Recenze MP3 přehrávače Emgeton MPeye HTS-200 – pět giga do kapsy

Tak tu máme další flashový přehrávač, řekl by si člověk tohoto přístroje neznalý. Rozměry malé, vzhled klasický, atraktivní, jen ta váha lehce nesedí. A při přenosu souborů se zahřívá... Že by to bylo jinak? No ano, máme před sebou nejmenší a nejlehčí MP3 přehrávač s pevným diskem na trhu.

Související odkazy

Slovník
bitrate
firmware
ID3
LCD
MP3
USB
VBR

Katalog produktů
MP3 přehrávače

Přístroj nemá tvar klasické tyčinky, ale kvádru. Rozměry připomíná tlustou platební kartu, snad jen centimetr na délku mu chybí, aby alespoň ve dvou rozměrech zcela odpovídal.

Jedná se tedy o model, který svými rozměry nijak nevybočuje z nabídky dostupných přístrojů. Jen váha přes 70 gramů dává tušit, že něco je jinak. Jedná se totiž o přehrávač se zabudovaným pevným diskem o kapacitě 5 GB. Podle výrobce se jedná o nejmenší a nejlehčí diskový přehrávač, který je momentálně na trhu k dispozici. Něco na tom bude.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jihokorejský model

Podobně jako další přehrávače, které jsme recenzovali v poslední době, i tento má svůj původ v Jižní Koreji. Přestože v nabídce výrobce jsou ještě další modely, v České republice je distribuován pouze tento typ. LCD displej s podsvícením je umístěn v levé horní části přístroje. Úhlopříčka displeje měří o něco málo víc než jeden palec. To není moc a přístroj by si vzhledem k možnosti zobrazovat obrázky a fotografie zasloužil LCD větší.

Vpravo nalezneme klasický pětisměrný ovladač, který na spodní straně přístroje doplňují tři tlačítka. Těm by bylo lépe na vrchní části přístroje, ale dá se zvyknout i na toto umístění. Přehrávač nemá klasický přepínač zámku, ten je nahrazen delším stiskem jednoho z tlačítek.

Mikrofon je umístěn přímo pod displejem, levá strana obsahuje konektor pro sluchátka a ouško pro provlečení šňůrky. Dolní část potom nabízí konektor linkového vstupu. Pravá strana ukrývá USB port pod gumovou krytkou. Ta je k přístroji uchycena pouze v jednom bodě poměrně tenkým výstupkem, který je rovněž z gumy. Vzniká tak obava o její utržení při neopatrném zacházení nebo častějším používání.

Funkce přístroje

 Parametry
 Interní paměť  5 GB
 Formáty  MP3, WMA, OGG
 Ekvalizér  7 předvoleb + 1 uživatelská, 3D Surround 
 Kompatibilita  Windows 98 a vyšší
 Rozhraní  USB 2.0
 Napájení  Li-Pol akumulátor
 Provozní doba    až 18 hodin
 Rozměry  70 x 43 x 18 mm
 Hmotnost  72 gramů
 Cena  7790 Kč s DPH (www.mp3store.cz)
 Zapůjčil  Bell Technology (Emgeton)

Barevný displej s 65 tisíci barvami a rozlišením 128 x 80 bodů uvítá uživatele krátkou animací. Její kvalita svědčí o tom, že rozdíl mezi displejem se čtyřmi tisíci barvami (viz nedávno testovaný Emgeton IOPS X5) a displejem s 65 tisíci barvami je dobře zřetelný i v podmínkách takto malých displejů.

Snad ještě více markantní je ale rozdíl v jasu displeje, který je způsoben použitou technologií. V této kategorii pro změnu vyhrává již recenzovaný konkurent, a to zejména díky použité technologii OLED, která skutečně nabízí jasnější a lépe zřetelné barvy.

Vzhledem k ukládání dat na pevný disk je přístroj v některých ohledech specifický. Skladby se z disku nahrávají do vyrovnávací paměti, z níž jsou potom přehrávány. Praktické zkušenosti odhalily, že vyrovnávací paměť funguje poměrně spolehlivě – skladby jsou z disku nahrávány průběžně, tzn. když skladba končí, v paměti je již připravena další.

Pokud se v seznamu skladeb pohybujete příliš rychle (v režimu okamžitého přehrávání zvolené skladby), můžete se ale dostat do situace, kdy budete několik desetin vteřiny čekat až se skladba do vyrovnávací paměti nahraje. O práci pevného disku je uživatel informován ikonou na displeji.

Listovat skladbami lze dvěma způsoby. Jednou z možností je listování v adresářích, kdy se na jednu obrazovku vejdou až čtyři řádky textu (+ jeden pro název adresáře). Při tomto způsobu jsou soubory vypisovány podle názvu. Při listování po jednotlivých souborech jsou již názvy vypisovány podle ID3 tagu. Výška písma je vzhledem k velikosti displeje úměrná, trochu jiné je to s šířkou znaků, které mají na můj vkus až příliš velké mezery. Ve spojení s nepříliš rychlým posunem textu tak znepřehledňují práci se soubory. Čeština v názvech souborů nebyla v posledním firmware 1.72 podporována.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Komunikuje v angličtině

Podporovány jsou formáty MP3 (8 až 320 kb/s, podpora VBR), WMA (5 až 192 kb/s) a OGG (64 až 500 kb/s). Přestože v menu je mezi jazykovými volbami uvedena i čeština (vedle dalších středo- a východoevropských jazyků), její volba nepřinesla žádnou změnu – přístroj stále komunikoval v angličtině. Lze doufat, že podporu češtiny přinese některá z dalších verzí firmwaru.

Ovládání přehrávače je poměrně intuitivní. Krátkým stisknutím ovladače se uživatel dostane do aplikace File Explorer, kde může spouštět zvukové a obrazové soubory. Delším podržením ovladače vstoupí do menu, které je pěkně graficky vyvedeno a má sedm základních položek.

Přístroj je dodáván s kvalitními sluchátky, která zaručují dobrou reprodukci zvuku napříč všemi hudebními žánry a při všech nastaveních ekvalizéru. Výstupní výkon je nižší než u přehrávačů iAudio, které jsme recenzovali v poslední době. Přesto byl subjektivní dojem dobrý.

Ekvalizér umožňuje výběr ze sedmi přednastavených hodnot (normal, klasika, rock, jazz, hala, pop, live), možnosti uživatelského nastavení ekvalizéru (pět pásem) a 3D efekty. Bohužel, nastavení ekvalizéru nelze s 3D efekty kombinovat. Musíte vybrat jedno, nebo druhé. Rádiový přijímač pracuje v FM rozsahu 87 až 108 MHz. Do paměti je možno uložit pozice až 40 stanic. Stanice je možné nechat vyhledat automaticky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nahrává, nahrává...

 Hodnocení
 Design a provedení  8/10    78 %  
 Ovládání  7/10
 Zvuk  7/10
 Funkce a podporované formáty    9/10
 Příslušenství  8/10

Záznam lze pořizovat z integrovaného mikrofonu nebo přes linkový vstup do formátu MP3, ale záznam z rádia se nám nepodařilo zprovoznit. Pro obě varianty záznamu lze nastavit hodnotu bitrate, které jsou v menu označeny jako low, medium a high. Byli jsme zvědaví, jaké reálné hodnoty bitrate se pod těmito názvy skrývají: 64, 128 a 192 kb/s.

Zvláště poslední hodnota je pro záznam zvuku z mikrofonu možná až zbytečným přepychem. Mnozí uživatelé by jistě uvítali záznam v základní kvalitě 32 kb/s, který například na zaznamenání rozhovoru bohatě stačí. Na druhou stranu, kapacita přístroje je opravdu obrovská a jen těžko se stane, že by vám 5 GB pro záznam z diktafonu nestačilo.

V menu lze dále nastavit rychlost přehrávání (0,5x, 1x, 2x), kontrast displeje, dobu podsvícení, rychlost pohybu v menu, zapnout či vypnout zobrazování lyrics (pokud zvukový soubor tyto informace obsahuje). Přístroj umí navázat přehrávání v místě, kde byl vypnut.

Výrobce slibuje nabití přístroje na 70 % kapacity během jedné hodiny a plné nabití do tří hodin. Hodnota z praxe tento údaj potvrzuje. Příliš se neliší ani udávaná a skutečná výdrž přístroje. Podle výrobce by se měla pohybovat okolo 18 hodin, reálný výsledek byl o čtyři hodiny nižší při více než průměrně intenzivním používání.

Přístroj s počítačem komunikuje rychlostí až USB 2.0, tedy 480 Mb/s. Reálné hodnoty jsou samozřejmě nižší, ale přesto přenos probíhá přiměřeně rychle –vzhledem ke kapacitě přístroje.

Spolu s přístrojem je dodávána aplikace MP3 Music Manager, která umožňuje spravovat playlisty, nahrávat loga a obrázky do přístroje.

Závěrem...

Přehrávače s pevným diskem mají svá specifika, která mohou některé zájemce odradit. Přesto je potřeba zdůraznit, že 5 GB v kapse u košile je velmi slušná nabídka, která stojí za zvážení. Za cenu pod 7800 Kč včetně DPH se jedná o zajímavou volbu pro ty uživatele, kterým kapacita flashových přehrávačů nestačí.

Diskuze (21) Další článek: Longhorn přinese podporu formátu RAW

Témata článku: Windows, MP3, Sluchátka s rádiem, Provozní doba, Poslední hodina, Vyrovnávací paměť, Slušná reprodukce, MPE, Slušná nabídka, Diktafony, Rádiový přijímač, Poslední výrobce, Krátká animace, PET-G, Recenze, REC, Levá strana, Emgeton, Jazz, Klasické USB, Gumy, Přehrávač, Lyrics, Němá tvář, Udávaná doba


Určitě si přečtěte

Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 119

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 167

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty