Recenze monitoru Sony HX93: 19 palců k dokonalosti

Pokud v současné situaci na trhu monitorů začínáte nabývat dojmu, že všechny LCD monitory jsou v podstatě stejné a je jedno, pro který se rozhodnete, 19palcový monitor Sony HX93 vás poměrně rychle vyvede z omylu. Výbavou i provedením se tento monitor skutečně z průměru vymyká.
Recenze monitoru Sony HX93: 19 palců k dokonalosti

Zatímco si už zvykáte, že můžete mít buď profesionální LCD monitor vybavený kvalitním nastavením parametrů obrazu nebo monitor vybavený slušnými reproduktory, málokdy máte obě dvě vlastnosti naráz. Špičková řada HX od Sony slibuje právě spojení toho nejlepšího, co můžete v současnosti mít. Devatenáct palců úhlopříčky v elegantně nevšedním krytu je jen začátkem výčtu. Zřejmě největšími lákadly tohoto monitoru budou bohatě nastavitelné parametry obrazu včetně automaticky regulované úrovně podsvícení podle okolního světla a vestavěné reproduktory s prostorovým zvukem SRS wow.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Monitor působí svým zjevem vskutku nekonvenčně, přesto je velmi dobře nastavitelný ve dvou osách. Zadní strana schovává přístup ke konektorů. Na levé straně dole je konektor pro připojení sluchátek.

Na monitoru vás bezesporu při zběžném prvním pohledu zaujme provedení stojanu, který tvoří prohnutý oblouk na spodní straně obrazovky. Zde je také zabudován černý dírkovaný pruh s reproduktory. Celá zadní strana monitoru jde pak vysunout vzhůru, čímž se vám otevře přístup ke všem konektorům, a že jich tu tedy je. HX93 totiž nabízí hned dva analogové vstupy spolu s DVI konektorem. Navíc každý z těchto vstupů pro obraz má také vedle sebe vlastní konektor pro připojení zvuku. Monitor tak můžete připojit současně ke třem počítačům přičemž zvuk půjde vždy z toho počítače, jehož obrazovku máte aktivní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vysunutím zadní strany se odhalí přístup ke konektorům. Tři vstupy videa mají vlastní vstupy audia. Konektory po připojení zacvaknete do svorky a kryt opět zasunete.

Rozlišení 1280×1024 na devatenácti palcích je příjemným optimálním rozlišením. Monitory s větší úhlopříčkou již mají větší rozlišení s menšími body, na menší úhlopříčce také již body vypadají menší. Rozdíl ve velikosti bodů mezi 17 a 19palcovým monitorem je sice 0.03 mm, ale toto malé nepatrné nic je nicméně při běžné práci poznat. V rámci modelové řady HX nabízí Sony několik zajímavých možností úpravy obrazu, které u levnějších modelů nenajdete. Mimo jasu, kontrastu a barevnosti můžete volit i gama křivku zobrazení ze čtyř nastavených hodnot, volit teplotu barev nebo ručně nastavit RGB podání obrazu na monitoru. Zajímavou funkcí je také zaostření obrazu, kdy můžete obraz nejen rozmazat, ale také jednotlivé body přeostřit. Využijete to asi při doladění zobrazení v nižším než přirozeném rozlišení obrazu, případně tehdy, kdy může být přesné ohraničení pixelů na LCD monitoru spíše na škodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Menu monitoru je standardně uprostřed obrazovky, lze si ale nastavit i jiné umístění. * Nastavení geometrie obrazu * Nastavení barev * Čtyři úrovně nastavení gama křivky. (poznámka: monitor umí nativně 1280x1024, jen u tohoto focení nabídek měl nastavené nižší rozlišení)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení ostrosti obrazu - příklad s největším rozmazáním a největším zaostřením. * Nastavení teploty barev pomocí RGB šoupátek a nastavení teploty barev z pevného nastavení.

Zajímavou funkcí je automatická regulace jasu. Monitor má pod vypínačem malý senzor sledující okolní osvětlení, díky kterému reguluje jas pro optimální ergonomické podání obrazu. Když je příliš světlo, monitor se rozsvítí také, v tmavé večerní místnosti naopak není tolik podsvícení potřeba a monitor se příjemně ztlumí (a současně tlumením na nutnou míru šetří energii). Tuto funkci můžete pochopitelně vypnout a mít vlastní plnou kontrolu nad nastavením jasu, nicméně pokud nevyžadujete konstantní jas a dáte přednost ergonomii, je to velmi příjemné a velmi brzy si na to zvyknete. Monitor se také chlubí vysokým kontrastem 800:1 a ač je tuto hodnotu nutno vždy brát trochu s rezervou, monitor skutečně například při sledování filmů exceluje, kdy černé pruhy nahoře a dole příliš rušivě nepůsobí. Pozorovací úhly monitoru jsou 170 stupňů v obou osách a nekoná se ani výraznější změna barevného podání pod různými úhly. Mírný posun do žluté tu je při větším úhlu pozorovatelný, osoba pracující před monitorem ale nemusí rozhodně krkolomně hledat optimální polohu. A barevná konzistence je zaručena.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  

Hned pod vypínačem je čidlo okolního světla. Ve tmě monitor netrhá oči a současně po rozsvícení nemusíte zvyšovat jas. adaptace na nové světelné podmínky trvá pár sekund. * Na pravé straně jsou ovládací tlačítka, popravdě ale chvíli trvá, než si na ovládání zvyknete.

V dané velikosti úhlopříčky nabízí monitor standardní rychlost obnovy obrazovky 25 ms (15 nástup, 10 pokles), což mám upřímně raději než 16ms modely trpící občas poblikáváním obsahu při posouvání. Zde jede vše čistě plynule a na obrazovce nejsou při rychlém pohybu šmouhy nebo poblikávání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Logo prostorového zvuku SRS wow a detail vestavěného reproduktoru. Na snímku najdete mírně tmavší kolečko, kterým vykukuje vestavěný reproduktor. Víc vidět ale není, reproduktorový blok působí kompaktně. * I v případě zvuku můžete ladit celkem dost základních parametrů.

Zvuková výbava monitoru je upřímně na úrovni podobných integrovaných řešení, sice neurazí, kvalitnější reproduktory ale nenahradí. Ač je plocha monitoru využitá k montáži reproduktorů docela masivní, samotné reproduktory jsou malé. Základním nárokům vyhoví, jsou použitelné i třeba pro sledování filmů, není to tedy ta levná kategorie využitelná jen na obligátní "e-ou" z ICQ. Vestavěná podpora prostorového zvuku SRS wow dokáže příjemně rozprostřít zvuk do prostoru a trochu pomoci vylepšit zvukový dojem, poněkud ale překáží ve chvíli, kdy žádný zvuk nehraje, reproduktory pak totiž mírně šumí. SRS Wow jde ale vypnout, a pak je ticho po pěšině. Pochvalu zaslouží konektor pro sluchátka přímo na monitoru, zejména s možností připojení více zdrojů vám odpadne nutnost přehazovat neustále sluchátka.

Vzhledem k výbavě a možnostem monitoru je cena mezi 27 a 29 tisíci včetně DPH velmi slušná. Konfekční 17palcové TFT jistě seženete i za polovinu této ceny, nebudete mít ale tak bohatou výbavu a elegantní provedení, které by dokázalo obstát i v delším časovém horizontu. Docela znát je také rozdíl pěti centimetrů úhlopříčky mezi 17 a 19 palci.

Klady a zápory

+ bohaté možnosti nastavení obrazu
+ tři vstupy pro video
+ sluchátkový výstup
- šum při zapnutém prostorovém zvuku
- horší ovládání tlačítky na boku displeje

Parametry

Model: Sony SDM-HX93
Úhlopříčka: 19 palců
Poměr stran: 5:4
Viditelná oblast: 376×301 mm
Rozpal bodu: 0,294 mm
Rychlost displeje v ms (náběh:sestup): 15:10
Rozlišení: 1280x1024
Jas: 450 cd/m2
Kontrast max.: 800:1
Pozorovací úhly: 170°:170°
Režimy podsvícení: Game/PC/Movie/Auto
Cena: přibližně 28 000 včetně DPH
Kontakt: Sony Czech

Diskuze (39) Další článek: Střední hrozba – emailový červ Scold@mm

Témata článku: Video, Monitory, Sony, Viditelné světlo, PAL, Vestavěná podpora, Večerní práce, Prostorový zvuk, Recenze, REC, Jet audio, Největší rozdíl, Úhlopříčka, Vestavěné šoupátko, Žluté tlačítko, Zadní strana, Bohatý výčet, Monitor, Černý pruh, Slušná výbava, M/s, Obraz, Obrázek, Malé rozmazání, Malý sen


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky