Asus | Router

Recenze mesh routeru Asus ROG Rapture GT6. Když vše ostatní selže, nastupuje těžká váha

Plusy

  • Výbava pro hráče
  • Rychlé a stabilní mesh spojení
  • Dobré možnosti USB portu

Minusy

  • Zbytečné RGB efekty
  • 2,5Gb jen na WAN
8,5
Hodnocení

Router Asus ROG Rapture GT6 se v nabídce běžných bezdrátových řešení pro domácnosti trochu vymyká. Výbavou, designem a efekty cílí hlavně na hráče počítačových a mobilních her, navíc rozhodně není nejlevnější. Díky devíti anténám a třípásmovému provedení ale dokáže optimalizovat mesh síť pro rychlý přenos dat pomocí Wi-Fi 6 i v místech, kde se vám na mobilu či počítači už ztrácí signál vzdáleného uzlu sítě.

Herní routery obvykle moc síťování v topologii mesh nemají v oblibě. Sází spíše na agresivní design s velkým počtem viditelných antén a výborným signálem poblíž hlavního routeru. Nároční hráči se přece připojují přes drátovou síť a ta bezdrátová na delší vzdálenost nemá plnit roli stabilní rychlé sítě pro hraní her.

ROG Rapture GT6 na to jde trochu jinak. Samozřejmě si můžete koupit jen jednu jednotku a používat ji jako tradiční herní router, hlavní smysl je ale v podpoře distribuované mesh sítě. Balení se dvěma jednotkami je sice dražší, ale teprve dá plný smysl tomuto produktu.

ROG Rapture GT6

Wi-Fi 6 (802.11ax) ● Wi-Fi šifrování:WPA3 Personal, WPA2 Personal, WPA Personal, WPA Enterprise, WPA2 Enterprise, Open System ● rychlost: 574 Mb/s 2×2 2,4 GHz, 4804 Mbps 4×4 5GHz-1,  4804 Mbps 4×4 5GHz-2 ● pásmo 20/40/80/160 MHz ● 9 interních antén ● 2,5Gb WAN, 3× Gb LAN, USB 3.0 na každé jednotce ● hmotnost: 880 g ● další technické specifikace


Asus GT6, 2ks


Po umístění jednotek bude hlavní router několik minut ladit spojení se svým vzdáleným partnerem a vyrobí vám páteřní síť na samostatném kanálu, který nezahltí provoz na 2,4 nebo 5 GHz pásmu.

Důraz na herní využití tu také znamená docela chudší nabídku LAN portů. Vstup podporuje 2,5Gb/s, ale na jednotce máte jen tři 1Gb/s porty, z nichž můžete případně dva spojit pro souběžný 2Gb/s přenos. V této cenové hladině bychom klidně už čekali 10Gb/s, nebo alespoň jeden 2,5Gb/s LAN port pro připojení rychlého NASu, ale pro hráče je důležitější nízká latence a stabilita připojení než extrémní rychlost.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Japonsko má zájem o turecké sebevražedné multikoptéry STM Kargu

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , ,