Recenze MP3 přehrávače iAudio U2

Testovaný přístroj je dalším z řady „tyčinek“, tedy přehrávačů, které svým tvarem ze všeho nejvíc připomínají kratší čokoládovou tyčinku. Zpravidla se tyto přehrávače řadí mezi střední třídu. Byli jsme zvědaví, zda i tento model přináší nějaké novinky.
Recenze MP3 přehrávače iAudio U2

Související odkazy

Slovník
bitrate
firmware
ID3
LCD
MP3
update
USB
VBR

Katalog produktů
MP3 přehrávače

iAudio U2 je další z řady novinek první poloviny letošního roku, které se postupně začínají objevovat v nabídce českého distributora. Na první pohled se přístroj nijak výrazně neodlišuje - například od již recenzovaného Emgeton Enox EMX-830. Snad až na délku, kde má o pár centimetrů více.

Tyčinka bez čokolády

Přístroj, jehož základem je flashová paměť s kapacitou 256 až 1024 MB, se prodává v několika barevných variantách. Jeho vzhled připomíná, jak jsem už naznačil v úvodu, klasickou tyčinku. Displej je umístěn v levé části přístroje, vpravo jej doplňuje pětisměrný ovladač a dvě tlačítka (REC a Play/Stop), která najdeme na horní straně. Samozřejmě nechybí ani přepínač zámku.

Ouško pro šňůrku a konektory pro sluchátka i linkový vstup jsou umístěny vlevo, pravá strana potom skýtá mini USB konektor ukrytý pod gumovou krytkou. Ta je naštěstí v místě ohybu poměrně silná, takže nehrozí její odlomení a ztráta ani po delším intenzivním používání.

Na opačné straně, než jsou ovládací tlačítka, je otvor pro reset přístroje. Podobně jako u jiných modelů i zde je k resetu potřeba ostrý předmět (nejčastěji kancelářská sponka). Nehrozí tedy nechtěné vymazání přístroje při neúmyslném stisknutí resetovacího tlačítka.

Hmotnost přístroje je takřka neznatelných 34 gramů včetně integrovaného lithium-polymerového akumulátoru. Je tedy celkem jedno, zda přístroj nosíte v kapse, na dodávané šňůrce či v pouzdru za opaskem – při této váze přístroj netíží a nosí se velmi příjemně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Funkce přístroje

 Parametry
 Interní paměť  1024 MB (v nabídce 256/512/1024MB verze) 
 Formáty  MP3, WMA, ASF, WAV
 Ekvalizér  6 předvoleb + 1 uživatelská, efekty BBE
 Mach3Bass, MP Enhance, 3D Surround
 Kompatibilita  Windows 98 a vyšší
 Rozhraní  USB 2.0
 Napájení  Li-Pol akumulátor
 Provozní doba   až 20 hodin
 Rozměry  74 x 25 x 18 mm
 Hmotnost  34 gramů
 Cena  6690 Kč s DPH (www.mp3store.cz)
 Zapůjčil  Bell Technology (Emgeton)

Po zapnutí vás uvítá jednoduchá animace. Displej je grafický LCD s rozlišením 128 x 64 bodů a možností podsvícení v modré barvě. V tomto směru tento model nejde s posledními novinkami, které zpravidla nabízejí barevné displeje nebo alespoň podsvícení v několika barvách. To je na přístroji sympatické.

Stejně sympatické je i menu. Jednotlivé nabídky se totiž na displeji „jen tak nerozsvěcují“, ale každé menu jakoby přiletí (v manuálu je tato funkce popsána jako sliding). K čemu je to dobré při používání? Při vstupu do podmenu nová nabídka „přijede“ zprava. Pokud se vrátíte o menu zpět, menu zmizí směrem doleva.

To usnadňuje orientaci ve víceobrazovkovém menu s mnoha položkami –přístroj má širokou nabídku funkcí, a podobný systém je proto jednoznačně vítán. Orientaci usnadňuje také číslování položek v menu, tak jako je tomu u některých mobilních telefonů.

Přístroj dokáže vše, co umí další přístroje z této kategorie – zvládá přehrávání zvukových souborů ve formátech MP3 (8–320 kb/s, podpora VBR), WMA (20–192 kb/s), WAV, ASF. Mrzet ale může chybějící podpora formátu OGG, ovšem vzhledem k možnosti updatu firmwaru je naděje, že podpora pro tento formát bude přidána později.

Jak hraje?

Subjektivní hodnocení zvuku vyšlo na jedničku. Při našem testování jsme, podobně jako při recenzích jiných přehrávačů, sáhli do všech škatulek hudebních žánrů. Při poslechu žádné z nich jsme nebyli zklamáni.

Soubory lze přehrávat postupně či náhodně – ať již v rámci složky, všech souborů nebo vytvořeného playlistu. Navíc lze soubory řadit podle názvu nebo ID3 tagů (V1 a V2). Podporována je funkce lyrics. V jednu chvíli mohou být zobrazeny maximálně tři řádky s názvy písniček – to není mnoho. Na jeden řádek se vejde okolo 20 a více znaků, takže rychle lze zjistit, jakou písničku máte vybranou. Pohodlné prohlížení souborů usnadňuje také rychlý posun názvu v případě, že se na displej nevejde celý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rádio a nahrávání

Rádio pracuje v rozsahu FM, tedy od 87 do 108 MHz. Do paměti je možno uložit až 24 pozic rozhlasových stanic. Přijímaný signál můžete ukládat přímo do formátu MP3 s volitelným bitrate 96 až 128 kb/s. Kapacita je v tomto případě omezena pouze celkovou volnou pamětí přístroje a zvolenou kvalitou záznamu.

Při nahrávání z mikrofonu je možné nastavit bitrate ve stejném rozsahu jako při ukládání z rádia. To je pro potřeby zvukového záznamu možná až přílišný přepych – možnost ukládat do bitrate 32 kb/s by jistě mnozí využili a byli by rádi za ušetřené místo.

Citlivost mikrofonu lze nastavit v rozsahu 10 stupňů, je možné aktivovat také funkci spuštění záznamu pouze tehdy, když přístroj zaregistruje nějaký zvuk. Stejné hodnoty bitrate platí i pro záznam z linkového vstupu, který lze regulovat citlivost v rozsahu 10 stupňů. Přítomna je i funkce Auto Sync, díky které jsou skladby při nahrávání z CD uloženy do jednotlivých souborů, a ne do jednoho souvislého zvukového záznamu.

Klepněte pro větší obrázek

Čeština v názvech souborů není pro přehrávač problémem

Efekty lepší než na diskotéce

Hodnocení
 Design a provedení  8/10 82 %
 Ovládání  8/10
 Zvuk  8/10
 Funkce a podporované formáty   8/10 
 Příslušenství  9/10

Přístroj je poměrně bohatý na zvukové efekty. Uživatelé mohou využívat 5pásmového ekvalizéru, šesti přednastavených hodnot a samozřejmě uživatelského nastavení. To však zdaleka není vše. Dodatečně lze zapnout efekty BBE, Mach3Bass, MP Enhance, 3D Surround a Pan. Všechny tyto funkce nějakým způsobem vylepšují zvuk (až na funkci Pan, která se stará o zdůraznění levého či pravého kanálu). V některých případech jsou podobné funkce užitečné, ale zastávám názor, že hudbu si lze vychutnat i bez nich. Subjektivně si hudbu dokáži vychutnat i bez těchto funkcí.

Distributor v propagačních materiálech slibuje české menu. Námi testovaný přístroj jím nebyl vybaven, ale je možné, že se zákazníci dočkají v další verzi firmwaru. Mezi dalšími funkcemi lze vyjmenovat změnu rychlosti posunu, uživatelské nastavení kontrastu, dobu podsvícení, automatické vypnutí, možnost resume (přehrávač začne hrát v místě, kde byl vypnut) a dvě varianty nabíjení – normální, při kterém se přístroj nabíjí 2 hodiny (podle dokumentace), a pomalé, při němž nabíjení trvá 6,5 hodiny.

Výdrž, doplňkový software

Výrobce udává výdrž zhruba 20 hodin. Při našem testování se reálná výdrž pohybovala pár hodiny pod touto hranicí. Připojení k počítači je realizováno USB kabelem a podle údajů výrobce by mělo být podporováno USB 2.0. Přenos přesto probíhal pomaleji, zhruba mezi 600 až 800 kb/s.

Spolu s přístrojem jsou dodávány programy: JetShell (přenos souborů, přehrávání souborů MP3/WMA/WAV/audio CD, kódování) a JetAudio (integrovaný multimediální přehrávač).

Diskuze (20) Další článek: Microsoft čelí žalobě kvůli Excelu a Accessu

Témata článku: Software, MP3, Reset, Přehrávač, Resume, Poslední novinka, České menu, Levá strana, Lyrics, Podobné hodnocení, Reálná výdrž, Ostrý předmět, Multimediální centra recenze, IAU, Odlomení, Sluchátka s rádiem, Provozní doba, Doplňkový software, Barevná varianta, Recenze, REC, Barevný efekt, Flashová paměť, Emgeton, Jednoduchá animace, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Sucker Punch má pro fanoušky smutné zprávy. Do světů Infamous a Sly Cooper se zatím vracet nechystá

Sucker Punch má pro fanoušky smutné zprávy. Do světů Infamous a Sly Cooper se zatím vracet nechystá

Každá zpráva však má i dobrou stranu. Že by Ghost of Tsushima 2?

Michal Maliarov
Sucker PunchByznys
5G modemy od Applu v ohrožení. Firma narazila na nečekaný problém

5G modemy od Applu v ohrožení. Firma narazila na nečekaný problém

** Apple s 5G modemy narazil na problém. ** Překvapivě není technický, ale právní ** Další vývoj totiž blokují patenty Qualcommu

Martin Miksa
5GModem
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Vyhledávejte jako expert. Duckduckgo nebo Tineye zvládnou i to, na co je Google krátký

Vyhledávejte jako expert. Duckduckgo nebo Tineye zvládnou i to, na co je Google krátký

Vyhledávat lze na internetu i pokročilejším způsobem než jen zadáním fráze. Nejenže se dostanete ke kýžené informaci či materiálu mnohem snadněji, ale najdete i to, co byste jinak nenašli.

Antonín Trčálek
VyhledávačeGoogle
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě