Testy | Monitory

Recenze monitoru Alienware AW3423DW. Díky QD OLED je to nejlepší herní monitor na světě

  • Nová technologie QD OLED potvrzuje své kvality
  • Hráče nadchnou skvělé kontrastní barvy a okamžitá obnova obrazu
  • Cena není na kvality obrazu nějak přemrštěná

Plusy

  • Kvalita obrazu
  • Pozorovací úhly
  • Rychlá obnova obrazu s G-Sync

Minusy

  • Menší maximální jas bílé plochy
  • V tiché místnosti uslyšíte ventilátor
10/10
Hodnocení

Rovnou a bez okecávání: Alienware AW3423DW je aktuálně ten nejlepší herní monitor, jaký existuje. Maže veškerou i mnohem dražší konkurenci a poráží nejen drahé LCD, ale také současné OLED monitory.

Hlavním lákadlem monitoru je nový typ panelu - QD OLED. Vyvinul ho Samsung Displays a aktuálně jej najdete v televizorech Samsung a Sony a také v monitoru Alienware. Očekáváme, že s podobným monitorem přijde časem (nejdříve v druhé polovině roku) i Samsung, zatím ale tržní prvenství patří Dellu a jeho značce Alienware.

Alienware AW3423DW

Úhlopříčka: 34" ● Rozlišení 3440×1440 (175 Hz na DisplayPort, 100 Hz na HDMI 2.0) ● panel: QD OLED, 0,1ms gray-to-gray ● maximální jas 1050 nitů (pod 10% pokrytí), 240 nitů v SDR bílé ploše ● Konektory: 4× USB 3.0, USB vstup, DisplayPort 1.4, 2× HDMI 2.0, sluchátka (dolní hrana), linkový výstup (zadní strana) ● nastavení stojanu: výška 0-11 cm, sklon -5°–20°, natočení do stran ±20°, vodorovné doladění ±5° ● Spotřeba: průměr 47,6 W, (max 200 W) ● Rozměry se stojanem: 81,5 cm × 41,6–52,6 cm × 30,6 cm ● Hmotnost: 10,4 kg

Cena: orientačně 32 000 Kč
zatím se u nás neprodává

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Díky QD OLED se nemění obraz ani při ostrém pohledu ze stran. Design je ve stylu Alienware

Co je vlastně QD OLED?

O technologii QD OLED jsme psali už na AVmanii, protože jde hlavně o panely pro televizory. Název se skládá ze dvou technologií Quantum Dot a OLED. Kvantové tečky představují kuličky s na atom přesně definovanými rozměry, které vyzařují posunutou vlnovou délku dopadajícího světla a mění tak jeho barvu. Posun a tak i změna barvy odpovídá právě velikosti kvantových teček. Z jedné strany na ně posvítíte modře a z druhé začnou svítit třeba zeleně.

OLED dokáže rozsvítit plným jasem jen jediný barevný pixel, přičemž vedle zhasnutý pixel zůstává zcela černý. Díky tomu dokáže OLED poskytnout absolutní kontrast s perfektní černou. Proto i v tmavších odstínech na OLED dostanete syté prokreslené barvy, zatímco u LCD barvy blednou kvůli pronikajícímu podsvícení, které se trochu dostane i skrze zavřené „černé“ pixely.

V OLED pro televizory jsou nyní nejrozšířenější tzv. WRGB panely. Používají bílé OLED (W-OLED), před kterými jsou filtry pro červený, zelený a modrý subpixel. To W v názvu pak označuje jeden nezakrytý a tak bílý subpixel, který se postará o intenzivnější jas.

Klepněte pro větší obrázek
Struktura WRGB na televizoru LG

Protože bílé světlo se vždy skládá z jednotlivých dílčích barevných odstínů, musí se bílé OLED vypořádat s vhodným zpracováním dostupného spektra. Tradičně má modrá barva nejvyšší intenzitu a nejlepší ohraničení ve spektru. Červená a zelená jsou více propojené a tak se hůře individuálně ladí.

Klepněte pro větší obrázek
QD OLED získá přesněji vykreslené barevné odstíny než W-OLED

QD OLED tak na to jde chytře. Místo bílé OLED použije po celé ploše modrou OLED s přesným ohraničením. O zelenou a červenou se pak postarají kvantové tečky, které původní modrou posunou do lépe oddělených červených a zelených odstínů. 

Klepněte pro větší obrázek
Struktura RGB subpixelů na QD OLED panelu

Nemusí si pomáhat doplňkovou bílou, protože barvu nefiltrují (odstraňování nechtěných barev snižuje jas), ale jen mění barvu bez změny intenzity. Díky tomu QD OLED dokáže naplno rozsvítit i zelenou nebo červenou a ty nejjasnější barvy nemusí být nutně bílé jako u WRGB OLEDu. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Diskuze (1) Další článek: Začíná další patentová válka. Moderna žaluje Pfizer a BioNTech kvůli vakcínám proti covidu

Témata článku: Technologie, Testy, Windows, Video, Nvidia, Samsung, Monitory, Evropa, Dell, Xbox, OLED, PlayStation, HDR, DisplayPort, Sony, Pixel, G-Sync, Odstín, AVmanie, Dolby Vision, G-Sync Ultimate, QD OLED, Natočení, Standard, Quantum Dot, Monitory na Heureka.cz