MHz u BX čipsetu tedy patří spíše do oblasti zájmu ladičů a experimentátorů. Silnou stránkou BX pak zůstává frekvence 100MHz (případně mírně vyšší). Poznámka: Desky podporující oficiálně frekvenci 133MHz (i820, VIA Apollo 133) řeší tento problém elegantně – prostě změní dělící poměr na 2:1 (tento postup není u BX možný) a obdrží potřebných 66MHz.

Témata článku: MSI, Recenze, Frekvence, Záchranka, Podobná možnost, Základní napětí, Deska, Pravděpodobný parametr, Kvalitní čip, Očekávaný nástup, Dobrá úroveň, Index, Translator, Populární test, Desky, Dodatečný čip, REC, AlertTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Vodafone láká na kombinaci služeb, neomezená mobilní data můžete mít za 500 Kč
Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyVodafone
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

Michal Maliarov
eFootballKonami