Recenze MP3 přehrávače CM-TECH CA-U250

Malý a jednoduchý přehrávač, který sice neoplývá hypermoderními funkcemi a nemá barevný displej, ale zvládá všechny nejpoužívanější hudební formáty, má FM tuner a vysouvací USB konektor, takže s sebou nemusíte nosit kabel.
Recenze MP3 přehrávače CM-TECH CA-U250

Obsah balení a vzhled přístroje

Po vybalení přehrávače z krabice vás nečeká celkem žádné překvapení. V balení najdete samotný přístroj, sluchátka (špunty), šňůru pro zavěšení přehrávače na krk, USB prodlužovací kabel (proč zrovna tenhle, o tom později) a také audiokabel pro možnost přímého nahrávání pomocí linkového vstupu. V balení najdete samozřejmě také manuál a to i v české verzi.

Vzhledově patří přístroj do kategorie malých zaoblených hranolů jako jsou například přehrávače Emgeton. Více vidíte na obrázku. Testována byla stříbrná verze a i když díky tomu může působit celokovovým dojmem, je plastový s prvky hliníku.

Klepněte pro větší obrázek

Stříbrný, ale plastový...jako většina

Na těle přehrávače nejdete kromě ovládacího kříže a malého podsvíceného displeje i tři základní tlačítka a posuvník pro uzamčení kláves. Kromě konektoru pro připojení sluchátek (zároveň linkový vstup) je přístroj vybaven ještě miniaturním mikrofonem a poměrně netradičně také reproduktorem pro hlasitý odposlech bez sluchátek.

Klepněte pro větší obrázek

Malá velikost, díky čemuž je ovšem malý i displej

Posledním prvkem je pak "posuvník", pomocí kterého lze z těla přehrávače vysunout USB konektor. Díky tomu pak není třeba žádný kabel, přehrávač připojíte k počítači prostě stejným způsobem, jako běžné USB klíčenky.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zařízení typu Mass Storage Device, se také jako USB klíč chová. Stačí jej připojit a soubory kopírujete do přehrávače stejně jako na jakýkoliv jiný disk. Přesto je součástí dodávky i prodlužovací USB kabel, o kterém jsem se zmínil na začátku. To pro případ, pokud by z nějakého důvodu (tedy zejména prostorového, šířka těla přehrávače by mohla vadit jiným USB kabelům v počítači) nebylo možné přehrávač připojit přímo.

Ovládání

Vzhled máme za sebou, pojďme se podívat na to, jak se s přehrávačem pracuje. Jeho ovládací prvky jsou v porovnání s ostatními přehrávači této kategorie celkem standardní. Tři základní tlačítka jsou na "vrchní" straně přehrávače a mají funkce nahrávání, opakování skladeb a zdvojené tlačítko pro přehrávání a pauzu.

Většinu času však budete trávit "ve společnosti" ovládacího kříže s tlačítkem uprostřed. Osobně považuji tuto metodu ovládání za lepší, než je směrový joystick, ale to je věc názoru a zvyku. Tlačítkem vyvoláte hlavní nabídku či potvrzujete některé funkce, přičemž ve struktuře menu se pohybujete pomocí směrových šipek. Ty slouží zároveň pro přeskakování mezi skladbami (či stanicemi FM rádia) a šipky nahoru a dolů zase ovládají hlasitost. Ovládání je tedy celkem intuitivní a jasné, i když odezva je někdy poněkud pomalejší.

Funkce

Mezi základní funkci patří pochopitelně přehrávání souborů MP3, ale zvládá i formát WMA, WAV, ASF či OGG. K této základní funkci není celkem co dodat, kvůli tomu si přehrávač kupujeme.

Netradičně je zde integrována i čtečka TXT souborů. Na dvouřádkovém displeji sice není čtení zcela plnohodnotné, ale lze zapnout automatický posuv textu, takže stačí jen přehrávač držet a text vám sám skroluje. Jako nouzové řešení, pokud potřebujete nějaký text přečíst, se dá tato funkce využít. Velmi příjemným překvapením pro mě bylo to, že textový prohlížeč zvládá bez problému českou diakritiku.

Integrované FM rádio se také stává standardem u MP3 přehrávačů a ani zde nechybí. Máte možnost uložit si nalezené stanice do paměti (30 pozic), přičemž kromě manuálního ladění lze využít i ladění automatické. V závislosti na místních podmínkách chytilo rádio někdy kdejaký šum, jindy zase vůbec nic (přitom při ručním naladění frekvence byla stanice slyšet poměrně kvalitně a bez šumu). Rádia však obecně nebývají v přístrojích této kategorie nijak zvlášť kvalitní. Ruční naladění ale není zas až takový problém a samotná kvalita zvuku je pak už dobrá, pokud je dobrý příjem.

Při poslechu rádia lze provádět i záznam, stačí stisknout tlačítko pro nahrávání a jeho opětovným stisknutím bude zase nahrávání ukončeno. Soubory se pak pojmenovávají automaticky pomocí čísel vzestupně a ukládány do formátu MP3.

Další funkcí je možnost nahrávání z externího zdroje pomocí přiloženého kabelu. Stačí v hlavní nabídce zvolit položku LINE ENC a stisknout tlačítko nahrávání. Podobně jako u nahrávání z rádia se soubory automaticky pojmenovávají a číslují vzestupně a opět je záznam uložen do formátu MP3.

Přehrávač je rovněž možné využít jako diktafon. Stačí kdykoliv stisknout tlačítko nahrávání a už můžete mluvit. Integrovaný mikrofon je pochopitelně miniaturní, ale pro nahrávání lidí v místnosti postačí. Pro větší prostory, třeba přednáškové sály, už však bude záznam horší. Zvuk se tentokrát ukládá do formátu WAV.

Poslední velká sekce v hlavní nabídce má název MY MP3. Ačkoliv může být tento název zavádějící, najdete zde všechny položky nastavení přístroje. Najdete zde jednak jednoduchý ekvalizér a dále položky pro nastavení kvality nahrávání do MP3 (zvlášť pro jednotlivé zdroje, přičemž maximum je 128 kbit). V nastavení lze najít i položku displej, pro nastavení jeho kontrastu a barvy podsvícení (viz dále) a také interval jeho vypínání či vypínání celého přístroje. Soubory lze procházet a mazat pomocí jednoduchého manažeru a také zde lze nastavit rychlost přehrávání (+- 25 % od normálu).

To je co se funkcí týče to hlavní. Mně osobně třeba chybí integrované hodiny, které by ukazovaly čas na displeji, umožnily automatické zapnutí nahrávání a nebo i funkci budíku (když už má přístroj reproduktor).

Displej a reproduktor

Displej přístroje je poměrně malý. Má jen tři řádky, přičemž první řádek je stavový, třetí řádek taktéž (i když může sloužit i pro zobrazení textu). Jedná se o klasický "monochromatický" displej, ale máte možnost měnit barvu podsvícení z celkem sedmi barev a nebo nechat barvy střídat náhodně.

Klepněte pro větší obrázek

Malý podsvícený monochromatický displej

Během přehrávání je zobrazován název skladby (dle názvu souboru či ID3 tagu), který skroluje, pokud se nevejde na řádek. Dále vidíme pozici ve skladbě zobrazenou ukazatelem průběhu a taky odehraný čas. Na horním stavovém řádku pak můžete najít číslo sklaby a jejich počet ve složce, typ aktivovaného ekvalizéru a také ukazatel stavu baterie.

V krátkosti se zmíním i o integrovaném reproduktoru, který u tohoto přehrávače pokládám za vůbec největší zbytečnost. Kvalita jeho zvuku je přímo žalostná a odpovídá zhruba tomu, pokud položíte na stůl sluchátka a dáte hlasitost na maximum. Na první pohled tedy sice možná efektní, nicméně zcela nepoužitelná věc pro normální poslech. K tomu ale (doufám) ani nebyl určen, spíše je to vhodný doplněk pro diktafon.

Klepněte pro větší obrázek

Malý "kontrolní" reproduktor

Zvuk

Kvalita zvuku dodávaných sluchátek sice není špičková, ale na svou kategorii to není nejhorší a dají se tak celkem použít (na rozdíl od některých jiných dodávaných kousků, které obvykle končí rovnou v koši). Hlasitost přístroje je velmi dobrá. Na dodávaných sluchátkách vám maximum trhá uši, přístroj však bez problému utáhne i větší uzavřená sluchátka.

Hodnocení kvality zvuku je vždycky poměrně subjektivní názor, takže pokud mám hovořit čistě za sebe, zvuk není vůbec špatný (hodnotím samozřejmě zvuk s vypnutým ekvalizérem) a na žádné problémy jsem nenarazil ani v případě rádia (pokud byl dobrý signál).

Paměť 128 MB až 1 GB
Podporované formáty MP3, WMA (podpora DRM 9.0), OGG, WAV, ASF a TXT
Rozhraní USB 2.0/1.1
Další funkce VKV tuner, diktafon
Napájení 1x AAA baterie (až 20 hodin přehrávání)
Rozměry 58 x 24,6 x 22 mm
Hmotnost 28,5 g (bez baterie)
Displej jednobarevný, 7 barev podsvícení, grafický, třířádkový
Doplňkové funkce prohlížení TXT souborů, vestavěný reproduktor
Zapůjčil HBC Europe, s.r.o.(www.cm-tech.cz)
Cena 3890 Kč za 512 MB verzi (cena s DPH, www.mp3store.cz)

Závěrečné hodnocení

Tento přehrávač si jistě své příznivce najde. I když to tak na první pohled nevypadá, má vlastně všechno, co by dnešní přehrávač měl mít. Zvládá nejpoužívanější formáty, dokonce si můžete číst i TXT soubory. Obsahuje FM tuner a lze jej využít i jako jednoduchý diktafon. Velmi užitečné je to, že má zabudovaný vysouvací USB konektor, takže jej lze využít velmi dobře i jako flash paměť bez nutnosti nosit s sebou kabel.

Displej je však poněkud malý a nezobrazuje mnoho informací. Někomu může také v dnešní době vadit, že není barevný, ale "jen" podsvícený (i když máte na výběr ze sedmi barev podsvícení). Za poněkud zbytečný také považuji integrovaný reproduktor.

Funkčně i vzhledově je přehrávač velmi podobný například konkurenčnímu Emgetonu E2 Cult či Meizu, i když je, pravda, o několik stovek dražší. Na druhou stranu je o pár gramů lehčí a nabízí komfort zabudovaného USB konektoru.

Diskuze (21) Další článek: Sunbelt Kerio Personal Firewall bude i nadále dostupný zdarma

Témata článku: MP3, Maxima, Hlavní funkce, Směrová šipka, Stříbrné tělo, Malé rádio, Základní věc, Meizu, USB kabely, Základní nastavení, Podsvícení, Mass, Maxim, Sluchátka s mikrofonem, FM Tuner, Vysouvací konektor, Sluchátka s vestavěným fm rádiem, Maximum, Recenze, Sluchátka s rádiem, Základní prvek, Diktafony, Dobrý signál, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Dobrá barva

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší