Recenze Meizu X2 - multimediální chameleon

Nová značka MP3 přehrávačů na českém trhu přináší flashový přehrávač s displejem měnícím barvy, osvědčenými funkcemi, kvalitním zvukem s podporou řady efektů a v neposlední řadě k tomu patří také kvalitní sluchátka. V Číně se dějí věci…

Související odkazy

Slovník
čipset
firmware
ID3
LCD
MP3
RGB
USB

Katalog produktů
MP3 přehrávače

Čínská společnost Meizu není příliš známá, nejen v ČR, ale ani na západ od nás. Dobré jméno si však produkty této firmy udělaly na lokálním trhu a získaly i distributory ve světě. Pro Českou republiku je distributorem společnost Bell Technology, která přehrávač Meizu X2 Series nabízí jako Emgeton X2.

První pohled neplatí

Obrázky na webu i první pohled přes plastový obal přehrávače nedávaly příliš velké naděje na okouzlení designem, který výrobce popisuje jako "retro". Po vybalení se ale ukázalo, že i přes drobné nedostatky způsobené zvoleným typem ovládání vypadá přehrávač k světu. Může za to použití kovu pro přední i zadní stěnu přístroje, přičemž boky jsou vyrobeny z tvrdého bílého plastu. Elegantní vzhled přístroji dodává velmi mírné zaoblení jeho hran, které odhalí až podrobnější pohled.

Klepněte pro větší obrázek

Dominantou přehrávače je displej a pětisměrný joystick, který dojem z poměrně elegantního přístroje kazí tím, že vyčnívá vůči svému okolí. Navíc má tendenci se trochu stáčet do strany (nakřivo) díky vůli, kterou tento ovládací prvek má. Další ovládací prvky do designu zapadají, ať už jde o tři tlačítka na jednom boku a o posuvný zámek na boku druhém. Vrchní strana přehrávače je krásně symetrická díky konektoru pro sluchátka, doprovázenému zdířkou pro připojení externího zdroje zvuku. To kromě jiného znamená, že přístroj nabízí přímé nahrávání do formátu MP3.

Blikátko blikající

Displej přístroje nenabízí ideální parametry, intenzita podsvícení je poměrně slabá - přiznávám ale, že hodnotit obyčejný LCD displej po testování několika hraček s OLED displeji je trochu nefér. Slabší podsvícení tak nahrazuje zajímavá drobnost - možnost změnit barvu displeje v 999 odstínech.

Klepněte pro větší obrázek

Přístroj nabízí buď funkci blikátko, která mění barvu při každém zmáčknutí joysticku či tlačítek, nebo možnost nastavit trvalou barvu podsvícení pro různé typy činností jako je poslech, procházení menu nebo nahrávání. Barvu můžete namíchat nastavením tří posuvníků (červená, zelená, modrá - RGB). Na obrázku vidíte červené podsvícení focené ve tmě, aby vyniklo, na běžném denním světle tato barva vůbec nevynikne, zato jedovatě zelená vypadá docela dobře.

Klepněte pro větší obrázek

Sázka na jistotu

 Parametry
 Interní paměť  256 MB, 512 MB, 1GB
 Formáty  MP3, WMA, WAV
 Ekvalizér  7 pozic, SRS WOW efekty
 Kompatibilita  Windows 98 a vyšší, Mac OS X
 Rozhraní  USB 2.0
 Napájení  1 AAA baterie
 Provozní doba   až 17 hodin
 Rozměry  75 x 32 x 16 mm
 Hmotnost  34 g bez baterie
 Cena  3300/4100/5700 Kč s DPH
 Zapůjčil  Bell Technology
Srdcem přístroje je osvědčený čipset Sigmatel STMP3520, společnost se tím také chlubí i na krabici. Přístroj nabízí komunikaci s osobním počítačem prostřednictvím rychlého rozhraní USB 2.0 a umožňuje plnou lokalizaci uživatelského rozhraní. Bell Technology na českém firmware v tuto chvíli pracuje a podle fotografií vypadá povedeně, včetně háčků a čárek. Nevýhodou použitého čipsetu je absence českých znaků v informacích z ID3.

Ovládání přístroje je vcelku přehledné a dobře využívá dostupné ovládací prvky, na jedničku je zpracován manuál, který obsahuje nejen popis jednotlivých funkcí tlačítek v různých situacích, ale nabízí také grafickou mapu menu přístroje. Podobně podrobný je český manuál i v ostatních ohledech.

PT650 - utajený Sennheiser?

Skutečným překvapením jsou dodávaná sluchátka, první dojem z poslechu přístroje byl nečekaně dobrý (asi vrozená nedůvěra k neznámé značce). Pečlivější pohled na sluchátka odhalil, že nesou označení Meizu PT650, ale vzhled sluchátek a zejména jejich zvuk hovoří spíše o peckách Sennheiser MX 300 - a ta v této kategorii opravdu nabízejí příjemný poslech s výraznými basy.

Kvalitu zvuku podkresluje také ekvalizer s možností uživatelského nastavení a přítomnost SRS WOW efektů, které si nacházejí cestu do stále většího množství přehrávačů - co dokáže tato technologie se zvukem udělat, pravděpodobně víte z Windows Media Playeru.

Klepněte pro větší obrázek

Nejdůležitější na konec

 Hodnocení
 Design a provedení  7/10  76 % 
 Ovládání  7/10
 Zvuk  9/10
 Funkce a podporované formáty   7/10
 Příslušenství  8/10 
Přes zajímavý design a kvalitní zvuk je důležité, jakými funkcemi přehrávač disponuje. Když pomineme tu základní, schopnost přehrávat soubory ve formátu MP3 a WAV, tak uživatele asi nejvíce potěší kvalitní přijímač FM rádia. Má paměť na 30 stanic, které můžete zaplnit ručně nebo pomocí automatického ladění. Samozřejmostí je možnost nahrávat rozhlasové vysílání, a to ve formátu ASF (nízká kvalita) nebo MP3 s maximální kvalitou 128 kb/s. Maximální datový tok 128 kb/s platí i pro nahrávání přes zabudovaný mikrofon a line-in vstup.

Další doplňkové funkce zahrnují možnost nahrání vlastního loga zobrazovaného při zapnutí a vypnutí přístroje nebo schopnost přístroje zobrazovat textové soubory. Vzhledem ke své ceně nabízí "čínský drak" docela slušnou dávku muziky. Prostě příjemné překvapení od Rudého bratra.

Diskuze (34) Další článek: Active 24 kupuje Internet Club a CP Online

Témata článku: Windows, Multimédia, Vrchní strana, Sennheiser, REC, Draka, Sluchátka s rádiem, Výrazný nedostatek, Emgeton, Červené tlačítko, Zajímavý efekt, Automatické ladění, Drak, Různá dávka, Multimediální, Pětisměrný joystick, Zelené tlačítko, Joystick, Příjemný poslech, Přímé nahrání, Meizu, Dobrý dojem, Čínský drak, Recenze, Zvolený typ


Určitě si přečtěte

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 123

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 229

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11