Recenze: Mbox – NAS jako žádný jiný

Nový dvoudiskový NAS Mbox od výrobce diskových videopřehrávačů Mvix je skutečně unikátní. Oceníte ho zejména při budování komunit se svými přáteli.

NAS chápeme dnes obecně jako krabičku s prostorem pro jeden a více pevných disků, která sedí v lokální síti a trpělivě poskytuje data i při vypnutých počítačích. Existují sice pokusy zvýšit inteligenci NAS na úroveň plnotučných serverů, přidáváním webových a databázových rozšíření, většinou jde ale jen o opatrné pokusy ze strany výrobců případně musíte ručně konfigurovat vestavěný Linux.

Mbox je opravdu jiný. Více než prostý souborový server jde o server pro vytváření a správu komunit v prostředí internetu. Můžete jej sice používat i jako domácí NAS pro vaše dva notebooky a přehrávač u televize, v tom případě ale nebudete spokojeni a drtivá většina vestavěných funkcí bude jen dřímat.

Rychlost není vše 

Černá krabička má na přední straně jen sadu stavových diod, disky se netradičně vkládají ze zadní strany pomocí výsuvných šuplíků. Kromě síťového konektoru pro gigabitovou síť jsou na Mboxu také dva USB porty pro připojení dalších disků nebo tiskáren. Moc mne nepřesvědčilo chlazení. Menší ventilátor je jen na spodní straně a popravdě cirkulaci vzduchu uvnitř nerozumím, spíše jen vzduch obtéká po okrajích a zahřívající se disky s čipy na desce moc neovlivňuje. K tomu si přidejte i chybějící zobrazení teplot ve webové administraci a zůstane vám jen důvěra v designéry, že to navrhli správně. Po změření infrateploměrem můžu napsat, že se dvěma terabajtovými WD Green Power se teplota disků i desky pohybuje okolo 45°C v klidovém stavu. Není to nebezpečně mnoho, ale u normálně chlazených NAS boxů se teplota těchto disků i v zátěži pohybuje okolo 35 stupňů.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na přední straně jsou jen stavové diody, tlačítka a jeden USB. Disky se vkládají ze zadní strany s využití výsuvných šuplíků
Abychom si odbyli kritiku hned na začátku, pozastavím se i nad přenosovými rychlostmi. Mbox sice nabízí gigabitové rozhraní, v praxi ale bohatě postačí stovkový ethernet, maximální přenosové rychlosti se totiž pohybují okolo 4,8 MB v zápisu i čtení, v režimu RAID 1 se pak ještě sníží. Vzhledem k omezenější konfiguraci sdílení dat v lokální síti tak tento NAS nedoporučíme pro domácí využití. Mbox prostě není určený do lokální sítě jako mlčenlivý a přitom rychlý a spolehlivý datový sklad.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ventilátor je netradičně na spodní straně, nevhodně je tam umístěn i štítek s kódem, který budete potřebovat při instalaci. Navíc tento instalační kód kombinuje znaky O a 0 a nesmíte se splést. Ve srovnání s běžným DVD vyniknou malé rozměry

Na prvním místě komunita

Ideálním prostředím pro Mbox je internet. Paradoxně ač není serverem pro jednoho či dva uživatele, je serverem pro desítky uživatelů. Jeho webové rozhraní totiž nabízí silný komunitní server s blogy, vývěskami, privátní prostory pro data se sdílením dat mezi uživateli nebo stahovač torrentů s přímým propojením na RSS z Mininova.org. Zatímco ostatní NAS servery berou webové rozhraní jako prostředek administrátora ke správě serveru, tady je každému uživateli i případně anonymnímu návštěvníkovi nabídnuté kompletní rozhraní.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka serveru, vyplnění položek pro připojení se ke komunitě a hlavní stránka po přihlášení
Funkce prostředí lze nejlépe popsat na modelovém případu – dozvíte se, že váš kamarád Petr spustil svůj komunitní server, díky vestavěnému dynamickému DNS vám jen řekne adresu petr.mvix.net, ta se spáruje na jeho veřejnou IP, kde má vystavený server Mbox. Na titulní straně si můžete přečíst aktuální vzkazy z vývěsky, poslat hned administrátorovi do složky až 2 GB dat přes funkci RapidBox a také se připojit ke komunitě.
Připojení znamená vyplnění přihlašovacích informací, jako je požadované jméno či heslo. Okamžitě se po odeslání dostanete do hlavního prostředí, ale zatím nemůžete nic dělat, administrátor vás musí potvrdit.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Potvrzení žádosti administrátorem, webový správce souborů, BitTorrent klient a RSS čtečka Mininova.org
Administrátor ve svém rozhraní nahlédne do žádosti a případně vám potvrdí vaše členství. Při vašem dalším přihlášení se už můžete dostat na server a využívat všechny možnosti. Jediným místem, kam jako registrovaný uživatel nemůžete, je administrace.

Tip: vyzkoušejte si uživatelské prostředí sami: http://mbox.umax.cz:8080 ID: umax heslo: 1111


Každý uživatel má na disku přidělenou kvótu pro svoje data. Pokud ji chce zvýšit, může vznést žádost a administrátor ji podobnou cestou buď potvrdí, nebo odmítne. Administrátor může také uživatele řadit do různých skupin, pro pozdější snadnější nastavení přístupu k souborům.

K souborům uživatele se na disku dostanete buď přes sdílení ve Windows stylem \\jménoMboxu\uzivatel, přes internetového klienta pro Windows a Mac OS X (ke stažení přímo na serveru) a nebo čistě přes webové rozhraní. I přes web můžete kopírovat, mazat, nastavovat sdílení souborů jiným uživatelům, nebo poslat soubory ostatním přes vnitřní poštu na serveru. Hlavní využití je s internetovým či webovým klientem, kdy se dostanete i do ostatních sdílených dat a ne jen do vlastního prostoru.
Mimo souborů můžete psát vzkazy uživatelům, komunikovat přes veřejnou vývěsku nebo si rovnou na Mboxu založit vlastní blog. Rozhraní blogu ale není zrovna úžasné a popravdě naráží na výkonnostní limity Mboxu. Existují lepší blogovací enginy a je zbytečné jimi zatěžovat nebohý Mbox, pro jednoduchou komunikaci v komunitě bohatě postačí vývěsky a vnitropošta.
Překvapením je vestavěný BitTorrent klient. Každý registrovaný uživatel může přidat až pět torrentů, které chce stáhnout do svého datového prostoru, dokonce je tu vestavěný klient pro Mininova.org – přímo v administračním rozhraní máte RSS čtečku čerstvých torrentů a kliknutím je můžete řadit do fronty. Torrenty z privátních trackerů, kde se kontroluje jméno a verze použitého klienta, ale Mbox odmítají, není to tedy standardní linuxový klient. U torrentů bohužel nelze systémově omezit rychlost uploadu ani nelze vybrat dílčí soubory ke stahování. Jeho využitelnost je tedy spíše na příležitostné stahování.

Není pro každého

Mbox se u nás prodává za pět tisíc, což je téměř standardní cena za dvoudiskový NAS. Nenabízí popravdě velkou rychlost přenosů dat a má odlišný způsob přístupu k datům – zatímco u běžného NAS si na serveru vytvoříte sdílené zdroje a jednotlivě jim přidělíte uživatele s právy, tady vytváříte uživatele s jejich vlastními prostory a jako veřejný prostor je případně jen složka Public, kde ale práva nedoladíte. 
Využití Mboxu je tedy spíše u komunit čítajících desítky uživatelů, kteří chtějí mezi sebou komunikovat a sdílet data přes internet. Pro stovky aktivních uživatelů pak už nebude popravdě stačit výkon procesoru. Každopádně jde ale o velmi zajímavé zpestření nabídky NAS serverů u nás.

Klady a zápory

+ komunitní funkce
+ správa uživatelů
+ BitTorent s propojením na Mininova.org
+ klient pro přístup k datům přes internet

- pomalé kopírování v lokální síti
- omezená konfigurace sdílení pro Sambu či NFS
- BitTorent bez nastavení limitů, nelze nastavit seedování po stažení
- horší chlazení bez informace o teplotách
- výpočetní výkon jen pro menší komunity

Parametry

Mvix Mbox
zapůjčeno od: Umax.cz
cena: 4 999 Kč

Processor: Storlink
Paměť: 128 MB
Flash: 8 MB
Počet disků max.: 2 x 3,5 SATA II
HDD max. kapacita: 2 TB
I/O rozhraní: 2 x USB 2.0, One Touch Copy tlačítko
LAN: 1 x 1Gb, volitelně Wireless LAN 11b/g

Síť: DHCP server,  dynamická DNS, www.jmeno.mvix.net
Síťový file protokol: CIFS, AFP, NFS, WebADV
Klientská platforma : Windows, Linux, MAC
Další protokoly: FTP s SSL/TLS, Telnet/SSH, Secure SMTP
Web Server: Apache/PHP, MySQL, SQLite, port:80
USB funkce: USB flash auto copy, Volume expansion, Wireless LAN, Print server

Multimedia: BitTorent, Blog, iTunes Music server, uPnP Media server, www.Mininova.org
WebDisk:File/Folder up/download, Share Folder, Secure Folder (šifrovaná data), Open Folder, RapidBox, Notice, Board, Note, Link mail for big size File, Group/guest ID, port 80/8080
PC Backup: Full/Incremental Backup, Backup Schedule, Backup Setup Wizard
RAID: 0,1 linear
Systémový management: E-mail alert, LED display/alarm buzer, Multi user account managment

Diskuze (7) Další článek: IDF: miniaturní podvozek pro dvoujádrový Atom 330

Témata článku: Hardware, Video, NAS, Lokální síť, Přidělený id, Samba, Zajímavé zpestření, Sdílený soubor, Jak, Anonymní síť, Spodní strana, Kompletní rozhraní, Copy, Úžasné auto, Domácí NAS, One Note, Recenze, Bittorent, Webové rozhraní, Tiskárny štítků, Klidový stav, Dh, Dynamic DNS, NAS Server, Hlavní využití, Nejprodávanější tiskárny na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger