Recenze MP3 přehrávače Emgeton IOPS X5 – až na vrchol

Není to tak dlouho, co jsme na Živě recenzovali přehrávač Emgeton IOPS F4. Již tehdy jsme věděli, že přístroje IOPS jsou určeny spíše náročnějším zákazníkům. Ti dokáží nejen využít všech funkcí, ale také si vychutnají perfektní zvuk.
Recenze MP3 přehrávače Emgeton IOPS X5 – až na vrchol

Související odkazy

Slovník
firmware
ID3
JPG
LCD
MP3
USB
VBR

Katalog produktů
MP3 přehrávače

IOPS je korejská firma, nebo spíše jedna z mnoha korejských firem produkujících MP3 přehrávače. Jižní Korea je v tomto oboru králem, a ani jiné země z oblasti dálněvýchodní Asie na tohoto obra nemají. V České republice jsou v tuto chvíli k dostání pouze dva přehrávače této značky. Námi již recenzovaný Emgeton IOPS F4 a dnes testovaný Emgeton IOPS X5.

Nejviditelnější novinkou je zcela jistě přítomnost barevného OLED displeje, který umí zobrazit až 4096 barev a s tím spojená možnost prohlížení obrázků ve formátu JPG. Ovšem i ostatní funkce přístroje jdou s dobou a nechybí nic, co bychom od nadprůměrného přehrávače očekávali.

Hlavní výhodou OLED technologie, oproti klasickým LCD displejům, je vyšší jas. Zobrazovaný obsah tak zůstává dobře čitelný i za velmi jasného světla nebo na slunci. Bez ohledu na použitou technologii musím ale přehrávači vytknout velikost displeje. Jeden palec je zkrátka málo. Ve spojení s relativně velkým fontem je uživatel ve výsledku nucen pracovat s přehrávačem, který nabízí pouze tři řádky textu a zhruba deset až dvanáct znaků na řádek (podle znaků), což je pro pohodlné listování skladbami málo. Tím ale výtky vesměs končí a následují samá pozitiva.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Emgeton IOPS X5

Poutavý design

Parametry
 Interní paměť  1 GB (512 MB, 2 GB)
 Formáty  MP3, WMA, OGG
 Ekvalizér  21 přednastavených + 3 uživatelská + 3 efekty SRS WOW
 Kompatibilita  Windows 98 a vyšší, Mac OS 8.6 a vyšší, Linux s jádrem 2.4.0 
 Rozhraní  USB 2.0
 Napájení  Li-Pol akumulátor
 Provozní doba    20 až 25 hodin
 Rozměry  75 x 35 x 14 mm
 Hmotnost  48 gramů
 Cena  6190 Kč s DPH (www.mp3store.cz)
 Zapůjčil  Bell Technology (Emgeton)

Na první pohled tento flashový přístroj upoutá designem – na dnešní zvyklosti je neobvykle hranatý, lehce připomíná audiotechniku osmdesátých let. Přední strana je opracovaná tak říkajíc "na hrubo", což lze po delším používání považovat za velkou výhodu – na hrubém povrchu se prakticky nezachycují otisky prstů a přístroj tak, i při častém používání, vypadá čistě. Je to také dobrá ochrana proti škrábancům, které se na hladkém povrchu dříve či později objeví.

Ovládáním přístroj nepřekvapí – jedná se o mnohokrát vyzkoušenou klasiku v podobě podsvětleného pětisměrného ovladače, který je doplněn o tři tlačítka a jeden přepínač (zámek) na boku přístroje. Mini USB konektor a tlačítko pro reset na spodní straně kryje elegantní záklopka. Levá strana obsahuje integrovaný mikrofon a horní část 3,5mm výstup na sluchátka, linkový vstup a ouško pro prostrčení šňůrky.

Velikostí se přístroj řadí ke střední třídě – na délku má velikost platební karty, na šířku je o něco užší, co do tloušťky má jen o málo více než centimetr. Velikost je zkrátka vyhovující a přehrávač bylo příjemné nosit jak na šňůrce na krku, tak i za opaskem. Dodané šňůrce lze vytknout barvu – bílá není příliš vhodná a brzy se ušpiní. Rozumné rozměry podtrhuje dobrá váha, která činí 48 gramů včetně integrovaného lithium-polymerového akumulátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Horní strana s konektory a ouškem pro prostrčení šňůrky * Na displej se vejde spíše méně než více * Rozlišení není nijak ohromující, ale stačí

Funkce přístroje

Přístroj si poradí s přehráváním všech nejdůležitějších formátů dnešní doby: samozřejmostí je přehrávání formátu MP3 (8 kb/s až 320 kb/s, s podporou VBR), WMA (32 kb/s až 192 kb/s) a OGG (64 kb/s až 500 kb/s). Podporovány jsou všechny myslitelné verze ID3 tagů.

Kořenový adresář může obsahovat až 512 adresářů. Počet podadresářů není omezen. V prodeji je několik barevných variant přístroje, nabízejících úložný prostor 512, 1024 nebo 2048 MB. Do námi testované 1GB varianty se při průměrném 4MB souboru vešlo zhruba 250 položek.

To je slušná zásoba hudby, i když s klesající cenou přehrávačů vybavených pevnými disky stále roste počet uživatelů, kteří preferují toto řešení – za cenu, která je jen o málo vyšší, získávají zpravidla řádově vyšší kapacitu. Je na zvážení každého uživatele, zda preferuje malou velikost, dlouhou výdrž a životnost, nebo větší prostor za cenu menší výdrže a teoreticky i kratší životnosti (nezapomínejme, že u sebedokonalejšího pevného disku je riziko havárie vyšší než u přehrávačů bez mechanických částí).

Dobře si přehrávač dokázal poradit s českými znaky v názvech souborů. Na rozdíl od přehrávače Safa, který jsme recenzovali v předminulém týdnu, u tohoto modelu není pro změnu funkce (přehrávání / prohlížení obrázků) nutné chodit do menu – stačí zvolit soubor a podle typu se spustí přehrávání nebo prohlížení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Záklopka skrývá mini USB konektor * Čeština není pro přehrávač problémem

Jak hraje?

Subjektivní hodnocení zvuku vychází na jedničku s hvězdičkou. Ve spojení s kvalitními sluchátky, která jsou součástí dodávky, byl poslech většiny hudebních žánrů skutečným zážitkem nebo minimálně požitkem. Snad bych vytknul pouze větší zdůraznění výšek při standardním nastavení ekvalizéru.

Ekvalizér umožňuje až 27 předvoleb (mimo klasických předvoleb jazz, techno, metal a dalších, které jsou běžné na většině přístrojů, Emgeton IOPS X5 nabízí také lahůdky typu vocal, orchestra, chamber apod.). Tři nastavení z celkového počtu jsou vyhrazena pro uživatelské volby na 5pásmovém ekvalizéru a 3 nastavení pro zvláštní efekty SRS WOW.

Přehrávač dokáže vytvářet záložky s oblíbenými skladbami, stejně tak je možné používat playlisty, včetně playlistu ve formátu WinAmp.

Rádio a záznam zvuku

Integrovaný rádiový přijímač pracuje v FM rozsahu 87 až 108 MHz. Podobně jako u jiných přístrojů i zde může uživatel volit mezi ručním laděním, poloautomatickým laděním, kdy je vyhledán nejsilnější signál nejbližší následující stanice, nebo automatickým laděním, kdy jsou do paměti přístroje uloženy všechny nalezené stanice.

Záznam z diktafonu, rádia i linkového vstupu se ukládá do formátu WMA v nastavitelné kvalitě 32 až 128 kb/s. Kvalitu uloženého záznamu z mikrofonu hodnotím subjektivně jako velmi dobrou.

Prohlížeč fotek

Přístroj disponuje funkcí prohlížení souborů ve formátu JPG. Na malém displeji toho není příliš vidět, a tak je podstatným doplňkem funkce pětinásobného zoomu, kterou tento přehrávač nabízí. Zoom se ovládá pomocí dvou bočních tlačítek, směrovým ovladačem se potom po obrázku pohybujete do stran. Stisknutí ovladače pak způsobí návrat do výchozí velikosti, kdy je obrázek vidět celý.

Fotografie o velikosti cca 200 kB se při každém pokusu o načtení načítala zhruba 5 až 7 vteřin. To je poměrně dlouhá doba, takže pokud přístroj zamýšlíte využívat i jako přenosné fotoalbum, určitě se vyplatí obrázky zmenšovat. Čekalo se i při použití zoomu – přiblížení o každý stupeň znamenalo další několikavteřinovou prodlevu.

Podle informací distributora by přehrávač měl umět také prohlížení textových souborů, nicméně tuto funkci se nám nepodařilo uvést do provozu – textové soubory přehrávač zkrátka nevidí a radu jsme nenašli ani v manuálu k výrobku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Originál fotografie a její podoba na jednopalcovém OLED displeji přehrávače

Také jako flash disk

 Hodnocení
 Design a provedení  9/10  88 % 
 Ovládání  8/10
 Zvuk  9/10
 Funkce a podporované formáty   9/10
 Příslušenství  9/10 

Přehrávač je možno využívat také jako přenosný flash disk. To znamená, že na něj můžete uložit i data, která přehrávač nedokáže zobrazit (např. dokumenty či videa). Je podporováno rozhraní USB 2.0. Výrobce udává maximální rychlost přenosu dat až okolo 80 Mb/s (10 MB/s). V praxi dosahovaná rychlost přenosu při nahrávání hudebních souborů se pohybovala mezi 2 až 4 MB/s.

Podle údajů výrobce vydrží přehrávač hrát nepřetržitě až 30 hodin. Zkušenosti z praxe ukázaly, že reálná hodnota při běžné manipulaci s přístrojem se pohybuje zhruba mezi 20 až 25 hodinami. K přístroji lze dokoupit externí USB nabíječku, případně lze nabízet prostřednictvím USB portu z počítače. V obou případech zabere nabití akumulátoru na maximum zhruba 2 až 3 hodiny.

Závěrem…

Spolu s přístrojem dostane uživatel kvalitní sluchátka, USB kabel, instalační CD, návod k obsluze, audio kabel, pouzdro a přívěšek pro zavěšení na krk. Volitelným doplňkem je nabíječka pro nabíjení ze zásuvky. To je standardní příslušenství k nadprůměrně dobrému přístroji s vynikajícím zvukem, který je na našem trhu k dispozici za cenu zhruba 6000 Kč včetně DPH (za 1GB variantu).

Výhodou je také možnost upgradu firmware. Vzhledem k tomu, že se jedná o nový přehrávač, je téměř jisté, že nových verzí firmwaru se ještě dočkáme. Již nyní distributor slibuje v další verzi firmwaru funkci Real TTS, která by měla výrazně ulehčovat učení cizích jazyků.

Diskuze (19) Další článek: Michael Dell investuje své peníze do Linuxu

Témata článku: MP3, Kabelové spojení, Barevná varianta, Přehrávač, Dobrá barva, Běžný poslech, Diktafony, OLED, Slušná zásoba, Jazz, Dobrá ochrana, Dosahovaná rychlost, Zobrazovaný obsah, Prohlížení, Provozní doba, Firmware, Dobrá obsluha, Sluchátka s rádiem, Barevný efekt, Vrchol, Reálná hodnota, Orchestra, Rádiový přijímač, REC, Poutavé video


Určitě si přečtěte

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk